30.05.10 Plemena

West highland white teriér


Původ, vzhled, povahu i to, za jakým účelem byl vyšlechtěn, nám napoví již samotné jméno. Pes ze Skotské vysočiny bílého zbarvení, které z něj činí perlu mezi drahokamy. Navíc je to teriér, což poukazuje na jeho temperamentní charakter. Ještě před několika desítkami let věděli u nás o tomto plemenu jen chovatelé, dnes už se pojem vestík dostal do povědomí široké veřejnosti pejskařů i „nepejskařů“.

Historie
West highland white teriér není příliš starým plemenem. Jako ostatní teriéři byl chován kvůli práci pod zemí, odkud vyháněl malé hlodavce, kteří ztěžovali venkovanům život. Jeho prvopočátky sahají do první poloviny 19. století. Tehdy se lidé setkávali se čtyřmi plemeny skotských teriérů – skotským teriérem, west highland white teriérem, kernteriérem a skye teriérem, kteří se mezi sebou běžně libovolně křížili, a tak nebylo výjimkou, že všechny typy pocházely z jednoho vrhu.
Postupně se však začala v chovech prosazovat jednotnost, o kterou se zasloužil především plukovník Malcolm z Poltallochu v Argyllshiru. Byl vášnivým lovcem a jeho jméno se podle písemných pramenů váže k jedné nemilé příhodě, kdy lovci omylem zastřelili jeho nejoblíbenějšího psa, protože si ho kvůli rezavo-pískovému zbarvení spletli s liškou. Aby plukovník předešel podobným situacím, začal dávat přednost bílým teriérům. Bylo to v době, kdy někteří chovatelé považovali bílá štěňata za méněcenná a dokonce je utráceli. Malcolmovi byli naopak přesvědčeni o schopnostech i dobrých povahových rysech bílých jedinců a jejich psi tak položili základy moderního chovu.
Začátkem 20. století se význam plemene posunul od práce k výstavám. Byli vyšlechtěni první šampióni chovu, zakládaly se kluby a na výstavě roku 1907 byla poprvé vytvořena zvláštní třída pro west highland white teriéry. Během první světové války byl chov vestíků vzhledem k přísnému přídělovému systému na potraviny ohrožen, většina chovatelů se však snažila alespoň několik psů udržet. Po válce se chov obnovil a nastala expanze plemene do všech koutů světa. Svou oblibu našli vestíci především v Americe, Kanadě, ve skandinávských zemích a později také v Austrálii. Británie zůstala samozřejmě jejich domovem.

Povaha
Jako lovec drobných hlodavců a později také lišek a vyder byl odjakživa tvrdým, odvážným a houževnatým plemenem. Tento charakter si udržel i do dnešních dob, kdy se místo po lese prohání sice po parku nebo po zahradě, ale stále je v něm zakořeněn lovecký pud, který má vždy přednost před povalováním doma na pohovce. Je velice bystrý, společenský a činorodý. Nadšeně běhá se psími kamarády nebo s páníčky a dětmi. Miluje hry, při nichž vám dokazuje svou sílu a nevyčerpatelnost. Při vašem příchodu domů je to zase věrnost a oddanost, se kterou vás vesele vítá.
Když vybíráte štěně, obvykle se vás chovatel zeptá, zda chcete klidnějšího nebo temperamentnějšího pejska, takže rozdíly mezi povahami samozřejmě najdeme. To ale neznamená, že by klidné štěně bylo bázlivé a plaché. Povaha west highland white teriéra je jedinečná, každý pán si zamiluje jeho životní elán a odpustí mu i občasnou tvrdohlavost, která je odrazem jeho vysokého sebevědomí.

Výchova
Navzdory vestíkově mimořádné inteligenci mu činí poslušnost potíže (podobně i ostatním teriérům). Rozhodně nepatří k plemenům, se kterými se při výcviku pracuje snadno. Pocit nezávislosti se stává zkouškou majitelovy trpělivosti. Na druhou stranu jsou vestíci učenliví a chtějí svého pána potěšit, což je vlastnost u teriérů méně rozšířená. Pokud investujete do výcviku čas, určitě se vám později vrátí. Budete mít radost z přátelství, které jste si vytvořili ve vzájemném respektu, lásce a porozumění. Nejvhodnější doba pro výcvik je mezi osmi až šestnácti týdny, protože štěně, které je ještě hormonálně neaktivní, soustředí pozornost pouze na svého pána. Nesmíme se však bát výchovy ani staršího psa, pokud mu jako štěněti nebyla věnována dostatečná péče. Vestík mezi šesti měsíci a šesti roky může mít dobré výsledky, když pochopíme, že se učí pomaleji a zůstaneme trpěliví.

Péče o srst
Pes potřebuje pravidelnou péči o svůj zevnějšek, aby měl zdravou pokožku i srst, která ho kdysi chránila před špatným počasím v drsné krajině a dnes je jedním z důležitých parametrů na výstavách a zároveň vaší vizitkou. V každém případě se jedná o zdraví vašeho psa a o kvalitu jeho života, ať už se rozhodnete psa vystavovat nebo ne. Vestík má dvojí srst. Podsada je hustá a měkká, vnější srst musí být naopak tvrdá. Trimuje se, proto je úprava poměrně náročná, především pokud se jedná o výstavního jedince. Většina majitelů chová vestíky pro radost, v tomto případě je dobré pejska každý týden vykartáčovat, trimování postačí jednou za tři měsíce. Psovi úprava srsti nevadí, naučí se spolupracovat. Stejně tak je to i s koupáním, které lze provádět dle potřeby. Když venku prší, obvykle se ocitá ve vaně častěji, ale nemusíte ho máčet celého, stačí umýt tlapky. Bílé zbarvení srsti se zdá být sice nepraktické, ale na druhou stranu vám snáze odhalí jak nečistotu, tak i některého z vnějších parazitů (například klíšťata).

Strava
Pro vestíka je důležitý pravidelný pohyb a strava, která vyhovuje životnímu stylu tohoto plemene k zajištění jeho vrcholné kondice i zdraví. Není v jídle vybíravý, obvykle nepohrdne ani rýží a zeleninou, které se dají přimíchat k masu. Naši psi jedí všechno od sladkého přes banány a jiné ovoce až po kůrku od chleba. Není ale dobré krmit psa čímkoliv, co vás napadne.
V dnešní době se namísto klasické stravy nabízí široká škála psích granulí a konzerv. Ze zkušenosti vím, že je dobré krmit psa od počátku stejnou formou krmiva. Když si vyberete ve štěněcím období sušené kompletní krmivo, je dobrá preferovat jej i v dospělosti (střevní trakt je na něj již navyklý). Kvalitní granule by se neměly příliš doplňovat o normální stravu, neboť jsou samy o sobě vyvážené. Obsahují veškeré živiny, které by měl pes v denní dávce dostat. Pokud bychom chtěli vestíkovi dopřát změnu, tak můžeme vybrat jinou příchuť granulí nebo granule něčím „ovonět“ (kdo z nás by chtěl jíst celý život to samé?). Na doporučení veterináře jsme vyzkoušeli přidat do granulí lžíci kočičí konzervy, protože jsou mnohem aromatičtější než ty psí, a opravdu to funguje.
Při výběru konkrétní potravy pro psy se také můžete poradit se svým veterinářem. Záleží samozřejmě na stáří a výkonnosti vašeho pejska. Štěňata by měla být odstavena v osmi týdnech a převedena na speciální štěněčí stravu obsahující dostatek vitamínů a minerálů. Vestík dospívá asi ve dvanácti měsících, kdy je dobré zaměnit štěněčí stravu za plnohodnotnou stravu dospělého psa. S věkem se vašemu pejskovi zpomaluje metabolismus a pohybová aktivita klesá, proto je zapotřebí opět upravit jídelníček a rozdělit jídlo do několika denních dávek. Starším psům podáváme krmivo určené pro seniory. Dejte pozor na různé psí pamlsky, protože v kombinaci s nedostatkem pohybu by váš pejsek mohl mít sklony ke tloušťce. Pamlsky jsou vhodné za odměnu například v počátcích výcviku nebo třeba po kartáčování.

Nemoci
West highland white teriéři jsou považovaní za plemeno téměř bezproblémové. Samozřejmě se ojediněle vyskytují vrozené vady a onemocnění, jako například kraniomandibulární osteopatie nebo epidermální dysplazie. Těm lze ale předcházet pečlivým výběrem štěněte nejlépe od renomovaného chovatele. Důležité je zeptat se, zda se v chovu vyskytla nějaká nemoc. K běžným nemocem patří ekzémy a záněty kůže, oční a ušní záněty. Nejsou vážné a vyskytují se sporadicky jako u jiných plemen, takže se jich nemusíte nijak zvlášť obávat. Vestíci se dožívají 12 - 16 let. Dobrou prevencí a snahou o co nejdelší a nejkvalitnější život je péče o chrup, správná výživa a venčení a pravidelné prohlídky u veterináře alespoň jednou ročně. Zapomínat bychom neměli ani na duševní pohodu našeho vestíka.

Volný čas
S vestíkem můžete dělat prakticky všechno, co vás napadne. V každé situaci se stane vaším věrným společníkem. Bude vás doprovázet na cestách do přírody, při ranním běhu, v zimě na běžkách, v létě na dlouhých túrách. Turistika je vůbec výbornou činností. Chůze a výstupy do kopců jsou prospěšné pro pána i jeho psa a navíc se tak mezi oběma vytváří silné pouto. Pokud byste měli pocit, že to vašemu vestíkovi nestačí, nabízí se řada dalších aktivit. Populárním sportem pro psy (a to i pro vestíky!) se stalo agility. Na druhou stranu má vestík rád pohodlí a teplo domova, kde se také dokáže zabavit. Desetkrát oběhne zahradu, mezitím co vy budete věšet prádlo. Také bude spokojeně ležet ve svém kuchyňském pelíšku a po očku vás sledovat, jak vaříte, nebo se s vámi rád podívá na televizi, když ho na oplátku podrbete na bříšku, kde to má nejraději a zároveň vám tím prokazuje svou oddanost.

Závěr
Plemeno west highland white teriéra je ideální kombinací psa „sportovce“ a psa „roztomilého“. Není agresivní, takže se hodí pro rodiny s dětmi. Pokud máte dostatek času a prostoru, skvělé je pořídit si vestíky dva. Nejenže to pěkně vypadá, ale ani jeden už není sám a spolu se dokonale vyřádí. Podívaná na jejich hrátky je leckdy lepší než nějaký pořad v televizi. Pes má blahodárný vliv na vaši psychiku, dovede vás dostat ze sebemenší špatné nálady. Když ho hladíte a on vám na oplátku olizuje dlaň, jakoby dokázal rozpoznat vaše pocity a chtěl vám udělat radost. Jeho oči mají jiskru, nikdy na vás nehledí „psíma očima“. Když se na něj pozorně zadíváte, jeho zářivý pohled vás zve: Pane pojďte si se mnou hrát. Myslím, že bychom si i my z vestíkova životního nadšení, nevyčerpatelnosti a oddanosti mohli brát někdy příklad.

Text: Martina Pumrlová
Foto: Martina Pumrlová, Renata Hofmann