Agrese k dětem


 

Máme doma dvouletého pejska čínského naháče s průkazem původu. Dávala jsem pozor při výběru na chování a povahy rodičů, chovatelé věděli, že mám malou dceru, byl to pro ni dárek k pátým narozeninám. Chtěla jsem malé plemeno, myslela jsem, že výchova a výcvik nebude tak náročný. Mylně jsem se domnívala, že když vytvoříme bezpečný a útulný psí domov, tak bude vše v pořádku. První rok to tak bylo, ale pak, právě v jednom roce věku, začal být Harry agresivní na děti a ostatní psy. Žiji s dcerou v domku, pejsek má zahradu, chodíme s ním ale i tak 3x denně na procházku. Bydlí s námi, není a nebyl nijak odstrkován. Pokud to jde, bereme ho všude s sebou (výlety, dovolená, návštěvy u známých atd.). Agresivita se projevuje zpočátku vrčením (je jedno jestli leží v pelíšku nebo např. na gauči) a dceru většinou i kousne. Stačí, aby kolem něj prošla, a nezavdá mu ani žádný důvod. Na mě pouze vrčí, a to i tehdy, když mu říkám „nesmíš!“. Pak mu dám jako výchovný prostředek náhubek, ale nepomáhá to. Teď bohužel začal napadat a kousat i kamarády dcery a na procházce je agresivní na ostatní psy. Pokud je na zahradě, tak lítá kolem plotu a nesmyslně štěká a neposlechne žádný povel a neláká ho ani pamlsek. Vyzkoušela jsem i protištěkací obojek s vysokým tónem, ale to ho ještě víc rozštěkávalo. Nevím, kde se to zvrtlo nebo kde nastala chyba. Chováme se s dcerou pořád stejně a nevím, že by mu kdokoli ublížil. Agresivnější bývá později odpoledne. Jinak si s malou normálně hraje, vítá ji, je mazlivý, nebo jen tak leží u ní v pokoji, když si hraje nebo se učí, rád se k ní na noc zavrtá pod peřinu… A pak najednou, z ničeho nic, vrčí a v horším případě kousne. Dcera se ho začíná bát a já mám strach, když k nám nám kdokoli přijde, aby nenastal problém. Psa nebiji – zkusila jsem zvýšený hlas, vykázání na místo, náhubek. Poslechne, ale pak se agresivita stejně opakuje. Jinak je poslušný a zvládá běžné povely. Nevím, jestli by pomohla kastrace. Nechci, aby se ho dcera bála, což už se bohužel děje. Ale dát psa pryč nebo utratit? Předem díky za radu.

 

Odpověď: Někteří dospělí psi (kromě většiny příslušníků vyloženě „mazlivých plemen“, jako jsou například retrívři) nemají rádi mazlení a od dětí se drží raději dál, protože jim vadí jejich hlučné chování a neustálé přebíhání. Stejně tak je to s ostatními psy. Zatímco štěňata si ráda pohrají, dospělým psům stačí jen očichání, nebo se dokonce drží od všech jedinců svého druhu raději dál, nemají zájem o kontakt. Pokud je některý pes příliš dotěrný, zpraží ho rychlým výpadem. Někdy pak takto nevrle reagují raději na všechny psy, které potkávají, protože je chtějí udržet v uctivé vzdálenosti. Takováto povaha není sice ideální pro život s malým dítětem, nemyslím si však, že by to byl již důvod k utracení. Dejte tomu čas řádově několik měsíců, uvidíte, jak se to vyvine. Harrymu přemístěte pelíšek na takové místo, kde kolem něho nebude nikdo procházet a bude tam mít klid (za nábytkem, v rohu). Budou-li na návštěvě děti, zavřete ho raději v samostatné místnosti, nejlépe tak, že dáte do dveří nějakou mřížku, aby byl v kontaktu, když o to bude stát, ale aby nikdo nemohl k němu. Kdykoli ho posíláte na pelíšek, mělo by to být laskavě, s pamlskem a pochvalou – pelíšek je místo, kam by se měl sám uklidit, kdykoli je mu chování vaší dcerky nebo jejích kamarádů nepříjemné. Musí tam mít vždy volný průchod a nikdo jej tam nesmí hladit, mluvit na něj, natož trestat nebo jej odtud tahat. Dávejte pozor na jeho výraz při kontaktu s dětmi, popřípadě i s vámi – kdykoli zívá, olizuje se, odvrací hlavu, přikrčí se, ukáže zuby, zavrčí, je jedinou správnou reakcí rychle dát ruce pryč, otočit se ke psu bokem, odvrátit pohled, popřípadě ho klidně poslat na místečko a s úsměvem ho pochválit. Žádné „nesmíš“, ani „co to je!“ apod. – to psa jen rozčílí. Nepouštějte ho na sedačku, dejte mu do pelíšku měkoučkou deku, do které se může zavrtat. Zvláště když jsou u vás děti, vždy se přesvědčte, že pes není na gauči. Ve strachu, že by ho děti mohly připravit o tento požitek, by mohl být zlý. Máte-li návštěvu, můžete mu dát i náhubek, ale jako prevenci pokousání, nikoli jako trest.
Přikládám tabulku, podle níž si objektivně spočítáte, jak moc je váš Harry pro dcerku či její spolužáky nebezpečný. Přikládám také letáček se zásadami bezpečného soužití dětí a psů a také informaci o tzv. konejšivých signálech, tedy gestech, která psi ukazují, když jsou nervózní, cítí se ohroženi a chtějí uklidnit své lidi a udržet si je od těla. Všechny tyto informace jsou blíže rozvedeny v knížce Modrý pes, kterou považuji za velice užitečnou pro všechny rodiče malých dětí.
Pokud jde o chování ke psům: Nenechte ho štěkat kolem plotu. Vyrobte si rachtačku – do plechovky od piva nebo coly dejte 3 - 4 drobné mince nebo maličké kamínky či matky a pořádně přelepte otvor. Harryho na zahradě pečlivě hlídejte. Kdykoli se začne rozbíhat směrem k plotu s úmyslem někoho seřvat, hoďte mu pod nohy (nebo ještě lépe před něj) plechovku. A hned jak nadskočí, přivolejte ho, pochvalte a odměňte. Buďte důsledná! Pak bude stačit vzít jen plechovku do ruky a říci přísné rychlé NE! A hned zase musíte psovi říci, jak se má v takové situaci chovat, tedy přivolat ho a pochválit. Pak můžete cvičit i venku na vycházkách. Máte-li potkat psa, včas Harryho přivolejte a uvažte ho. Soustřeďte jeho pozornost na sebe a na povel (K NOZE). Ve chvíli, kdy míjíte psa, dávejte mu pamlsek (nějaký výjimečně dobrý). Musí vzniknout nová reakce: Vidím psa, budu se držet u paničky a těšit se na mlsání.
Agresi psů vždy řeším pokud možno osobně. Pokud je pro vás schůdné dojet do Prahy nebo Brna, sejdeme se a vše společně vyzkoušíme. Kastrace v tomto případě asi mnoho nespraví…

 

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 1.5.2013 16:24:57
Napsáno: 1.5.2013 16:21:05

Forum.

Vložit príspěvěk

7.5.2013

Beata

My máme doma dvouletou borderkolii. Po rodičích klidné, mazlivé povahy. Když mu bylo 5 měsíců, tak se poprvé setkal s malým dítětem (3 ročky). Holčička mu nejprve opatrně dala očuchat ruku, pak ho chtěla lehce pohladit,žádné prudké pohyby! ještě se ho ani nedotkla a náš Amigo po ní vystartoval a chtěl ji cvaknout, naštěstí holčička stihla ucuknout. Když známi po nějaké době přišli k nám na návštěvu i s dcerkou, tak se Amigo nechal od všech pohladit, kromě te malé. Na holčičku opět nebezpečně vystartoval. Na procházkách si však malých dětí nevšímá. Jen když jsme u někoho na návštěvě, nebo tady máme známe s dětmi my, tak se chová útočně. Ptala jsem se na to v chovné stanici, odkud náš Amigo je a bylo mi řečeno, že od narození do 3 měs. v kontaktu s dětmi Amigo nebyl, takže mu žádné nemohlo ublížit. Na cvičáku si také dokonce malých děti nevšímal a hrál si hezky s ostatními pejsky. Amigo je jinak, poslušný, klidný, hravý a mazlivý, ale snad všeho se bojí (hlavně zvuků ať už cizích či jemu známých). Zajímalo by mě, odkud ta agrese vůči malým dětem může pramenit. Předem děkuji za názory a rady. Bea

7.5.2013

samedie

K prvními případu: Osobně si myslím, že pes nemá jasně vymezené hranice a omezení. Navíc teď přešel do puberty, kdy psi podobně jako lidé začínají zkoušet trpělivost svých pánů a tropí všelijaké nepravosti. V tuto chvíli nejde ani tolik o výcvik a o to jaké zvládá povely, ale spíš o tom jak se umí chovat v různých situacích. Co se týče agrese vůči dětem nesouhlasím s paní doktorkou Žertovou. Nemyslím si, že pes je nějaký odtažitý k dětem a ke psům a rozhodně ve svém věku ještě není dospělý. Paní doktorka píše něco ve smyslu, že pes děti nemusí, protože jsou příliš dotěrné, ale pouhý průchod kolem psa mi nepřipadá jako dotěrnost a to už pes vrčí. Ve vašem případě bych shlédla pár dílů Znalce psí duše/Dog Whisperer s psím psychologem Cesarem Millanem. Tam se vašemu problému často věnují a názorně uvidíte jak psa správně usměrnit. Popřípadě se obraťte na nějakého odoborníka, spíše psího psychologa, nežli trenéra a rozhodně bych nevolila doktorku Žertovou, které již předvedla co dokáže, tedy spíše nedokáže v Polepšovně mazlíčků. Myslím, že je to jistě dobrá veterinářka a tohle opravdu není její parketa. A co se týče agrese k ostatním psům, to bývá velmi časté u psů-samců, kteří dosáhli jednoho roku. Pokud útočí jen na psy-samce a ne na feny a štěňata je to dominantní chování a snaží se tak dostat se na vyšší postavení. V tomto případě částěčne pomůže kastrace.Pokud útočí na všechny psy je nesprávně socializován. Toto chování ho odnaučíte pouze tak, že bude často mezi jinými psi a naučí se správnému chování. Jak na to, to by vás měl také naučit odborník. Rozhodně to však nespravíte tím, že psa budete cpát pamslky v přítomnosti jiných psů, či po něm budete házet plechovky. A to, že pes štěká u plotu na "vlastním" pozemku nemá s agresí vůči psům nic společného, jedná se jen o hlídání. Myslím, že váš pejsek mimo svou agresi dává také jasně najevo jak vás má rád. Nevidím jediný důvod, proč ho dávat pryč. Navíc je ještě tak malý, že od něj žádná katastrofa nehrozí. A utracení? Nevím proč si lidé hrají na Bohy. Nezlobte se, ale nikdo nemá právo utratit zdravého, mladého psa.

7.5.2013

samedie

K druhému případu: Myslím, že děti vašemu pejskovi nikdy nic neudělali. Prostě se jich bojí, to také samozřejmě pramení z jeho bázlivé povahy. Nenaučila jste ho, jak se má v přítomnosti dětí chovat, tak se zařídil po svém. Správnou socializací, ho to jistě naučíte a odbouráte jí i další strachy.

8.5.2013

Lucie

Utratit? Jste normální? KDyž jsem si to přečetla tak byste sama potřebovala utratit!!!!!!!!!!!!!! Takovéhle mám nejradši!!!!!!!!!

8.5.2013

Evola

Váš pes se narodil s povahovou vadou. Dospěl a stal se z něho tak zvaný ALFA SAMEC, který chce být vůdcem smečky a vyžaduje aby byl respektován a vše bylo i podle jeho nálad. Žili jsme s takovýmto typem dvanáct let. Byl to pudl střední aprikot. Nebyl to náš první pes.Nakonec jsme to i s dvěma dětmi a manželovo šitou rukou zvládli. Lituji vás, protože vaše dcerka nepozná to pravé hraní, kamarádství a psí přitulnost. Řešila bych to kastrací - neodkládat - protože jinak čím bude pes starší, bude se jeho agresivita a útočnost věkem zvyšovat. Pokud se situace ve vztahu k vaší dcerce nezlepší, je čistě na vás, jak se rozhodnete, je to váš pes a nikdo vám nemůže nařizovat, co smíte a co ne!!

8.5.2013

samedie

Evola: asi jste jestr nezazila praveho dominantniho alfa samce. tento pripad je jasny rozmazleny pubertak. a to ze je to jeji pes ji nedava pravo si s nim delat co chce. nemuzete psovi vzit zivot kvuli tomu, ze si neumite najit cestu k jeho dusi. spise lituji jeji dcery jaky bude mit vzor ve sve matce pokud by s takto hrozne rozhodla.

8.5.2013

judytka

Dobrý den.Přečetla jsem si tuto stránku a nemůžu jinak,než reagovat.Hledám také pomoc,kde se dá,ale psa nechala uspat????Nechápu!!!!!Máme 7let starého něm.ovčáka.Vzali jsme si ho po smrti předcházejícího(stáří).Řekla bych,že to byl ten kámen úrazu-je nejspíš rozmazlený.Hlavně já si kompenzovala smutek mazlením a promíjením snad všeho.Všechno bylo v pohodě,celé dva roky.Pak se bratrovi narodilo první dítě.Nechtěl,aby se pes snad ani podíval na kočárek když nás(mě a rodiče)navštívili.Za dva roky se narodil další potomek a byla tu stejná situace.Nesmíte je nechat v blízkosti.Teď je jednomu 5 a druhému 3roky a se psem jsou takové problémy,že si s tím nevím rady.Děti se ho samozřejmě bojí. A náš miláček na ně štěká, skáče asi by je i pokousal.Proto jsou každý na jiné zahradě a sousedi musí poslouchat neustále štěkot,když děti přijedou a jsou venku před domem.Prosím,poraďte.Řekla bych,že je můj pes opravdu alfa samec.Celý den běhá po zahradách a štěká na vše za plotem,co se hne.Když nikdo nejde,tak štěká na ptáky a chytá hmyz.Má na co si vzpomene.Je pravda,že nám lásku vrací mazlením a věnování pozornosti(na zahradě za náma chodí jak ocásek).Když jdeme na procházku,tak bez vodítka pobíhá kde chce.Pokud někoho vidím,tak ho zavolám, on okamžitě přiběhne,dám ho na vodítko a pak se modlím,aby mi neutrhl ruku,jak vyvádí.Sleduji také pořed "Sízra"a je to super,ale moc to na našeho miláčka(45kg)neplatí.Dokonce nedokážu změnit zásadní chbu z tohoto znalce a to,že náš pejsek chodí do dveří jako první.Závěrem.Potřebovala bych pomoc(s chováním k dětem mého bratra),ale uznávám,že je můj miláček rozmazlený.Já bych se chovala jinak,kdybych děti měla(nestranila bzch je od sebe),ale zatím nemám.Děkuji alespoň za přečtení a budu ráda za radu(nikdy bych psa fyzicky nepotrestala).

9.5.2013

samedie

pro judytka: Řekla bych, že váš pes opravdu alfa samec není. Takovýchto psů je velmi pomálu a nejsou to všichni psi s problémovým chováním. Alfa samec je pes, který neustále usiluje o pozici vůdce smečky/své rodiny (pokud již tam není). Rodinu víceméně terorizuje a neváhá napadnout vlastního pána, v extrémních případech se ho i může snažit zabít. Co se týče pozitivního chování vášeho pejska, je skvělé, že za vámi pořád chodí a ještě lepš, že vždy přibíhá na zavolání, což je u psa nejdůležitější. Dopuručíla bych vám tedy trénovat přivolání i přítomnosti dětí (pes by měl být na stopovacím vodítku, vždy okamžitě přiběhnout a po jeho přichodu byste si měla vynutit jeho maximální pozornost, klidně mu i držte hlavu tak, aby se nemohl dívat jinam než na vás). Chyba je, že pes je nezvladatelný na vodítku a z toho pramení spoustu problémů. S prověšeným vodítkem se pes tolik vztekat nebude. Aby ste ho lépe zvládla radím použít tzv. HALTI ohlávku, na které se dá idoga vodit na dvou prstech. Dále mi z vašeho příspěvku připadá, že pes má velké přebytky energie, jak to u ovčáků bývá a tak ho (hlavně před příjezdem dětí) nezapomeňte hodně fyzicky, ale i metnálně unavit a zaměstnat. Vyčerpaný pes je hodný pes :) Co se týče jeho chování k dětem bylo špatné ho od nich izolovat a je to špatné i teď. Přijde mi, že vyvádí, aby se k nim dostal, prozkoumal je a případně si s nimi hrál, ne že by je chtěl pokousat. Každopádně pokud máte strach, určitě bych psa opatřila plastovým košíkem, který mu neumožní kousnou a zároveň s ním neuhodí dítě tak jako kovovým. Z "Sízra" je důležité hlavně to, abyste vystupovala jako klidný a sebevědomý vůdce. Když pes lítne jako první do dveří zastrčte ho klidně nohou zasebe a opakujte vycházení a zacházení klidně několikrát za sebou. Nebojte se se psem škubnout nebo do něj po vzoru Cesara jakoby šťouchnout rukou, aby se probral. Ukažte mu, že děti jsou vaše a on se k nim může příblížit tak blízko, jak vy to dovolíte. Těžko se to popisuje po internetu, ale dejte na vlastní pocity a snažte se svému psu porozumět. Němečtí ovčáci milují svojí rodinu a hlavně děti a chtějí být s nimi. Ješte můžete zkusit vzít děti sebou na procházku, tam se na ně pes nebude tolik soustředit. Věřím, že to zvládnete, protože váš pejsek zdaleka není tak problémový, jak si myslíte. Na rady psího psychologa se podívejte na Odkaz

11.5.2013

klara

mela bych zajem

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz