Cukrovka a jídelníček


I psi mohou trpět diabetem a stejně jako u lidí je to způsobeno nedostatkem inzulínu v organismu. Jaké jsou příznaky onemocnění? A které potraviny preferovat?

 

Inzulín produkuje slinivka břišní. V těle má tento hormon za úkol regulovat hladinu cukru (glukózu) v krvi. V případě jeho nedostatku se glukóza z potravy hromadí v krvi a buňky pak trpí jejím nedostatkem. Rozlišujeme dva typy cukrovky – primární a sekundární.

 

Primární typ je způsoben poruchou slinivky, která není schopná hormon produkovat. U sekundárního typu ho sice produkuje, ale organismus jej nedokáže z různých důvodů využít.

 

Příznaky

Vzhledem k tomu, že je nástup choroby pozvolný, tak si nemusíte dlouho všimnout, že je se psem něco v nepořádku. Mezi hlavní symptomy patří:

 

  • zvíře má větší žízeň (z hlediska spotřeby je za nadmíru považováno 100 ml vody na kg za den, normální spotřeba tekutin je 60 ml vody na kg a den)

  • větší chuť k jídlu, až „žravost“

  • častější potřeba močit

  • někdy se může vyskytnout pomočování

  • někdy se objevuje hubnutí

  • zvíře je často unavené

  • zhoršuje se kvalita srsti

  • zhoršuje se i zrak

 

U obou typů diabetu je nutné upravit psovi jídelníček a u primárního typu navíc podávat inzulín injekčně (obvykle 1-2krát denně). Dávky inzulínu učí veterinář v závislosti na přítomnosti glukózy v moči. Velmi důležitá je pravidelnost podávaného krmiva. Jestliže pes užívá inzulin, musíte dobu krmení přizpůsobit době vrcholu účinku inzulínu. Pokud pes není léčen, pak se krmí v pravidelných intervalech 5-6krát denně. Krmné dávky by měly být vždy přibližně stejné, aby byl zachován stálý energetický příjem a nedocházelo k velkým výkyvům glukózy v krvi.

 

Obecně lze říci, že náchylnější jsou na toto onemocnění psi trpící obezitou, jedinci, kteří mají nedostatek pohybu, a starší hárající feny (jako důsledek hormonálních změn).

 

V jídelníčku psa s cukrovkou musí být hojně zastoupeny lehce stravitelné bílkoviny, škrob a vláknina. Strava by neměla obsahovat jednoduché cukry a větší množství tuku. Jestliže dáváte přednost průmyslově vyráběným krmivům, poraďte se s veterinářem, jaká značka granulí (případně speciální dieta) je vhodná pro psy cukrovkáře.

 

Pokud krmíte přirozeně, za vhodné potraviny se považuje:

maso – kuřecí, krůtí, ryby, libové hovězí, králík a jehněčí

vnitřnosti – drůbeží žaludky, plíce, dršťky, ledvinky, naopak tučné vnitřnosti (játra, slezina, srdce) je vhodné omezit

syrová zelenina

ovoce – nevhodné je příliš sladké nebo přezrálé ovoce

přílohy – rýže, jáhly, pohanka, brambory

mléčné výrobky – bílé jogurty, neochucené tvarohy, sýr cottage

 

Jelikož organismus nemocného psa neumí účinně využít všechny vitaminy a minerály podávané v potravě, je nutné podávat je extra ve formě doplňků potravy. Z přírodních zdrojů jsou vhodné například mořské řasy (obsahují hodně minerálů). O použití multivitaminových preparátů se poraďte s veterinářem. Vždy mějte po ruce také nějakou potravinu, která obsahuje rychle vstřebatelné sacharidy (např. piškoty) pro případ hypoglykémie, která se může objevit při nadměrném pohybu, nebo jako důsledek hladovění a stresu.

 

Zdroj: BARF, Krmení psa přirozenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladatelství Plot, 2011


Vanda Ročková
Aktualizováno: 17.1.2014 21:03:15
Napsáno: 17.1.2014 20:59:44

Forum.

Vložit príspěvěk

30.1.2014

olipudlik

Měla jsem pudlika ,který mi ve čtyřech letech onemocněl cukrovkou.Doma mám diabetika takže jsem věděla o této nemoci hodně!!! Bojovali jsme s Brainikem 8 let a nelituji toho.Začátky byly moc těžké.Paní doktorka mi všechno vysvětlila....začali jsme s dietou tak jak to má být a inzulin jsem píchala 1 krát denně.Granule mu nevyhovovaly tak bylo vaření...hlavně drůbež,ryby a tak jak píšete víckrát denně.Přílohy těstoviny,rýže a ovoce také měl rád.Piškotky byly připravené a už jsem věděla,že jak vyskočí na křeslo třeba v noci a dožadoval se žrádla tak byl ubytek a byly na řadě piškotky.Někdy jsem zastřihla drápek a protože byl doma glukometr šlo to změřit.Brainik hodně spolupracoval a to bylo dobře.Koupila jsem diabetické péro ,aby ho injekce nebolela,ale on věděl,že po injekci je miska ve které bylo to co má rád tak ten vpich ani nevnímal!!!Paní doktorka byla s námi spokojena.Poslední rok už měl problémy se zrakem,ale to je u dabetu normální.Ve 12 letech odešel do psího nebíčka ...nikdy na něho nezapomenu.Protože kdo nežil s pejskem nikdy nepoznal co je to opravdová láska....

29.4.2015

Brambory?

Brambory a vhodný pro psa? Tady asi někdo vykouřil psí hovínko :)

9.12.2015

Dady

Ctěl bych se optat paní,která píše o svém pudlíkovi.Jak jste vybírala pero na inzulín a pokud můžete tak doporučte prodejce.

3.2.2016

marta

Máme pejska westika 8 a půl roku. Nyní ji byla potvrzena cukrovka. Máme velký problém s krmením nechce granule ani konzervu. Už jsem to děsila i vývarem kuřecím s kousky masa ale vybere jen to maso a vývar a zbytek necha. Granule a konzervy jsou od Hill s presciption. Mate někdo s tímto nějakou zkušenost co s tim delat jist musí picham 2 krat denne inzulin. Moc dekuji

25.2.2016

Zuzanna

Mame fenku westika 11a pol roka od noveho roka 2016 jej diagnostikovali cukrovku vykastrovali papa dia granulky s konzervou miesame to a cukor stale skace hore dole niekedy fajn 6 inokedy 15 pichame inzulin rano a vecer.

20.6.2016

Vladka

Dobrý den, my už máme cukrovku 4 roky, začátky byly krušné, ale nyní musím říct, že dobré, důležité je aby bych pes "v klidu" a měl pravidelný rytmus, potom i to tělo si vytvoří určité protilátky, my krmíme Royal Canin diabetic a pejsek nemá průjem, krásně se spravila srst a i inzulínu píchám od té doby méně. A co mohu vřele doporučit je řasa KELP na štítnou žlázu a já dávám psovi i Chlorellu, prostě určitý zdroj minerálů a každé ráno na granule lžičku lososového oleje, ten je úžasný pomocník. A to, že cukr skáče je úplně normální, to jsou hormony v těle pejska, pokud fyzicky ten pes neodchází (a to určitě poznáte) a cukr nelítá tak, že máte 4 a za hodinu 30, tak bych to moc neřešila. Případně dám psovi kousek jablíčka (přírodní cukr) a je klid :) Na zdravé zuby dávám plátky OROZYME, ty jsou enzymatické a mohou je i diabetici. Tak přeji všem moc štěstí při léčbě a pevné nervy :)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz