05.01.13 Výchova a výcvik

Štěně kouše dveře a naříká

Můj dotaz se týká 4,5měsíčního chlapečka shi-tzu. Pejsek velmi těžko snáší být doma sám. Trénovat samotu jsme začali hned, jakmile jsme si ho pořídili. Tenkrát ještě spal, když jsme se vrátili, museli jsme ho pomalu budit. Přibližně po 3 týdnech se to změnilo, nezajímá ho nic jiného, než jak se dostat ven – kouše dveře. Když jsme si ho filmovali, naříkal, škrábal a kousal do dveří, ničeho jiného se nedotkne. Po dni, kdy je sám, je unavený, dá se říct, že přes den téměř vůbec nespí. Zkoušeli jsme Kong. Když jsem doma, hraje si s ním, ale jakmile je sám, ani se ho nedotkne. Mohla bych mu dát na zem klidně řízek, ale jak je sám, nežere ani nepije. Začne se na to vrhat až po našem návratu. Je jedno, jestli je sám hodinu, nebo 8 hodin, vždy je celý mokrý a pří vítání naříká. Zkoušela jsem to s ním trénovat: dala jsem ho na místo a nechala v místnosti, kde bývá zavřený, když jsme v práci. Jak začal kňourat, okřikla jsem ho, a naopak když vydržel i chviličku v klidu, otevřela jsem dveře a dala mu odměnu. Bohužel nenastaly žádné pokroky. Nespí na svém pelíšku, raději je na zemi nebo na pohovce. Když ho i ve své přítomnosti odkážu na místo, vydrží na něm, ale kňourá a je jak hromádka neštěstí, opět se nedotkne kostičky, hračky, ničeho. Rozkousal už jedny dveře tak, že si úplně ohobloval první zoubky. Jinak je velmi učenlivý a bezproblémový, navštěvujeme i školku pro štěňátka paní Brunclíkové, kde nám poradili zavřít ho do klícky. To mi zaprvé přijde kruté, aby se nemohl volně proběhnout po místnosti, a za druhé se bojím, aby si v ní neublížil. Takhle se trápí on i my. Paničkou jsem já (žijeme s přítelem bez dětí), krmím ho, cvičím a věnuji mu opravdu hodně času. Přestože máme zahradu, chodíme na dlouhé procházky. Sám bývá (teď mám na mysli 8 hodin) tak 2–3krát týdně, jinak čas tráví se mnou a je sám, jen když jedu třeba na nákup. Moc vás žádám o radu a předem děkuji.

Odpověď:
Takhle malé štěně nemůže zůstávat 8 hodin samo. Pak se při nácviku samoty vracíte stále na začátek, protože pejsek už se naučil poznat příznaky vašeho brzkého odchodu. A při každém vašem odchodu je přesvědčen, že ho opouštíte na hodně dlouho. Proto by teď několik týdnů neměl zůstat vůbec sám doma, dokud se nenaučí tolerovat zhruba třicetiminutovou až hodinovou „cvičnou“ samotu. Pak můžete teprve zkoušet dobu o samotě pomaličku prodlužovat, ale 8 hodin je pro každého mladého psíka malého plemene neúnosná doba. Zkuste si rozložit pracovní směny tak, aby pes nikdy nebyl sám déle než 4–5 hodin. Pokud to nejde, sežeňte někoho, kdo mu bude po zbytek času dělat společnost. Bohužel psi, kteří jednou již trpěli separační úzkostí, mají většinou labilnější nervovou soustavu a dlouhou samotu nejsou schopni tolerovat nikdy. Také bývá problém naučit je být doma v jinou dobu, než jsou naučení – tedy například večer, když chcete jít do kina. Na to je třeba stále pamatovat a pejskovi zajistit „hlídání“, jinak se může problém vrátit v plné síle.
Klec může být dobrým pomocníkem při nácviku samoty, zvláště když váš pejsek nerad leží na svém místečku. Je však určena ke krátkodobému pobytu (maximálně 2 hodiny). Dejte mu do klece nějaký polštář a naplněný Kong střídejte se žvýkacími kostičkami, nechte klec otevřenou a vždy, když tam dáváte něco dobrého a pejsek tam radostně vleze, opakujte „místečko, hodný kluk, místečko“. Neposílejte ho tam, a už vůbec ne za trest. Jen pojmenujte stav, kdy tam leží a cítí se spokojeně. Až když pejsek začne pospíchat do své klece pokaždé, když vezmete do ruky Kong nebo pamlsek, můžete zkusit zavírat dvířka – ale po vteřinách. Pejsek nesmí cítit žádné ohrožení. Až když vydrží v kleci několik minut ve vaší přítomnosti, můžete pomalu zkoušet pohybovat se po bytě. Ale stále jen tak, aby nezačal naříkat a dobývat se ven.
Místo klece lze využít i plastovou přepravku. Měla by být tak velká, aby se tam pes bez problémů postavil a položil, opět s měkkou podložkou. Když pejska naučíte v této přepravce cestovat autem, bude tam lézt radostně v očekávání cesty. Pak jej můžete nechat chvíli v autě, aniž byste riskovali okousané těsnění dveří, hodí se i do restaurace nebo na návštěvu k příbuzným – prostě je to přenosný psí domeček. Samota v přepravce samozřejmě opět nesmí být dlouhá…

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz