Obojek, nebo postroj?


Ať už se rozhodnete používat obojek, nebo postroj (případně to střídat), vždy dbejte, abyste vybrali kvalitní výrobek, který nebude psa škrtit.

 

Výhody obojku (nejen při nácviku chůze na vodítku):

Psa lze lépe usměrnit, protože je na těle upevněný více vepředu, navíc s obojkem máte lepší „páku“ než s postrojem.

Obojek se dá nasadit snadněji než většina postrojů.

Vzhledem k menší ploše se lépe udržuje v čistotě.

Je levnější a při výběru není nutná asistence psa – většinou dobře padne.

 

Výhody postroje:

Postroj netlačí na hrdlo, tím pádem má pes vedený na vodítku více prostoru (vzduchu) k dýchání a nepociťuje nepříjemný tlak na krku, jestliže táhne. Tlak totiž může vést až ke stresu a tím ještě k častějšímu napínání vodítka. Obzvlášť psi, kteří mají tendenci vláčet svého majitele, se právě díky postroji mnohem lépe ovládají.

Je šetrnější k páteři.

Nevýhodou je vyšší cena, navíc při výběru postroje je nutná asistence psa – postroj by mu měl opravdu dobře sedět! Kvůli větší ploše se snadněji zašpiní.

 

Další možností je kombinovat obojí, potom ale bude vedení psa komplikovanější. Můžete využít také tzv. zdvojené vedení (jeden konec vodítka je připevněn k obojku a druhý k postroji). Při nácviku chůze na vodítku dbejte na to, aby vodítko k obojku zůstalo prověšené. Napnout by se mělo jen tehdy, když se obracíte (psovi ukážete správnou cestu, pokud změnu směru nechce sám akceptovat).

 

Velikost obojku nebo postroje

Platí jednoduché pravidlo – čím širší je popruh, tím lepší je komfort jeho nošení.

Kroužek k připevnění vodítka by měl být spíš trochu větší, aby se vám pes snadněji připínal.

 

Pravidlo dvou prstů

Správné nasazení obojku nebo vodítka je vyhovující tehdy, když odpovídá „pravidlu dvou prstů“, což znamená, že můžete váš ukazováček a prostředníček pod nimi prostrčit s lehkou vůlí, prsteníček už ne. Příliš volné nasazení obojku může způsobit, že se pes zpětným manévrem z obojku vysmekne.

 

Zdroj: Jak naučit psa, aby netáhl na vodítku, Ralf Lindnera vydala Grada Publishing a. s. v roce 2013, www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 17.1.2014 21:09:31
Napsáno: 17.1.2014 20:33:00

Forum.

Vložit príspěvěk

19.1.2014

LittleSyphilis

Docela nesouhlasím s tím, že je postroj vhodný pro psa, který vláčí svého majitele a pes je pak lépe ovladatelný. Ba naopak - pes dokáže vyvinout větší sílu, protože ho neškrtí obojek, zabírá celým tělem a dokáže si lépe dotáhnout páníčka tam, kam potřebuje...

21.1.2014

bostonek

"Obzvlášť psi, kteří mají tendenci vláčet svého majitele, se právě díky postroji mnohem lépe ovládají." S touto vetou si dovolím nesúhlasiť,postroj je určený práve na ťahanie takže kto chce psa naučiť správnej chodzi na vodítku,nech radšej zvolí kožený,dostatočne široký obojok dotiahnutý na dva prsty aby sa pes nevyvliekal a pes sa učí neťahať správnou korekciou,nie tým že je na postroji :-D Tam mu práve naopak nebráni už nič vo vláčení svojho majitela za sebou.Nylonové nastavovacie obojky sa rady rozťahajú ako pes do nich zatlačí,takže preto je lepší pevný obojok na dierky.Može byť aj látkový ale nie tenký,aby psovi nepoškodil hrtan pri korekcii.

8.2.2014

pejsička

Nesouhlasím s vámi, můj pes na obojku mnohem více táhne než na postroji, i jeho ovladatelnost je lepší než s obojkem, navíc je mnohem uvolněnější než s vodítkem. Znám případ,kdy pes kvůli obojku zemřel: obojek se mu zachytl ve větvi, on běžel a zlomil si vaz, s postrojem by se nic tak strašného nestalo,. Jedna moje známá měla psa, používala obojek a když si psa přitáhla poškodil si hrdlo a okamžitě se jelo k veterinářovi. Můj pes velmi táhl a dusil se.. síkal a dávil se. Postroj se mu nasazuje lehce a to nemáme žádného bišona, náš pes váží 14 kg a měří necelých 50 cm v kohoutku, stačí si psa trošku vycvičit, což není potřeba např.: u bišonků........já s vámi prostě NESOUHLASÍM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

8.2.2014

pejsička

Pardon, měří necelých 60 cm v kohoutku to byl překlep PEJSIČKA........trenérka psů

17.2.2014

Lucie

Já se také přikláním k tomu, že postroj je pro psa vhodnějším řešením než obojek. Mám dvě fenky - FCR a NSDTR a obě už jsou jen na postrojích. Článek o tom, že obojek může být pro psa škodlivý je např. tady - Odkaz. Ale psala o tom i např. Turid Rugaas ve svých knihách. Ovladatelnost psa na vodítku je podle mě hlavně o výchově, idkyž je pravda, že když se moje flatice někam těší, tak se do postroje umí teda pořádně opřít... :-)

29.5.2014

Míša1

Ahoj, poradíte mi někdo jaký postroj na dogtrekking. Vím, že je vyrábějí firmy Polar a Manmat. Jde mi spíš o to, zda je lepší postroj tažný nebo postroj typu <a href="Odkaz, LONG DISTANCE, SOFT UNIVERSAL.</a> Někde jsem četla, že když pes táhne, tak se na guardu škrtí. A tažný postroj, asi nebude vhodný, když pes zrovna netáhne. Postroj chci pro border kolii. Podělte se prosím o své zkušenosti. Díky za odpovědi

4.6.2014

Ria

Já používám postroj, když si jdu s pejsek zaběhat. Obojek, když jdeme jen tak na procházku. Někdy to vystřídám...

17.1.2015

Milovník pejsků

Nemyslím si, že by byl postroj, nebo tlustý obojek vchodný pro tahavé psy nebo na výcvik. Přeci jen je pro oba případy nejvhodnější stahovací obojek. Docela mě mrzí, že stahovací a řetízkové obojky zde nebyly zmíněny. S takovými obojky, nejen že kontakt mezi psem a člověkem je lepší, jako např. u poslušnosti, kdy je ho opravdu třeba. Naopak postroj je vhodný na klidné procházky, kde po psovi prakticky nic nevyžadujeme.

19.12.2015

adrianadruu

Pro Youksirka obojek ci postroj? Dekuji predem za rady

16.4.2016

Iveta

Zdravím, je jasné, že má vše své výhody i nevýhody. Koukala jsem, co by se mi tak pro pejska líbilo a narazila jsem na tento obojek: Odkaz. Myslím si, že je fajn. Co říkáte? :)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz