Trpasličí pinč


Historie

Psi podobného typu, předkové dnešních pinčů a kníračů, se vyskytovaly v Evropě odnepaměti. Přímo trpasličí pinčové byli chováni ve velkém počtu již na přelomu 19. a 20. století a v plemenné knize nebylo v roce 1925 méně než 1300 zápisů. Stejně jako u německého pinče, z mnoha barevných variací byli čistokrevní jen černí jedinci se světlejšími znaky a jednobarevní červení až červenohnědí jedinci. Dnešní moderní trpasličí pinč je pes elegantní a vyvážený s typickou vyrovnanou sebevědomou povahou a velkým temperamentem.

 

Povaha a využití

Živá, čilá, sebevědomá a vyrovnaná povaha – tyto vlastnosti jej činí milým rodinným a společenským psem. Je aktivní a nebojácný a dobře adaptabilní. Svou rodinu miluje, k cizím lidem se chová zpočátku nedůvěřivě. Pokud je správně motivován, dobře se cvičí. Je inteligentní a samostatný. Většinou se nebojí velkých psů. Uplatňuje se jako domácí a společenský pes, ale pozor, není to žádný gaučák. Díky jeho tělesné konstituci a živé povaze, je vhodný pro celou řadu kynologických sportů. Je to také dobrý a sebevědomý hlídač.

 

Vzhled

Trpasličí pinč je zmenšeninou německého pinče, bez nevýhod trpasličího vzhledu. Jeho elegantní kvadratická stavba je dobře viditelná díky krátké hladké srsti. Lebka je silná, podlouhlá, tlama je zakončená ve tvaru tupého klínu. Nosní hřbet je rovný. Oči jsou tmavé, oválné. Uši jsou vztyčené, klopené, vysoko nasazené, tvaru „V“, s vnitřními koutky ležícími blízko lící, natočené vpřed směrem ke spánkům. Paralelní ohyb nemá přesahovat temeno. Krk je ušlechtile klenutý, ne příliš krátký. Hřbetní linie je mírně spadající od kohoutku směrem k zádi. Hřbet je silný, krátký a rovný. Bedra jsou silná. Záď je mírně zaoblená, hladce přecházející v kořen ocasu. Hrudník je středně široký, v průřezu oválný, dosahující k loktům. Ocas je ponechaný přirozeně. Žádoucí je šavlovité nebo srpovité nesení ocasu. Hrudní končetiny jsou při pohledu zpředu silné, rovné a ne blízko u sebe. Pánevní končetiny jsou při pohledu ze strany šikmo postavené, při pohledu zezadu paralelní, ale nikoliv příliš úzký postoj. Typickým pohybem je klus. V pohybu hřbet zůstává pevný a poměrně nehybný. Pohyb je harmonický, jistý, plný síly a plynulý, s dobrou délkou kroku. Klus je prostorný, uvolněný, plynulý, se silným posunem a volným předkrokem.

Srst je krátká a hustá, hladce přiléhající a lesklá, bez lysin.

Barva: jednobarevní: jelení červená, červenohnědá až tmavě červenohnědá.

černí s pálením: lesklá černá s červenými nebo hnědými znaky.

Výška v kohoutku: psi a feny: 25 až 30 cm.

Hmotnost: psi a feny: 4 až 6 kg.

 

Péče

Jedná se o velmi aktivního psa, proto by jeho páníček měl být činorodý a měl by vyhledávat pohyb v přírodě. Pokud nebude pes dostatečně zaměstnaný, může se jeho temperament projevovat uštěkaností. Potřebuje zábavu, dlouhé procházky a blízkost svého pána. Patří mezi zdravá a dlouhověká plemena. Nevyžaduje zvláštní péči o srst.

 

Zdroj: F.C.I.-Standard č. 185 / 18.04.2007 / GB              

Foto: Tománková Eva


Vanda Ročková
Napsáno: 16.3.2012 13:14:35

Forum.

Vložit príspěvěk

27.7.2012

Anička

Štěká moc pinč?Chtěli by jsme ho do paneláku,a nechceme aby sousedy rušil,Děkuji :-)

8.5.2013

Inna

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně krmení. Máme trpasličího pinče, má rok váží něco málo přes dvě kg, což je podle mě málo a nejí nám granulky, ani kapsičky a už ohrnuje nos i nad syrovým masem. Většinou ,když už se toi rozhodne sníst,tak je vidět, že už má opravdu asi hlad,jinak s etoho nedotkne. Je tak romlsaný nebo je v tom něco jiného?

1.10.2013

maggie

Pani Anicka pinc neni v byte ustekany když nemá k tomu důvod a taky záleží na tom jak si ho naučíte. Pani Inna- mela by jste se poradit s veterinarem jestli pejsek neni nemocný ne vypisovat po fórech...

11.10.2014

Alenka

AHOJ, mám doma trpasličího pinče a pořád se dusí :(. Moc se bojí že se udusí :(. PROSÍM poradte.

11.10.2014

Alča

AHOJ, mám doma trpasličího pinče a někdy se dusí :(. Moc se bojím že se udusí :(. co mám dělat ??? PROSÍM poradte

13.12.2015

míša

ahoj mám trpasličího pinče, a často mu slzí oči a fnuká je smutný nebo je v tom něco jiného?

13.12.2015

míša

paní Alčo, můj pinč se také občas dusí ale veterinář říkal, že to nic není že no může být jen kašel ale u pinčů to vypadá jinak žádný strach

20.2.2016

Jani

Alčo,moje pinčka se také dusí, ale veterinář mi řekl, že je to prodělaným zápalem plic.Ten měla asi před 5-ti lety a tohle jsou údajně následky.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz