Než si pořídíte psa


aneb Důležité úvahy předem

 

Koupit si psa je jediný způsob, jak za peníze získat lásku, řekl kdysi G. B. Shaw. S jeho slovy nelze než souhlasit, ale než k samotné koupi přistoupíte, trochu se zamyslete. Budete mít dostatek času a financí, abyste péči o živého tvora zvládli? Co všechno je nutné předem zvážit? Jak si vybrat štěně? Pokud vás trápí podobné otázky, pak čtěte dále…

 

Čas

Pes jakéhokoliv plemene bude mít nároky na čas (některá plemena více a některá méně, ale všechna váš denní režim ovlivní). Pokud chcete, aby váš vztah bych uspokojivý, budete muset svému psu věnovat několik hodin denně (venčení, krmení, péče o zevnějšek, péče v případě nemoci atd.)

 

Finance

Pes bude mít nároky i na vaší peněženku, dobře zvažte, jaké jsou vaše finanční možnosti. Například krmení menšího psa vyjde levněji než velkého. Všichni ovšem potřebují zdravotní péči, platí se za ně poplatky státu apod.

 

Bytové podmínky

Vybírejte plemeno také podle toho, kde a v jakých podmínkách bydlíte.

 

Váš způsob života

Pes je tvor velice tvárný a přizpůsobit se životnímu stylu rodiny mu nedělá velké potíže, přesto i tento aspekt je třeba brát do úvahy. Pokud jste od rána do večera v práci a ještě máte k tomu vedlejší zaměstnání, pak by nebylo vhodné pořizovat si psa. Sportovní lidé by si k sobě měli vybírat temperamentní psi a naopak lidé pohodlnější by měli volit společenská plemena méně náročná na pohyb.

 

Vztah k ostatním členům domácnosti

Je dobré zvážit, kdo se o psa bude v první řadě starat a jak pes ovlivní život ostatním členům rodiny. Je možné, že někdo si zvíře třeba nepřeje, případně někomu může zkomplikovat zdravotní stav (alergie).

 

Délka života

Psa si pořizujeme na 10 a více let, není tedy jen chvilkovým koníčkem!

 

Jak si vybrat štěně

Když už jste se rozhodli, že si pejska opravdu pořídíte, musíte promyslet další aspekty…

 

Psa, nebo fenu ?

To je velice individuální, záleží na tom, co komu vyhovuje. Fenky bývají jemnější, komunikativnější, musíte počítat s háráním 2x do roka, pokud budete chtít odchovat štěňata, je třeba si to dobře promyslet a případně se poradit se zkušeným chovatelem, co to obnáší. Pes bývá tvrdší, pracovitější, odpadají problémy s háráním, ale zase ho lákají háravé feny a procházky i v tom nejhorším nečase musí být trochu delší.

 

Štěně, nebo raději dospělého psa?

I zde jsou mnohá pro a proti. Výchova štěněte je náročná, období loužiček nějakou dobu trvá, také se musí počítat s destruktivním potenciálem štěněte. Na druhou stranu je v tomto období pes nejtvárnější a můžete si ho vychovat k obrazu svému. Dospělý pes nepotřebuje tak intenzivní péči, nebývá tak ničivý, ale zase má již své návyky a zkušenosti, které mohou někdy dělat problémy opři sžívání s novým prostředím a novou smečkou.

 

Čistokrevného psa s průkazem původu, nebo psa bez „papírů“?

Pokud máte jasnou představu, jakého psa chcete, jaké vlastnosti od něj očekáváte, pak je dobré volit čistokrevného psa s průkazem původu. Tak máte největší záruku toho, že z roztomilého štěněte vyroste opravdu pes, jakého očekáváte a chcete, a že bude odpovídat vybranému plemeni. Jestliže chcete ušetřit a zvolíte psa čistokrevného bez PP, vystavujete se nebezpečí, že vám z něj vyroste něco, co třeba nebude zcela odpovídat vašim představám, případně že bude psík zatížen nějakou vadou, pro kterou byl například jeden z rodičů vyřazen z chovu.

 

Jak vybrat chovatele?

Vybrali jste si plemeno a nyní se poohlížíte po vhodném psím miminku? Nejprve si stanovte svůj cíl – rozhodněte se, co chcete s pejskem dělat. Je zbytečné kupovat si štěně tzv. show kvality, tedy s nejvyššími výstavními předpoklady, když vás výstavy nelákají a chcete ho jen tak pro radost. Pokud chcete pejska na práci, nebudete si vybírat výhradně exteriérovou linii, jestli máte výstavní ambice, nepořídíte si štěně po rodičích v typu, kteří už dnes není moderní atd. Přesto doporučuji vybrat si kvalitní štěně. Můžete třeba změnit názor, tak abyste neměli zavřené dveře... Bez průkazu původu se nemůže pejsek zúčastňovat výstav ani některých zkoušek lovecké kynologie a podobně.

V záplavě inzerátů můžete snadno narazit na tzv. „puppymill“ tedy mlýn na štěňata. I chovatelé štěňat s PP mohou být někdy „množiteli“, kteří chovají psy jen za účelem zisku a pravá podstata chovatelství jim zůstává utajena. Většinou je podle hovoru v telefonu nepoznáte, odhalíte je až při osobní návštěvě. Najděte si chovatele co poskytuje "chovatelský servis" a nezávaznou návštěvu. Každý z nás, ať už plánuje štěně na výcvik nebo výstavy, chce především zdravé zvíře, řádně socializované a dobře živené. To je nejdůležitější požadavek. Vybíráte-li štěně podle inzerátů, vyžádejte si nezávaznou osobní návštěvu ještě před odběrem štěněte. Chovatel, který nemá co skrývat, vám rád předvede miminka a pochlubí se jimi. Můžete tam přijet prakticky kdykoliv, vidíte, v jakých jsou podmínkách, jak se jim daří, jaký mají kontakt s lidmi atd.

Nejsnazší cesta, jak najít slušného chovatele, je dát na doporučení některého ze seriozních chovatelů. Je vhodné zajít se podívat na nějakou chovatelskou akci, pozorovat, jak se kdo ke svým psům chová (například, kdo nedá celý den na výstavě psovi ani misku s vodou, nebude patrně ani překypovat péčí o svůj vrh) a i na základě toho je oslovit. Na výstavě si prohlédněte prezentované psy, vybírejte, jaký by se vám domů líbil a dejte se s chovateli do řeči, většinou vám rádi řeknou, kde jsou právě štěňata, zda mají nějaká, jestli jejich - vám sympatický - pes kryl a kde má štěňata atd. Zkrátka vybírejte, sledujte, nespěchejte. Pamatujte, že si vybíráte životního kamaráda na 12 let svého života!

 

Jaké si vybrat to pravé?

Pokud jste si štěně rezervovali dostatečně dopředu, můžete mít „právo první volby“. Jestliže si jedete pro psa a běhá před vámi šest nádherných kuliček, lituji vás… Vybrat to nejlepší je velmi složité a v osmi týdnech není jisté vůbec nic. Důležité je, aby štěně mělo zuby v nůžkovém skusu, je-li to pejsek, tak spuštěná varlata. Ostatní musíte už vybírat podle toho, co od psa očekáváte. Chcete-li ho na výcvik, budete sledovat především povahu, chcete-li ho pro chov, budete hledat takové, které má nejvýraznější znaky vašich požadavků na exteriér, chcete-li štěně na mazlení, dáte na city… Zkrátka výběr štěněte je složitá věc. Nejlepší asi je, když si sednete s chovatelem mezi pejsky a dlouho je pozorujete. Některý z nich vám učaruje natolik, že po něm prostě šáhnete a už ho nepustíte.

 

Návštěva u chovatele

Dohodněte si před odběrem návštěvu u chovatele a mějte na paměti, že poctivý člověk nemá co skrývat! Chtějte vidět prostředí, kde štěňátka vyrůstají, kde se narodila, zda jsou v čistotě, nepáchnou, neteče jim z očí, nebojí se lidí atd. Nikdy si nenechte štěně odněkud přinést! Běžte se podívat, kde se váš drobek narodil a kde dorostl, než jste si pro něj přišli. Nepřebírejte štěně přes plot! Nedůvěra se vyplácí…  Pokud narazíte na chovatele, který má třeba ve sklepě přepravky a v nich bez světla žijí štěňata i feny, raději se otočte se a už se tam nevracejte…

 

Záloha

Někteří chovatelé zálohu na štěně berou, jiní ne, je to jistota obou stran - pro vás, že vám ho neprodá, pro chovatele, že ho má najisto zadané. Výše zálohy a její vratnost je zase jen dohodou chovatele a budoucího majitele. Rozhodně byste si měli vyžádat v případě placení zálohy doklad, kde bude podchyceno vše - tedy kdo, kdy a s kým smlouvu uzavřel, co je předmětem smlouvy, zda je záloha vratná, nebo nevratná a za jakých podmínek. Vše by mělo být jasně stanoveno.

 

Podepište kupní smlouvu

Prvním dokumentem, který dostává majitel do ruky společně se štěnětem, je kupní smlouva. Ta je podepsána na základě dohody obou stran a je tedy nutné, aby i nový majitel se vším ve smlouvě souhlasil. Když se vám nebude něco zdát, raději situaci řešte ještě předtím, než smlouvu podepíšete. Nebojte se poradit nebo v případě nevýhodných podmínek štěně odmítnout. Smlouva může být v zásadě velmi strohá, nebo naopak velmi obsáhlá. Rozhodně vždy přemýšlejte a nejednejte unáhleně. 

 

Přejeme vám hodně štěstí při výběru psího kamaráda!

 

Článek převzat z www.vymarskyohar.websnadno.cz

Foto: Krasty a Páralovi (www.iboxer.cz)


Vanda Ročková
Aktualizováno: 6.2.2011 17:26:20
Napsáno: 6.2.2011 16:36:42

Forum.

Vložit príspěvěk

7.5.2011

nikča

já budu mýt štěně

7.5.2011

nikca38

nemá někdo štěňata westíka nebo japonského china?

2.6.2011

Anetka

Já budu mít štěndo, heč!!!!!! :-p

7.6.2011

precl005

já možná taky,ale tzo není jisté,už máme skoro vše zařízené,tak doufám,že se máma + táta rozhodnou :-)

7.6.2011

edtzed

mít je měký i

3.7.2011

Petra

Ahoj budu mít Bernský selský salašnický pejsek roztomilé :)

7.7.2011

E.T.

Petra: ty jsou nejhezci :))

15.7.2011

Monika

já budu mít najaře 2012 border kolii nebo milýho kříženečka! :P :) <3

17.9.2011

Debbi

Já taký :) ale ja budu mít Pudla :) ale to ješte není jisté protože bydlíme v paneláku takže to je težké rohhodnutí ale doufám že to výjde a že budeme mít šteňátko Pudla trpasličího na jare :)

23.12.2011

barca89

Za kolik se pohybuje cena pes sv. Huberta zajimalo by mne to.

17.4.2012

naty

ja nemam stene ale chtela bych myt

23.4.2012

Jessie

Dobrý den :)) Mohu se zeptat, jak dlouho fenky hárají? Je to pro mne důležité. Předem děkuji za odpovědi. Jessie Smith :))

19.7.2012

Anička

Prosím, poraďte.Je mi 13 let a moc si přeji psa ale dva členové mojí rodiny nesouhlasí, zkoušela jsem je různě přemluvit, povídali jsme si o různých pse atd.Mám pocit že jim vadí že značkují doma,a je s nima velká práce.Ale kdyby mi to dovolili tak zase nechci aby to štěňátko neměli rádi.Nevím jestli to mám nechat být nebo ne.Poraďte prosím....:-)

28.7.2012

anickap007

Chtěli by jsme si pořídit do paneláku trpaličího pinče.Vydrží být doma 7-8 hodin? Předem děkuji..

28.7.2012

Koko123

Pro Jessie:Myslím že tak 3 týdny,ale nejsem jistá.

26.9.2012

zuzka

Ahoj chtěla jsem se zeptat, kdybych si chtěla pořídit do bytu kolii (už mám info. jak se s ní zachází...)štěně tak ono vydrží neš příjdu ze školy?? Já právě vůbec nevím poraďte prosím :/ Bojím se, že všude udělá loužičky...

23.1.2013

Karolína

Dobrý den. Chtěla bych si pořídit o prázdninách King Charlese Španěla. Nějak v polovině srpna. Ale mám problém půjdu zrovna na střední a ze školy se budu vracet nejpozdeji v 5 ráno ho půjdu vyvenčit a odpoledne kdyžtak požádám mamku... ale myslíte si že to vydrží???? vůbec nevím a nechtěla bych aby z toho byl pejsek nějak smutný nebo tak... děkuju pište na E-mail Princess.Appoline@seznam.cz

8.4.2013

veri

Já budu mítštěňátko bude to kříženec

12.7.2013

Terka

Ahoj, Chtela bych se zeptat jestli by pejsek pomeranian na zahrade vydrzel 6-8 hodin sam a stacilo by ho vyvencit dvakrat za den vym ze je to pejsek ktery potrebuje mnohakilometrove prochasky a jestli ty mnohakilometrove by stacily dvakrat za den a nekolik ani ne kilometrove. A jeste mam pejska ratsi dat na cvicak nebo si ho mam vycvicit sama co je lepsi. Na obe dve otasky prosim odpovidejte na EMAIL :tera.bartossova@seznam.cz Predem dekuji za odpovedi

17.7.2013

Liss

Ahoj :) chtěla bych se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s Labradory?? Já bych chtěla štěňátko Labradora ale doma se máma s tátou musí ještě pořádně poradit protože kolem psa je docela práce. Děkuji za odpověď :)

6.11.2013

jujky

á mam doma štěndo :) :**

8.12.2013

bara111

Chtěla bych se zeptat chceme si koupit psa (schi-tzu) mohu si ho koupit v prosinci co když se nenaučí chodit na toaletu ven. Mohu si ho koupit v zimě ?? Předem děkuji

4.1.2014

Bo-bi-na

muzu mit pejska civavu nebo krysaříka spolecne s keckem a kralickem :3 v byte?

4.1.2014

Bo-bi-na

bara111 je lepsi koupit si ho na konci zimi aby mel cas se naucit chodit nebo musíš myt zatepleny byt a ne moc lina :)))))

1.4.2014

Mary

Nevíte kdy je pes dospělej a kdy můžu začít s tréninkem? dik :-)

1.4.2014

Mary

Já budu mít příští rok na začátku dubna tollera.

1.4.2014

Mary

od kdy se se psem může chodit ven? furt mi to neni jasny tak se na to chci zeptat

2.4.2014

Moni

My koupili štěňátko tady: Odkaz. Koukněte, je tam velký výběr!

14.5.2014

Evča

My si štěňátko brali přes Odkaz. Je jich tam velká spousta a i jiných zvířátek:)

12.6.2014

DogsFanklub.blog.cz

Ahoj, jsem Alex... Mám blog s mou kamarádkou a mám 3 psi. Mám sestru Tess, která by chtěla pejska. Chtěla by si pořídit Maltézáka a já by jsem se chtěla zeptat jestli vydrží 7-8 hodin sám doma? Samozřejmně s přístupem na zahrádku? Ale jestli by se mu prostě nestýskalo. Děkuji

17.10.2014

Sabča

Dobrý den Chtěla bych hrozně moc pejsánka :3 jenže je tu jeden háček rodiče nechcou mi dovolit psa protože : prý smrdí,nedokážu se o něho postarat a kdo to všechno bude uklízet po něm??? Prosím odepisujte :) Děkuji :D

19.11.2014

Lucka

Ahoj...:)mam doma křižence, jmenuje se Feda, a ma 5 roku.

15.9.2015

kika

mozns

7.2.2016

Kiki

Ahoj chtěla bych se zeptat když si poridim malého munsterlandskeho ohaře tak jestli nemusí mít lovecké zkoušky chodila by sem s ním na dlouhé procházky do přírody a můj tatka je myslivec takže by si ho bral taky ven a brala bych si ho taky na cvicak děkuji.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz