Vipet


Historie:

Vipet patří do desáté skupiny FCI – skupiny chrtů a byl vyšlechtěn v Anglii. Mezi jeho předky patří anglický chrt – greyhound, italský chrtík a domníváme se že v jeho rodokmenu najdeme i nějaké teriéry. Z těch se mezi předky vipeta uvádí nejčastěji staroanglický černo-tříslově zbarvený teriér – Old English Black and Tan Terrier. To je ovšem jedna z teorií. Druhá tvrdí, že jde o velmi staré plemeno známé již skoro před šesti sty lety. Aby toho teoretizování nebylo málo, najdeme ještě jednu: Vipet vznikl pouze selekcí malých jedinců mezi greyhoundy. Pravdou ovšem je, že na jistých obrazech starých asi 600 let jsou zobrazeni drobní chrti nápadně připomínající vipety. Poprvé byl vipet vystaven roku 1891, ovšem pod názvem „Snap dog“.

 
Povaha a využití:

Vipet, nebo chcete li anglicky whippet, je velmi oblíbený domácí společník. Velmi snadno zachovává čistotu a je tedy nanejvýše vhodný do bytu. Je velmi lehce ovladatelný. Je přítulný a poslušný. Pravdou ovšem je, že byl vyšlechtěn pro závody a také se zde stále uplatňuje. Své místo na výsluní našel i ve výstavních kruzích.

Vzhled:

Co se týče vzhledu je vipet skutečně velmi podobný greyhoundovi.Jeho kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 44 – 47 cm u fen a 47 – 51 cm u psů. Srst je krátká hustá přilehlá různých barevných variant. V pohybu se jeví vipet velmi lehce a elegantně. Jako u většiny chrtů je hrudník velmi hluboký aby poskytoval dostatek prostotu pro srdce a plíce, které jsou při vyvinutí vysoké rychlosti velmi zatěžovány.

 
Péče:

Dalo by se říci, že vipet je v otázce péče celkem nenáročný. Avšak jako každé plemeno má své specifické požadavky – špatně snáší zimu. Není proto vůbec dobré jej držet v kotci a to hlavně v chladném období. Úprava srsti je minimální. Miluje teplo a slunce. Je ideálním společníkem pro sportovně založené rodiny.

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Spitfire Moravia, www.spitfire-moravia.com

 

Podpořte ochranu dostihových chrtů podpisem petice.

Informace na http://petice.wbs.cz.
Mail:
chrtipetice@seznam.cz

 


Admin -
Aktualizováno: 28.11.2007 16:48:22
Napsáno: 24.7.2007 12:22:54

Forum.

Vložit príspěvěk

8.12.2007

anonim

Prosím vá skolik by mel vážit dospelí pes.dekuji predem.

26.9.2008

natalia

dobrý den já se chcí spítat že kolik by stál takový whippet

9.10.2010

Barča

s jakou cenou mám u vipeta počítat...děkuju předem:)

19.10.2010

natali

prosim vas aka je vyska v kohutiku a kolko stoji vipet dakujem

4.9.2011

Ted

Vipet má vážit 12-13 kg a měřit v kohoutku 44-51 cm

22.11.2011

Dee

POkud si vyberete kvalitního jedince což bych silně doporučil, tak pod 10 000 asi nenajdete...zalezi na domluve

11.12.2011

jenas

Hodí se vipet pro začátečníky?

20.1.2012

monika

váha, výška...v článku! čtěte to!

24.7.2015

Barbora

Dobrý den. Vipet je mi sympatický, ale nejsem si ohledně pár věcí jistá. Například jeho časté onemocnění. Dívala jsem se už i na italského chrtíka ovšem měl poměrně dost problémů ohledně zdraví. Taky jsme nenašli bez PP. Hledáme spíše pejska k dětem (aby se občas také přišel pomazlit) nechodili by jsme moc na soutěže. Děti jsou ovšem už odrostlejší takže by ho netahali za ocasek a podobně(;. Předem děkuji za odpověď.

3.10.2015

biba

pre barboru: vipet je k vačším deťom výborný, rád sa mazná a rád sa s deťmi hraje, nevadí mu byť namačkaný na gauči keď budú spolu pozerať telku a rád si s deťmi zablbne keď budú spolu váľať sudy dolu kopcom (my sme kvôli tomu prestali chodiť do kopcovitého terénu, nášho to neskutočne bavilo a ja som ich videla so zlomenými krkmi vždy). čo sa týka chorôb tak neviem, náš je ale alergik :-( takže režim odstraňovania roztočov a holistické krmivo...

3.10.2015

biba

a máme nepapierového z čiech za 200 eur... čo sa týka aktivít, vipet je na pohyb nenáročný, v pohode ho zvládne aj rodina s deťmi - doma nevstane z gauča a von stačí precházka 3x denne 20-30 minút, dlhšia bude len bonus + raz za čas nechať pobehať za aportom na výbežisku (max 10 minút). iného psa už nechcem...

29.10.2015

Lina

WHIPPET stoji přibližně 20 000 kč my ho mame a už druhého :-) fenečky váží míň to je asi jasné vazi tak 7-8 kg a psi tak maximálně 10 kg:-)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz