Dotazy o potravní alergii


Trápí vašeho psího mazlíčka chronický průjem? Nebo se nezvykle často drbe? Možná se jedná o potravní alergii. Na nejčastější dotazy týkající se této nepříjemné diagnózy odpovídá veterinář MVDr. Ondřej Čapek.

 

Můj pes má poslední měsíc problémy se zarudnutím a svěděním kůže. Myslíte, že by se mohlo jednat o potravinovou alergii?

Potravinová alergie se může projevovat jako čistě kožní problém s příznaky zvýšené svědivosti kůže, jejího zarudnutí a zánětu, nebo chronický problém žaludku a střev spojený se zvracením, průjmem a plynatostí. Samozřejmě je možná kombinace obou těchto příznaků. Na základě klinických příznaků není možné potravinovou alergii od atopické dermatitidy odlišit.

 

Mám podezření, že můj pes má potravinou alergii. Jak to mohu zjistit?

Diagnostika je možná eliminační dietou, to znamená, že krmení musí obsahovat pouze jeden druh masa, které zvíře pokud možno předtím nikdy nemělo a jeden druh uhlohydrátů. Krátkodobé podávání této diety nemá význam, protože pouze u cca 25n % dojde ke zlepšení už po 3 týdnech, proto je ve většině případů nutné podávat dietu 6 – 10 týdnů. Pokud trpí zvíře pouze potravinovou alergií, vymizí příznaky svědění úplně. Pro stanovení diagnózy je ještě nutné provést provokační test, kdy původní krmivo vyvolá nejpozději do 14 dnů původní příznaky onemocnění. Identifikace jednotlivých možných alergenů se provede následně.

Nejčastějším potravinovým alergenem u psů je hovězí, vepřové a skopové maso, dále pšenice, sója a kravské mléko.

 

Mému psovi je 9 let a nyní byla mu zjištěna alergie na krmivo. Jaká potrava nebo její složka alergii způsobuje?

Potravinová alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na normální složky potravy. Alergie je vyvolána nedostatečně strávenou bílkovinou složkou potravy, které ve větším množství pronikne přes stěnu střeva a následně vyvolá alergickou reakci. Při zánětu a infekci ve střevě se může zvýšit jeho prostupnost, což může této nežádoucí reakci imunitního systému napomáhat. Nejčastějším potravinovým alergenem u psů je hovězí, vepřové a skopové maso, dále pšenice, soja a kravské mléko. U koček vyvolává více jak 80 % případů hovězí maso, mléčné produkty a ryby.

 

Je možné potravinovou alergii u pejska vyléčit?

Samotná potravinová alergie jako taková se nedá vyléčit, je nutno dodržovat úspěšně ověřenou eliminační dietu po celý život. V dnešní době už ale naštěstí existují hypo-alergenní krmiva pro psy, která boj s nemocí zásadně usnadňují (např. Ami dog).

 

MVDr. Ondřej Čapek, www.zverolekar-kbely.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 25.7.2013 20:40:21
Napsáno: 25.7.2013 20:39:01

Forum.

14.5.2014

miskaaa4

Dobrý den, mám 4 leteho křižence kavkazana s ovčákem, který má potravinovou alergii, jen ješté nevíme přesně na co, takže postupně měníme stravu. Od mala je zvyklý na vařenou stravu jako jsou čisté vývary se zeleninou a těstovinama,teď už dostává jen vepřové a ryby,ale odmítá jízt granule. Chtěli jsme přejít jen na specialni hypoalergenni granule, ale kdyź už je sní, tak je vyzvrací. Teď se mi podařilo sehnat granule Naturals a delicious s rybou a pomerančem, které jsou sice pro dospělé psy, ale malých plemen.jedná se o mini granulky, ale udrží je v sebe a nevyzvrací. Je možné zůstat na tomto typu malých granulí nebo velcí psi musí mít velké granule? Děkuji Míša B.

26.6.2014

Anežka

Dobrý den.Máme tříměsíční štěně Pražského Krysaříka.Krmíme ho granulkami Purina Proplan a masovou paštikou Winston Schlemer Junior.Dnes okusil i kapsičku Pedigree. Dostal průjem a tak bych mu chtěla do žrádla přidat trochu vařené rýže.Je to vhodné?Můžu mu uvařit i kuřecí maso?Děkuji za radu. Anežka K.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz