Jehlový reflex


Možná už jste tento termín někdy slyšeli, ale nevíte přesně, co znamená…

 

V podstatě se jedná o obranný reflex žaludku a střev psa, který napomáhá vypořádat se s ostrými předměty, které se dostanou do zažívacího ústrojí. Předmět (například ostrá kost) je kontrakcí otočen tupým koncem vpřed, a proto často projde trávicím traktem, aniž by jej vážně poškodil. (Při dotyku ostrého konce stěna střeva jakoby uhne a otočí ho tupým koncem vpřed.) Jestliže jsou ostré oba konce, cizí těleso se opět otočí, což probíhá stále dokola, až projde celým zažívacím ústrojím. Ovšem pozor, i když se jedná o vrozený reflex, pokud se dlouhodobě netrénuje (pes dostává jen granule nebo konzervy a jehlový reflex se tedy nevyužívá), časem se ztratí! Uvádí se, že k jeho vymizení stačí dva roky! Jestliže je tedy váš pes zvyklý pouze na granule, určitě mu žádné ostré kosti nepodávejte. Při přechodu z granulí na BARF buďte opatrní a nedávejte psovi kosti příliš brzy. Zpočátku mu dávejte jen měkké syrové koti (na menší kusy nasekaná křídla a kuřecí skelety). Kosti nepodávejte dříve než třetí nebo čtvrtý týden, kdy je pes krmen syrovou stravou. Žaludek si musí nejprve zvyknout na nový druh potravy, který se musí neučit trávit a kosti, které jsou na zpracování náročnější, se podávají až později.

 

Zdroj: BARF, Krmení psa přirozenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladatelství Plot, 2011


Vanda Ročková
Aktualizováno: 6.7.2012 14:39:55
Napsáno: 6.7.2012 14:38:43

Forum.

13.8.2012

Madole

Jehlový reflex známe bohužel přímo doslova. Náš pubertální labrador spolkl jehlu i s nití (nevím co ho to napadlo). A opravdu! Jehla druhý den vyšla správně ven, nevím jestli tomu také nepomohla ta hromada zelí co po tom musel sníst, ale byly to nervy, to vám povím.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz