Příběhy pejsků z útulku


Psů v útulcích stále přibývá a mnozí se svého domova a laskavých páníčků ani nedočkají.

Četla jsem již spoustu příběhů, které bohužel nedopadly dobře, ale najde se i dost těch se šťastným koncem, kdy se pejsek dočká svého domova a nové, milující rodiny.

Dá se říct, že pravidelně sleduji útulky po celé ČR a většina z nich má plno. Někde dokonce kvůli nedostatku místa jsou pejsci do kotců dáváni po dvou až třech.

Je to moc smutná realita, jak někteří z nich díky nezodpovědným majitelům dopadnou.

Říkám si, co to může být za lidi, kteří se jen tak lehce zřeknou odpovědnosti za živou bytost a nechají jí na pospas osudu. Pejska například odvezou někam do lesa, nebo ho někde uvážou. V lepším případě ho dají do útulku a vymyslí si nějaký nesmyslný argument (pejska našli, stěhují se do menšího bytu, v rodině se vyskytla alergie na psa atd.) Takové lidi nechápu, nemají snad ani srdce.

Žádný pejsek určitě nechce být opuštěný. Každý chce mít svou rodinu, své páníčky a láskyplný domov. Když navštívíte útulek, tak oči pejsků mluví za vše. Je tam tolik smutných pohledů a tolik smutných psích duší, kteří lpí pohledem na mříže svého kotce a vyhlížejí, kdo se jich ujme.

PRAVDOU ale zůstává, že i sebelepší útulek s laskavou péčí ošetřovatelů nemůže pejskům vynahradit opravdový DOMOV a LÁSKU PÁNÍČKŮ.

Pejsci jsou odmala mojí srdeční záležitostí a moc ráda jim pomáhám.

Bylo mi teprve 7 let, když jsem domů přivedla zatoulanou fenečku německého špice. Dlouho se toulala po městě a bylo zřejmé, že nemá žádné páníčky. Rodiče mi pejska nechtěli dovolit, ale usmlouvala jsem je, že se o ní budeme starat, dokud nenajdeme někoho, kdo by byl ochotný si jí vzít. Zřejmě si mysleli, že je to jen nějaký můj rozmar a pak by se o pejska museli starat sami. Takže si myslím, že byli překvapeni, že jsem se o Lucku (tak jsem si fenečku pojmenovala) vzorně starala. Když nám sousedka řekla, že její známá má o Lucku zájem, tak jsem to moc obrečela a nechtěla jsem jí dát, ale nakonec jsem se i já dočkala svého vlastního pejska.

Právě pro tuto lásku ke psům bych asi nemohla pracovat v útulku. Nejraději bych si vzala všechny pejsky domů. Také nemohu vidět ty jejich žalostné pohledy, které mě vždy rozbrečí.

Moje nejlepší kamarádka Jana je ošetřovatelkou útulku a již kolikrát se zařekla, že tam nebude chodit, protože nemůže vidět ty smutné pohledy pejsků, když odchází domů a nechá je tam zavřené. Většinou celou cestu domů probrečí. Proto jsem Janě navrhla, že bych pejsky z jejich útulku mediálně prezentovala, aby co nejdříve našli domov, a aby Jana byla šťastná a spokojená.

I když útulek v Polici nad Metují je vlastně mini útulkem Městské Policie a jsou tam pouze 3 kotce a byli tam maximálně 4 pejsci, tak najít pro ně domov nebylo a není vůbec jednoduché.

V současné době jsou v útulku v Polici nad Metují dvě fenečky Džudy a Baruška a jeden pes Beník.

S prezentací pejsků přes internet jsem začala v září 2009, kdy byl v útulku jediný pejsek - slepý hrubosrstý jezevčík Ferda.

 

PŘÍBĚH JEZEVČÍKA FERDY

Ferdík měl upoutávku na portálu Hafíci, dala jsem na něho inzeráty na Bazoš a do Annonce, rozeslala jsem mailíky, kde se jen dalo. Jana vyvěsila letáky v Polici a v okolí. Ferdík, přestože je slepý, se dobře orientuje a pěkně zvládá chůzi u nohy. Kdo by to nevěděl, tak by ani nepoznal, že nevidí. Veterinář mu odhadoval 6 -7 let. Ferdík byl v útulku necelé 3 měsíce a před Vánoci 2009 si ho adoptovala paní se zlatým srdíčkem, která bydlí nedaleko Police a již dva pejsky má - čtrnáctiletého a dvouletého. K nim přibyl ještě Ferdík a dokonce se stal vůdcem smečky. V novém domově se rychle aklimatizoval a zabydlel a je tam moc šťastný a spokojený. Má také velikou radost, když se na něho přijde Jana podívat.

 

PŘÍBĚH KŘÍŽENCE BORDER KOLIE BENA

Beník je také na Hafíkách, inzeráty jsou i na Bazoši a v Annonci i v regionálním tisku, ale stále na svůj domov čeká. Byl uvázaný počátkem listopadu 2009 u silnice směrem na Lachov a stal se druhým obyvatelem útulku spolu s Ferdíkem. Koncem ledna 2010 o Beníka projevila zájem jedna paní, které její pejsek zemřel. I když jsme paní upozornili na to, že Ben je větší, mladý, temperamentní pes bez výcviku, který dost tahá, tak i přesto si pro něj přijela. Ben zřejmě vytušil, že bude mít konečně domov, tak byl moc šťastný a my s ním, i když nebylo lehké dostat ho do auta, protože s nimi má špatnou zkušenost. Bohužel naše radost byla předčasná, protože Ben byl druhý den vrácen. Paní bohužel přecenila své síly a Bena by prý nezvládla. Také jí vadilo, že za ní všude chodil (což si myslím, je u pejsků z útulku běžné - navazují vztah se svým novým páníčkem a chtějí být všude s ním). Bylo nám moc líto, že Ben nedostal šanci, kterou si zasloužil. V novém domově se nestihl aklimatizovat a zvyknout si na nové prostředí. Beník ale z návratu do útulku ani moc nesmutněl, naopak byl šťastný, že je zase zpět. Objal Janu okolo krku svými tlapkami a důkladně jí olízal a vděčně na ní koukal s výrazem: "Já jsem tak rád, že jsem zase zpátky u tebe". Beník by se hodil k domku se zahradou a také na agility, kde by uplatnil svůj elán.

 

PŘÍBĚH KŘÍŽENCE LABRADORA DANA ALIAS BENA

Dan byl odchycen začátkem prosince 2009 v Pěkově kousek od Police nad Metují. Je to menší pejsek, ale přitom mnohem větší tahoun než Ben. Stejně jako na ostatní psy, byly i na něj podány inzeráty a rozeslány maily, kde se jen dalo. Daneček nemá žádnou podsadu, takže mu venkovní kotec nedělal dobře, stejně tak jako Ferdíkovi. 25.2.2010 mi Dana uveřejnili dokonce i v Blesku, kde zaujal starší manželé z Trutnova, kterým pejsek zemřel. O víkendu si noví páníčci pro Danečka přijeli hned brzy ráno, protože se ho nemohli dočkat, jak se jim na fotce líbil. Ani je neodradilo to, že Dan nemá výcvik a dost tahá. Daneček, stejně jako Ben, měl strach z auta, také s nimi zřejmě nemá dobrou zkušenost. Nová panička nám hned psala, že domů dojeli dobře. Daneček měl uchystaný pelíšek, ale své místečko na spaní si našel v obýváku na rohovém gauči, tak ho tam nechali. Prý je moc hodný a mají z něho radost. Další den odpoledne ho vzali k veterináři na očkování a odčervení, ale jelikož byl z útulku nastydlý, tak dostal pouze tabletu na odčervení a na vakcinaci jel za týden. Veterinář odhadl jeho věk na 5 let. Danečkova panička říkala, že má rád jak ji, tak manžela. Prý to riskla a asi třetí den poté, co si ho přivezli, mu dala pusinku a povídala, že Daneček byl tak šťastný, že ji začal olizovat tvář a šel i k manželovi a udělal to samé. Danečkovi říkají ale Beníku, protože na toto jméno lépe reagoval a poslouchal. Takto by měli končit všechny příběhy o pejscích z útulku. Beník je šťastný a my s ním a jsme vděční osudu, že má tak báječné páníčky, kteří se o něho vzorně starají - všichni jsou šťastní a mají se rádi.

 

PŘÍBĚH ČESKOSLOVENSKÉ VLČANDY DŽESY

Tříletá Džesy patřila dřívější ošetřovatelce z útulku - mladé slečně Katce, která na ní neměla čas a moc se jí nevěnovala. Džesy často skončila v útulku, protože opakovaně utíkala, aby na sebe upoutala pozornost. Bohužel Katce to nijak nevadilo, a i když o fenku projevili zájem sousedi, kteří by se jí mohli věnovat, tak jim ji nechtěla dát, proto si pořídili jiného pejska. Začátkem prosince 2009 jí opět utekla a Katka slíbila, že si pro ní co nejdříve přijde, až bude opravený plot a kotec, aby nemohla stále utíkat. Pro Džesy si už ale nepřišla a veřejně se jí zřekla. Džesy jakoby to vytušila začínala být apatická, takže jsme stále rozesílali prosby o pomoc při hledání nového domova, kterého se nakonec dočkala. Koncem ledna se jí ujali noví páníčci, kteří už jednoho vlčáka mají. Jejich vlčák Džesy úplně nádherně přivítal, když jí k nohám přinesl svého nejoblíbenějšího plyšáka. Fenečka chodí se svým novým parťákem na cvičák a je z nich nerozlučná dvojka. Od samé radosti úplně zkrásněla a je v novém domově moc šťastná a spokojená.

 

PŘÍBĚH BÍGLA OSKARA

Tento příběh bude krátký. Oskar se zaběhl svým páníčkům v půli prosince 2009 a skončil v útulku.I když byl inzerovaný, tak se o něho nikdo nehlásil. Usoudili jsme, že se asi dlouho potuloval, protože se do útulku dostal dost hubený, že by se mu dala žebra spočítat. V útulku si pobyl 2 měsíce, než se o něho přihlásila jeho pravá panička, která jeho fotografii viděla v Polickém měsíčníku. Takže doufáme, že se Oskarovi daří dobře, a že ho nenapadne zase někdy utíkat.

 

PŘÍBĚH KŘÍŽENCE KOKRŠPANĚLA DŽUDY

Džudy je malá rezatá fenka s bílými znaky a byla odchycena o posledním lednovém víkendu 2010 na Radešově. Všichni předpokládali, že se fenka zřejmě jen zaběhla, a že v útulku nebude dlouho, protože bylo vidět, že je vymazlená a cvičená (umí základní povely). Džudy stále vyhlížela své páníčky, byla smutná a nechtěla jíst. Z pobytu venku dostala chrapot, protože byla určitě zvyklá na teplý domov a ne na venkovní kotec. Džudy je také na Hafíkách, opět byla všude inzerována a rozesílána emailem, ale svých páníčků se zatím ještě nedočkala. Je menšího vzrůstu, poslušná, milá a přítulná.

 

PŘÍBĚH KŘÍŽENCE BARUŠKY

Baruška je černá, malá a drobná fenka s bílou náprsenkou. Byla odchycena v Pěkově, v den, kdy si Danečka alias Bena odvezli noví páníčci (poslední únorový víkend). Máme skoro konec března a pro Barušku si zatím nikdo nepřišel, jak jsme předpokládali. Stejně tak jako u Džudy jsme mysleli, že v útulku nebude dlouho, protože měla zastřihávané chlupy okolo zadečku, tkzv. záclonky, takže se o ní někdo staral a také byla zvyklá na teplý domov, protože venkovní kotec jí nedělá dobře. I Baruška je na Hafíkách, také byla inzerována a její fotka oběhla přes emailové adresy celou republiku. Na své páníčky zatím ještě čeká, takže stejně jako Džudynce popřejme i Barušce hodně štěstí při hledání páníčků.

V současné době jsou v útulku MP v Polici nad Metují tři pejsci - Ben, Džudy a Baruška.

Útulek se nachází v areálu Technických služeb, a když budete mít o některého z pejsků zájem kontaktujte se prosím přímo na Městskou Policii v Polici nad Metují, tel. 491 541 115, 602 117 156, popř. na tel. Jany 777 689 035.

Pejsci jsou také v nabídce na stránkách Konkrétní plemena v nouzi: http://www.utulky.estranky.cz/stranka/konkretni-plemena-v-nouzi

které najdete na webových stránkách Seznamu útulků: http://www.utulky.estranky.cz/stranka/utulky-cr

Zdravím všechny pejskaře Milena Štěpánková

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 21.3.2010 19:18:33
Napsáno: 21.3.2010 19:14:28

Forum.

15.6.2010

Milena Štěpánková

Džudynka má již 2 měsíce nový domov v Hradci Královém. V útulku v Polici nad Metují zůstávají nadále 3 pejsci - kříženec Border kolie Ben Odkaz, černá kříženka Katte alias Baruška Odkaz a kříženka trikolor Heidinka Odkaz Více podrobností se dočtete v odkazech.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz