Halti ohlávka – jak začít?


Pomocí ohlávky Halti docílíte toho, že už vás pes nebude tahat na vodítku a zároveň odvrátíte pozornost i od věcí, které ho rozptylují. Pryč jsou časy, kdy vás za sebou vláčel jako buldozer…

 

Ohlávka se skládá ze dvou popruhů, jeden obepíná psovi čenich, druhý je ovinut kolem krku. Oba popruhy se pod krkem sbíhají dohromady v kroužku. Nosní popruh je v dolní části zakončen kroužkem, do kterého se připevní vodítko.

 

Jak ohlávka funguje?

Princip je jednoduchý, jakmile vás pes začne předbíhat, stočíte jeho hlavu pomocí Halti směrem k vám. Pes je nucen koukat se na vás a nemůže táhnout dopředu. Stejně tak neuvidí předmět, který upoutal jeho pozornost. Lehký tlak na čumák ho nutí zůstat stát či udělat krok zpět. Pomocí očního kontaktu, oblíbené hračky nebo pamlsku plně upoutáte jeho pozornost na sebe. Ačkoliv je ohlávka na manipulaci velmi jednoduchá, je vhodné naučit psa také povel „K noze“.

 

Jak na ni psa naučit?

Nácvik se hodně podobá učení na náhubek. Pro první cvičení si připravte jen nylonový obojek. Můžete použít třeba jen kousek textilní šňůry. Kožený obojek se nedoporučuje, protože přiléhá příliš těsně, což hodně psů zbytečně vyděsí. Šňůru položte na čenich psa jen na jednu vteřinu, pak ji hned sundejte a psa odměňte (pokud používáte klikr, klikněte a dejte pamlsek). Několikrát postup zopakujte. Pes rychle pochopí, že za to, že strpí něco na čenichu, dostane pamlsek. Cílem je u psa vyvolat pocit, že kousek šňůry okolo tlamy je něco úplně normálního a má pro něj vlastně pozitivní význam, protože dostane pamlsek. Poté můžete dobu, po kterou má na čenichu šňůrku, postupně prodlužovat na dvě, tři i pět vteřin. V další fázi psovi šňůrku překřižte pod čumákem a volně ji položte na hřbet. Po této etapě už můžete sáhnout po opravdové ohlávce Halti. V první fázi ji dejte psovi očuchat a položte mu ji na čumák, opět jen na jednu vteřinu (klikněte a dejte mu pamlsek). Cvičení postupně prodlužujte. Po několika opakování ohlávku volně připevněte a psa odměňte. Posléze ho zabavte, hrajte si s ním, běhejte a skákejte. Nechte ho, aby nosil doma Halti ohlávku stále častěji. Na první vycházku s ní vyrazte až v době, kdy na ni bude zvyklý.

 

Správná chůze

Abyste psa správně vedli, musíte si pořídit dlouhé vodítko, které má na každém konci karabinu. Jednu zacvakněte ke kroužku ohlávky pod bradou psa, druhou k normálnímu obojku nebo psímu postroji. Důležitá zásada je nikdy nevodit psa pouze na ohlávce, při zpětném pohybu by mohlo dojít ke zranění krční páteře. Další možností je použít dvě vodítka, vodítko od Halti držte v pravé ruce, vodítko k obojku v levé ruce.

Jakmile s vámi začne pes cloumat, jemně zatáhněte pravou rukou za přední část vodítka vedoucího k ohlávce. Lehký tlak stočí automaticky hlavu psa vaším směrem. Může sice normálně jít dál, ale držení hlavy na stranu mu brání v tom, aby táhl dopředu. I když to možná zní složitě, ve skutečnosti je to velmi jednoduché.

Důležité je, abyste vždy pracovali oběma rukama. V levé ruce máte vodítko a současně v ní spočívá tělesná váha psa, pravou rukou korigujete držení hlavy. Při dalším setkání s neoblíbenými psy, cyklisty nebo kočkou, stočte hlavu psa lehkým tahem jen trochu k sobě. Jakmile na vás pohlédne, následuje klik a pamlsek. Postupem času ztratí rušivé podněty na půvabu a pes na procházce půjde hezky a klidně vedle vás.

 

Zdroj: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011, www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 22.4.2012 20:15:19
Napsáno: 22.4.2012 20:05:54

Forum.

Vložit príspěvěk

23.4.2012

´Terka

A vadí to hodně když mám jen jedno vodítko. A také jak je možné že psovi ta ohlávka jde přes oči někdy si ji vyvlíkne ?

24.4.2012

Petra

Ohlávku mám a spokojenost největší!!

27.4.2012

Terka

A prosím vás paní Petro máte na to dvě vodítka nebo to jedno s dvěma karabinami na konci a nebo máte normální vodítko. Děkuji

17.5.2012

Jerminka

Já mám také ohlávku a moje fena si jí sundavá. Já jdu a jí je jedno, že rve čumák po zemi za každou cenu tu ohlávku sundá.

2.1.2013

filip

Kdy mám začít s výcvikem jack rusel teriera (5 měsíců) ??

15.3.2013

karolína

tel:249 357 180

21.4.2013

zuzana

Máme doma poníka a velkého psa, oba jsou strakatí a skoro stejně velcí :D pes má 72 a kůň 90 :D náš poník je hřebec a vodíme ho na uzdě, a tak na staré ohlávce vodím psa! ano skutečně ho vodím na koňské ohlávce, jen bylo třeba jí vzadu trochu zkrátit. dříve jsem mu uvazovala ohlávku z provazů. Koňská ohlávka je prostě nejlepší (moje zkušenost)

21.4.2013

zuzana

Pro vás co vám pes ohlávku sundavá: Je z ohlávky nervozní a vadí mu, já jsem to řešila tak že jsem mu uvázala ohlávku z provazů a nechala ho aby si zvykal když si ohlávky přestal všímat byl chválen. On si ohlávku sundat nemohl, když se s tím smířil následovala pochvala. Takže neměl na výběr, dnes má ohlávku pro poníka a vůbec jí neřeší ;)

6.4.2014

Denisa

Já mám na RTW taky halti, mám to dlouhé vodítko s dvěma karabinkama a uplně super. Je kliďas ale začal se mi učit od ostatních psů vystřelovat za zvěří dneska po pár použití už jen mrkne a nic jen řeknu nesmiš a sedne a čumí jak si musím pohrát s ostatníma ďáblikama. Mám Halti i místo náhubku. Mě i jemu to stačí dopravou nejezdíme a když jedem na kolo tak mu to nezapnu k ohlávce jen na postroj

7.3.2017

Luděk

Vodítko funguje.Nejprve jsem ho nasazoval doma tak na minutu několikrát za den,něž si zvykl.Po dvou dnech,ho měl venku a paráda.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz