Časté dotazy o výživě psů


Na tři časté dotazy o výživě psů odpovídá odborník Martin Pučálka.

Jakým vhodným a zdravým pamlskem mohu obdarovat psa?
Můžeme vybrat dva druhy pamlsků - klasické odměňovací, nebo žvýkací. Odměňovací by měl pejsek dostávat za odměnu, když udělá něco správně. Žvýkací pomáhají odstraňovat zubní plak a kámen, čímž snižují zápach z tlamy. Výhodou je, že pejska hodně baví a dokáží ho zabavit i na delší čas.    

Jak poznám alergii u psa?

Nepříjemná psí alergie se může objevit po požití nevhodných průmyslových krmiv, nebo nastane po bleším kousnutí tzv. FBH = flea bite hypersenzitivity. Ale i u psů může alergii způsobovat v podstatě skoro všechno, stejně jako u lidí. Alergie u psů se projevuje příznaky jako je časté škrábání, zanícená kůže, ekzémy v okolí řitních žlázek, zarudlými ušními boltci nebo zvracením. Lidé se také velmi často mylně domnívají, že psi mají alergii na granule jako celek. Ve skutečnosti se ale jedná o alergii na určitou složku, která je v granulích obsažená. Statistka ukazuje, že touto alergii trpí každý sedmý pes.  

Jaké látky by nemělo obsahovat kvalitní krmivo?

Vhodné a zdraví prospěšné granule by neměly obsahovat chemické konzervanty jako jsou BHA, BHT, propylgallát nebo sorban draselný, dále fosfáty, barviva nebo dochucovadla především v podobě většího množství soli, která je pro psy toxická, nebo menadion jako zdroj vitaminů. Další nevhodnou surovinou je například sója, kterou psi špatně tráví, nebo bílkovinné hydrolizáty, jsou levné a nahrazují kvalitní bílkoviny z masa. Zbytečné chemikálie také značí vícebarevné granule.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 16.11.2014 18:29:52
Napsáno: 16.11.2014 17:13:10

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz