Velšteriér


Historie:

Velšteriér patří do velice početné skupiny teriérů. Jedná se staré plemeno, relativně původní. Je to přímý potomek starého anglického teriéra. V minulosti byl využíván jak k lovení lišek, jezevců, vyder a krys tak i k hlídání obydlí a statků. Ve středověku našel uplatnění jako pes, který spolu se spolu s honiči zúčastňoval honů na lišky a jezevce, jeho úloha ve smečce byla jak jinak než norník. Velšteriér se vyvinul z keltské linie teriérů, kteří byli charakterističtí svou drsnou srstí barvy black and tan – černá s pálením. Dlouhou dobu současně existovaly dvě variety. Jedna z Walesu, odvozená od nyní již vymřelého černo-červeného drsnosrstého teriéra, a druhá získaná v Anglii křížením erdelteriéra a foxteriéra (druhá varieta postupně také vymizela).Samostatný klub byl založen již roku 1885 a o dva roky později bylo plemeno uznáno britským kennel klubem. V počátcích chovu můžeme zaznamenat křížení například s erdelteriérem, bedlington teriérem, irským teriérem, manchester teriérem docílolo se tím zušlechtění vzhledu. Přineslo to s sebou však i značné problémy a to v různých podobách exteriéru. Mezi první a druhou světovou válkou došlo ke sjednocení plemene.

Plemeno si brzy našlo své místo na výsluní a to nejen po stránce pracovní. O tom svědčí i fakt, že velšteriéra choval sám princ z Walesu, pozdější král Jiří.

Vzhled:

Kohoutková výška by neměla přesahovat 39 cm, k této výšce odpovídá váha 9 – 9,5 kg. Jako nejideálnější barva se uvádí černá s pálením, černá, grizzly a tříslová.

Povaha a využití:

Velštěriér je bystrý, živý, pracovitý pes veselé povahy. Je poslušný, snadno ovladatelný, ale musí k tomu být důsledně vychováván. Je k vidění jako pes společník, hlídač.

Péče:

Jeho srst se musí upravovat trimováním. Hodí se i pro sportovně založené majitele, kteří mají dostatek času na jeho vybití energie.

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice WelshPyrop, www.welshpyrop.websnadno.cz

 


Admin -
Aktualizováno: 1.12.2007 15:33:05
Napsáno: 25.4.2007 21:04:45

Forum.

Vložit príspěvěk

8.2.2008

milajirova@seznam.cz

Dobrý den, mám fenečku velše, stáří 7 měsíců a neustále se drbe, má už stroupky na pacinkách, chodíme k veterináři, ale nic nepomáhá, v sobotu šel kolem zahrady pán s foxteriérem -8 měsíců stáří a ten má stejné problémy s drbáním. Nevíte jak z toho. Děkuji za odpověď Míla

26.3.2008

lucy

dobrý den, máme fenku lucy velšíka a když hodně otevře tlamu tak nák divně secvakne zuby její 10mněsícu a veterinář neví co to je ale my jsem zjistili že lucykdyž je ospalá tak to dělá víc, ale venku to nedělá vudec a co máme dělat poradte. Dekuji už předem eliška

16.11.2008

erika podlovska

stenata velsteriera se prodavaji za:2000tisice bez pp a s pp 3500 naschledano to jen pro zajimavost

20.2.2010

Veronika heisigova

eri ty jsi z brumovic?

8.4.2010

erika podlovska

jj!...veruuuš!!!

20.4.2010

kolombo

Dobrý den, můžete mi někdo poradit, jak si mohu zde zaregistrovat svou chovatelskou stanici?

20.4.2010

vanda

Dobrý den, pošlete své údaje na redakce.casopis@bripublishing.cz. Vaši CHS zaregistrujeme do sekce chovatelské stanice výměnou za umístění banneru na vaše stránky.

25.9.2013

nini

Tak my se chystáme koupit velšteriéra je lepší kluk nebo holka.

21.7.2016

Hana

Mi máme s PP za 5000kč je to strašně živý- neposedný pes

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz