Pelechy pro psy


Pořizujete-li si psa do bytu, budete mu muset koupit nějaký pohodlný pelíšek. Rozhodnutí, jaký vybrat, někdy nebývá snadné. Svou roli hrají jistě finance, praktičnost a jednouchá údržba. Pelechy pro psy se vyrábějí v různých provedeních, velikostech a tvarech. Pojďme si jednotlivé typy představit.

Pelíšky proutěné

Vypadají velmi krásně a skvěle doplní interiér bytu. Ovšem pokud máte doma štěně nebo psa „devastátora“, raději si tento typ nepořizujte. Pejsky totiž velmi láká k okusování, a proto dlouho nevydrží a ještě hrozí riziko poranění. Pro starší psy, kteří na okusování už moc nejsou, se ale hodí výborně.

Pelíšky plastové

Tento typ pelíšků je velmi praktický a snadno se udržuje v čistotě. Do vnitřku snadno koupíte polštář příslušné velikosti, který můžete dle potřeby vyměnit a vyprat.

Pelíšky látkové

Látkové pelechy se vyrábějí v různých velikostech, tvarech a barevných variacích. Liší se použitým materiálem a sílou výstelky. Někteří psi preferují ty, které mají vystouplé okraje sloužící jako polštář. Pes se v nich pohodlně uvelebí a „nevypadává“. Do pelechu můžeme přidat ještě menší dečku, aby si ji pes mohl sám upravit a „ustlat si“. Vybírejte takový pelech, který budete moci vyprat v pračce a udržovat jej v čistotě. Na trhu naleznete mnoho druhů, a proto se můžete rozhodovat i podle designu, aby vám barevně korespondoval s vybavením bytu. Pokud bydlíte v domě, kde je vlhko, pravidelně pelech kontrolujte, aby zespoda nezačal plesnivět.

Kukaně

Někteří pejsci mají nejraději kukaně (pelíšek krytý ze všech stran kromě vchodu). To platí zejména o menších pejscích bázlivější povahy, kdy jim kukaň dává větší pocit bezpečí.

Polštáře

Jiní dávají přednost polštářovým pelíškům položeným na zemi. Ty bývají molitanové, případně jsou vyplněné molitanem drceným. Je výhodné, pokud mají snímatelný povlak, budou se tak lépe udržovat v čistotě. Na trhu jsou k dostání i pelechy vyrobené z kvalitní koženky, které vynikají efektním designem.

Tip:

Pelíšek pro psa si snadno vyrobíte i sami. Stačí kus molitanu (velikost přizpůsobíme velikosti psa), na který ušijeme látkový snímatelný potah.

Co by měl splňovat

Pelech by měl být tak velký, aby se do něj pes vešel celý. Rozhodujete-li se v obchodě mezi dvěmi velikostmi, raději pořiďte ten větší, aby měl pes možnost se roztáhnout. I když někteří se raději mačkají…  Pelech by měl být zejména pohodlný, neměly by být příliš tvrdý ani měkký. Měl by být praktický a snadno udržovatelný. Pravidelně jej luxujte a dle potřeby perte podle návodu. Nedoporučuji pořizovat pelechy, které jsou náročné na hygienu. Může se stát, že pes chytne blechy (to se stává i v lepších rodinách ) a důkladné vyčištění pelechu je pak nezbytné, chceme-li se zbavit blech natrvalo. Platí totiž základní pravidlo, že odblešuje se nejen pes, ale i jeho pelech!

Pelíšek pro štěně

Jak jsem již uvedla výše, štěňata mají tendence vše okusovat. Proto je vhodnější pořídit pelech látkový. Raději vyberte nějaký levnější, aby vás později nemrzelo, kdyby jej štěně zničilo. Kromě látkového pelíšku můžete pořídit štěněti i dřevěnou bedýnku nebo plastový pelíšek s měkkou výstelkou. Opět ale počítejte s tím, že štěně ho může okusovat. Pokud jej přistihnete při okusování, slovně ho pokárejte, aby vědělo, že provádí nežádoucí činnost. A trvejte na tom, aby s tím přestalo. Kousání pelíšku i dalších předmětů odeznívá u štěňat zpravidla po kompletní výměně chrupu nebo příchodem dospělosti. Samozřejmě opomenu-li psí ničitele, které to přechází podstatně později. Někteří jedinci mají tendence okusovat celý život…

Umístění

Umístěte jej na místo, kde bude mít pejsek svůj klid na spánek a odpočinek. Pelech umístěný uprostřed chodby, kde jej budou všichni členové domácnosti překračovat, není jistě vhodné řešení. Zároveň by však neměl být v místě, kdy by se cítil odstrčený, protože psi mají rádi přehled a blízkost své smečky. Pes by k pelechu měl mít stálý přístup. Pokud máme psího chlupáče, umístíme jej do chladnější místnosti. U citlivějších krátkosrstých nebo nemocných psů dbáme na to, aby pelíšek nebyl na vlhkém, chladném místě nebo v průvanu.

Závěrem

Přeji vám, abyste při výběru pelíšku měli šťastnou ruku. Můj pes jej totiž moc nevyužívá, dává přednost spaní na sedačce. Vyvýšené místo mu lépe vyhovuje. Ne, že bych měla psa natolik zhýčkaného, že bych mu pořizovala vlastní sedačku. Jen jsme v bytě měli jednu starou, která se nevešla do odpadního kontejneru, a tak posloužila jako měkký psí pelíšek…

-vr-

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 28.2.2010 15:09:58
Napsáno: 28.2.2010 14:50:38

Forum.

Vložit príspěvěk

28.2.2010

evka

Já mám 2 pejsky, 7 letého trpasličího pudlíka a 3 letého přerostlého jorka.Na spaní mají pelíšků hodně. Na chodbě má pelíšek jork, silnou podložku a na 2x přeloženou klasickou deku se slabší výplní.Dá se to normálně vyprat v pračce.Je to dost velké a krásně se tam může natáhnout,když je tam sám.Pudlík má v ložnici klasickou molitanovou boudičku, ale tam chodí jen někdy, hlavně po jídle hrabat.Střídá se tam v hrabání s jorkem.Jinak leží na pohovce,křeslech, na zemi v obýváku mají ještě 3 polštářky, vedle letiště ještě polštář s dekou.Ale většinou spí se mnou na letišti.Tam mají taky ještě 2 přeložené deky.Pokud je jim teplo,tak jdou na lino na chodbě. Tak nevím,jo,taky mají malý pelíšek,ale z toho oba brzy vyrostli, tak tam mají hračky,které věčně sbírám po bytě a vracím do pelíšku.Je to asi děs,ale oni jsou tak spokojení.

28.2.2010

monika

Náš pejsek má pelíšky 3. jeden v kuchyni, kde přebývá, kdy zůstává sám doma nebo když něco kuchtím v kuchyni, ten má ještě od štěněte, ale pořád ho má rád, i když tam musí být jen do klubíčka stočený a nebo jen napůl:). Pak má jeden v obýváku, kde ležívává, když jsme doma a poslední má vedle postele, kde spí, když my jdeme spát a ráno si přiskočí do postele. někomu se může zdát, že má těch pelechů moc, ale pes aspoň ví, kde je jeho místo, protože vyhledává naši společnost a ne vždy může být na sedačce. a také máme velmi prostorný byt, takže i my chceme být ve společnosti naeho kamaráda. jinak pelíšky má všechny textilní. PS: ale stejně nejraději se k nám zakutá pod deku:)

1.3.2010

Sylva

Dobrý den, doporučil byjste mi někdo pelíšek ven, pro berňáka? Když tam dám klasický militaňák, tak jakmile není zrovna sluníčko, tak je vlhký a bojím se aby pak pejsina nenastydla, když se bude válet po mokrém. Děkuji

4.3.2010

Jarina

milůá Sylvo kup berněákovi boudu je i do vlhkého počasí a když máte přítele kutila tak ji ztluče sám já osobně mám 3 kavkazany a každý má svou boudu je to jejich stálé teritorium a sou tam spokojeni

27.11.2010

Lucka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám skoro půlroční štěně zltého retrívra (fenku), chtěla bych jí pořídit nějaký pelech, ale stále nevím jestli ho mám kupovat, bojím se aby jí později nebyl malý, nebo příliš velký. Také se rozhoduji jestli nekoupit tzv. měkkou deku. Nemohli byste mi prosím poradit co je lepší? Zatím můj pejsek spí v kuchyni, kde má provizorní měkkou deku, ale většinou spí na kanapi. Děkuji

7.2.2011

Adéla

zdravím, můj pes spí na obyčejné dece... žádný jiný pelech nepotřbuje... a když je hodně špinavý, nemusím řešit praní a čištění, vyhodím a za CCA 200 koupím deku novou :D

5.6.2011

bara

dobrej,mam mopse 9 mesicniho.ma cerveno cerny pelech ale uz je otrhany.chtela bych pro neho novy cerveny pelech.dekuji.

28.9.2013

Klem

Máme doma tři různé rasy pejsků a každý znich má pelíšek z této stránky : Odkaz . Jsou parádní! :-)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz