Tosa inu


Historie

Plemeno Tosa inu  najdeme i pod jinými názvy jako např. tosa ken, tosa touken, japan dog, japonský mastif a další. Byla šlechtěna k psím zápasům sumo v Japonsku na ostrově Shikoku v provincii Tosa. Odtud také pochází název plemene.  Ačkoliv historie psích zápasů sahá v Japonsku údajně až do čtrnáctého století, historie plemene není nijak dlouhá. Větší oblibu si tosa získala mezi samuraji až v první polovině devatenáctého století. První tosy měly úplně jiný vzhled než jak je známe dnes. V prvopočátcích to byli psi malého vzrůstu s hmotností lehce nad třicet kilogramů. Původně měla postavené uši a ocas stočený nad hřbet. Podobaly se spíše místnímu plemenu nihon-inu a japonským špicům. V roce 1854, kdy byly zrušeny dosavadní přísné předpisy pro pohyb cizinců v Japonsku, se do země dostávalo s návštěvníky z jiných zemí stále více cizích psů. Místní milovníci psích zápasů byli zklamáni vzrůstem původní tosy a neustále je srovnávali s velkými západními plemeny. Proto se japonští chovatelé s nadšením pustili do křížení s těmito psy. Pro křížení byla postupně použita tato plemena: buldoci (r.1872) , pointři, bulteriéři, mastifi (roku 1874) , svatobernardští psi, bordeauxské dogy, němečtí ohaři (1876) , bloodhoundi a německá doga (1924). Tímto snažením japonci vyšlechtili  velkého, silného, ale přesto hbitého psa. Kolem roku 1900  se začali tito psi šířit po všech koutech Japonska a psí zápasy sumo si vydobyly velkou oblibu. Bohužel rozmach plemene trval jen krátce, důvodem byla rychle postupující vzteklina především na ostrovech a navíc zákaz psích zápasů v roce 1910. Druhá světová válka byla pro tosy nejtěžším období a přivedla plemeno na pokraj vyhynutí. Podle písemných dokladů zůstalo jen několik psů a ve správní oblasti Tohoku dvě feny. Pouze jediný pár psů zůstal na ostrově Kjúšú. Díky ohromnému úsilí místních chovatelů byl na základě těchto několika jedinců založen nový chov tos. Dnes žije v samotném Japonsku něco přes tři tísíce představitelů plemene.

Vzhled

Standard plemene je poměrně stručný a ponechává tak určitou volnost. Celkově je tosa harmonický, robustní pes silné kostry, přiměřené konstituce a plasticky modelovaného osvalení, vzbuzující svým vzezřením respekt. Vzhledem k tomu, že i v samotném Japonsku jsou tosy co do velikosti, ale i mohutnosti nejednotné, standard stanoví jen spodní hranici kohoutkové výšky. U psů činí 60 centimetrů , u fen 55 centimetrů. Směrem nahoru není  hranice nijak omezena a je velmi často přesahována. Hmotnost plně odpovídá velikosti psa a najdou se i jedinci přesahující váhu 75 kilogramů. Mozkovna je široká, stop poměrně vyjádřený, kvadratická tlama. V pozornosti se na čele tvoří vrásky. Nosní houba široká a černá, silná horní i dolní čelist, nůžkový skus. Poměrně malé a tenké uši jsou vysoko nasazené po stranách hlavy. Visí a těsně přiléhají k líci. Krk svalnatý s volnou kůží na hrdle, vysoký kohoutek, rovný a vodorovně probíhající hřbet, široká a svalnatá bedra. Záď v horní části lehce zaoblená. Hruď  široká a hluboká, žebra přiměřeně klenutá. Břicho dobře vtažené. Ocas je v nasazení silný a směrem ke špičce se pozvolna zužuje, dosahuje až k hleznu. Končetiny silné kostry a výrazného osvalení. Koleno a hlezno přiměřeně úhlené a silné. Pánevní končetiny osvalené. Dobře uzavřené tlapy, drápy tvrdé, přednost se dává tmavým drápům. Srst je krátká, tvrdá a  hustá. Nejžádanější barva je červená až červenohnědá, dále pak všechny odstíny žluté, meruňková, žíhaná a černá. S černou a žíhanou barvou se setkáme velmi ojediněle. Bílé znaky na hrudi (náprsenka) a tlapách jsou přípustné. Na jiných částech těla nikoliv.

Povaha a využití

K charakteristickým vlastnostem tohoto plemene patří odvážnost, bojovnost,houževnatost a ostražitost. Na druhou stranu je to pes nadmíru inteligentní, poslušný a oddaný. Dokáže být velmi něžný a citlivý.

V Evropě se japonské tosy chovají výhradně jako rodinní psi a společníci. Tosa žijící v rodině je při správné výchově a vedení velmi klidná, pozorná, lehce ovladatelná a neuvěřitelně oddaná. Jsou to velmi vyrovnaní psi, přátelské povahy k lidem a při správné výchově tolerantní i vůči ostatním psům. Tosa nepatří mezi plemena, která jednají bezmyšlenkovitě. I přes svůj přátelský postoj k lidem a ostatním zvířatům dovede rozpoznat skutečné nebezpečí, jež hrozí její rodině nebo majetku. V případě nutnosti dokáže bránit a rázně zakročit. Nikdy nezaútočí bez důvodu.

Tosa ke svému životu potřebuje velmi úzký kontakt se svoji rodinou, dostatek podnětů a zkušeností. Jinak psychicky strádá a vznikají poruchy chování, které psa poznamenají na celý život. Takové zvíře by mohlo v běžných situacích reagovat nepřiměřeně. Projevit se neposlušností, nepřiměřenou bojácností nebo agresivitou. Naopak socializovaná tosa je velmi dobrým a poslušným společníkem. Je sebevědomým a odvážným psem, ale bez zbytečné agresivity vůči svému okolí či ostatním psům. Má velmi kladný vztah k lidem a dětem. Je to pes jednoho pána nadevše milující svou rodinu.

Tosa potřebuje důslednou, ale láskyplnou výchovu. Tu si však nesmíme plést s přehnanou tvrdostí nebo drilem. Je velmi citlivá na zvýšený hlas. Neodpovídající výchovu pes nechápe. Ta vede jen ke zhoršení situace. Ke správné výchově potřebuje trpělivost, porozumění a laskavost. Je vděčná za každé pohlazení. Patří mezi molossoidní plemena psů. Proto od ni nemůžeme čekat bezmyšlenkovitou poslušnost, s jakou se setkáme u jiných plemen. Běhá-li si někde kolem a vy zavelíte ,,k noze,,  velmi ráda uposlechne povelu. Přiběhne si ale v klidu, nepojme to jako bleskurychlou akci jakou známe u služebních plemen. Sedne si a bude na vás s láskou v očích koukat jestli provedla daný povel správně.

Bývá označována jako bojové plemeno. Slovo bojové je ale velmi zavádějící a budí v neinformovaných osobách negativní emoce. Tosa není v žádném případě pes, který by trhal na potkání, jak si většina lidí pod tímto označením představí. Tosa je v psí říši zápasníkem sumo. Správnější by bylo tedy říci, že jde o psa zápasnického.

V japonských  zápasech tos jsou využívání výhradně samci, zápasy jsou nekrvavé, účelem je vyvést protivníka z rovnováhy a srazit ho na zem.

V Japonsku jsou tosy nejen uznávaní zápasníci sumo, ale pro své vynikající vlastnosti jsou využíváni i jako hlídací psi a ve službách policie při hledání drog. Ve Spojených státech jsou poměrně rozšířené i v oblasti canisterapie.

Péče

Tosa je silný robustní pes, který není náchylný k běžným nemocem. Péče o něj je mnohem snažší než u plemen s extrémními exteriérovými vlastnostmi. Jsou to však velcí psi, kteří potřebují obzvláště v období vývinu kvalitní krmivo s vyváženým obsahem živin, minerálů a vitamínů. Vzhledem  rychlému růstu nesmíme psa v prvních měsích života zbytečně přetěžovat dlouhými procházkami či jinou fyzickou zátěží. Špatná strava a nešetrný  přístup může na nevyzrálé kostře zanechat doživotní následky. Tosa má oproti většině jiných plemen snížený práh bolestivosti, proto se bolest související se špatným vývojem může projevit až v okamžiku, kdy mohou být škody nevratné. Než si pořídíme štěně měli bychom si uvědomit, že vzhledem k velikosti psa v dospělosti jeho náklady na výživu nebudou rozhodně zanedbatelné. Tosa má krátkou hustou srst, která nevyžaduje zvláštní péči. K udržení dobré kondice ji stačí během roku průběžně vykartáčovat. Na jaře a na podzim v období línání pak dle potřeby častěji. Nejlépe nám k tomu poslouží speciální kovová pilka na srst nebo gumové kartáče či rukavice. Tosy si velmi cení pozornosti a péče svého majitele a vyčesávání uvolněných chlupů považují za příjemnou záležitost. Jsou dokonce jedinci, kteří nadskakují radostí a staví se jen vezmete kartáč do ruky. Neopomeneme péči o v oblasti očí a uší. I sklopené ucho k hlavě má tendenci se zanášet. Pokud se pes pohybuje po tvrdém povrchu drápy se sami obrousí. V opačném případě je třeba dráp podle  potřeby zastřihnout

Tosa potřebuje přiměřenou míru pohybu. Procházku s dostatkem nových podnětů ji ale nemůže nahradit ani sebevětší zahrada. Jste-li náruživí sportovci a chcete, aby vás psí kamarád při vašich aktivitách doprovázel, rozhodně nevolte toto plemeno. Tosa není svou robustní stavbou těla a hmotností přizpůsobena k běhu na tzv. dlouhé tratě. Určitě se velmi ráda proběhne, ale ne několik desítek kilometrů. Vzhledem k nenáročné potřebě pohybu je plemeno vhodné i do bytu. Přispívá k tomu i malá hlučnost plemene, neboť tosa štěká jen v opravdu nutném případě. Zcela nevhodné je umisťovat tosu trvale do kotce. Krátká srst není vhodná do zimních podmínek a navíc zde pes psychicky zakrní.

Tosa Inu není vzhledem ke své velikosti, síle a citlivé povaze plemeno vhodné pro úplné začátečníky nebo laiky. Rozhodnout se pro molossa je věcí srdce, rozumu a odpovědnosti.

 

Text a foto Lenka Zindulková

Chovatelská stanice plemene tosa inu Diamant severu

 http://www.tosainu.cz

Email: tosainu@email.cz

TeL.: +420 728 600 306

 

 

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 26.10.2007 13:43:52
Napsáno: 25.10.2007 13:21:01

Forum.

Vložit príspěvěk

9.9.2008

réza

Máme TOSU a jsme s ním celá rodinna naprosto spokojená. Žije už dvanáct let s náma. A je opravdu inteligentní a citlivý. zatím nejlepší jakého jsme měli...

14.3.2010

hance2011

Máme roční tosinku, je to miláček celé rodiny. Je to úžasné plemeno. Je neskutečně oddaná, milující a mazlivá. Odkaz

26.1.2011

Zuza

Psí chlapák Donnovan mi dělá společnost už 3tí rok, je to neuvěřitelný mazel, je to můj první pes a myslím, že to byla ta nejlepší volba. Tosinky jsou úchvatní a inteligentní hafani :o)

6.2.2011

popi

Potrebujem poradiť niekde sa píše žš tosa inu je dosť agresívni je to pravda&??

30.4.2011

Agresivita

Pokud vím, tak TOSA INU je ve Velké Británii zajázana, z důvodu agrese.

16.8.2011

Martina

Ahoj, prosím o radu značky granulí pro Tosu.Máme štěně a krmíme RC, ale nějak nechce žrát. Poraďte prosím nějakou jinou kvalitní značku. děkuji

31.8.2011

dagmara

dobrý večer sháním štenátko tosa inu dá se říct že je mě jedno zda to bude kluk nebo holka.Pokud někdo máte nějaký dobrý kontakt dejte mě vědět vím že stojí dost,ale myslím že se dají sehnat i za přijatelný peníz.Díky Dagmara

19.10.2011

Renyy

Dobrý večer Dagmaro, při výběru štěněte si dávejte velký pozor na velkochovy, kde produkují mnoho vrhů za rok, nejde jim o kvalitu štěňat, ale jen a jen o peníze. My jsme při výběru štěněte byli naivní, když jsme nalítli na inzeráty typu ,,nejstarší CHS v ČR zaměřená na nejvyšší kvalitu,, jsou to jen keci, těmto ,,chovatelům,, jde jen o peníze a vůbec nehledí na zdraví štěňat, klidně Vám prodají nezdravé štěně za cenu zdravého a kompenzace žádná. A věřte že Vás toto štěně bude stát nemalé náklady na léčení, pokud ta jeho nemoc léčit vůbec půjde. Určitě chcete psa s PP kvůli určité záruce zdraví a kvality, proto buďte velmi obezřetná při výběru CHS a jakmile uvidíte na jejich webu víc jak jeden aktuální vrh dávejte si velký pozor, protože to může být typický množitel. Myslím si že jeden člověk nemůže zvládnout výchovu a péči o víc než jeden vrh, aby byl kvalitní.

15.1.2012

Josef Blažek

Dobrý den,můžete mi někdo prosím doporučit CHS Tosinky?Nechci nejakou továrnu,ale opravdu kvalitní CHS.Mockrát děkuji,Josef Blažek

15.3.2012

webdev

Tosy jsou absolutně úžasné: https://plus.google.com/u/0/photos/113911632314547030042/albums/5716655547323003937 Odkaz

17.5.2012

Iviš

Souhlasím z Renyy..nekvalitni psymam sice Tosu..mam NO z PP..ale od pani množitelky...jelikož ta psy prodava po tuctech...taky sme byla naivni a koupila sme si psa z Chebu(ač sem z Ostravy)jen k vuli tomu že měla celočerny NO..a dobre vyhlídky..a krasne kvalitní psy...ted nas čeka operace srdce..pač pes ma vrozenou vadu srdce....bohužel to že mame psa s PP nas neochrani od množitelu a od necharakternich lidi co jen zvířata použivaji na vydělek..přeji všem hodně zdravíčka..pejskum i Vám

13.6.2012

Tosan

Tosy jsou moc krásné a oddané plemeno,ale doporucuji pro nezkušené, nebo kdo memněl molose radši fenu. Psi jsou občas dost dominantní.Feny si nechaj všechno líbit(od dětí).Bohužel mám zkušenost jako Zdenka a Katy. Přeji dobrý výběr.

3.11.2012

LUCIE ZAHONOVA

LUCA TOSA INU SLOUŽÍ I JAKO HLÍDAČ.

3.11.2012

LUCKA ZÁHONOVÁ

LUCA MOJE TETA MÁ RASU TOSA INU, MÁ MOC RÁDA DĚTI A MÁ POUTO K RODINĚ ALE AT SE NEZVANÝ HOST JEN POKUSÍ PŘEKROČIT PRÁH DOMU NEBO ZAHRADY.

3.11.2012

LUCKA

LUCA ALE JÁ PSA NEMNĚLA, NO VLASTNĚ MĚLA ALE BYL TO KŘÍŽENEC JEZEVČÍKA A NEVÍM JESTLI BYCH TUHLE RASU ZVLÁDLA TOSA INU JE OHROMNÝ A MĚ JE TEPRVE 10 ROKŮ . ALE MŮŽE BÝT VENKU.

3.11.2012

LUCA

TENHLE PES VÁŽÍ O KOLO 80 KG . ODEPIŠTE.

2.1.2013

Tera

Zdravím, chci se zeptat jestli máte s tosou dobré zkušenosti jako s hlídacím psem, jestli může být na zahradě v kotci apod. Děkuji za odpověď Tera

1.9.2013

Stáňa

Jestli chcete strčit psa do kotce tak si pořiďte radši plyšáka nebo kameru na hlídání baráku. Jakýkoli pes potřebuje být se svým člověkem v kontaktu a ne že bude sám v kotci nebo na zahradě "hlídat".

15.10.2015

kačka

Chtěla by jsem se zeptat jestli Tosa může být zrádným psem když do domu vstoupí naši kamarádi bez toho aniž by jsme jim šli otevřít sami.

15.10.2015

kačka

A ještě se chci zeptat kolem jaké ceny se Tosa s PP pohybuje ? A jestli by jste mi nemohli doporučit nějaký dobrý chov ?

2.12.2015

Jana

Prosím o radu koupili jsme štěně jak ho máme nejlépe krmit je lepší maso nebo granule

2.1.2016

lucidogoargentino

Skvělá psí krmiva jsou granule: Royal Canin nebo Taste of the wild. Vím není levné, ale je nejlepší volba krmiva. Maso také není špatné, ale je to bráno pouze jako příkrma.

9.2.2016

Mirus

Cena Tosy kolem 25- 30 tisic. Kouknete chovek je spousty. Budto ciste na mase BARF( syrova strava), kuknete na net, nebo kvalitni granule, ND, TOTW, BRIT tech je spousty, ale v zadnem pripade ne royal canin, same obili.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz