Stavíme psí boudu


Postavit pohlednou psí boudu zdánlivě nic není, ale pokud má sloužit k celoročnímu užívání, musíme dodržet pár zásad. Navíc zvažme, zda vyrobíme zmenšeninu našeho domu se sedlovou střechou, nebo zvolíme střechu pultovou, což psi víc ocení. Budou na ní polehávat dlouhé hodiny bez pohnutí…

Při stavbě psí boudy respektujeme několik hlavních zásad:

Boudu i vstupní otvor vytvoříme tak, aby velikostí odpovídal velikosti našeho psa (dospělého), který by se měl uvnitř bez potíží otočit – což vyžaduje asi 20centimetrovou rezervu všemi směry. Myslíme i na bezpečí našeho miláčka v psím příbytku: v boudě nesmí být nic, o co by se mohl píchnout nebo škrábnout (hřebíky, třísky), vnější povrchová úprava lakem nebo lazurou by měla být ekologická (použijeme třeba materiál, určený k nátěru hraček). Vnitřek boudy raději nelakujeme. Postaráme se, aby do boudy nezatékalo a podlaha nebyla usazena přímo na zemi. Postačí čtyři hranoly vyrobené ze dřeva nebo z jiného materiálu (asi 10 cm vysoké a pevné sloupky, na něž položíme podlahovou desku). Psímu přístřešku ponecháme jednu snadno odnímatelnou stěnu nebo střechu, aby bylo možné interiér občas řádně vyčistit.

 

Jak boudu postavíme?

Vystačíme si se šroubovákem, úhelníkem, vrtačkou a přímočarou elektrickou pilkou – a samozřejmě dřevem. Ke stavbě použijeme palubky nebo hoblovaná prkna z borovice či smrku, můžeme ji vyrobit i z kulatiny či z dřevotřísky (ovšem řádně ošetřené proti vlhkosti – jinak se brzy rozpadne). Když si před prací promyslíme postup a připravíme si názorný a poměrně podrobný nákres, ušetříme si řadu zbytečných chyb. Důležitý je vhodně velký vstupní otvor do boudy, aby jím pes pohodlně prošel – ne však příliš velký, aby jím v zimě nefoukalo. Významnou roli hraje i předsíň, odkud pes rád vyhlíží a hlídá, pozor ale na přechod do „ložnice“, ten musí být pro zvíře pohodlný: při plánování stavby tedy respektujeme rozměry psa, zejména jeho šířku.

Základnu a stojiny zhotovíme z dřevěných hranolů o přiměřené velikosti (cena za hoblovaný a vysušený hranol délky 3,6 m je asi 180 Kč), pokud chceme boudu izolovat, budeme počítat s většími rozměry (kamenná vata se prodává v tloušťce 4 cm, polystyrén je však úspornější nejen pokud jde o prostor, ale i peněženku, a lépe se s ním pracuje). Na povrch stěn můžeme použít obkladové palubky, na základnu a střechu OSB desky nebo jiný vhodný materiál. Pro spojování hranolů je výhodné použít kovové úhelníky a vruty do dřeva, případně si pohrát s tesařskými spoji.

Rohové spoje uděláme co nejpřesnější a dostatečně je zajistíme slepením a dvěma šrouby se zápustnou křížovou hlavou. Zadrápnutí přes zásek na hranolu je jednoduchý způsob usazení sedlové střechy. Pokud pracujeme s deskou, na přední stěnu boudy si narýsujeme vhodnou velikost vstupu, který vyřízneme přímočarou pilkou. Na dva protilehlé boky vyrobíme jednoduché zarážky pro vsunutí střední příčky. Lišty o profilu 2×2 cm si nařežeme na dva páry vhodné délky (přesně podle výšky boků). Malými vruty 4×30 mm pak lišty přišroubujeme asi 8 cm od vchodu směrem ke středu boudy. Hlavy vrutů zapustíme větším vrtáčkem nebo záhlubníkem. Připravený korpus boudy spojíme přes sousedící boky, předtím však přichytíme svěrkou k desce, která bude tvořit dno boudy, nožičky z hranolků postupně přišroubujeme. Pak připevníme dno k hotovému korpusu. Nakonec k boudě připevníme stříšku, a to nejlépe dvěma panty. Střechu uděláme pevnou, protože většina psů s oblibou na střeše boudy polehává. Vyvarujeme se oplechování střechy, pokud má pes možnost na ni vyskočit, protože by se v letních měsících mohl popálit. Pokud je střecha osazena okapnicí a štítovým lemováním z plechu, ostré hrany zafalcujeme tak, aby nemohlo dojít ke zranění psa.

 

Jak a komu zateplit

U krátkosrstých a hladkosrstých plemen a plemen s nepříliš hustou podsadou psí boudu řádně a ze všech stran zateplíme. Pro některá krátkosrstá a hladkosrstá plemena (např. krátkosrstý ohař, dobrman, pitbulteriér) je vhodné využít topných těles (podlahových desek), která jsou nyní za přijatelnou cenu k dostání a jejichž provoz je po finanční stránce takřka zanedbatelný. Naopak některá plemena (kavkazský ovčák, tibetská doga) s oblibou i v zimních měsících polehávají mimo boudu. Pro taková plemena je dostačující jednoduchá psí bouda bez předsíňky a většího zateplení, ale stále je nutné držet se zásady, že i pes ubytovaný venku musí mít místo, které je stále suché a bez průvanu.

 

Rady:

Dřevěné prvky instalované na volném prostranství jsou ohrožovány mnoha škůdci. Není nutné sahat k nejagresivnějším chemickým ochranným látkám. Nejvíce přírodní materiál ohrožuje vlhkost (škodlivé houby i hmyz potřebují k svému ničivému dílu minimálně dvacetiprocentní vlhkost dřeva). K ochraně stačí možnost vysychat. Boudu postavíme a připevníme na čtyři obyčejné špalíky nebo podstavce s kovovými patkami. Můžeme však též použít ekologicky vysokotlakově impregnované dřevo, jež není třeba nijak dále ošetřovat. Je sice dražší, ale životnost materiálu zaručuje investici návratnost.

Vstup do boudy i předsíně by měla v zimě krýt vhodná textilie. K dřevěné boudě s rovnou střechou si můžeme vyrobit nebo koupit termoizolaci v podobě nylonového, prodyšného potahu vyplněného gumovou pěnou, který podle potřeby jednoduše upevníme na suché zipy.

 

Doporučené orientační rozměry:

šířka, délka„ložnice”, výška, délka„předsíňky”, šířka vstupu pro psa (vše v cm)

malá plemena (do 35 cm): 50, 65, 55, 40, 30

středně velká plemena (do 60 cm): 80, 95, 80, 55, 45

velká plemena (od 60 cm výše): 95, 115, 100, 70, 60

 

Spočítat přesný rozměr právě pro našeho psa můžeme tak, že přidáme 15 – 20 cm navíc na každou stranu „ložnice“, než jaká je výška a délka psa. Výška vstupního otvoru by měla odpovídat výšce psa, ale spodní část (až 30 % z celkové výšky otvoru od země) může pes jako práh překračovat.

Připravila: Zuzana Nielsenová,

Článek vyšel v časopise Praktik 1/09

http://praktik.pvsp.cz/

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 21.2.2010 19:13:15
Napsáno: 21.2.2010 19:08:23

Forum.

Vložit príspěvěk

21.3.2010

kakouš

ahoj mi máme labradora a ten spí celoročně venku bouudu má menší aby mu v zime nebyla zima jinak v létě tam spí na lině a někdy se i v noci prochází

5.4.2010

Petruska

Ahoj, manzel nedavno stavel psi boudu a je moc pekna. Mame taky labradora. Informace o velikosti jsme nasli tady Odkaz Kdyz je zima tak hafan nechce z boudy ven:)

18.3.2011

Beny

JA MAM KRIZENCA CIERNEHO LABRADORA A TEN SPI V ZIME V KOMORE KDE MA NA STAROM KRESLE PELECH A V LETE SPAVA V BUDE :D

18.7.2011

hanka

dovezli sme si labradora minuly patek z utulku je mu asi 1rok je to milacek, ma zakladni povely,sehnali sme zateplenou boudu bez predsine je dost velka a pekna.

28.10.2011

LUKÁŠ

NO NEVIM NO NEVIM

21.1.2012

nikol

COS MYSLEL NO NEVIM NO NEVIM

13.2.2012

zdenek gray

Kdo poradí s boudou pro Kavkazskeho ovčáka?I v největších mrazech spí venku nikam do místnosti nevleze-když mu postavíme velkou boudu vleze tam?

15.7.2013

miro

ahoj, a aka je to mensia buda? bojim sa ze mu spravim moc malu alebo naopak moc velku, predsien mu nerobim dakujem

7.8.2013

Niki

Ahoj,chci se zeptat,jestli mám postavit boudu pro ČSV zateplenou? Děkuji

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz