Velššpringr španěl


Historie:

Velššpringršpaněl je potomkem skupiny španělů, kteří jsou známí již od 14. století. Konkrétně toto plemeno bylo vyšlechtěno v 17. století v Anglii. Avšak ne vždy se tomuto dlouhosrstému španělu říkalo velššpringeršpaněl (welsspringerspaniel), zahloubáme li se do historie plemene najdeme i jména jako Welshcocker či Landspaniel. V průběhu 18. století bylo plemeno zatlačeno do pozadí a bylo chováno snad již jen ve Walesu. Jako samostatné plemeno byl velššpringeršpaněl uznán roku 1902 a začal se postupně rozšiřovat i za hranice své původní vlasti.

 
Využití a povaha:

Plemeno a jeho předci se odjakživa využívali k lovu drobné pernaté zvěře. Jedná se o energické neunavitelné plemeno, které je ochotné pracovat celý den s nejvyšším nasazením.  Je stavěný pro práci v obtížných podmínkách.Má velmi dobře vyvinutý jemný čich, s nadšením pracuje i ve vodě. Povahou je veselý a živý. Nejčastěji se s ním setkáme v roli lovce. V poslední době se s ním setkáváme i jako se psem rodinným. Je od přirozenosti hodný, nikdy není agresivní, ani bázlivý.

 
Vzhled:

Pes má v kohoutku přibližně 48 cm. Fena má v kohoutku přibližně 46 cm. Velššpringršpaněl váží v rozmezí 16 až 20 kg, avšak standard FCI hmotnost neuvádí. Srst je dlouhá jemná dobře přiléhající k tělu, rovná. Zbarvení je vždy bílé s hnědými skvrnami, žádná jiná barva se nepřipouští. Dlouhá srst tvoří na ocase praporec, delší srst se vyskytuje i na uších a končetinách.

 
Péče:

V průměru se plemeno dožívá úctyhodných 12ti až 14ti let. Vyžaduje mírné a citlivé zacházení, avšak díky své živé povaze musí být výchova i zvláště důsledná. Velššpringršpaněl miluje vodu a je naprosto nezbytné nechat jej vybít svou energii. Vyžaduje dlouhé procházky a hodí se pro sportovně založené majitele a rodiny. Dlouhá srst vyžaduje pravidelnou péči.

foto: Pavol Zvalo


Admin -
Aktualizováno: 8.8.2015 13:47:12
Napsáno: 8.9.2007 23:57:15

Forum.

Vložit príspěvěk

28.8.2008

Jana

Do loňského jsme měli WŠŠ Alánka, dožil se 16,5 let. Moc se nám po něm stýská a proto jsme se rozhodli, že si pořídíme nového. Ale zatím jsme našli jen jednu nabídku a to až na jaro příštího roku. Protože nechceme jinou rasu, budeme trpělivě čekat a dále schánět. Jsme oba v důchodu, takže se mu můžeme věnovat celý den. Kdyby měl někdo štěňátko k prodeji, rádi přijedeme.

26.11.2008

Zdena

Velššpringršpaněl je strašně krásný,hodný,milý a inteligentní pes. Vynikající společník,naprosto bezproblémový,miluje děti, je oddaný pánovi a celé jeho rodině.Vřele doporučuji každému milovníkovi psů.

5.1.2009

Veronika

Trimuje se velššpringršpaněl? Četla jsem, že jenom uši, ale nějak se mi to nezdá. Díky

14.3.2009

dr.guma

Zajímalo by mě, jestli bych ho mohl mít v bytě? Kamarád ho má a říkal, že by to nešlo, tak bych chtěl vědět, jestli má pravdu.

31.8.2009

klara

náš pes velššpringr španěl má už 17 led a pořád je v dobré kondici

29.1.2010

Pavel

Mám velššpringeršpaněla 10let.Je to velmi hodný,přátelský a citlivý pes.Má rád společnost,miluje děti,nikdy neublíží.Hodí se i do bytu. Na pánovi pozná špatnou náladu a snaží se ho rozveselit.Má citlivou povahu a vyžaduje slušné zacházení.Vřele tohoto psa doporučuji.

17.6.2010

Alena

WŠŠ chováme již hodně let, většinou míváme dva. Jsou to osobnosti, vhodné do bytu i ven. Senza společníce. Vždy máme čubičku. Doporučuji všem.

21.7.2011

štěně

Je tento pes vhodnej pro záčátečníky a snáší se s ostatníma psema

16.12.2012

barča

Jaká je rozdíl mezi wšš a anglickým šš?

10.2.2018

gerinka

Raďa Ano, nás so získal špringr také jednak svou povahu a také chováním i vzhledem.Po 7 letech jsme si pořídili k fence ještě jednu a krásně se holky sžily a mají se moc rády.Dovedou si krásně hrát a radovat se ze života.I když bydlíme v paneláku, máme zahrádku a v blízkosti velké lesy, kde jsme s našema holkama denně.Mají radi lidi, děti a je to úžasné plemeno.Dodává všem kolem radost , pohodu a hodně lásky.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz