Obezita psů - jak ji poznat a léčit


Mohlo by se zdát, že obezita není u psů častým problémem, vždyť takto postižené  pejsky ani běžně nepotkáváme. Bohužel však existují a není jich málo, jen jsou zavřeni se svým páníčkem v bytě  nebo chodí ven jen minimálně. Divoká zvířata si sama regulují příjem potravy, kterou přijímají  a mají dostatečný výdej energie. V konzumní společnosti není problémem sehnat hodnotnou potravu pro člověka stejně jako pro zvířecí miláčky. Na trhu se objevují  tzv. funkční potraviny a krmiva. Oproti běžnému jídlu obsahují všemožné potravinové doplňky, vitamíny minerály aj. Bohužel máme také tendenci konzumovat více těchto kvalitních potravin – víc než je potřeba a víc než je zdrávo. Mnozí z nás mají obdobný přístup k výživě psa – dopřát mu hodně krmení, které je dobré a které mu chutná. Sebekvalitnější krmná směs pak může v nepřiměřeném množství ublížit.
Navíc psi, závislí na životním rytmu svého majitele, často trpí nedostatkem pohybu. Jejich páníčkové jsou celý den v práci a večer se vrátí domů příliš unavení na to, aby se šli se svým psem, který byl celý den zavřený v bytě, projít.

Podle neoficiálních statistik trpí až 40% psů nadváhou, ale jejich majitelé to často nevědí, dokud jim to neřekne někdo vnímavější z okolí nebo dokud nevezmou psa k veterináři z nějakých zdravotních důvodů. Ani pro zvěrolékaře není vždy snadné určit, při počínající obezitě, zda již  pes trpí nadváhou, jen na základě  jeho aktuální hmotnosti.  Existují sice tabulky udávající předpokládanou váhu plemene, avšak některá plemena mají několikakilogramová váhová rozmezí.
 
Doporučuje se držet psa štíhlého, na spodní hranici kondičního rozpětí do věku asi 1,5 roku, než se mu plně dotvoří kostra a klouby, a až pak ho nechat přiměřeně zmohutnět vydatnější výživou.

Kdo nese vinu za obezitu psa?
Téměř vždy jeho majitel. Podáváním výživnější potravy než je nutné, ve vyšším množství než pes potřebuje. Často je také obezita zaviněna podáváním zbytků od stolu, krmením vždy když pes prosí nebo špatnou domluvou mezi členy rodiny.
Tloustnutí může být také způsobeno hormonálními změnami u fen, kastrací nebo stárnutím psa.


Co obezita způsobuje?
Tak jako lidem vadí obezita, psům vadí stejně. Škála onemocnění způsobených obezitou je také velmi podobná u psů jako u lidí. Pes trpící nadváhou si nemůže plně užívat radosti ze života, velmi špatně snáší horko a aktivní zábava mu dělá velké potíže.
Nejčastější jsou oběhové a dýchací potíže. Hodně psů mívá také pohybové potíže. Obezita nadměrně zatěžuje jejich klouby, čímž dochází k jejich nadměrnému opotřebení. Velmi časté jsou záněty kloubů, poškození vazů nebo plotýnek v páteři. Zvláště u rostoucích psů je zvýšené riziko vzniku dysplazie kyčelních a loketních kloubů. Zvyšuje se také riziko nádorových onemocnění a onemocnění kůže. Nadměrně se také zatěžují ledviny. Obezita také přináší poškození jater ztučněním, záněty slinivky břišní, zácpu či plynatost. Nadváha také zvyšuje riziko cukrovky! Dále fenkám dělá velké problémy při připouštění, během březosti a obzvláště během porodu.
Pro veterináře je také obtížné takového psa řádně vyšetřit. Při operacích je nutné dávkovat větší množství anestetik (vážou se na tukovou tkáň) a je zvýšené riziko selhání životních funkcí.
Zvíře s obezitou má většinou o několik let zkrácený život oproti zvířeti s ideální hmotností.

Jak mohu jako laik poznat, že je můj pes obézní?
Položením obou dlaní ze stran na jeho hrudní koš kousek za lopatky lze zjistit, jak moc psovi vystupují či nevystupují žebra.
Pokud jdou žebra příliš lehko nahmatat, i pohledem vidíme že psovi žebra velmi znatelně vystupují, je pes příliš hubený. Ideální je, když lze žebra dobře nahmatat a při pohledu ze strany má pes lehce stažené břicho. Pokud však lehkým pohlazením boku žebra nelze nahmatat, pes nemá znatelný pas a z profilu je břicho plné, je pes obézní. Jak moc obezita psa zatěžuje, poradí veterinář.

Mohu psovi bez pomoci veterináře pomoci zhubnout?
Určitě ano, ale lepší je vše předem zkonzultovat s veterinářem, nikdy nevíte nakolik obezita ohrožuje zdraví vašeho zvířete.

Co mám udělat pro to, aby pes zhubnul?
Každý majitel je všestranně zodpovědný za svého psa. Nejen za jeho výcvik, ale také za jeho zdraví. Snížením hmotnosti psa udělá důležitý krok pro jeho celkový zdravotní stav a kondici. Mnohdy ale není lehké odolat prosícím psím očím. Proto se musí majitel obrnit pevnou vůlí a zodpovědností, aby pohledům svého psa odolal. Nesmíme také zapomenout obeznámit všechny členy domácnosti s přísným dietním režimem psa, aby se nám nestalo, že psovi během diety bude někdo z rodiny tajně podstrojovat.

Existují dvě osvědčené cesty, jak pomoci psovi zhubnout, avšak spojením obou dosáhneme nejlepšího výsledku:

1) Snížit příjem kalorií
 2) Zvýšit výdaj energie

Krmit psa by měl vždy jen jeden člen domácnosti! Stává se, že bez předchozí dohody podávají krmení psovi jednotliví členové rodiny v krátkém časovém odstupu.
Obézním psům je nutné snížit celkově množství potravy. Musíme vynechat sacharidy a omezit příjem tuků. Doporučuje se snížit příjem kalorií cca o 25% po dobu zhruba dvou týdnů. Po dalších dvou až třech týdnech pravidelně kontrolovat hmotnost psa a postupně dále snižovat objem podávané potravy tak, aby bylo dosaženo úbytku na váze asi 1% týdně. To znamená že při váze psa 25kg by neměl jeho týdenní hmotnostní úbytek přesáhnout 25dkg.

Důležité je rozdělit krmení do několika menších porcí denně. V případě, že pes nesnědl všechno najednou, po půlhodině mu zbytek potravy vzít. Pes nesmí mít trvalý přístup k potravě!

Běhat, běhat, běhat!
Snížením kalorií boj s nadváhou teprve začíná. Psovi je třeba přidat pohybové aktivity, aby získanou energii neukládal ve formě tukových polštářků. Nesmíme se vymlouvat na stáří psa či jeho nemoci. I deset minut denně procházky navíc udělá své.

Dosáhl pes ideální váhy? Pak je to důvod k radosti, ale ne konec boje s nadváhou. Stejně jako u lidí, tak u psa často nastává tzv. JO-JO EFEKT, jakmile se pes vrátí k předchozímu krmení. Pokud už majitel nechce, aby pes dále hubnul, zvýší mu krmnou dávku, ale ne o moc! Tady by si majitelé měli dát obzvláště pozor na to, aby pes nezačal znovu přibírat. Pomoci jim může i to, že psi po zhubnutí znovu naleznou svou ztracenou fyzickou aktivitu a radost z pohybu.

Dietní krmiva
Na trhu existují i dietní krmiva, která vám určitě doporučí váš veterinář. Dietní krmiva mívají nízký obsah tuku a vyšší obsah uhlovodanů. Při výběru takového krmiva je třeba být pozorný, neboť některá krmiva pouze zvyšují obsah vlákniny v potravě, aby se pes cítil sytější. To však vede ke zhoršení stravitelnosti potravy. Vzniká velký objem stolice, pes se musí vyprazdňovat častěji, klesá kvalita srsti a pružnost kůže, protože pes nedostává v potravě potřebné množství živit a minerálů.

Škála dietních i udržovacích krmiv pro psy bez velké zátěže je na trhu veliká, avšak je potřeba si vybrat to správné. Určitě vám poradí váš veterinář.

Psa musíme během diety vážit!
Nelze spoléhat jen na náš odhad hmotnosti, proto je třeba psa pravidelně vážit. Malá a střední plemena vážíme tak, že si stoupneme na váhu a zvážíme se sami. Pak vezmeme psa do náruče bez toho abychom z váhy sestupovali. Rozdílem obou údajů získáme hmotnost psa. Velká plemena psů, která nemůžeme vzít do náruče, vážíme u veterináře. Tyto měření jsou však spíše orientační, neboť klasické váhy mají rozsah přesnosti 500 až 1000 gramů. Psa je třeba vážit vždy ve stejnou hodinu, ve stejném časovém odstupu od krmení i venčení. Doporučuji vážit psa hned ráno po venčení ještě než mu podáme krmivo.

Voda
V průběhu diety je hodně důležitý pitný režim psa. Musí mít bezpodmínečně stálý přístup k vodě. Pozor však musíme dát při napájení v zimě. Voda zamrzá a psi led často proráží tlapkami. Tak může dojít k pořezání o ledové střepy. Psi led také často lížou, a tak jim může jazyk přimrznout k ledu. Proto v mrazech neponecháváme psovi misku celodenně venku, ale raději mu vodu několikrát denně přinášíme.

A co pamlsky?
Podávání pamlsků jako doplněk stravy je pro psa jistě vítanou součástí jídelníčku, ale v průběhu diety by skutečně měly sloužit jen jako vzácná odměna. Na trhu se určitě najdou nekalorické pamlsky nebo nahraďte podávání pamlsků jinými způsoby odměňování. Psa buď pohlaďte nebo mu hoďte míček.

Vitamíny?
Laboratorní průzkumy dokázaly, že psovi při hubnutí pomáhá vitamin A, a L-karnitin. 
L-karnitin pomáhá redukovat zásoby tělesného tuku a hladiny tuku v krevním řečišti.
Zvýšení obsahu vitaminu A v dietě snižuje riziko nárůstu hmotnosti.

Doporučení na závěr
Je lépe pravidelně kontrolovat psovu hmotnost už od mládí, třeba každého čtvrt roku, než po několika letech zjistit, že pes je obézní, a v důsledku toho se uněj objevily zdravotní komplikace. Hodně se psem choďte na procházky, na výlety, běhejte, hrajte si. Nejen že pomůžete psovi udržet si kondici, ale budete si udržovat i kondici vlastní. Děláte to pro zdraví vás i vašeho psa.

Text: Ivana Pospěchová
Foto: Mgr. Michael Fokt


Vanda Ročková
Aktualizováno: 23.4.2008 11:16:06
Napsáno: 18.4.2008 20:49:40

Forum.

Vložit príspěvěk

2.4.2009

miky

ještě nikdy jsem neviděla obezního psa :)

27.9.2009

lucka

Tak to nechodíš po ulici:o):o)já spíš nevídám normální hubené pejsky,obzvlášť ti,co bydlí s důchodci v paneláku jsou děsně tlustí,ale jsou i výjimky:o)ale je to hrozné,ti lidi si snad neuvědomují,jak pejskovi ubližují a když si ještě stěžujou,že on si za to může sám,že pořád chce jíst nebo že je přece normální,že na jejich pejskovi nejdou nahmatat žebra (a že chodí jak houpací koník je taky normální?)

6.11.2009

bety

moja fenkka stela- mame ju iba rok, jej povodný majitel ju vobec nebral na prechadzky a preto bola trošku obezna, ale teraz uz schudla, lebo s nou shodim kazdy den von, na 35 kg, ale neviem ci je to normalne na krizenca vlka s pitbulom.

12.11.2009

Lenka

Ahoj,jak na tom tvůj pejsek je zjištíš podle toho,jak mu jdou nahmatat žebra.Žebra by měla být hmatatelná zřetelně,dál to zjistíš i podle toho,jak jde nahmatat páteř a klouby zadních nožek,jejichž výbežky najdeš nahoře okolo páteře vzadu u zadních nožek,nemůžu si vzpomenout,jak se jim říká:o)

11.1.2010

Pitny rezim psa

Ohledne pitneho rezimu bych chtel doporusit stranku Hely Levickove. Je to dost zajimave. Odkaz

4.3.2010

Michaela

ahoj, to já mam hned dva pejsky, kteří velmi trpí na obezitu, jelikož bydlíme s babičkou v jednom domě a ona si je totálně přivlastnila a krmí je neustále :-( psy jsou jako dvě koule, psovi je 6 a fence jsou teprve 2, nedá si říct je hrozně paličatá, vytiskla sem tento článek tak doufám, že to pomůže, jinak je necita :-(

7.4.2010

jana

No jo pejskové jsou obézní a moc jim to ubližuje.Zvláští je, že lidé ,kteří je vedou jsou obézní jako čuníci,ale to je OK,že?

17.4.2010

Anita

Jana - Moc dobře nechápu, co jste tím chtěla říct... Mohla byste to trošku upřesnit? Myslím, že je dobré na toto téma diskutovat, protože kvůli obezitě umírá velké množství psů o několik let dříve.

10.8.2010

Štěpka

Moje fenka (bostonský teriér) taky trpí obezitou a vůbec nevim, co mám dělat. Ztloustla po granulích pro štěňata, teď je jí 1 rok a přešla jsem před 2 - 3 měsíci na granule Calibra light (krmná dávka 90 g). Začínala na 11,8 kg a pořád se nedostala pod 11 kg. Už si nevim rady, přitom pohybu má hodně - celej den běhá na zahradě a každej den chodíme do lesa či běhat. Někdo mi tvrdí, že granule jsou svinstvo a ať přejdu na syrovou stravu.

1.3.2011

Dominika

soused mojí babičky má labradora a on má obezitu jako blázen protože je jak koule a břicho má až skoro na zemi

11.8.2011

Zdeněk

Dobrý den , obracím se na vás s dotazem jaké konkrétní granule jsou podle Vás nejvhodnější podávat psům s nadváhou. Mám 6 let starou fenku Howavarta a musím přiznat, že je tlustá. Váží 37 kg. Chtěl bych včas s tím něco udělat dokud nemá první zdravotní obtíže z důsledku velké hmotnosti. Na trhu je spousta granulí pro obézní psy, ale ne všechny jsou ty správné. Je mnoho značek , ale nevím které z nich jsou jen komerční a které kvalitní. Dokonce věřím i tomu, že mnou kupované granule od firmy BONO nebudou ty správné. A proto bych vás chtěl tímto požádat o doporučení a jídelníčku pro mého psa. Děkuji Vám za odpověď. Zdeněk Malý

14.1.2012

klára koláčková

Já mám doma fenu labradora a nemá váhu kterou by měla mít :D místo cca 35kg má cca54 takže se snažím aby zhubla ... :) kdyby jste mi dali nějaké ispirace jak bych ji donutila zhubnout byla bych ráda :D

4.11.2012

Olka

Potřebovala bych Vaši pomoc... mám doma 5-ti letou fenečku křížence a trápí ji asi dav kila navíc.. už rok se sn

4.11.2012

Olka

Olka Potřebovala bych Vaši pomoc... mám doma 5-ti letou fenečku křížence a trápí ji asi dav kila navíc.. už rok se snažím ji přivést na normální váhu, ale je to jako na bobové dráze.. Už jednou zhubla skoro kilo a pak to zase nabrala.. nevím, kde se to v ní bere, když na procházky chdíme pravidelně jednou denně po jednu hodinu.. Poraďte prosím, jak na to :P

21.5.2013

Honza

Já pokaždé když chodím do školy vidím hromadu obezních psů, z 99% je vedou staré paní, ale viděl jsem i starého pána který chodí s německým ohařem jen se před barák vyčůrat.... dokážete si představit jak asi vypadá.. :(

1.6.2013

anna

mam krizenecka jezevcik s apenzel.salasnikem a je skvely.dávám mu stravu 2xdenně + granule-sám si vezme podle toho jaký má hlad.je mu 16měsícu a vázi cca 14 kg.protože miluje dlouhe prochazky tak je i podle zverolekare akorát. Áňa

2.6.2013

DvQXufiKotlTbLKCwnX

<a href="Odkaz insurence</a> :-[ <a href="Odkaz viagra</a> 672 <a href="Odkaz insurance quotes</a> 4471 <a href="Odkaz 761462 <a href="Odkaz online</a> yzb <a href="Odkaz viagra</a> jodnua <a href="Odkaz viagra online</a> >:-((

12.7.2013

milan

to:"klára koláčková",jak jsem si oddychl po Vašem příspěvku.Já mám taktéž Labradorku a má 46 kg,osobně vím,že je to už dost!(nejhezčí byla kolem 38 kg!)Ale 54 kg to je fakt moc.Doporučuji -nedávat od stolu ani potají z ruky a víc chodit na procházky(osobně se utrhnu i k několika km!Já vim-já taky neodolam když u mě sedí a žebrá a to víc když "pustí" slinu:D Ale jde to. P.S. Doporučuji si přečíst něco o labradorech,nemyslim to špatně,jen chci poukázat,že NEMAJÍ určenou ofiko váhu!!Jen přibližně(co zdroj to číslo)! Držte se toho pohlazení po těle!Hodně štěstí s hubnutím ;-)

16.4.2017

Jameslousa

<a href=Odkaz zithromax sans ordonnance </a> <a href=" Odkaz ">acheter zithromax </a>

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz