Velký munsterlandský ohař


 

Historie

 

Jak napovídá název, byl tento kontinentální ohař vyšlechtěn v Německu, v kraji Münster.

 V 19. století zde byli vyřazeni černo-bíle zbarvení němečtí dlouhosrstí ohaři z chovu. Postupem došlo i k rozdělení na dvě velikosti – malý a velký münsterlandský ohař. V jejich žilách koluje krev ohařů a španělů. Mezi jeho chovatele patřili myslivci a lovci, díky tomu se z plemene stal vynikající lovec. Ve 20. století se z této odnože někdejšího německého ohaře stalo nové plemeno, které dnes nazýváme velký münsterlandský ohař. Plemeno je dnes rozšířené především v zemi původu, objevuje se i v přilehlých zemích.

 

Vzhled

 

Pes má průměrnou výšku v ramenou 60 až 65 cm. Fena má průměrnou výšku v ramenou 58 až 63 cm. Váha se pohybuje okolo 30 kg. Srst je středně dlouhá hladká a hustá. Delší srst nevyskytuje na ocase, zadních stranách končetin a na uších. Zbarvení je bílé s černými skvrnami – plotnami se stříkáním, maska je vždy černá. Svým vzhledem nám může připomínat i setra. Celkově působí elegantně a živě.

 

Využití a povaha

 

Tento zástupce ohařů je především plemeno lovecké. Pro tento účel byl dlouhá léta šlechtěn a pro tento účel je i dnes také využíván. Jako u dalších jiných plemen, tak i u velkého münsterlandského ohaře, dochází k postupnému přeorientování na psa rodinného. Jeho povaha je vyrovnaná, živá a přátelská. Svému pánu je velmi oddaný. Vyniká i svou přirozenou inteligencí.

 

Péče

 

Nejedná se o zvláště náročné plemeno. Zvýšené pozornosti je třeba dbát u srsti, kterou je třeba často pročesávat. Vyžaduje hodně pohybu, což je u loveckého psa očekáváno. Je vhodný pro sportovně založené kynology i do rodin s dětmi.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Svatoborský revír, www.svatoborsky-revir.estranky.cz

Na fotografiích jsou velcí münsterlandští ohaři Kirki Ciperro a Gabriela od Nezdického potoka

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 1.12.2007 15:29:30
Napsáno: 24.10.2007 13:52:43

Forum.

Vložit príspěvěk

13.11.2007

Roman Gabura

Existuje na toto plemeno chovatel na Slovensku alebo v Čechách

18.5.2009

Ter8k

ano existuje.pokud chcete například chovatelskou stanici tak "od¨Dančí ohrady je u Českých Budějovic a máme od ní stenatka

19.8.2009

Ter8k

Lobuji za to, aby tito psi nebyli kupovaní lidmi, kteří jim neumožní prochazky v lese a lovecke upotrebeni. toto plemeno je pro myslivost naprosto oddane a pes, ktery toto nema musi v necem stradat.....navic potom nemuze mit papirova stenata....dekuji Ashley(fenka VMO)

26.10.2009

Eva L.

Měli jsme fenku této rasy a byl to ten nejúžasnější pes ve všech směrech, chytrá, temperamentní ale zvladatelná, skvělý hlídač své rodiny a domu, trpělivá k dětem a krasavice... Moc nám chybí a nikdy nebudem této volby litovat.

21.2.2010

Míša L.

Prodám 3,5 měsíčního pejska Velkého münsterlandského ohaře po pracovně i povahově vynikajících rodičích. O: Dan z Kaltouzů / M: Aska ze Semtínských potoků. Je to velmi pěkný, živý pejsek se základy poslušnosti. V případě zájmu mne kontaktujte na tel: 724210007 nebo email michaela.lubojacka@seznam.cz

14.9.2010

lucik

tyhla psi jsou vyborny lovci nejvíc se hodej do myslivosti..taky jsme ho mněly byl nejlepší pes ktereho jsem znala a taky nej ohař u nas ale už jí nemame umřela tahle rasa je dobra :)

26.6.2011

Eví+Axa

Mám fenku VMO, roční Axu a je skvělá.Nejchytřejší a nejlepší pes ze tří, které jsem dosud měla.A nesouhlasím s tím, že má být pouze lovecký pes.Já sama jí lovecky nevedu, ale umožňuji jí procházky v lese, může stopovat a cokoli, co se jí zamane.A že neloví, neznamená, že nutně musí strádat.Je to tak šťastný pes, že by mohla figurovat v reklamě na vzorové rodinné štěstí či umělecký styl biedermaier =) Neměnila bych, ikdyž...připouštím, že jsem si jí rozmazlila, je úžasná! =)** ♥

18.8.2015

Liška

Nejlepší chovná stanice u nás v ČR je jednoznačně Svatoborský revír, který se věnuje povahově i exteriérově nejvíce podobat prvním psům tohoto plemene.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz