Halti ohlávka


Halti ohlávka je jednou z nejvíce se rozšiřujících pomůcek pro psy. S ní jsou procházky příjemnější a také bezpečnější.

O co jde

Nevycvičený, živější, silnější, agresivnější a nebo velký pes připnutý na klasický obojek může v mnoha kritických situacích způsobit páníčkovi velké problémy. Pokud se vám nelíbí škrtící obojky, ostnaté obojky a příliš drastické elektrické obojky, máme pro vás výbornou pomůcku - výchovnou ohlávku Halti. Výchovné ohlávky halti pomůžou páníčkovi chování psa lépe korigovat a zabraňují přílišnému tahání psa, se psem si tak užijete klidnější a příjemnější procházky.

Kdo je vynalezl a proč?
"Dr. Mugford v roce 1979 založil The Animal Behaviour Centre (Centrum výchovy zvířat), které se specializuje na řešení problémového nebo i životu nebezpečného chování zvířat. Od svého založení se centrum zabývalo vývojem nových technik a pomůcek pro výcvik a kontrolu domácích zvířat. Klienti a jejich problematičtí psi jsou dokonalou testovací laboratoří pro často i bizardně vypadající produkty a koncepty. Například poněkud podivně vypadající, ale výborně fungující ohlávky Halti se zrodily díky kombinaci - bolavých zad Dr. Mugforda a jednoho obzvlášť agresivního Irského vlkodava jménem Ben."

Stahuje krk?
"Ohlávky Halti brilantně řeší problém přílišného stahování krku u temperamentních nebo problémových psů, kteří "táhnou" za vodítko. Mnozí majitelé takových psů řeší situaci ostnatým obojkem, nejeden pes přišel přílišným stažením krku o hlasivky. Toto se samozřejmě týká problematických psů, bojových plemen apod."

Pro jaké psy je vhodná? Mohou ji používat i děti?

Ve společnosti Pomocné tlapky o. p. s říkají : "Ohlávka je příjemnějším a bezpečnějším řešením pro jakéhokoli psa - i toho nejmenšího domácího mazlíčka. Pro naše účely jí používáme ve výcvikové fázi a potom zejména u našich dětských klientů nebo lidí se slabším úchopem. Při použití ohlávky stačí skutečně jemné zatahání, aby pes zaregistroval Váš povel, změnu směru chůze apod. Ohlávky Halti jsou také ideální pro snadné a bezpečné vedení psa vedle dětského kočárku - nebo, jako u nás, podél invalidního vozíku."

Z čeho se Halti ohlávka skládá
-    nosní popruh
-    lícní popruh
-    krční popruh
-    průvlakový kroužek
-    vodíkový kroužek

Jak působí

Při nevhodném chování pejska zatáhnete vodítkem, které je připnuté na Halti ohlávce. V tu chvíli nosní popruhy pomocí průvlakového kroužku pejskovi stáhnou čelist, což je pro pejska podřizovací podnět a zároveň mu otočí hlavu směrem k vám. Tohle je vhodná chvíle pro vyslovení povelu či zákazu. Tím pejska donutíte koukat se vám do očí a proto je povel či zákaz účinnější, než kdyby vás pejsek nevnímal. Před prvním použitím je nutné Halti seřídit.


Jak Halti nasazovat?

Při nasazování musíte myslet na to, že některým psům by mohlo být navlečení do Halti nepříjemné. Proto bude nejlepší, když vezmete pamlsek a pejska do ohlávky nalákáte.

Kolik asi stojí a kde ji seženu?
Ceny se odvíjí od velikosti ohlávky,druhu (jsou buď jen z popruhů nebo polstrované) či od obchodu, kde je kupujete. Pokud ji ve svém zverimexu neseženete, lze ji zakoupit v některých internetových obchodech.

Mohu ji používat i při výcviku?
Zajisté. Halti se může používat jak při klasickém výcviku, tak i při sportovní kynologii, agility apod.. Výcvik velmi usnadňuje, avšak nesmíte zapomínat na to, že alespoň základní povely musí umět každý pes.

Informace použity ze stránek:
www.pomocnetlapky.cz
www.mazlicci.cz

Text: Ivana Pospěchová
 


Vanda Ročková
Napsáno: 30.7.2008 14:35:05

Forum.

Vložit príspěvěk

7.8.2008

Anna

Výborná pomůcka. Pokud někoho zaujala, doporučuji zakoupit knihu Výchova psa podle Lindy Tellington-Jones. Najdete zde nejen návod ke krouživým dotekům, které psi milují, ale také návod, jak psa naučit spolupracovat s člověkem pomocí Halti a pár tyček.

17.8.2008

xyz

Mám dotaz jak nasadit psovi ohlávku,aby mě nepokousal??Protože mi máme u našeho psa problém i s nasazením rabuše.

19.8.2008

Anna

Nalákáš ho do ní na pamlsek a hned jít ven. Pak tam začne čumák strkat sám.

19.8.2008

xyz

Tak děkuju.

1.11.2008

betty

je to skvela vec!! jsme po operaci a nemuzu nic nosit na toz aby me mohutny labrador tahal... to by byla kyla jako hrom =o) poridila jsme si tuto ohlavku a netaha neni agresivni na ostatni psy proste supr vec!! doporucuju vsem ktere uz nebavi pretahovat se se svym ctyrnohym milackem!! =o)

25.11.2008

Dita

Mám ozkoušeno, že je to dobrá věc, jenom nemám žádnou halti, ale již kdysi mi jí vyrobil táta, zabýval se výrobou kynolog. potřeb a jelikož máme doma i koně, nechal se inspirovat. Já to jako tak velkou novinku neshledávám, ale je to vážně super věc pro "tahače"

31.12.2008

misa96

ano nádhera...s tímto jsme naučili našeho psa (10 let) chůzy u nohy a zároveň kokání do očí

12.1.2009

michal

kde koupit?

19.1.2009

misa96

pro Michala: Halti ohlávka se dá koupit v různých potřebách pro psy,zverimexech u veterináře a dokonce jsem ji vyděla i v supermarketu.Pokud ji nikde nebudou mít zkuste obědnat po internetu ale však si musíte změřit psa aby ste nekoupili velkou nebo malou velikost to by bylo pro psa nepříjemné. :-)

25.2.2009

Ájík94

dobry den chtela bych se zeptat na ten halti ohlavku..v baleni je ta ohalvka i to voditko?a a tam ten obojek jak ma normalni na normalni voditko to mu sundam?

10.3.2009

misa96

Ne v balení je jen ohlávka a vodítko se dokupuje + ještě ten řemínek. nevím jak jsi to myslela ale Potřebuje se ohlávka a vodítko s dvěma karabinami. kdyžtak tady je odkaz jak se to používá atd.... Odkaz

10.3.2009

misa96

a ještě obojek a je jedno jaký :)

1.4.2009

bara

Mám 5 měsíční štěně výmarského ohaře. A hrozně tahá. Už jsem jí dávala stahovák a kožený obojek. Ale nepomáhá to. Stahovák přetrhla. Z halti ohlávky se mně vyvlíká. Co jí mám dát, aby netahala?

2.4.2009

Dagmar

Asi má špatnou velikost haltiny, nebo může být špatně seřízená, můj Gordon bude mít osm měsíců a haltina pro setry č.3 je mu ještě trochu velká, tak 5měs. výmarovi zkusit jinou velikost.. S tou haltinou to nevzdávej, uvidíš, že ti hodně pomůže :-)

4.5.2009

Adéla

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda jde halti ohlávka použít jako náhubek do MHD(autobusu,vlaku...).Mám 5měsíčního křížence(něm.ovčák/rhod.ridgeback)a chtěla bych s ním cestovat vlakem a busem.prosím,pokud někdo víte něco,co by se mi mohlo v tomto ohledu hodit,odepište sem nebo mě na email:Smejkalova.Adela@seznam.cz.Pomohlo by mi to,děkuji

25.7.2009

misa96

Adéla: no to asi né jelikož pes může pčes halty i někoo pokousat....nejlepší je fákt ten náhubek

25.7.2009

lucka

tak když vám tak strašně vadí tahání,tak je naučte chodit na vodítku nebo u nohy to je to takovej problém??!!a nemusíte pejskovi cloumat s hlavou!

2.8.2009

jana

To právě když tě ten pes tahá tak mu dáš tu ohlávku a tím se to vodnaučí...omg!!

27.8.2009

radka

Ahoj,o halti jsem taky uvažovala,protože jsem nebyla schopna mého ročního vlčka naučit,aby mě netahal po městě kam se mu zachce.Potom jsem si na internetu našla pár článků o klikru a to se mi celkem zalíbilo.S plnou kapsou masa jsme zkoušeli ,,naklikat'' chůzi na vodítku nejprve doma,potom na zahradě,potom na ulici před barákem,na louce a potom jsme začali chodit i do těch atraktivnějších míst.Vlček se na vodítku chodit naučil a žádnou haltinu jsme nepotřebovali a to je to tvrdohlavý vlček:o)Zkuste si svého pejska vycvičit sami bez haltin,protože jak tu psala jistá lucka-cloumat pejskovi s hlavou není nic moc.Zkuste se do nich vžít,mě by se taky nelíbilo,kdyby mi někdo s hlavou cloumal...:o)A Jani,když tě pejsek tahá,tak tě snad hned nenapadne mu nasadit haltinu ne??

27.8.2009

radka

A ještě když jsem pročítala článek,autor napsal,že halti se týká problematických psů a BOJOVÝCH PLEMEN.Prosím vás žádná bojová plemena neexistují,přijde mi,že to musel psát totální laik,který v životě nejel na žádnou psí akci!To je přece hrozné,do naučného článku napsat bojové plemeno,to je vrchol!Nebo hned v úvodu se píše o příjemnějších a bezpečnějších procházkách ALE JAK PRO KOHO.Pro Vašeho pejska to rozhodně příjemnější ani bezpečnější nebude...

25.11.2009

Misheelllka

Radka: Hele asi takle ... Haltina je dobrá pro psy doopravdy nezvladatelné ... Já jsem doma měla jezevčíka ,kterej na klikr,volání atd ... neposlouchal .... nosili jsme měsíc haltinu a zpravilo se to .... teď mám labradora ,který se to na KLIKR naučil taky :) .... ale půlka našeho města má Haltinu ....

25.11.2009

Pavel

Pokud s klikrem umíš,pochopí to každý pejsek,pokud to neumíš,tak se není čemu divit.A že má půlka města haltinu snad neznamená,že je to dobře ne?U nás je taky 99% pejsků neskutečně tlustých,je to taky dobře?

26.11.2009

misa96

neříkám ,že je to dobře.Haltina neviřeší všechno ... sundáte ju a pes se může začít chovat jak se choval ... podle mě je i Klikr lepší než Haltina ... ale náš pes na něj nebyl vedenej jelikož mám stpidního bráchu a nenechal se to naučit ... teď s ním začínáme ;)

8.12.2009

0911885055

mi to mame a je to velmi dobre a naucili sme ho chodit pri nohe

17.2.2010

LENKA

MAM LABRADORA 15MESICU DOST TAHA RADITE HALTI OHLAVKU V KTERYCH MISTECH SE MERI DIK

19.3.2010

Marcela

Halti je super,pro ty lidičky na vozíku určitě....Zkuste si sednout,nehýbat se,sotva promluvit....a ovládnout svého psa :-)

29.3.2010

Petra

Mám štěndo křížence RTB a RTW. Je to nářez :) Já jsem jejím pánem a taky ji (si myslím) zvládám. Stále uvažuji o pořízení Haltiny, a to především kvůli dalšímu výcviku. Cvičíme chůzi u nohy, jde nám to skvěle, ale myslím si, že s ohlávkou to půjde jemněji, rychleji, přesněji. Také bych chtěla cvičit oční kontakt, ale nevím moc jak na to a někdo tu psal že haltinou to jde. A taky proto, že když venčím já, je vše O.K. ale jakmile má vodítko někdo jiný, jde hlava nehlava a je konec .. i na mě to zkouší, především když je unavená a má všeho dost, chce rychle domů, ale pořád ji zvládnu. Jenže četla jsem jinou diskusi, kde z haltiny nebyly tolik nadšení. A teď dotaz: pes podle mýho moc dobře pozná, kdy haltinu má, a kdy ne. NAUČÍ se opravdu netahat, neb i tu chůzi u nohy, nebo v momentě, kdy z haltiny přejdu zpátky na obojek, je jí to jasný a vykašle se na to, u nohy nebude chodtit tak dobře a bude všechny táhnout? Já si myslím, že vyčůraný na to ty psi jsou dost - mám haltinu, tak vyšlapuju, mám obojek, prdim na to :-D

31.3.2010

misa

No já si myslim ze halti je užitečná, proc asi vodíme koně na ohlávce? jsou proste potom lepe ovladatelni a tak je to i se psy. Nikomu jeho názor na haltinu neberu, ale když se zamyslite, tak to ze konim muze ohlavka vadit, to nikomu nevadi, ale jakmile se objevi novinka ohlavka pro psy, hned se objevi mnoho odpurcu, ze psum to vadi. Souhlasím s tim, ze pes pozna kdy ma a kdy nema halti, ale ro nektere je to opravdu uzitecne. Dam priklad: Nekdo muze byt po operaci a i kdyz pan pred operaci psa zvlada, mohl pes po operaci vycitit slabinu majitelea zacne se pretahovat. Vteto situaci ja halti urcite uzitecna.

9.4.2010

Nika

Dobrá pomůcka koupili sme ji protože poprhy naseho psa dreli ale mame problem babicka se ji nenaucila mu davat nrvi jak to pasuje

5.9.2010

Andrea

Halti je velmi užitečný vynález , moje fenka je na procházkách na vodítku jako andílek a vůbec netáhne :)

11.9.2010

Kohout47

A) vetsinou nikde na web nic nepisu B) tohle je vyjimka potvrzujici pravidlo, a vim PROC tohle pisu :))) C) nase hovawarti slecna (cca 11 mesicu) na spaciru taha jak pivovarska kobyla. Pri jeji vaze cca 28kg je obcas problem i pro me, dospeleho chlapa, ji udrzet u nohy. Ovsem jakmile se nasadila haltina, muze s ni jit na spacir moje dceruse, ktera vazi tak polovicku toho, nez cubina - . Neuveritelne, dceruse cubinu zvlada doslova ve dvou prstech. Kdybych nevidel, neuverim... Doporucuju, haltina je super psi vynalez...

19.1.2011

Petra

Halti ohlávku mám doma. Když potřebuju, aby někdo jiný vyvenčil moji 30kg čubinu (kříženec: ridgeback s rotwailerem), je samozřejmostí, že se vodí na haltině. Já osobně ji však nepoužívám, protože svého psa zvládám. Myslím si, že je to dobrá pomůcka, avšak není to samotné řešení! Člověk by si měl pořídit takového psa, na kterého stačí! Používání pomůcek typu haltina (která je ještě nejlepší), ostnáč, nebo elektrický obojek, je podle mého selhání pána ... Jak říkám, člověk si má pořídit psa, na kterého stačí běžnými prostředky (klasický obojek, nebo stahovák v případě výcviku). A teď se do mě pusťte a zlynčujte mě - ale je to prostě pravda. Haltina je dobrá pro výjmečné situace, to určitě ano! I já ji občas použiju. Ale je to jenom prostřekem k vyřešení nějákého problému - ne samotné řešení. Ze všech "výcvikových pomůcek" je nejlepší, protože psu neubližuje!

16.3.2011

Jana

Někdo tady píše,že je lepší klikr než haltina,ale když pes na klikr neposlouchá? To vás asi nenapadlo co??

16.5.2011

Eva

Halti ohlávka je výborná věc pro ženy, na venčení nezkrotných psů, v době těhotenství.Bez ní si to nedovedu představit.

17.6.2011

luca4

Pro petru: Ano pejsci to poznají, my to děláme tak že máme haltinu s linkem na obojku, pokud jde bez táhání a vpohodě tak haltinu tomu svému hafanovi sundám. Ale jenom přes čumák, nechávám jí připojenou na krku. První zatáhání ,šup a má ji zpátky jakmile se zklidní tak chválíme a po čase zase sundám. Taky se jednou povedlo tomu inteligentnímu hafanovi že jsem s ním vyšla na procházku úplně bez haltiny, něměl ji na sobě, já v ruce prostě nebyla. Sotva jsme se vzdálili od domu tak začal tahat a zkoušel to. Jenže nepočítal s tím, že se halti vejde i do ledvinky, to by jste viděli ten vyčítavej výraz, jako to bylo podlé ale za celou 4 hodinovou procházku měl halti tak 15 minut. Jinak je to opravdu výborná věc. Mám přerostlého 3 letého Rhodéského ridgbacka. Máme ho z útulku a dodnes jsou trošku problémy s taháním. Ale i bez haltiny tahá méně, pozná že by neměl. Přeju vám hodně zdaru s vašimi psími miláčky.

5.11.2011

Michaela

JA mam taky ohlavku a nemyslim si ze by se muj pejske citil nejak omezeny je to 2lety labrador takze peknej macek a navoditku taha hrozne je to mozna tim ze odmalicka byl zvykli chodit na volno , urcite netaha schvalne ale je opravdu jeste hodne zivy vycviceny je ale je agresivni na ostatni psi diky ohlavce sem spokojena ja i on, kdyz ji ma na cumaku ani neni potreba abych mu otacela hlavou sam vi jak se ma chovat takze si myslim ze je to vec nazoru a toho jeslti je to vasemu pejskovi prijemne ci nikoli nas dookie s radosi si ohlavku sam prinese kdzy chce jit ven ani neni potreba ho lakat na pamlsky.

1.3.2012

Lislavad

Ohlavka halti a irský vlkodav je dobra volba,udržet psa cca 70 kg na vodítku je problem i pro mne a to mam 90.

22.7.2012

Anet

Dá se použít ohlavka i klikr a jaký.

8.8.2012

Stanuska

Mám výmarského ohaře 2roky Sara a ohlávku můžu doporučit.Pokud mám Saru na obojku a vodítku tak táhne,neustále musím dávat povely.Jakmile nasadím ohlávku s vodítkem tak je to 100%úspěch a jdeme vklidu u nohy i na stopovacím vodítku 25m.

11.8.2012

Míša

dobrý den taky uvažuju o halti ohlávce..mám zlatého retrívra a dost tahá jámám teprv 14 a mám dost velký problémho nekdy udžet, chtěla bych se zeptat v jakych místech se měří a jestli se jeste naučí když bude mít v říjnu 3 roky

7.3.2013

mimi

zdravim,ja som ochotna vyskusat cokolvek prtoze nas meda ( Sharpei 1,5 roka) na voditku taha ako blazen a s ostatnymi pesanami je to tiez hruza :-( len neviem ci je to vhodne aj pre toto plemeno mate niekto skusenost ? diky MIMI :-)

9.4.2013

Lilith

"Toto se samozřejmě týká problematických psů, bojových plemen apod." Žádná bojová plemena neexistují ... Článek by jste měli upravit, jedná se nepřesné informace..

25.8.2013

Verča

Dobrý den, zvažujikoupi ohlávky, mám německého ovčáka agresivnější povahy, hlavně při reakci na cizí psy je problém ho udržet. Jsou mu již 4 roky, má cenu něco takového zkoušet, nechci aby zbytečně byl stresovaný nebo ještě víc agresivní, kdyby měl mít ohlávku. Děkuji

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz