Tibetský španěl


Historie

Již podle názvu není pochyb, že tibetský španěl pochází z Tibetu. Konkrétní původ tohoto plemene ale není přesně objasněn. Psy, kteří svým vzhledem připomínali tibetského šapněla, zachycují kresby pocházejících ze 7. století našeho letopočtu. Někteří kynologové považují „tibeťana“ za formu pekingského palácového psíka. Jiní se zase kvůli společným znakům domnívají, že vznikl z tzv. posvátných budhovitých psů, kteří přišli do Tibetu z Indie. Za rodiče tohoto plemene se považuje i tibetský teriér a lhasa apso. V Tibetu se předchůdci těchto psíků chovali jak v klášterech, tak na venkově. Psíky dostávali darem vzácné návštěvy nebo jiné kláštery. Kdy a jak se dostali tibetští španělé do Evropy není přesně známo. Historicky zdokumentováno je, že na přelomu 19. a 20. století bylo do Anglie přivezeno více psů, kteří typově odpovídali tibetským španělům. V dnešní době se toto plemeno chová skoro ve všech kynologicky vyspělých zemích. V České Republice se tibetský španěl poprvé objevil v roce 1987. Dosud se jedná o plemeno málopočetné a poměrně vzácné.

 

Povaha a využití
Tibetský španěl je společenský pes veselé povahy, se sebevědomým vystupováním, mimořádně inteligentní, rezervovaný vůči cizím. Je ostražitý, věrný, ale nezávislý. Je dobře cvičitelný, avšak má svoji hlavu. Určitá svéhlavost je pro tibetškého španěla jednoduše příznačná, záleží pak na důvtipu a vynalézavosti majitele, jak svého psa přesvědčí, že to, co po něm chce, je pro něj to pravé. Důležitá je správná a trpělivá výchova vedena  pomocí pozitivní motivace. Na tibetského španěla se totiž nesmí po zlém. Je temperamentní, ale přesto si libuje i v odpočinku a lenošení na gauči. Je odolný a nemusíme mít strach brát ho i na delší procházky přírodou. Miluje děti a dobře se snáší i s ostatnímy psy a jinými zvířaty.

 

Vzhled

Plemeno patří mezi dekorativní malé psíky. Délka jeho těla mírně převyšuje výšku v kohoutku. Hlava je menší a robustní. Lebku má mírně protáhlou, klenutou a širší. Nos je většinou černý, střední délky, tupý a tlumený bez vrásek. Oči jsou hnědé barvy s černým lemováním. Je to psík s jasným a zářivým výrazem. Uši, svěšené a posazené dosti daleko, jsou v dospělosti dobře pokryté pernatou srstí. Silný krk je krytý hřívou popřípadě šálem z delší srsti; tento znak je u psů výraznější než u fenek. Bohatě osrstěný ocas nosí většinou zatočený nahoru, přehozený přes záda. Na hýždích má delší srst vypadající jako „sukénka“. Tibetský španěl má svrchní srst hedvábnou, na hlavě a přední straně nohou je hladká, středně dlouhá, na ocasu a hýždích delší. Podsada je jemná a hustá. Vyskytuje ve všech barvách a jejich kombinacích (sobolí, bílá, černá, partikolorní a trikolorní, černá s pálením). Kohoutková výška: cca 25,4 cm. Hmotnost: Ideální v rozmezí 4,1 až 6,8 kg

 

Péče

I když to tak možná nevypadá, jednou z výhod tibetského španěla je nenáročnost na péči. Jeho krásná srst vypadá elegantně bez jakýchkoli větších úprav a stačí ji jen občas pročesat, důkladněji pak v období línání. Koupání není třeba provádět příliš často, jen v případě potřeby. Má velmi pevné zdraví a netrpí žádnými moderními psími chorobami. Dostatek pohybu je důležitý i pro malé společenské psy, jako je tibetský španěl.

 

Text: Markéta Dortová

Foto: Martn Rytych, Renata Hofmann www.konepsikocky.cz

 

 

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 30.11.2009 10:31:49
Napsáno: 30.11.2009 10:29:08

Forum.

Vložit príspěvěk

29.5.2010

libuška

Máme doma TŠ, říkáme mu Badynek :) je to supr pes. Lidi miluje, ale na psy se chová dominantněji... Pes jak má být :) Naučí poslouchat i NO :)

18.10.2010

Ann

Doma mame tibetskeho spanela,je to fenka a jmenuje se Bara. Je strasne mila,krasna,.. Vsichni ji mame mocky radi!->je to mazel cele rodiny :))

6.11.2010

GREENLatasha26

Specialists argue that <a href="Odkaz loans</a> help a lot of people to live their own way, just because they can feel free to buy necessary goods. Moreover, different banks offer student loan for different persons.

7.2.2011

buy essays

Some magazines give some information hence, people suppose that it&#8217;s acceptable to buy essay or purchase essays for sale.

19.3.2011

Aneta

Všem přeji ktásný den a chtěla bych poprost milovníky tibetských španělů a somozdřejmě i ty, kteří mají zájem ať hlasují za toto skvělé plemeno na této stránce Odkaz děkuji mnohokrát cením si vašich hlasů, jinak jde hlasovat jednou za dvanáct hodin a máte nádherné stránky a ať se vám daří i na dále jako doposud.

10.8.2011

cor732

není rostomilí já abych se přiznala sem na ně ujeta

6.9.2011

eva

my nemáme Tš ale moc bych ho chtěla je mi9 jet

28.6.2012

jarry

mi máme doma taky TŠ dostal jsem ho k narozeninám ale je jiný než tu píšou on lidi moc nemusí spíš je hrozně agresivní na cizí ale na ty který zná skáče atd .. :) ale je divný že vyhledává až moc společnost když odejdu na 5 minut z baráku hned začne na mě štěkat a knučet a když přijdu knučí štěká skáče .... :)

19.11.2016

Alisa Elis

Ahoj!! Někdy v létě si plánujeme pořídit nějakého psíka ale chtěla sem se zeptat je lepší tibetsky španěl , nebo kavalir king ? Jde oto že by byl na zahradě a přes školu by musel být doma sám , a tak co je lepší Ps: děkuji za odpověď

6.12.2016

Eva

chci SE ZEPTÁT KOLIK BY MĚL VÁŽIT TIBETSKÝ ŠPANĚL FENKA V 5 MĚSÍCÍCH?DĚKUJI

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz