Bojovník Benji


O příběhu pejska Benjiho jsme vás už informovali zde. I díky vaší pomoci mohl podstoupit operace a nyní se mu vede skvěle. Dnes vám přinášíme jeho příběh pohledem veterinářů z kliniky, kde byl operován.

 

Jednoho dne přišla na veterinární kliniku Zverland ve slovenských Piešťanech paní se psem, který byl v žalostném stavu. Bylo vidět, že každý krok mu způsobuje velkou bolest. Byl vyhublý, kůže na něm visela. Když paní pověděla, že ho našla v tomto stavu u cesty, bylo hned všechno jasné. Psík buď utekl, nebo ho někdo vyhodil. Z bolestivé a nestabilní chůze bylo jednoznačné, že utrpěl vážný úraz, pravděpodobně ho srazilo auto. Po základní prohlídce musel podstoupit RTG vyšetření, aby se zjistilo, čím si prošel. Výsledky zhotovených snímků byly nepříjemným překvapením. Zlomenou měl pravou přední i zadní nohu. Mimo to byl jeho pravý bederní kloub úplně vykloubený. Ze snímků bylo patrné, že zranění jsou stará minimálně několik týdnů.

Paní, která psíka přivezla, se rozhodla, že si ho nechá, a pojmenovala ho Benji. Byl jí navržen postup chirurgických zákroků, které by měl psík podstoupit. První se operovala hrudní končetina. Zákrok byl komplikovaný, protože zlomenina už byla staršího data, a proto byl nastartován proces hojení, ale zlomené plochy kostí byly posunuté na nesprávném místě. To znamenalo, že nejprve se musel doslova zlomit chybný srůst a lomné plochy se navrátily do původního stavu. Následně se kost zafixovala osteosyntetickým materiálem. Při druhé operaci se veterináři snažili vrátit funkčnost zadní tlapce, která byla vykloubená v bedru. Technika FHO (femoral head and neck osteotomy) je sice velmi invazivní zákrok, ale jeho cílem je odstranit psovi bolest, kterou způsobuje náraz hlavice stehenní kosti do kloubní jamky. Zákrok byl úspěšný i u Benjiho. Po pár dnech našlapoval na pacičku jakoby se nic nestalo. Poslední zlomenina na pánevní končetině se nechala „na přírodě“. Po operacích bylo potřeba ještě několik kontrolních převazů a rentgenových snímků. Po 3 měsících se Benji výrazně změnil. Přibral, jeho srst byla hustější a lesklá a také psychicky působil vyrovnanějším dojmem. Lomné plochy na operované tlapce pěkně srostly a mohlo se přejít k poslednímu zákroku a to vyjmutí kostních implantátů.

Několik týdnů po operaci vypadal Benji jako bezstarostný psík a návštěvu veterinární kliniky považoval očividně za velký omyl... :-)

 


Vanda Ročková
Napsáno: 10.3.2014 21:24:35

Forum.

26.3.2014

Naďa

Přeji Benjimu už vše jen krásné :)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz