10.02.10 Pomůcky

Psí boudy

 

Chováme-li psa celoročně venku, měli bychom mu zajistit kvalitní „bydlení“. K tomuto účelu poslouží bouda, která psa ochrání před nepřízní počasí a zároveň v ní najde své útočiště a klid. V zimních měsících mu poskytne přístřešek před deštěm, sněhem a větrem a bude-li zateplená či vystlaná slámou, dobře ochrání před mrazem i krátkosrsté psy.

 

Druhy

 

Dřevěné psí boudy - nejpoužívanější a nejvhodnější typ boudy

Plastové psí boudy – bývají vyrobeny z tvrdého odolného plastu. Ale pozor, u některých typů se v na vnitřních stěnách může srážet vlhkost.

Plechové psí boudy – boudy vyrobené pouze z plechu nejsou pro psy příliš vhodné

 

Zásady

 

Ať už se rozhodneme psí boudu vyrobit nebo si ji koupit, měli bychom vzít v úvahu několik faktorů. Nejdůležitějším rozhodnutím je výběr správné velikosti. Bouda by neměla být ani příliš malá, ani příliš velká (zohledňujeme plemeno a velikost psa v dospělosti). Pokud bude příliš malá, pes se v ní bude mačkat a je možné, že v ní nebude chtít ležet. Nezapomínejte, že velikost vnitřního prostoru se zmenší, jestliže boudu zevnitř zateplíte. Příliš velkou boudu si pes v zimě zase nedokáže vyhřát svým tělesným teplem. Měla by být tak velká, aby umožňovala pohodlnou změnu pozice při spaní. Obecně platí pravidlo, že pohodlná bouda má přibližně dvacet centimetrů rezervy na každé straně. Vstupní otvor musí být dostatečně velký, ale zase ne moc velký, aby jím unikalo teplo (výška vchodů by měla odpovídat výšce psa). Bouda by se měla snadno udržovat v čistotě, protože občasný úklid je nutností a někdy je zapotřebí i desinfekce. Aby se dala dobře čistit, je vhodné konstruovat ji tak, že jedna strana bude vyklápěcí (případně může být vyklápěcí střecha). Nejvhodnější je vybrat či vyrobit boudu s tzv. předsíňkou, která odděluje vlastní „ložnici“ a chrání tak psa před větrem a zanášením nečistot (sníh, listí apod.). Střecha musí být pevná, do boudy nesmí pršet. Plechová střecha je méně vhodná, protože se o ní může pes poranit a v létě se příliš nahřívá. Někteří psi mají rádi, když mohou na střeše odpočívat a sledovat okolí, proto je vhodné pořídit boudu s rovnou střechou místo klasické střechy sedlové. Pokud je bouda umístěná mimo kotec, je vhodné vyvýšit ji od země, aby nenasávala vlhkost a zimu. K vyvýšení stačí použít dřevěné špalíčky. Pokud máte psa, který si libuje v okusování všeho, co mu jen přijde do cesty, doporučuje se pořídit boudu opatřenou kovovými rohy na hranách.

 

Zateplení

 

Zateplení boudy provádíme především u plemen hladkosrstých a krátkosrstých (boxer, ohař atd.). Je ideální, jsou-li zateplené všechny strany boudy. Můžeme použít polystyren, který obložíme palubkou či dřevotřískovou deskou, aby jej pes neokusoval. V zimě výborně poslouží koberec nebo závěs z těžké látky, který se připevní u vchodu a tím pomáhá udržovat uvnitř teplo. Pro hladkosrstá plemena je vhodné do boudy zavést i topná tělesa. Pozor na přívodní kabel, který by se měl umístit tak,aby ho pes nemohl kousat. Do interiéru můžeme umístit i koberec, který je však nutné pravidelně čistit. Některá plemena, především severská a pastevecká (aljašský malamut, středoasijský pastevecký pes), mají velmi hustou srst s bohatou podsadou, a proto s oblibou lehají i v zimě mimo boudu. Pro taková plemena postačí pořídit jednoduchou boudu bez zateplení a předsíňky. Ale stále platí pravidlo, že pes, který žije celoročně venku, by měl mít k dispozici boudu nebo suché místo, které je chráněné proti větru, kam se může kdykoliv uchýlit. V zimních měsících boudu vystýláme slámou nebo senem, které pravidelně měníme a doplňujeme. Když jsou hodně velké mrazy, tak psovi „nasteleme“ opravdu hodně, aby se tam mohl zachumlat. V boudě má pak příjemné teplo. Ale pozor, někteří psi mohou být na seno alergičtí.

 

 

Umístění boudy

 

Psi jsou rádi součástí smečky a chováme-li je pouze na zahradě, jsou vlastně od své lidské smečky odděleni. Proto bychom se měli držet určitých zásad při výběru místa pro psí boudu. Místo by mělo být chráněno před větrem a mělo by být, pokud možno, ve stínu stromů. Nedoporučuje se ale umisťovat boudu do stínu domu. Bouda by měla být orientována tak, aby z ní pes viděl na vchodové dveře do domu a zároveň na branku (přístupovou cestu). Také by měla být v blízkosti domu a ne v nejvzdálenější části zahrady, protože pes chce mít přehled a být svým páníčkům nablízku. Proto taky většina psů, kteří nejsou zavření v kotcích, ráda lehává u vchodových dveří. Nechtějí totiž propásnout svého páníčka. Jestliže má bouda rovnou střechu a pes na ní může ležet a pozorovat okolí z vyvýšeného místa, bude jistě nadmíru spokojený.

 

Bouda a kotec

 

Máme-li pro psa k dispozici kromě boudy i kotec, je vhodné, aby byla bouda umístěná přímo v kotci. Před boudou by mělo být místo k ležení, které bude chráněné před deštěm a větrem, kam si pes lehne, když nebude chtít ležet přímo v boudě. Z kotce by mělo být opět vidět na vchod od domu a přístupovou cestu. Ideální je, pokud je kotec celoročně otevřený a psa do něj zavíráme pouze příležitostně (hárání, návštěva, hra dětí na zahradě bez dozoru apod.). Pokud je strana kotce, která nepřekáží průhledů, plná a brání převažujícímu směru větru, dešti a sněhu, je to naprosto ideální stav.

 

Závěrem

 

Psí příbytek nemusí být jenom klasická jednobarevná dřevěná bouda. Můžete popustit uzdu své fantazii a boudu svému mazlíčkovi originálně vyzdobit (pověsit cedulku se jménem apod). Ale jak si takovou psí boudu vyrobit a jaké by měla mít rozměry? To se dozvíte v článku, který bude brzy následovat...