5 rad, jak se dobře postarat o štěně


Mít doma malé štěňátko je splněný sen mnoha dětí. Zvíře s sebou ale kromě roztomilosti a radosti přináší i hodně starostí a povinností. Sepsali jsme pro vás praktické rady, které soužití s čtyřnohým členem domácnosti usnadní.

 

Najděte mu místo

Již od začátku by měl pejsek vědět, kde má svůj pelíšek. Pes potřebuje v bytě své místo, vyberte mu takové, kde není průvan, příliš zima nebo teplo a pes z něj bude mít přehled o dění v domácnosti, např. v kuchyni. Pokud nechcete spát se psem v posteli, nedovolte mu to hned na začátku, jinak si na to zvykne a těžko ho to budete později odnaučovat.

 

Jak zabránit loužičkám

Čistotnost patří k přirozeným projevům psa, takže si vykonání potřeby nechává až na ven. Malá štěňátka ale tento smysl nemají úplně vyvinutý. S počůranou podlahou je potřeba se ze začátku smířit. Vyhraďte štěněti místo, nejlépe v předsíni, kam dáte plínky a vždy když uvidíte, že pes chce udělat loužičku, tak ho tam přeneste. Ze začátku choďte s pejskem cca každé dvě hodiny ven (pravidelně po jídle, po hraní, ráno, před spaním…). Pokaždé, když vykoná potřebu, ho chvalte a odměňte.

 

Jaké vybrat krmivo

U štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj. Proto by majitelé měli sáhnout po nejlepších produktech na trhu. „Důležité je, aby krmivo pro štěně mělo optimální množství bílkovin - aby nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální množství bílkovin okolo 27%, u menší plemen okolo 30%. „Podstatné je, aby velká část bílkovin byla ze živočišných zdrojů. Pes je masožravec a nejlépe tráví hlavně živočišné bílkoviny,“ říká Martin Pučálka, dlouholetý odborník na psí výživu.

 

Rituály

Psa krmte pravidelně ve stejný čas. U nejmenších štěňat klidně 4x denně, u větších 2-3x denně a u dospěláků 2x denně. „Zásadní je myslet na to, že pejsek potřebuje před i po jídle chvilku klid. Aby nedošlo k torzi (přetočení) žaludku,“ dodává Martin Pučálka. Pejska při jídle nikdy nerušte. Misku s krmením mu také nenechávejte delší dobu než půl hodiny. To, co nesní, odneste. Naučíte ho tak dojídat. Samozřejmostí je dostatek čerstvé vody.

 

Výcvik

Již od šestého týdne je štěně připravené začínat s jednoduchým výcvikem. To, co zanedbáte ve štěněcím věku, se vám pak ve starším věku vrátí v podobě výchovných problémů. Pro začátek začněte se základními povely, jako je sedni, lehni, a přivolání. Základem je štěně vždy pochválit pamlskem. Nikdy mu nedávejte pamlsky jen tak bez důvodu, pouze když provede dobře určený povel. Cvičení nikdy časově nepřehánějte, pro pejska to stále musí být hra. Jakmile vidíte, že ztrácí zájem, přestaňte s výcvikem. Důležité je, aby vždy povel dokončil.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 22.10.2014 23:03:43
Napsáno: 19.10.2014 19:19:25

Forum.

Vložit príspěvěk

24.10.2014

bostonek

Nechápem jednu vec,-keď už vidím že pes sa chystá vykonať potrebu,prečo radíte ho dávať na plínu a nie ho zobrať rovno von? Pes si takto vytvorí nesprávny návyk a to že má dovolené sa venčiť v byte.Potom sa musí pracne preučovať na venčenie vonku,pes má v hlave zmätok že pred tým sa mohol venčiť doma a zrazu nesmie.O to dlhšie potom trvá než sa naučí venčiť úplne vonku.Zrovna naša suseda má tento problém,má trpasličieho špica a naučila ho na plínu,pes má 9mesiacov.Keď bol šteniatko odstránila taký ten kusový chlpatý koberec z obýváku aby sa na neho nevyšpinil keď bol ešte malý a na plínu by nestíhal.Teraz koberec vrátila a pes sa chodí venčiť na neho,a aj na iné miesta v byte.Nikdy som plíny na venčenie nepoužívala a ani nikdy nebol problém s tým že by sa mi pes vyvenčil v byte.A toto nie je jediný prípad,ako čítam na nete,má s tým problém 99% ludí.Takže ludia,keď vidíte že sa šteňa chystá vykonať potrebu,zobrať na ruky a šup s ním von,už od prvého dňa čo ho máte doma.Nie je to lahké,hlavne nie v zime a v noci,ale odmenou pre vás bude psík ktorý sa vám do max.mesiaca bude pýtať von a doma nič nespraví (pokial bude mať koho upozorniť že potrebuje von) .Pokial nie ste doma koli práci,nič na zem nedávajte,akurát psovi vyberte miesto kde bude na vás čakať aby tam nebol koberec,štendo si ulaví ale za to ho netrestajte u šteniat trvá cca do 4mesiacov kým potrebu udržia x hodín podla plemena,malé plemená dospievajú skor.

29.1.2015

Jarka

Reakce na bostona! Vy tady radíte,že pokud vidím,že pes chce vykonat potřebu ho vezmete a letíte s ním ven.MYSLELA JSTE TAKY PRÁVĚ NA TĚCH 99% LIDÍ CO NEBYDLÍ V PŘÍZEMÍ A NEBO JSOU TO STARŠÍ LIDI,KTEŘÍ NEJSOU TAK RYCHLÍ? JAKO NEVÍM JESTLI BY NĚKDO KAŽDOU CHVILKU KDY PES NĚCO NAZNAČÍ A PAK TŘEBA ANI NECHCE,ABYCH SE RYCHLE OBLÍKLA OBULA A SEBĚHLA 7 PATER.TO SI PLETETE S OLYMPIÁDOU, A NEŽ VYBĚHNE VEN,TAK MAJITELE POMOČÍ A POKADÍ. Takže závěrem,by jste měla v první řadě přemýšlet,jestli to co píše je VE SKUTEČNOSTI REÁLNÉ. A když si představíte z jakých důvodů je to nereálné,tak musíte sama uznat,ze jiná možnost pro začátek není.

10.5.2015

Lucie

Jarko, kdo nemá možnosti, nebo sílu na to, aby měl štěně, ten by ho prostě mít neměl. Není to tak, že pro každého existuje ideální plemeno. Žádné plemeno není ideální do sedmého patra paneláku. Tohle můžou udělat jen lidé, kteří myslí jen na to, že "já chci pejska, já chci pejska" ale nikdy by se kvůli pejskovi nepřestěhovali do domu se zahradou, protože na živého tvora mají, ale kdo si může dovolit dům, že?

29.7.2015

Katka

Lucie, a pročpak by pes neměl být vhodný do bytu v sedmém patře? Byt jako byt, ne? Pokud psa odnaučím skákat z okna a budu ho schopná snést ze schodů, až je on sám z jakýchkoli důvodů sejít nezvládne, nepovažuji byt v libovolné výši za problém. Přičemž koupi domu se zahradou považuji za prakticky nemožnou, žije-li člověk třeba v Praze a nechce-li přijít o práci. Samozřejmě jsem přístupná diskuzi. :)

11.1.2016

Sarka

Nám se osvědčilo brát pejska každé 2 hodiny ven + vždy po jídle a před spaním, když doma čůral tak na koberečky, takže jsme odstranili koberečky a nechali mu plenky na čůrání. Během 1-2 týdnů si začal sám říkat že chce ven, chodila jsem tedy i ve 4 - 5 ráno. Teď jsou mu 4 měsíce a učůrává jen když si doma hrajeme - jdeme hned ven a tam se dočůrá. Horší bylo když měl průjem :) to chudák neudržel, ale většinou šel aspoň na plínku.

26.7.2016

Emil

Dobrý den, zajímalo by mě kolikrát denně 1 měsíční štěně krmit a také čím. Děkuji.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz