Zkušenost s potravní alergií


Před více než rokem jsem vůbec nevěděla, že i pejsci mohou trpět alergiemi. Bohužel, jak jsem se dozvěděla od našeho veterináře, výskyt potravní alergie, která postihla i našeho labradora, je častější, než se předpokládá.

Naštěstí to není žádná vážná nemoc. Když se psovi podává odpovídající hypoalergenní krmivo, je prognóza velmi dobrá. Výrobců a značek těchto krmiv je na dnešním trhu mnoho. Také už vím, že je velmi důležité, aby granule obsahovali mastné kyseliny Omega-3 a Omega-6, které snižují zánět a pomáhají obnovovat zdravou kůži a srst pejska.

První příznaky

Potravní alergie se u našeho labradora začala projevovat již ve věku třech měsíců. Lucky se stále drbal, dokonce i přes noc, že jsme ani nemohli spát. Stále byl nevrlý z toho, jak ho svědilo celé tělíčko. Domnívala jsem se, že se drbe, protože od sousedovi kočky chytil blechy, a proto jsem ho vykoupala. Svědění ale neustoupilo. Měla jsem pocit, že se to ještě zhoršilo, proto jsem na nic nečekala a jela s ním k veterináři. Lucky dostal „injekci proti svědění“. Pan doktor se domníval, že to bude zřejmě alergická reakce na šampón. Bylo mi to divné, protože šampón byl přírodní, bylinný a určený výhradně pro štěňata. Veterinář mi ještě doporučil, abych Luckyho vykoupala v Orthosanu.

Správná diagnóza

Bohužel, i tak se Lucky stále drbal a kůži měl rozedřenou až do krve. Udělaly se mu červené skvrnky a ještě ke všemu si zanesl zánět i do uší a očí. Opět jsem s ním jela k veterináři, kde vzali Luckymu krev. Výsledky potvrdily, že se jedná o potravní alergii. Ihned se nasadila tzv. zkušební dieta, kdy jsme vysadili doposud podávané granule, těstoviny s kuřecím masem, piškoty a jiné pamlsky a začali jsme dávat hypoalergenní krmivo jehněčí s rýží. Lucky dostal na doma „prášky proti drbání“, kapky na ušní zánět a také kapky do očí a mastičku na vyrážku.

Šťastný konec

Za pár dní vyrážka zahojila a bylo po drbání. Granule jehněčí s rýží se nám velmi osvědčili a dáváme je doposud. Lucky má po nich nádhernou, zdravou a lesklou srst. Tři týdny po zkušební dietě jsem postupně zkoušela přidat piškoty, pak buvolí kostičku a kousky sýru. Vše bylo v pořádku, Lucky už se nedrbe a je to zdravý pejsek.

Text a foto: Milena Štěpánková

 

Poznámka redakce: 

Pokud máte podezření, že váš pes trpí potravní alergií, navštivte veterináře a poraďte se o vhodné terapii. Prvním krokem, který můžete učinit, je podávání hypoalergenního krmiva (například receptury jehněčí s rýží, ryba a brambory, losos s rýží, jehněčí a jablko apod.). Na čas vyřaďte ostatní krmiva a pamlsky a sledujte reakce psa.

Můžete přidat i podpůrné prostředky. Výborným zdrojem Omega 3 mastných kyselin (EPA a DHA) je například lososový olej, který pomáhá řešit i některé zdravotní problémy (lámavost a vypadávání srsti, matná srst, lupy, vysychání kůže, řídká srst, lysiny, ekzémy, záněty a svědění kůže, také alergické reakce). Vhodné je i podávání pupalkového oleje, který má mimořádný význam při léčení ekzému a alergických onemocnění kůže. Pomáhá e zmírnit svědění a má příznivé účinky na kvalitu srsti.

Máte také zkušenosti  potravní alergií? Podělte se o své zkušenosti a tipy v diskuzi pod článkem.

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 5.12.2017 12:46:14
Napsáno: 21.2.2010 18:23:45

Forum.

24.4.2010

Jana

My jsme si také prošly potravní alergii. A to po 4 letech krmení Chappy. Nyní jsme už 3 roky také na granulkách rýže a jehněčí. Už jsme vyzkoušely i od různých značek a máme klid. Je to sice dražší než Chappy, ale 100% kvalitnější.Dnes je mé fence 7 let a jsem moc ráda, že to tak dopadlo. A že nepotřebujeme žádné léky.

10.3.2011

Miloš

Chappy je fajn krmivo. V hromadě obilí nevalné kvality se nachází celá ohromná 4% masa. To "maso" je de-facto kafilerní hodnoty, kam semleli celá zvířata včetně zobáků, kostí, obsahu žaludků atd. (tomu zbytku se říká produkty živočišného původu). Jak jeden recenzent v zoufalství napsal, měl bych k tomu větší důvěru jako k hnojivo než ke krmivu. Aby vůbec pes takové svinstvo žral, používá se u těchto krmiv jedna malá finta. Z hospod se vykupuje vypálený tuk a olej z kuchyně. Ten se schraňuje v sudech (rozhodně ne hygienickým způsobem, prostě se to nechá stát jedno jestli na slunci, v teple, ve sklepě, nebo kdo ví kde). Touto laskominou se poté postříkávají granule. Vypálený olej psům strašně voní, i když je to jinak zdravé jako jed. Tímto způsobem se donutí, aby to psu chutnalo, ačkoliv by o to za normálních okolností neotřel ani ocas. Celá ta paráda se netýká pouze Chappy, ale i Pedigree pal a dalších známých značek. Pejsek měl alergii? A prosím vás...Z ČEHO? :-)))

19.5.2011

Jana

Já mít psa s potravní alergií (přeložím: s alergií na granule), tak bych podle selského rozumu nezkoušela granule hypoalergenní, holistické, dietní ani kdoví jaké jiné a zkusila bych krmit masem. Pozor, ne masem vařeným (!!!) ale syrovým. Tento systém se jmenuje BARF a kdo chce, najde o něm spoustu informací na netu i v knihách. Jenom u veterinářů se toho moc nedozvíte, tedy hlavně ne u tech, co jsou náhodou prodejci granulí. To je divné, že???

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz