Rozhovor s veterinářkou nejen o výživě


Trápí vás otázky spojené s výživou vašeho čytřnohého mazlíčka? Rádi byste znali názory odborníka? Pak je následující rozhovor určen právě vám… Na otázky nám ochotně odpověděla MVDr. Kateřina Přerostová.


Jedním z nejčastějších námětů diskuzí mezi pejskaři je krmení jejich mazlíčků. Jedni nedají dopustit na granule, jiní dávají přednost klasickému krmení (vařené maso a přílohy). V současnosti se stává velmi populární také krmení dle BARFu (syrové maso, kosti, zelenina, ovoce atd.). Jaký typ krmení upřednostňujete a doporučujete svým klientům?

Pokud bych měla srovnávat granulované krmivo s klasickou vařenou stravou, určitě bych dala přednost granulím. Tedy v případě, že mluvíme o kvalitních, tzn. superprémiových nebo prémiových krmivech. Vařenou stravu lze těžko vybalancovat i pro dospělého psa, natož pro štěňata nebo kojící fenu. Spousta majitelů nepoužívá kvalitní suroviny, některé jsou pro psa dokonce naprosto nevhodné. Majitelům proto doporučuji krmit granulemi. Je to jednoduší způsob, při kterém máme jistotu, že pokud krmíme kvalitní značkou, pes dostane všechno, co potřebuje. Krmení BARF vypadá velice zajímavě, osobní zkušenosti s ním však zatím nemám. Je to pracnější způsob krmení, ale mnohem přirozenější, proto bych jej určitě podpořila.


Mnozí majitelé psů přidávají ke krmivu navíc vitaminy a minerály ve formě nejrůznějších doplňků stravy. V jakých případech je to v pořádku a kdy to může být naopak nevhodné?

Jestliže je pes krmen kvalitním granulovaným krmivem, není většinou potřeba přidávat vitaminy ani minerály. Výjimkou může být minerální nerovnováha u rostoucích štěňat nebo u fen po porodu, u kterých hrozí nebo proběhla eklampsie. Vždy by to ale mělo být po konzultaci s veterinárním lékařem. Právě díky granulím se u nás už prakticky nevystavuje křivice a další problémy s nedostatky těchto látek. Častěji se setkáváme s nadbytkem minerálních látek a hlavně s jejich nevyrovnaným poměrem. Kvalitní granule mají minerální látky a vitaminy optimálně vyvážené, pokud k nim majitelé přidávají další přípravky, mohou způsobit víc škody než užitku. U vařené stravy je pak naopak potřeba takové přípravky podávat, ale není snadné všechny poměry a dávky správně vybalancovat.

 

Když mluvíme o chybách v krmení… S jakými dietními „přešlapy“ majitelů zvířat se setkáváte nejčastěji?

Asi nejčastější je náhlá změna krmiva z jednoho typu granulí na jiné, zejména pokud se přechází z různých úrovní kvality. Většina psů a koček je odmala zvyklá jen na jeden typ krmiva, zažívání se mu přizpůsobí a jakýkoliv náhlý přechod může vyvolat změnu střevních bakterií, které pak vyvolávají průjmy a zvracení. Stejný problém může vyvolat i přechod na vařenou stravu, krmení kořeněným nebo hodně tučným jídlem. Tady můžou hrozit i mnohem vážnější onemocnění (např. zánět slinivky břišní), která mohou ohrožovat dokonce i život zvířete. Stále se setkáváme s nešvarem, kterým je krmení kostmi. Mám na mysli kosti z upečeného nebo uvařeného kuřete, králíka, krůty, vepřové kosti. Psi přicházejí často až za několik dnů s úpornou zácpou a ve špatném zdravotním stavu.

 

Na co si dát největší pozor, abychom psa udrželi v dobré kondici? Jakou roli na zdravotním stavu hraje kvalitní výživa?

Kvalitní strava je určitě jeden z nejdůležitějších faktorů pro udržení dobré kondice zvířat. Krmení musí být vyvážené, aby splňovalo veškeré nároky dané kategorie (stáří, velikost). Důležité je správné dávkování, aby zvíře zbytečně netloustlo, nebo naopak nehublo. Dalším faktorem je pravidelný přiměřený pohyb a u pracovních plemen také sportovní vyžití. Dále je to pravidelná péče o srst a o dutinu ústní a zuby. Nejlepší prevencí onemocnění zubů a dásní je jejich čištění. Výborně poslouží kvalitní dětský měkký kartáček, pastu lze použít jakoukoliv určenou pro zvířata. Péče o zuby je nesmírně důležitá, dutina ústní je totiž plná bakterií. Zubní plak a zanícené dásně jsou zdrojem infekce pro celé tělo, hlavně pro srdce a ledviny. Proto je vhodné odstraňovat zubní kámen i u starších jedinců. U každého psa je potřeba sledovat také stav drápů, hlavně u prstů, které nejsou v kontaktu se zemí. Ty často přerůstají, můžou se stáčet a zarůstat. U některých plemen psů i koček se vyskytuje výraznější slzení očí. Není vhodné používat lidské oftalmologické přípravky. Nejlepší na omývání očí je černý (neslazený) čaj nebo odvar ze světlíku lékařského. Do uší není vhodné cokoliv kapat. Zdravé ucho nepotřebuje čistit, nemocné potřebuje léčit. U pudlů a dalších plemen, které mají zvukovod porostlý srstí, je vhodné srst vystřihávat, ale nevytrhávat!

 

Velkým problémem poslední doby je obezita, která se projevuje nejen u lidí, ale i u domácích mazlíčků. Jaká je nejčastější příčina tloustnutí? Co dělat, aby se zvíře dostalo zpět na optimální váhu?

V poslední době opravdu přibývá obézních zvířat. Hlavní problém je překrmování a krmení nevhodnou stravou. Největší neřestí jsou pamlsky, ať už ty určené pro zvířata, nebo například piškoty. Dále je nevhodné krmení lidským jídlem od stolu. Denní dávku krmiva je potřeba upravit podle výdeje energie. Stejně jako u lidí i u zvířat jsou jedinci, kteří k obezitě mají větší sklony, jsou to přímo některá plemena (bígl, retrívři, kokršpanělé, šeltie) a zejména pak kastrovaná zvířata. Pokud zvíře na předepsané dávce krmiva přibírá na váze, musí se dávka snížit. Je také možné přejít na light krmiva, která jsou určená pro takové jedince. Většina firem vyrábějící granule už myslí i na kastráty a vyrábějí krmiva speciálně pro ně. Dále je potřeba zvýšit pravidelný pohyb. Pro opravdu obézní jedince existují dietní programy od různých firem vyrábějící klinické diety. Ty lze však krmit pouze pod dohledem veterinárního lékaře a po omezenou dobu.

 

Nemoci pohybového aparátu jsou v psí populaci bohužel velmi rozšířené. K prevenci a podpůrné léčbě se často doporučuje přidávání chondroprotektiv. Kdy je přidávání kloubní výživy vhodné, nebo přímo nutné?

Chondroprotektiva lze podávat preventivně i léčebně. Existuje velká škála těchto přípravků. Některé preparáty jsou určené pro rostoucí zvířata, pro psy v zátěži jako prevence poškození kloubních chrupavek… Některé obsahují přírodní analgetika, ty jsou vhodné zejména při bolestivých stavech. Používají se po úrazech na pohybovém aparátu, při vrozených onemocněních kloubů, u seniorů s degenerativními onemocněními kloubů, vazů a páteře. Díky nim se zlepšuje pohyblivost kloubů a snižuje se bolestivost.

 

Kočky jsou v oblíbenosti mezi domácími mazlíčky hned na druhé příčce za psy. Už neplní jen funkci lovce myší, ale pro většinu lidí jsou rodinnými společníky. Díky domácímu prostředí a omezenému množství pohybu mají často skon k tloustnutí. Dalším faktorem k nárůstu hmotnosti je i kastrace. Jak by tedy měla vypadat vyvážená strava vykastrované kočky žijící v bytě?

Kastrovaná zvířata mají většinou sklony přibírat na váze. Jsou klidnější, méně se pohybují, proto by výživa měla obsahovat méně energie. Oproti psům jsou kočky striktnějšími masožravci, potřebují více kvalitních proteinů. Ty jim zabezpečí kvalitní maso, které je i dostatečným zdrojem taurinu, který kočky potřebují a nedokážou si ho vytvořit samy. U některých zvířat je potřeba podávat krmiva s vyšším obsahem vlákniny, aby se zabránilo tvorbě trichobezoárů. Krmiva by měla i upravovat složení a pH moči, aby se předešlo onemocněním dolních močových cest a tvorbě močových krystalů a kamenů. Důležitá je i frekvence krmení. Krmivo by se nemělo nechávat neustále volně přístupné, ale mělo by se podávat dvakrát až třikrát denně. Kočky obecně pijí nerady z misky, mají raději tekoucí vodu. U jedinců , u nichž potřebujeme zvýši příjem tekutin, je vhodné pořídit fontánky.

 

Většina zvířat zhruba 2x ročně prochází obdobím zvýšeného línání, což je v dnešních dnech velmi aktuální. Chceme-li urychlit růst nové srsti a zlepšit její kvalitu, je vhodné podávat různé přípravky na srst. Jaké doplňky stravy byste chovatelům doporučila?

Existuje velká škála přípravků, většinou jsou základem oleje bohaté na nenasycené mastné kyseliny omega 3 a omega 6. Zejména rybí, brutnákové a pupalkové oleje. Tyto oleje zlepšují nejen kvalitu srsti, ale i kůže. Možné je i podávat vitamín H (biotin). Kromě toho je nutné pravidelné vyčesávání srsti, eventuelně je možné zvíře vykoupat kvalitním šamponem a kondicionérem. Koupání pomůže odstranit uvolněné chlupy.

 

Zvířata nám nedělají jen radost, jsou období, kdy potřebují také naši pomoc, protože nejsou zdravotně v pořádku. V těchto situacích navštěvujeme veterinární kliniky. Jaké jsou nejrozšířenější nemoci psů a koček? S jakými obtížemi přicházejí zvířecí pacienti nejčastěji?

Nejčastěji jsou to průjmy, zvracení, onemocnění kůže (nejrůznější alergie, hot spot), dále onemocnění uší, očí, dutiny ústní a zubů. Na podzim a na jaře tradičně tzv. psincový kašel. U fen jsou časté záněty dělohy, u psů problémy s prostatou. U koček jsou velice časté problémy s dolními močovými cestami (FeLUTD), onemocnění ledvin, infekční rýmy, virový zánět pobřišnice (FIP). U starých zvířat onkologická onemocnění, zejména nádory kůže, mléčné žlázy a análních žlázek. U mladých zvířat hlavně velkých plemen psů jsou to růstové problémy. V poslední době taky přibývá pacientů s epilepsií, kardiaků, diabetiků a dalších endokrinologických onemocnění. Velice časté jsou úrazy – pády z výšek, autoúrazy, pokousání. 

 

Letní období je spojováno se zvýšeným výskytem parazitů, zejména s přisátými klíšťaty. Setkáváte se často s problémy způsobenými klíšťaty? A jak může chovatel poznat, že jeho čtyřnohý přítel onemocněl lymeskou borreliózou?

Často přicházejí majitelé s klíšťaty, které se nepodařilo odstranit, nebo s přetrženými parazity. Někdy se v místě po klíštěti může vytvořit zánět. Vážnější problémy jsou vzácné. Literatura uvádí jako příznaky lymeské borreliózy kulhání, otoky kloubů, horečky. Neurologické příznaky (jako epileptické záchvaty) jsou vzácné. Stejně tak i kožní změny pozorované u člověka

 

A poslední otázka na závěr… Vzpomenete si na nějakou pověru, která je mezi majiteli zvířat rozšířená, přitom se ale nezakládá na pravdě? Dočetla jsem se, že veterináři odmítají všeobecně zažitý názor, že fena by měla mít štěňata alespoň jednou za život štěňata. Je tomu skutečně tak? Nebo je rčení „na každém šprochu pravdy trochu“ pravdivé?

Štěňata jednou za život je asi nejčastější mýtus. Z hlediska zdravotního jeden ani více vrhů fenu neuchrání od nádorů mléčné žlázy nebo před zánětem dělohy, proto se doporučuje včasná kastrace. Jestliže je provedená nejpozději po prvním hárání, výrazně snižuje riziko nádorů mléčné žlázy. Kastrovaná fena nemá potřebu mít štěňata, proto i kvůli psychice je to nejlepší řešení.

Děkuji za rozhovor!

-vr-

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 13.6.2010 19:30:45
Napsáno: 13.6.2010 16:52:36

Forum.

Vložit príspěvěk

17.6.2010

ANICKA

DOBRY DEN JA SA PYTAM MAM FRANCUZKEHO BULDOCKA JE V 30 DNI GRAVIDITY A NEVIEME CI JE GRAVIDNI BOLI SME AJ NA ULTRAZVUKU A NEVEDEL NAM POVEDAT CI JE ALEBO NENI GRAVIDNI BRUCHO NEMA VELKE ALE PRSIA MA NALIATE PORADTE NAM PROSIM DAKUJEM

17.6.2010

karolína

dobrý den chcu druhého pejska jorkšírskěho teriera a nevím čím ho krmit a očkova t proti čem prosím vás poradte nám moc děkuji

17.6.2010

pro Karolínu

Dobrý den, krmit doporučuji superprémiovými granulemi (na výběr jich máte velké množství) - nechte si také poradit od chovatelky, od které si budete štěňátko brát, určitě vám doporučí vhodné granule :-) Očkování proti vzteklině a tzv. trojkombinace ... Minimálně jednou musí být štěně očkované už v době kdy si ho budete brát od chovatele ...

17.6.2010

pro Aničku

Buď zkuste jiného veterináře nebo několik dní počkejte a sledujte, jestli se mění chování fenky :-) .. případně zkuste opatrně prohmatat bříško fenky

17.6.2010

Andrea

Dobrý den, mám staršího pejska, který trpí artrózou, chtěla bych se zeptat, zda může pes užívat lék Proenzi 3, který je vyráběn pro lidi. Nemůže pejskovi uškodit?

17.6.2010

Lucie

Dobrý den, máme přibližně tříměsíční štěně, a tak se chci zeptat, jaké krmení je pro šrtěňata golden retrívra nejlepší. A další dotaz: narodil se ve vrhu asi 6 štěňat a on patřil mezi ty nejmenší. Jeho tatínek byl opravdu velký, na své plemeno možná i trochu přerostlý a mohutný a jeho maminka taková drobnější. Myslíte, že bude malý, jako hodně malý i na své plemeno, nebo myslíte že vyroste a bude jako svůj tatínek mít třeba 60 cm? Podle veterinárních lékařů má pěknou postavu, tak nevím. Předem děkuji za odpověďi. Lucie

17.6.2010

kristyna

doporučuji happy dog

18.6.2010

Lucie

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jednu otázku.Můj pes má nádor a je mu 13 let.Je zhoubný a máho na celé levé půlce hlavy.Mohla byste mi prosím poradit co mám dělat?Předem děkuji za odpověďˇ.

18.6.2010

Helena

Dobrý den,chtěla bych se zeptat mám českého fouska a objevili se jí fleky od vypadlé srsti s malími stroupky a v uchu má hnědý maz.Bojím se že je to lysivost.Děkuji za odpověd

18.6.2010

Pro Helenu

Dobrý den, nebojte nemusí jít o lysivost. Možností je více, ale typovala bych to na alergii nebo parazity. V každém případě zajeďte za veterinářem. Hodně štěstí

22.6.2010

Mišulka

Ahojky Lucko, ja bychti ráda doporučila krmení ACANA PRAIRIE HARVEST- je to kompletní plnohodnotné a vyvážené krmivo s holistickou recepturou (kuře,candát,síh) a je vhodné pro všechny plemen a stáří.

22.6.2010

Lucie

Děkuji za odpověď. Prosím, nevíte, jak to bude s tou velikostí?

22.6.2010

Lucie

Ahoj Lucko, myslím, že nejlepší by bylo se poradit s veterinářem na místě, ten Ti poradí a může se na nádor podívat.

2.7.2010

denca

Dobry den, chtela bych se vas zeptat mam belgitskeho ovcaka a je to fena ale nevim jak ho mam cvicit a krmit a kdyz neposlechne na misto tak co mam udelat rozhodne ho mlatit nebudu ze ano .A tak jsi se chci zeptat jak jsi ho mam vycvicit dekuji.

7.7.2010

Martina

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké ovoce a zeleninu pes může a nemůže? Můj pes třeba rád jí jablko a hrášek. Děkuji

25.11.2010

Jana

Dobrý den mám doma dvouletého křížencce a začala mu strašně padat srst.Veterinář nám doporučil vitamíny,ale on je vyzvracel.Změnily jsme i granule ale nepomohly.Poraďte prosím co s ním

29.11.2010

Kveta

Dobrý den. Máme psa, darovaného, nalezeného, ale také souseda, který nás chce žalovat za psí štěkot. Pes štěká přiměřeně a nikomu neubližuje. Dostává 2x dennš vařenou stravu, chodíme na procházky, kde se volně proběhne.Soused nás napadá už i hrozbou soudem. Pes je řádně očkován, má čip.má velkou voliéru, kde volně pobíhá. Za rok se mu toto bude zvětšovat atd. Jak se máme bránit. Naše ulice je navštěvována zlodeji - novostavby. Občas tedy štěkne a to na zlodeje.Paradoxně mu zachránil Cu svody a on si přišel ještě stěžovat. Místo aby honil zloděje. Jak se máme bránit? K.B.

16.8.2011

monika

nemůže vás žalovat za to, že vyštěkává zloděje a zachranuje mu příbytek..., z to že máte psího miláčka-ma gor ne? :oO

20.1.2014

Monika

Dobrý den,máme 5let starou čivavu.Jako každé zvíře loudí u jídla.Je krmena granulemi.Příležitostně dávám vařené nesolené hovězí libové maso.Co z potravin,které od nás vyloudí po kouskách může ublížit?A jsou pro takového malého pejska nutné vitamíny?Užívali jsme čtvrtku vitamínu doporučenáho veterinářem.Děkuji

11.9.2014

lucie

Dobry den vcera mi sousedka take vyhrozovala soudem ze ma pravo na klid a nas pes strkanim ji budi a strka i pres den kdyz nejsme doma.jak se ji mam branit

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz