Co je to jarní svod?


Jedná se akci, která je určena loveckým psům a jejich majitelům. Jarní svody se u nás konaly od roku 1976 jako podmínka pro předvedení loveckého psa na zkouškách. Zkušební řád pro lovecké psy z roku 2014 tuto povinnost po 38 letech zrušil. Okresní myslivecké spolky však svody nadále organizují.

 

Například v Klubu chovatelů výmarských ohařů je jeho absolvování jednou z podmínek chovnosti. Na jarním svodu se provádí základní posouzení exteriéru psa, výsledek je zapsán do jednoduchého formuláře.

 

Co všechno se hodnotí?
Jestli pes odpovídá typu plemene, zda má standardní zbarvení, jakou má sílu kostry, kontroluje se skus a počet zubů, kvalita srstí, barva očí, postavení uší, tvar čenichu atd. Dále se měří výška psa v kohoutku. Podle reakcí se také hodnotí jeho povaha. Pokud má pes nějaké hrubé vady a odchylky od standardu (nesestouplá varlata, chudozubost atd.), zapíše se to do formuláře.

 

Kdo se může jarního svodu účastnit?
Všichni psi a feny s PP, kteří v den svodu dovršili 6 měsíců věku.

 

Jak psa na jarní svod připravit?

Pes si musí nechat v klidu otevřít tlamu, nechat si prohlédnout a spočítat zuby. Ideální je nacvičit s ním přirozený postoj, aby rozhodčí mohl změřit jeho výšku v kohoutku. Psi – samci by si měli nechat prohmatat šourek, zda mají sestouplá obě varlata.

 

Proč ho absolvovat?

Jarní svod je ve většině případů první větší kynologická akce, které se majitel se svým psem zúčastní. Lze zde ověřit, jak bude pes reagovat, jaká je jeho povaha. Jarní svod má velký význam také pro chovatele, kteří díky němu mají zpětnou vazbu o kvalitě svých odchovů. Výsledky jarního svodu však slouží především chovatelským klubům, které získají přehled o štěňatech, která byla odchovaná v předchozím roce. Chovatelské kluby si data z jarních svodů shromažďují a vyhodnocují. Mají tak určitý přehled o tom, kterými rodiči jsou předávány nežádoucí vlastnosti a znaky a mohou do budoucna učinit chovatelská opatření.

 

Zdroj: MVDr. Jana Kočová, Výmarský ohař, historie – chov -výcvik, Mladá fronta, 2016

 

 

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 26.4.2016 21:17:36
Napsáno: 24.4.2016 16:03:58

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz