Je vhodné střídat jednotlivé značky granulí?


Střídání značek je nešvar, který se do výživy zvířat přenáší z výživy lidí. Kvalitní značky průmyslově vyráběných krmiv obsahují ve správných poměrech všechny živiny podporující zdraví psů a koček a není třeba je střídat.

Naopak, u zvířat to vede k nevyváženosti střevní mikroflóry a zažívacím potížím. Na každou novou recepturu, která se dostane do zažívacího traktu, si totiž musí organizmus zvířete zvyknout, bakterie v jeho trávicím systému se musí na dané krmivo nejprve adaptovat. Proto ani sebelepší recepturu nebude zvíře naplno trávit hned první den. Přizpůsobení organizmu na novou recepturu trvá 7 až 10 dní, teprve potom ji začne plně trávit. Pokud tedy pes nebo kočka dostane jeden den granule jedné značky, další den konzervu jiné značky a další den domácí stravu, organizmus se s tím zpravidla nevyrovná a navenek se to projeví průjmem. Jedná se o průjmy tzv. dietetického původu, které nemají nic společného s kvalitou jednotlivých použitých značek, ale s nedodržením fyziologie živého organizmu. Z tohoto důvodu je vhodné vybrat zvířeti optimální recepturu a té se dlouhodobě držet. 

 

Pokud majitel přechází na nové krmivo, měl by na něj přecházet pozvolna. Doporučuje se nejprve přidat do stávající krmné dávky asi 10 % nové receptury a tento podíl postupně zvyšovat tak, aby byl 100% zhruba za 10 až 14 dní. Za dalších 14 dní je pak možné posoudit, jestli nová receptura zvířeti vyhovuje nebo ne. V případě kvalitních receptur jsou u zvířat některé změny rozpoznatelné poměrně brzy, např. pozitivní vliv na srst je viditelný už asi po 2 týdnech.  Jiné změny, např. pozitivní vliv na imunitní systém nebo na zdraví vnitřních orgánů, se naopak projeví až po dlouhodobém krmení, tedy po 6 a více měsících.

 

MVDr. Leoš Železný


Vanda Ročková
Aktualizováno: 26.8.2012 14:25:38
Napsáno: 26.8.2012 14:22:13

Forum.

Vložit príspěvěk

4.10.2012

MUDr. Karel Benda, M.B.A.

Vážený pane doktore, pokud je mi známo, jste dlouholetým zaměstnancem a smluvním konzultantem společnosti Mars Czech, s.r.o., výrobce nejen různých pamlsků pro lidi, ale také krmiv a pochutin značek Pedigree, Perfect Fit, Frolic a dalších. Není proto divu, jakkoliv je to smutné, že ve svém příspěvku, především v jeho první části, opakujete zaběhnutá výživová klišé, kterými se výrobci krmiv snaží ovlivnit chování svých zákazníků a posílit jejich věrnost ke své značce. Je samozřejmé, že pes, který je dlouhodobě krmen pouze granulemi, a ještě jen jedné značky, bude mít po náhle změně stravy zažívací potíže. Bohužel to spíše dokazuje, že žádná receptura suchého krmiva není dostatečně všestranná. Dá-li si vegetarián nebo člověk, který se dlouhodobě živil pouze kuřecím masem s rýží,  náhle vepřové koleno s křenem, patrně jej to rovněž pěkně prožene. Nejde jen o adaptaci střevní mikroflóry, jak píšete, ale také enzymatického aparátu psa. Organismus obvykle nedělá zbytečné věci, proto také utlumí produkci enzymů štěpících látky, které dlouhodobě nejsou v jeho potravě obsaženy. Chvilku mu pak trvá, než jejich tvorbu opět „nastartuje.“ Část nové potravy s jiným složením pak zůstane nestrávena, což samozřejmě může vést k průjmům, jak uvádíte. Je proto logické, že přechod na jinou značku u zvířete, které předtím bylo krmeno pouze jednostranně, musí být postupný. Je-li ovšem pes krmen všestranně (samozřejmě s vyloučením potravin jeho organizmu vyloženě škodlivých) a jsou-li granule pouze součástí jeho jídelníčku, snáší překvapivě náhlou změnu značky a receptury daleko lépe. V praxi to nejlépe zjistíte, když Váš pes někde na návštěvě nebo u stánku na výstavě „vyluxuje“ plnou misku cizích granulí. Je.li předtím zvyklý na různorodou stravu, obvykle to jeho zažívací trakt příliš nepřekvapí. Podobné je to s krmením několika značkami granulí zároveň - samozřejmě s výjimkou speciálních diet a při dodržení přiměřené celkové dávky. Všichni výrobci tvrdí, že jejich krmiva jsou nutričně vyvážená, jejich receptury však nejsou stejné. Zkombinujeme-li dvě nebo i více takových receptur (značek), nutriční vyváženost logicky nemůžeme narušit, zato můžeme zvýšit pestrost stravy. Dokonce tak můžeme vykompenzovat případy, kdy určitá receptura v některých dílčích složkách ve skutečnosti zas tak úplně vyvážená není (což bude spíše pravidlem – žádný výrobce nekontroluje veškeré látky obsažené v jednotlivých složkách jeho krmiva). Zaměníme-li pak jednu složku takové směsi za jinou, obvykle se to obejde bez nápadných zažívacích potíží. Nasypat psu misku granulí, nejlépe stále ze stejného pytle, je nanejvýš jednoduché. Používejme však i při krmení zdravý rozum a především nemaskujme zájem o vlastní pohodlí údajným zájmem o blaho našeho psa, jakkoliv by nám k tomu výrobci granulí poskytovali zdánlivě pádné argumenty.

4.10.2012

Aktiyata

Z vlastní dlouholeté zkušenosti se přikláním k příspěvku MUDr. Karla Bendy.

4.10.2012

Hellen

MUDr. Benda: Naprosto s Vámi jako kynolog v tomto souhlasím, zejména i díky vlastní zkušenosti. A pokud je pravda, co zde uvádíte o MVDr.Železném, tak se ani nedivím, že se snaží takovýto názor vtlouci do hlav nicnetušících laiků. Ostatně pouze ti by do psa cpali jako "krmivo" něco typu Pedigree, Frolic apod. Už i testy a výzkumy proběhlé nedávno dokázali, že je to !krmivo" pro psa naprosto nezdravé a nevhodné. Lze např. Frolic akceptovat jako pamlsky, ale já osobně bych je ani tak svému psovi nikdy nedala a jsou tak převoňané, že i mě samotné to už smrdí po nějaké době, co tím v mém okolí pár jistých lidí odměňuje. K mé zkušenosti...Mám 4 měsíční štěně bílého ovčáka. Od malička krmen Royalem v kombinaci s BARFem (1x denně má syrovou krmnou dávku). Vývojově krásný pes, bez zažívacích problémů, aktivní a když nejmenovaný pan výcvikář, který si myslí, že sežral všechnu moudrost světa jen protože byl jednou 2.na mistrovství světa (a všichni co byli před ním měli prostě jen štěstí, případně jsou z jiných důvodů absolutně blbí...ten člověk mě opravdu dostává :D ) během výcviku narval mému štěněti hrst granulí naprosto cizích pro něj (které používá pro svého psa) Merlinovi nic nebylo, nezvracel, neměl průjem ani jiné potíže. To samé když se mu náááhodou povede sežrat něco na ulici. Vždy se s tím njak srovnal. Udělat toto naše fena jezevčíka, který před 3mi lety zemřela a moje maminka ji v úžasném přesvědčení krmila pedigree apod. protože v reklamě přece stojí, že pes dělá krásná hovínka(ale sbírá tam holčina po chudákovi psovi absolutně nezdravou velikost hromady), tak už ji nemáme dávno. Ta se zeblila a dosrala pomalu už jen z toho, že se na něco cizího na ulici nebo na domácí stravu podívala. Takže tolik k Vaší "vyváženosti" krmiva pane Železný. Myslím, že vyváženost vypadá jinak ;)

4.10.2012

Pavel

Tak ted opravdu nevím ale mezi názory MVDr. Leoš Železný MUDr. a Karel Benda, M.B.A. nevidím příliš mnoho rozdílů tak nevím co tu řešíte. Jinak s náhlími změnami potravy se každý pes vyrovnává jinak. Je to jako u lidí někdo klidně na třešně vypije mléko a někdo se po tom hned ...

4.10.2012

Karel

Jako hlavní důvod zdravotních problémů vidím v krmení granulemi. Dnes, kdy se denně setkáváme se závadnými výrobky pro lidi, určitě můžeme spoléhat na to, že granulované krmivo pro psy bude " nezávadné". K střídání krmiv, ano pokud budete krmit psa a nejen jeho stále granulemi, nevytvoří si trávicí systém dostatek trávicích enzymů a při pozření jiné potravy má pes trávicí problemy. Je to to samé, jako když má člověk dlouhodobě dietu a potom přejde na jinou stravu, tak je reakce naprosto stejná. Dnešní doba rovná se oblbování lidí ve všech směrech! Pro zisk udělají tito lidé naprosto vše!

4.10.2012

Radka

Tento článek bych snad ani nezveřejňovala, je to jeden velký oblbovák. Moji psi žerou všechno, jogurty, maso, přílohy, ovoce, zeleninu a i zmiňované granule, které střídám. Zažívací problémy se nám vyhýbají. Naopak znám jiné, stále na granulích, kteří se poserou i po suchém rohlíku!

4.10.2012

Patricie

Krásný den všem tady :-). musím se smát jak jste tady všichni strašně chytří, ale já ať koukám jak koukám, tak pan veterinář nenapsal ani slovo o žádné značce granulí, nikde není ani jedna jediná. Tak mi to ani nepřipadá jako reklama něčemu. Tak max. na granule jako takové, ale to Vás tady píše víc. A já osobně, když bych chtěla říct svůj názor, tak by to bylo od každého něco (od každého z vás). Každý máte v něčem pravdu a každý také ne. Přeji krásný den všem :o)

4.10.2012

MUDr. Karel Benda, M.B.A.

Pavel: Hlavními tezemi článku dr. Železného jsou 1) Střídání značek je nešvar,… a 2) …je vhodné vybrat zvířeti optimální recepturu a té se dlouhodobě držet. To jsou zdánlivě obecná tvrzení, kterými především výrobci granulí masírují majitele i chovatele psů dnes a denně. To je podobné, jako byste si sestavil jedno tzv. nutričně vyvážené jídlo – třeba kuře (bílkoviny) s bramborem (glycidy) mastěným máslem (tuky) a zeleninovým salátem (vitaminy a vláknina), popř. jej doplnil nějakou multivitaminovou tabletou (vitaminy se do granulí přidávají) – a živil se jím celý život. Řešíme tu, že i pro psa je lepší pestrá a všestranná strava, samozřejmě respektující jeho specifické nutriční potřeby coby původně převážně (ale vůbec ne striktně!) masožravé šelmy, než pouze a jedny granule na celý život. Intoleranci laktózy, tedy to, že se někdo po mléku po.., tu neřešíme. Patricie: Dr. Železný nemůže v takovém článku propagovat konkrétní značku, jinak by šlo o reklamu. Hezký den i Vám!

4.10.2012

bflm

pan Benda ma pravdu. Lidi by meli i trochu premyslet. Clovek si domu koupi vsechno mozne, na co ma chut a pes ma cely zivot dostavat jedny a ty same granule. Zvlastni, jak to vubec ti psi ty stovky a tisice let pred granulemi delali? Ze by se mysi nebo kralika zeptali, zda-li je jejich slozeni naprosto vyvazene, aby se nepo**ali? btw, barfovat a davat granule k tomu je taky pekna ptakovina, zazivani tomu psovi nezavidim

4.10.2012

Jan Bárta

Když už někdo chce pejskovi cpát maso a granule, tak by neměl poměr masa v krmné dávce překročit 1/3. Granule jsou prostě jen obrovský byznys a výrobci granulí mažou lidem spoustu medu kolem pusy. Mám chovatelskou stanici bullmastiffů a krmíme jen barfem a nikdy nebyl problém se zažívánim. A ty řeči, co veterináři mluví ohledně barfu, tak bych radši v jejich případě nic neříkal, protože ví o tom prd (jsou mezi nimi i světlé vyjímky) a lidem akorát tak blbnou hlavu. A nejlepší hovadina, co jsem kdy slyšel, tak je vyvážená krmná dávka:-) To se opravdu musím zasmát:-) Pes má zažívání jako vlk a zhruba do 5 týdnů by se ta krmná dávka měla vyvážit a néé jak výrobci a veterináři mumlají o vyvážené krmné dávce každý den. Je to na dlouhé povídání a pokuď by to někoho zajímalo krmení barfem a potřeboval by poradit se vším, tak kontakt na sebe uvedu. bartajan@email.cz

4.10.2012

Jan Bárta

A ještě se hodně mluví o vyváženosti mezi fosforem a vápníkem. Zejména se uvádí, že u barfu nelze dosáhnout vyváženosti a zvláštní je, že kdo rozumí barfu ( nemyslím, člověka, který kupuje namleté kuřata nebo jiné mleté levné směsy a myslí si, kdo vi,čím nekrmí), tak výsledky našich psů na DKK a DLK jsou 0/0. Kdyby tak bylo špatné krmení barfem, jak se píše, tak přeci by pes nemohl být takové výsledky ,ne?

4.10.2012

jack

@jan bárta - naprostý souhlas. Většina lidí zapomněla, že nic vyváženého denního neexistuje, protože stejně tak lidský organismus vyvažuje přes delší časové období a ne od 00:00 do 23:59 a pak nanovo. O barfu veterináři a prodejci neradi slyší, protože z toho necinká v kase, jako když prodají granule, do kterých se dá schovat všechen odpad (a další viz obilí, popel a jiné "suroviny").

4.10.2012

Jan Bárta

to jack: přesně tak:-)

4.10.2012

MUDr. Karel Benda, M.B.A.

Diskusi o BARFu jsem tu rozbíhat nechtěl, je to přece jen trochu od tématu výchozího článku. Jinak na těchto stránkách běžela tady: Odkaz, knížka o něm v češtině je např. tady: Odkaz.

5.10.2012

Lizzie

Jack - Asi jste si nestudoval, co znamená složení na pytlích s granulama že? Popel se do granulí samozřejmě nedává! Popel je jen označení pro minerální látky, které se spálí a to je ten popel - aby se poznalo kolik jich tam je, je potřeba granule spálit a "popel" tedy minerály zůstanou protože neshoří a je zvážitelný.

11.10.2012

Bára

Ahoj všichni, můj pejsek vyloženě trvá na častém střídání granulí. Nesnese jíst jedny déle než 2 týdny, to by raději umřel hlady :-).

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz