Západosibiřská lajka


Historie

Původ západosibiřské lajky je v Rusku. Toto plemeno je výsledkem křížení blízce příbuzných plemen lajek (šantejské, mansjacké) se psy ruských lovců na severu Uralu a na západní Sibiři. Odpradávna zde lajky lovili soby, losy, medvědy a další zvířata. Velmi rozšířené je toto plemeno ve středním Rusku, kde je chováno velmi početně a ve velkých chovech. Zvláštní stanice, které chovají západosibiřské lajky jsou v řadě loveckých oblastí.

Vzhled

Západosibiřská lajka je silný pes, který dorůstá střední velikosti. Tato lajka má dobře vyvinutou kostru, která není ani příliš masivní ani hrubá. Osvalení je dobře vyvinuté a silné. Oči má tento pes oválné, tmavé barvy. Kůže je silná a bez vrásek. Pes vyroste 54 až 60 cm v kohoutku a fena dorůstá 52 až 58 cm v kohoutku. Hmotnost západosibiřské lajky standard FCI neuvádí, ale pohybuje se od 18 do 23 kg. Toto plemeno má tvrdou krycí srst a dobře vyvinutou podsadu. Krycí srst je hrubá, rovná a díky silně vyvinuté podsadě krycí srst odstává a vypadá bohatě. Krátká srst je na přední straně končetin, na uších a na hlavě. Delší srst je na kohoutku, na krku a na zadní straně končetin. Na lících vytváří tato srst vousy a na krku límec. Zbarvení západosibiřské lajky může být bílé, pepř a sůl, červené nebo šedé ve všech odstínech.

 Využití a povaha

Povaha tohoto plemene je vyrovnaná a temperament je živý. V domácím prostředí je lajka klidná, nenáročná a velmi čistotná. Na děti je milá a opatrná. Lajka má dobrou orientaci a sluch, a proto se i v neznámém terénu vrací ke svému pánovi. Toto plemeno se používá při lovu losů, černé zvěře a dalších zvířat. Západosibiřská lajka je inteligentní pes, který se rád učí nové věci.

 Péče

Západosibiřská lajka může být chována jak v bytě, tak i venku. Pokud je však chována venku, musí být vždy v přítomnosti své lidské rodiny.Výchovu tohoto psa je potřeba začít od štěněte. Na krmení není lajka náročná a vyžaduje minimální údržbu (má samočisticí srst).  Západosibiřská lajka je otužilá a odolná proti chorobám. Pokud je však období línání, je potřeba srst pravidelně vyčesávat.


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 14.9.2007 08:52:47
Napsáno: 12.9.2007 12:37:43

Forum.

Vložit príspěvěk

11.1.2009

Jára

Nebyla by tu fotečka??? Mohl by mi někdo pomoci na nijaký odkaz o západosibiřské lajce???

7.3.2009

Jeyj

První odkaz co jsem našel. Hezký pes :) Odkaz

27.11.2009

západosibiřská lajka

Odkaz

13.6.2010

andrea

ja mam doma lajku a je krasna a inteligentna

16.8.2011

monika

Odkaz

9.4.2014

zaneta

Muzu se zeptat je mozne mít lajku v paneláku/bytě 3+1?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz