Krmení psa


Základní poměr krmné směsi u štěňat je 2 díly masa a 1 díl přílohy. U dospělého psa je tento poměr obrácený. Strava musí být vlažná, ne horká ani studená. Potřebujeme-li ochutit např. kaši nebo jogurt, použijeme hroznový cukr (glukopur) nebo med. Běžný cukr není vhodný, je pro štěňata hůře stravitelný.

Během celého růstového období je vhodné podávat pejskům jako doplněk mléčné výrobky - tvaroh, smetanové výrobky, sýry, jogurty a žloutek jako pamlsek. Poraďte se však s veterinářem, v případě, že krmíte granulemi, jaké množství mléčných výrobků je pro vašeho psa optimální, abyste se vyhnuli potížím z nadměrného podání vápníku, který už by měl být v granulované stravě pro štěňata obsažen v dostatečném množství.

Pokud podáváte granule pro štěňata po odstavu, doporučuje se zezačátku je podávat přelité masovým vývarem. Řiďte se dávkováním uvedeným na obalu. Nedávejte najednou jogurty, sýry a tvaroh. Vyberte vždy pouze jeden produkt. Žloutek podávejte jednou týdně, případně jej můžete přidat do dávky vařeného krmení, ne do granulí. Ovoce zařaďte do jídelníčku psa tak, aby ho trávil samostatně, nejméně 2 hodiny před nebo po podávání jiné stravy, nepodávejte ho s jinou potravou, aby v útrobách psa nekvasilo a nehnilo.

Doporučuje se také strouhaná mrkev - působí dobře na peristaltiku střev a ovoce. Jednotlivé dávky nemají mít řídkou kašovitou konzistenci, ale podobu husté polévky s kousky masa, těstovin, zeleniny. U rostoucích štěňat zejména velkých plemen se doporučuje i přidávání kloubních přípravků, jako např. Alavis.

Pro správnou funkci trávicího ústrojí je nutné zařadit do jídelníčku i pevné části potravy, je důležité psovi podávat i flaksy a kližky. Krmte pokud možno ve stejnou dobu a na stejném místě. Nesnědené zbytky potravy ihned odkliďte, aby si pes zvykl, že jídlo je podáváno jen ve stanovený čas a nezačal si vybírat.

Pes musí mít vždy přístup k vodě. Pes na granulované stravě má spotřebu vody vyšší, pití vody nikterak u psa neomezujte. Každou změnu diety provádíme pozvolna. Náhlé přechody na jiný druh krmení způsobují trávicí problémy. Po krmení necháme psa alespoň dvě hodiny v klidu. U rozrušeného psa krmení odložte na dobu, kdy se uklidní.


Potraviny, kterým byste se měli při krmení psa vyhýbat: 

Sladké pečivo z hladké bílé mouky, cibule, zelí, kapusta, česnek, lomivé kosti, cukrovinky s obsahem cukru, hlavně čokoláda a čokoládové výrobky, které jsou přímo pro psa toxické, potraviny slané (uzeniny) a kořeněné pálivým kořením, slezina (způsobuje průjem) a potraviny slazené umělým sladidlem (v zahraničí byla popsána úmrtí v souvislosti s požitím výrobků s umělým sladidlem xylitol).


Jak často krmíme štěně:

4 - 8 týdnů              5 - 6 x denně

 

8 - 16 týdnů            4 - 5 x denně

 

4 - 6 měsíců            3 - 4 x denně

 

6 - 12 měsíců          2 - 3 x denně

 

od jednoho roku       1 - 2 x denně

 

 

 

Krmnou dávku dospělého psa sestavujte podle typu zátěže psa. Jinak je třeba krmit i březí a kojící feny. Pokud krmíte granulemi, vezměte v úvahu tyto zásady: Nestřídejte granule a tradiční stravu. Nepřidávejte nikdy ani granule do normální stravy. Ke granulím by se neměly přidávat ani vitamínové a minerální přípravky, pouze po dohodě s veterinářem. Předávkováním můžete psovi způsobit vážné zdravotní komplikace.

Doporučeno je pouze podávání kloubních přípravků, které granule neobsahují. Pokud možno granule neměňte a pokud už tak činíte, převádějte ho na jiný typ pozvolna a postupně. Množství denní krmné dávky určuje hlavně výrobce na originálním balení. Rovněž se řiďte kondicí psa a podle ní tyto dávky upravujte.

V současné době se řada majitelů psů opět vrací ke tradiční masové stravě, někteří proto, že granulovanou stravu ani od nejlepších výrobců jejich pes prostě není schopen strávit, případně má jiné zdravotní problémy, ale hodně lidí si je také dobře vědomo, že na tradiční masité stravě jejich pejsek nejen nejlépe prospívá, ale také si nejvíce pochutná. Oblíbená a levná je zejména masová směs Vetamix nebo Falco.

Jestli se rozhodnete svému psu vařit, najdete jistě i další prodejce levného masa ve svém okolí. Ideální je k vařené stravě přidávat kompletní vitamínový a minerální přípravek, kterých je na našem trhu spousta (např. mohu doporučit Canvit Multi pro dospělé psy, Canvit AK pro mladé psy v růstu, stresu, zátěži a rekonvalescenci, Canvit Senior pro psy staré, dále Roboran H a další.

Někteří chovatelé preferují krmit masem syrovým pro jeho vyšší výživnou hodnotu, pak je třeba maso hluboce zmrazit, aby se zničily zárodky parazitů, kteří se v něm mohou vyskytovat. Maso by mělo být čerstvé, nezapáchající, takové maso zmrazte na teplotu -21 °C po dobu 3 neděl a po rozmrazení nenechte maso při pokojové teplotě dlouho tak, aby se na něm pomnožily choroboplodné zárodky, nejrychleji se tak děje u masa drůbežího.

U starších psů a psů s choulostivým trávením se doporučuje podávat krmivo rozdělené zpravidla do 2–3 denních dávek, aby žaludek nebyl drážděn žaludečními šťávami vyráběnými "naprázdno". Krmivo by mělo být kvalitní a dobře stravitelné, protože starší pes už má většinou opotřebované zuby a zhoršené funkce trávicích orgánů. Zohledněte také stav jeho zubů a dásní při výběru potravy a její konzistence.

Krmivo pro starší psy by mělo obsahovat méně bílkovin a mělo by mít nižší energetickou hodnotu než dříve, mělo by mít dostatek vápníku a fosforu a vitamínů a ostatních stopových prvků, protože starší pes už nedokáže tak dobře využít zdroje z potravy jako dříve a také nezapomeňte na vlákninu pro dobré trávení. Vyhněte se podávání kostí a výrobků z bílé mouky.

U granulované i přírodní stravy byste vždy měli staršímu zvířeti přidávat ke krmení želatinové přípravky na obnovu kloubních chrupavek, abyste oddálili problémy s klouby. Na trhu je těchto přípravků celá řada a váš veterinář vám jistě poradí ten správný pro vašeho psa.

 

 

Text: Dana Bočková

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 20.2.2008 16:19:55
Napsáno: 12.10.2007 11:57:53

Forum.

Vložit príspěvěk

14.9.2008

vrbicky

Dobry den. Zalimalo by me, jak casto muze mit pes kosti.

22.10.2008

eva

Dobrý den,prosím o radu.Mám dvouletého labradoda,krmím granulemi Eminent,je lepší krmit jednou denně,nebo dávku rozdělit.DĚKUJI ZA ODPOVĚD´

30.11.2008

martina

Máme ročního hovawarta a nechce jíst. Zdravotně je v pořádku dřív nechtěl jen granule jenom tošku jedl Acanu a teď nechce jíst vůbec skoro nic. Je velký má tak 65cm ale váha max 31kg. Máme ještě jednoho psa Sáru tak musíme jednoho vždy zavřít nebo bi to Sára snědla.Už prostě nevíme co ani to nejlepší maso nechce. Prosím poraďte.

3.2.2009

iris

Martino moje rada by ti asi nepomohla, zdá se mě, že pejskovi něco je, byli jste s ním u doktora? Kdyby byl zdraví dala bych mu jeden den hladovku to pejskové potřebují alespoň jednou za čas. Já svým psům dávám hladovku jednou týdně, nebo jim dám poloviční dávku a to v sobotu když v neděli jdeme na cvičák. Před cvičením pes nesmí jíst.

8.3.2009

Martina

Mám také hovawarta a je nesmírně žravá. Řekla bych že Váš pejsek je jen vybíravý když nesní obsah misky do 10min. tak jí ho vemte, uvidíte že dostane zanedlouho hlad a spapká všechno. Také zkuste chodit před pravidelným krmením večer na procházku, ta moje jakmile se pořádně vyběhá a unaví tak by pak zbaštila cokoliv...přeji hodně štěstí :)

18.3.2009

Tomáš

Mám rotvajlera fenu, taky má teď jeden rok a váží 33,5 kg. Přez týden, když nechodíme na velké procházky tak toho taky moc nesní, zavisí to opravdu na pohybu, když má pohyb třeba turistiku o výkendu tak sní i 2x tolik. Dávka granulí se musí podřídit pohybu psa. Jakmile pes přestane z misky jíst a vzdálí se od ní tak by se mu měla miska vzít. Závisí to taky na bydlení psa, zda bydlí s Vámi v bytě, nebo venku na zahradě kde toho mnohem více vyběhá. A opravdu je potřeba minimálne jednou měsíčne udělat psovi hladovku-jeden den bez krmení a uvidíte jak jí potom bude chutnat:-)

26.3.2009

Elvis

Dobrý den.Máme doma labradora.je mu 6 měsíců a vází 33 kg.já vím je to moc a tam mu chci zavést dietu,ale nevím jak.Přesto ho ale krmím 3x denně a dávám mu přesnou dávku,jak je napsáno na obalu.Prosím jeslti byste mi nemohla říct,jak by mohl shodit? Děkuju předem

22.4.2009

Monika

Dobrý den, má někdo zkušenosti s krmivem calibra?

6.5.2009

Sabina

Dobrý den, pro Elvise - Pro dietu nejlépe začít vhodným pohybem nezatěžujícím vyvýjející se klouby a svaly, tedy přirozená rychlá chůte a plavání. Pokud máte pocit že opravdu vypadá na nadváhu, tedy zkuste změnit značku granulek :-). Pro Moniku - Calibra je krmivo spíše veterinární, tedy pro pejsky s nějakým problémem. Jedna z kvalitnějších značek. Každému psu ovšem vyhovuje něco jiného, je třeba to vyzkoušet. Výsledek je ale vidět až tak po cca 6ti týdnech, kdy je zažívací systém schopen nové krmivo trávit a využívat.

20.5.2009

Ivana

Prosím o radu jaké kosti může pes dostat a jak často-můžeme mu dát větší vepřovou kost s kýty? Dávali jsme mu morkové, ale bojíme se, aby po mastném morku příliš netloustl. Ty vepřové jsou s klouby, takže by mohla chrupavka být jako prevence kloubních potíží. Máme křížence německé dogy a basseta. Lékař říká, že potíže s klouby můžeme ke stáru očekávat.

6.8.2009

Mirka

Poraďte mi někdo, prosím. Mám labradora, nyní je na ledvinové dietě. Objednala jsem mu granule, ale nežere je. Nyní je dost hubený, tak ho nechci nechávat vyhladovět. Občas uvařím kuřecí s rýží, poraďte, co mu vařit jiného. Díky, email Mirkaberkys@seznam.cz

14.8.2009

Radek

slyšel jsem že pes nemúže hrozny nevíte někdo proč?

22.8.2009

Gábina

Mám 9-ti měsíčního staforda, ale zdá se mi nějaký pohublý. Krmím ho jednou denně, většinou granule, maso syrové i vařené a kosti většinou vepřové...poraďte prosím, čím ho mám vykrmit a zlepšit mu tak celkovou stavbu těla....moc děkuji

22.8.2009

Petra

Dobrý den ,mám zlatého retrívra jsou mu 4 měsíce má 18 kg ,nevám jestli je to váha tak akorád nebo jestli váží málo .Zdá se nám ,že toho moc nežere.A ještě prosím o radu jestli mi někdo může podarit jaké je vhodné pečivo jako příloha ve žrádle.Je vhodnější rohlík nebo chléb .Děkuji.

12.9.2009

lenka

chtela bych se jen zeptat,kamarada ma dva pejsky a dava jim zrat jen 2 denne,ten vetsi ma 31kg a joksir ma 2,4kg.a nic jnyho jim neda nez granule nebo kozervu nebo piskoty a nebo rohlik

12.10.2009

Lucka

Peťo pečivo v žádném případě!Příloha může být buď v podobě nudlí,rýže,zeleniny,ovoce ale hlavně ne pečiva!Jak je na tom tvůj pejsek s váhou zjistíš pohmatem,šáhni mu na hrudník a musíš ZŘETELNĚ cítit žebra.Žebro je u psíka s normální váhou lehce rozpoznatelné,jako když přejedete po žebrech normálnímu hubenému člověku.Zdá se mi 18 kg na zlaťáka ve 4 měsících celkem dost...

16.10.2009

Tatranská Afrika

Odpověď na otázku o kostech- pes múže osti by měly být asi 10% z celkové dávky. Pokud by měl zácpu,nebo je to starší pes, tak méně. ..

12.5.2010

Šárka

dobrý den chtěla bych se zeptat mám doma mopsíka zdá se mi hubený jsou mu 4 měsíce a má necelý 4kg nevíte někdo kolik by měl vážit?a ještě nechce mi jíst z misky granule cokoliv jo ale granule ne.poradte prosím

15.6.2010

Lucka

Dobrý den, mám 4 měsíční štěně RTW - psa. Má 22 kg. Neváží na svůj věk moc? Poslední dobou přibírá skoro 2 kg týdně. Je hrozně nenažraný a všude hledá, co by ještě mohl sníst. Krmím Acanou a Purinou ProPlan Puppy Large Robust. Denní krmnou dávku dodržuji ale máme ještě jednoho dospělého RTW a tomu kolikrát také sežere granule. Poraďte, prosím, vím že musí zůstat hubený, protože by mohl mít problém s kloubama. Děkuji.

10.7.2010

Zdenka

Dobrý den, mám 16 měsíční jorkšírku a mám problém, je velice hubená. Jí normálně a protože jsme přes léto na chalupě tam má hodně pohybu takže jí přikrmujeme štěněcím. Bohužel žádná změna. Je stále hubená a vypadá jak podvyživená. Nedávno jsme jí odčervovali. Děkuji za radu

17.7.2010

Michaela

A čím jorkšírku krmíte?

1.9.2010

Peter

CHcel by som sa opytať čo by mala obsahovať voda ktoru dávam psovi. Mala by byť nejaka špeciálna?

18.3.2011

Beny

prosim , moze jest psik konzervy pre macky ?

18.3.2011

Beny

lebo on to Lubi :-)

24.6.2011

Květuška

Mam 8-mi měsíčního jorkšírka,potřebovala bych poradit jak,co a v kolika dávkách bych ho měla krmit.děkuju

27.8.2011

Jarka

Dobrý den mám štěňě zlatého retrívra.Má ve 4 měsících 14 kg.Je to akorát nebo by měl vážit více?Děkuji za každou radu.Měl být utracen,tak jsem si ho donesla ve 4 týdnech a to měl 2kg.Díky.

19.10.2011

Lenka

Ahoj.Mám yokšíra 1rok a 4měsíce. A měla průjem.Stolice už je lepší,ale furt to není ono:) Chci se zeptat co na dietu?? Piškoty nechce.

26.11.2011

Atilla

Podle toho co uvadite , co pes nesmi , je na tom clovek huru ani kolikrat nevi co ji , na druhy strane pes kdyz se pan nekouka sezere na co prijde , vcetne hovna ,,,

28.11.2011

andrea

piškoty nedávejte, dietní nejsou. Zkuste rýži s kuřecím masem :-)

4.12.2011

Jitka

Zda může a jak často jíst pes Maltéz kuřecí játra

5.1.2012

Vlasta Rajnišová

Přeji krásný dobrý den, moc prosím všechny o vyplnění dotazníku k diplomové práci na téma Moderní metody výživy psů. Dotazník je anonymní a Vaše vyplnění mi opravdu velmi pomůže! Odkaz

5.3.2012

Jakub

Kolikrát denně mám dávat dospělému psovi?(psovi je 5 let)plemeno-kříženec německého krátkosrstého ohaře a Německého ovčáka.Velký černý krátkosrstý pes.Děkuji :)

6.3.2012

martas

hezky den vsem, fenecka 4mesicni haskanek mi prestala ze dne na den zrat granulky, je pravda, ze jsem zkusil jinou znacku granuli nez zrala do ted ale kdyz jsme se vratily k tem puvodnim tak nezere uz ani ty cim to muze byt? napadlo me jeste neco, rostou ji stale zoubky nemuze to byt kvuli tomu? moc dekuji za vsechny odpovedi. M.

8.8.2012

Lukaš

Dobrý den jak často mam krmit 4 letého novofundlandského psa. Krmím ho skoro 2x denně ale pořad by chtěl jíst. Děkuji za odpověď.

11.8.2012

werrys

Prosím Vás, kolik gramů (deka) mám dávat 2 měsíčnímu štěňátku BSP? Vím, že 4 krát denně, ale nevím přesně váhu..děkuji :)

8.10.2012

Kissattko

DObrý den mám dvou měsíčního pražského krysaříka koupila jsme mu granulky royal canin. na obal uje sice napsané navkování ale nevyznám se v tom jak oja k to má mpodávat celou dávku mu dát do misky a on si sám veme a nebo m uto rozd+ělit ?? děkuji

29.10.2012

amstaff

Dobri den mam 8 mesacné 3tena amstaffa je chudunka moc ale zozerietoho hodne chcel yb somsa s poradit ci nejvie nikdeo prosím o njekaích granulach po ktorch by pekne nabrala dakujem za skorú odpoved ...

25.12.2012

vasek

mam 6 mesicniho pitbula ji granule kazdy den ma psi konzervu a je hubeny jaktofurt je hubeny ale ji za 3 psi je ockavany a odcervovany nevim si rady

2.5.2013

Radka

pro vasek: zkus krmit masem - ne plechovkou, ale sirovým masem s přílohami, fena mi po tom vždy v období klidu přibrala ;)

22.10.2013

Jitka

Ahoj doporučíte mi nějaký doplněk stravy či něco podobného, pro mojí 15 ti měsíční fenku pitbulla?Je hodně hubená..Má hodně pohybu,je hyperaktivní:)Něco z čeho přibere a může tvořit svalovou hmotu.Díky :)

26.11.2013

Petra

mám zlatou retrívřici 4 mesice starou a ma 12 kg není to málo? a nevite kde najdu primerenou výšku a váhu k veku tohoto plemene? dekuji moc

18.2.2014

danton

Zdravim. Mam bišonka a havanskeho psika. Vek se prehoupl pres rok a 1/4. Maji radi salat z kus-kusu. Ja tam davam: papriku, rajce, cibuli, cuketu, kvetak, uzeninu, zampiony, rapikaty celer, lzicku majonezy. Je nutne neco vyloucit? Diky.

15.3.2014

lucie

Ahoj chtěla bych se zeptat kolikrát bych měla dávat svému psovi vápník (denně nebo týdně ?)Děkuji za odpověď Lucie

2.5.2014

Adéla

Dobrý den chci se zeptat jestli pes smí brambory.Děkuji předem za odpověd.

9.9.2014

ANNA MENCOVA

kdy poznám že je fenka březí v neděli se spojily

11.9.2014

Leona

Dobrý den, přítelův otec má černého labradora a krmí ho pouze vařeným masem. žádná zelenina, žádné ovoce jen kusy ovařeného masa, ráno čerstvý rohlík a občas mívá v misce granule. Vystačí si pes pouze s tím vařeným masem?

3.4.2015

Mirek

Mam 4mesicni stene moskevaka vazi 28Kg nenito malo

3.5.2015

simca

mam fenu fily jehubena prosim ojak mam udelat aby nabrala?ted vazi asi 50kgma 8 mesicu telo však jak ohar dekuji

29.8.2015

Oksi

Dobrý den. Môj pes papa iba suché krmivo. Kupujem veľké balenia v obchode Odkaz, je to veľmi pohodlne pre mňa. Ale obávam sa, že takáto diéta môže poškodiť psíkovi. Môžem teda kŕmiť psa len suchým krmivom?

26.3.2016

karel

Moje labradorka, Eliška,desetiletá, nemá problémy s jídlem. Krmím ji, myslím, kvalitními granulemi(EMINENT,HAPPY DOG,K9),přilepšuji vařeným kuřecím masem s rýží,mrkví. Ne na přeskáčku, ale vždy po vyčerpání balení granulí přejdu opatrně na vařené, po několika týdnech opět na granule. Eliška nemá problémy s touto stravou, má však problémy s množstvím.Snědla by jákékoliv váhové množství, které by dostala.Bohužel pro ní,ale bohudík pro ni ze zdravotního důvodu dostane jenom odměřenou denní dávku, rozdělenou na dva díly. První díl dostane ráno k snídaní, v půl deváté, druhý odpoledne, v půl třetí.Tady je moje otázka,odpověď na ni marně hledám! Takže:nedělám chybu, že nekrmím pejskovou až večer, před spaním celou jednodenní dávkou? Ještě chci napsat, že pejsková má mezi přijmutím jídla a tělesnou aktivitou minimálně 3-4 hodiny psího volna,než jdeme do přírody na procházku, pro ni proběhnutí.Jo, spí s prázdnými střevy, protože co v nich má, při večerní procházce,proběhnutí,jde ven.Odpoví mně někdo na můj dotaz? Děkuji.

5.4.2016

Anička

Ahoj. Mám fenu LR a krmíme Platinum. Vřele doporučuji. Moc chutná. Určitě zkuste iberico.

26.6.2016

Ala

Pro Karla - myslím že krmíte odpoledne příliš brzy, pokud má pes ještě odpolední aktivitu a večer jde spát s prázdným žaludkem není to dobře. Buď bych rozdělila dávku na 3 díly, nebo posunula odpolední krmení až po aktivitě navečer.

27.6.2016

Milan

Jaké krmivo se nejlépe hodí pro bojové plemeno?

9.7.2016

Kata

PROSIMVÁS CHCI SE VÁS ZEPTAT CO MŮŽE PES A CO NEMŮŽE PES DĚKUJI

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz