Náš psí příběh…


"Kočky, kočky a všude samé kočky a co my...", dožadovaly se naše tři fenky pozornosti. A tak jsme si řekli, že už je čas představit naší psí smečku. Pejsky máme větších rozměrů, ale odmala žijí v kočičím prostředí, a proto u nás funguje kočko-psí láska na plné obrátky.

 

Ebinka a Mášenka

Naše první černá psí dáma dostala jméno Ebinka. Vyhlídli jsme si ji zcela náhodou při nákupu na tržišti v sousední vesnici. Se zděšením jsme zjistili, že volný prodej psů na tržnicích na přímém slunci není žádný problém a funguje v naší republice úplně stejně jako v jiných částech světa. Malá fenka seděla v košíku a koukala, vzala jsem si ji k sobě a už jsem ji nepustila. Díky bohu, protože Ebinka, ač mnohdy svá a nerudná, je na lidi velmi hodná a vstřícná. Je to moje psí zlatíčko, se kterým jsem absolvovala výcvik a pochopila jsem, co všechno obnáší velké psí plemeno. Ebinka byla naším prvním pejskem ve Vrbičanech. Pořídili jsme si ji v době, kdy jsme se tam přistěhovali. Toho času jsem se rozhodli, že přece nemůže zůstat sama, proto jsem jí pořídili vlkošedou překrásnou kamarádku Mášenku. S oběma jsme absolvovali výcvik poslušnosti, nějaké ty „sranda závody“ a pár důležitých závodů také. V každé volné chvíli jsme fenkám dopřávali dlouhé túry v blízkých lesích. Brali jsme je do lesa na dříví a celkově nás tento způsob života naplňoval a stále naplňuje. Nutno podotknout, že Ebinka a Máša už odmalička vyrůstaly ovlivněny kočičím životem a vzájemným soužitím. Například kočka Bubu si nikdy nešla pro ránu daleko. Když byla potřeba, tak se Bubu jala pořádku a psí holky srovnala do latě.

 

Belinka

Mášenka nám bohužel v prvním roce života zemřela na zástavu srdce. Bylo to strašné a nečekané, měli jsme své plány. Manžel Michal už s Mášou docházel na cvičák mezi pokročilé pejsky, tahle rána nás na čas položila. S Mášenkou jsme si užili své, nevyhnula se jí torze žaludku, měla růstové problémy, ale její smrt jsme v žádném případě nečekali. Neměli jsme tušení, co se může stát a ani jsme nikdy nepozorovali, že by měla potíže se srdíčkem. Mášenku jsme pohřbili. Ebinku jsem raději toho času vozila do práce, aby nebyla najednou sama a stresovaná. Rozhodli jsme se Ebince pořídit novou psí kamarádku. V zimě mezi svátky jsme se vydali do městského útulku a přivezli jsme si malou černou fenku Belinku, která byla od samého začátku živel. Od štěněte absolvovala výcvik poslušnosti a šlo ji to vskutku skvěle. Dnes už z ní vyrostl pořádný „medvěd“ a dobračisko v jednom. Srší hyperaktivní povahou, dokáže vytrhnout kmínek stromu ze země. Nic pro ní není problém. Dokáže se také hravě prokousat plotem, naštěstí v rámci zahrady, která je jištěna pevnou zdí.

 

Strašák jménem dysplazie

V létě 2009 jsme spozorovali, že Ebinka na zahradě dlouho leží na jednom místě a velmi ztěžka vstává. Nejprve jsme se domnívali, že je přetažená. Podivné však bylo, že má tak mladá fenka takové potíže. Vždyť pes v dobré kondici přece zvládne daleko víc, než na co byly naše psí holky zvyklé. Jediným řešením bylo vyšetření na veterině. Pan doktor odebral Ebince krev, aby zjistil, zda jí všechny orgány fungují správně. Také provedl snímky zadních končetin v narkóze, protože měl podezření na dysplazii kyčelních kloubů (DKK). Odběr krve dopadl dobře, orgány fungovaly zcela bezchybně, zato rentgen odhalil katastrofální výsledek. Veterinář pravil, že nic tak strašného už dlouho neviděl. Ebinka několikanásobně překonala stupnici poškození DKK. Kdyby se stupňovalo i stupnicí vyšší, dostala by se na špici hodnocení. Nejen, že neměla vyvinuté klouby, ale ani kloubní jamky a problémy dělala i artróza. Nemohli jsme nic dělat. Byli jsme poučeni, co můžeme a co nesmíme a vidina dalšího docházení na cvičák se pomaličku rozplývala. Bylo nám doporučeno plavání a my jsme se toho drželi. Začali jsme denně docházet na plavání do vedlejší vesnice na rybník či do blízkého lesa, kde byly tyto možnosti také. Nevynechali jsme jediný slunný či optimálně příznivý den, kdy by psí holky neplavaly. Naše snaha brzy přinesla kýžené ovoce. Ebinka je dnes v nevídané kondici, žádné léky proti bolesti brát nemusí. Vstává normálně, i když my poznáme, že úplně normální chození a vstávání to také není, ale člověk neznalý na ní nic nepozná. Dostává pouze krmení, které již obsahuje chondroprotektiva na podporu kloubů. Tím jsem také chtěla vzkázat všem zoufalým lidem, které postihne anebo již postihl stejný problém, aby zachovali klid a vzali vše do svých rukou. Záleží na nás, jak dlouho a v jaké kondici bude pejsek žít a prospívat. Víme o čem mluvíme, věřte nám.

 

Sárinka

Poslední naši krásnou vlkošedou psí slečnu jménem Sárinka jsme si osvojili zcela náhodou ze soukromého útulku. Bylo to v době, kdy koloval e-mail s hromadou opuštěných štěňat hledajících nové domovy. Podívali jsme se na sebe s manželem a bylo rozhodnuto. V tu chvíli jsme také věděli, že jsme totální šílenci, kteří pro hromadu opuštěných koček nestíhají vše, jak by měli. Zároveň jsme ale věděli, že to, co děláme, je prostě správné. Musím říct, že naše psí mimino Sárinka naprosto předčila naše představy. Očekávání se do posledního vyplnilo a malá Sárinka naprosto přesně vyplnila chybějící článek v naší psí smečce. Belince vrací Sárinka vše to, co dělala do poslední chvíle temperamentní Belinka Ebince. Sárinka s Belou jsou veliké kamarádky.Řádí spolu, hrají si a Ebinka má svůj vytoužený klid na odpočinek. Vyvíjí pouze aktivitu, kterou jí její postižení dovolí. Dospělé psí holky navíc naprosto přesně Sárinku vedou a učí, takže malá v žádném případě nepotřebuje tolik pozornosti, kolik potřebuje pejsek, který je v rodině jedináčkem. Psí holky nám vše vrátily a vzaly si Sárinku do parády, doslova si malou osvojily. Můžeme potvrdit, že takovouto souhru a lásku člověk jen tak nevidí.

Kristýna a Michal Kacálkovi a zvířátka z Vrbičan

O.S. Srdcem pro kočky

Více se o našem kočičím útulku dozvíte na www.kocky-utulek.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 21.2.2010 12:30:48
Napsáno: 20.2.2010 15:49:41

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz