Novorozené štěně a jeho reflexy


Sotva se štěňata narodí, umí vyhledat matčin struk a sát mléko. Je to jeden z vrozených reflexů, bez kterých by nepřežila.

 

Sací reflex

Štěňata se rodí hluchá a slepá, mají ovšem výrazně vyvinutý hmat, který jim umožňuje najít struk a sát mlezivo. První dny pijí štěňata přibližně v hodinových intervalech. Mlezivo, neboli kolostrum, je tzv. prvotní mléko u savců, je produkováno asi dva dny po porodu. Je bohatší na proteiny a obsahuje protilátky od matky, které novorozená mláďata chrání v prvních týdnech života před infekcemi ze zevního prostředí.

 

Hnízdící reflex

Šrtěňata ještě nemají dokonale vyvinutou termoregulaci, proto se instinktivně přemisťují k nejteplějším částem těla matky, aby se zahřála.

 

Perineální reflex

Štěňata na olizování fenou reagují reflexním uvolněním močového měchýře a svěrače, kdy odejde moč a stolice. Ze střev jako první několik hodin po porodu odchází tzv. smolka, což jsou zplodiny trávení plodu.

 

Přenášecí reflex

Štěňata okamžitě „ztuhnou“, když je fena uchopí za krk

 


Vanda Ročková
Napsáno: 16.1.2017 21:38:07

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz