Tibetská doga


Jak naznačuje její jméno pochází Tibetská doga původně z Tibetu. Stejně jako je zajímavá tato země, je zajímavá i tato psí rasa. Patří mezi málo početná plemena, vyniká mimořádnou povahou a majestátním vzhledem. Je velmi věrná a oddaná své rodině.


Historie

Tibetská doga je jednou z nejstarších čistých ras zachovaných v původní podobě, které známe. První písemné zmínky o tomto psu pocházejí z období cca 1000 let před našim letopočtem. Aristoteles psal o Indickém psu a podle všech známek měl na mysli Tibetskou dogu. Také Megastheus popisoval v roce 327 př.n.l. Indického psa s visícíma ušima, ohromnými kostmi, svaly, velkou hlavou a širokým nosem. Poté cestovatel Marco Polo objevil na svých cestách Tibetského mastiffa a popsal ho jako" obrovského, vynikajícího psa o velikosti podobnému oslu".

 

Vzhled

Celkový vzhled je  mohutný, těžký, dobře stavěný se silnou kostrou. Působí vážným dojmem. V tomto plemeni se spojuje majestátní síla, mohutnost a vytrvalost. Pomalu dospívá. Feny dosahují nejlepší kondice ve dvou až třech letech, psi okolo 4 roku.


Povaha a využití

Tibetská doga je dokonalý psí aristokrat. Je vysoce inteligentní, nezávislá, ochránce, respektuje příkazy, velice věrná své rodině a svému teritoriu. Pokud bude od útlého věku seznámena s domácími zvířaty (kočky, koně..), bude je také chránit. K dětem je velmi trpělivá, není útočná. Nevyhledává konflikty, na vycházkách je bezproblémová, ale vyžaduje-li to situace, neváhá a zasáhne. Vůči cizím lidem se chová rezervovaně, ale když je vše v pořádku, návštěvu uvítá a dlouho si ji pamatuje. Je zcela nevhodná na řetěz, nebo do kotce. Pak může být i nebezpečná. Ráda je doma i venku, nejraději však v přítomnosti svého pána. Má ráda volnost, vyhledává si vyvýšená místa, aby měla o všem přehled, naopak nemá ráda malé uzavřené prostory.

 

Péče

Péče o srst je jednoduchá. Stačí jednou týdně prokartáčovat,  pouze v době línání (v jarním období) je třeba vyčesávat starou, mrtvou podsadu. Je to otázka asi 14 dní. Zvláštní pozornost vyžaduje místo za ušima, kde se může vytvořit hrouda ze zcuchaných chlupů. Srst Tibetské dogy nemá sklony k filcovosti, takže péče nevyžaduje velké úsilí ani čas. Pokud zmokne, oklepe se a sama během chvilky proschne. Díky husté podsadě se voda nedostane na kůži. Zvláštností tohoto plemene je, že není cítit..
Toto plemeno není náchylné k žádným specifickým nemocem.
Vzhledem k tomu, že se jedná o obří plemeno, je nutné krmit velmi kvalitní stravou. Nejlépe granulemi vyšší třídy pro obří plemena, kde je vyvážen poměr vápníku a fosforu. Dále je velmi důležité přidávat ke stravě přípravky na podporu vývoje kloubů. Tibetská doga není vzhledem ke své mohutnosti velký jedlík, ale štěňátka je lepší hlídat a nepřekrmovat je.
Feny Tibetské dogy hárají jednou za rok, většinou na podzim. Může být chována celoročně venku.

 

Text a foto Helena Beranová

Chovatelská stanice Tibetských dog Od Křemílka

www.tibetska-doga.cz

Email: odkremilka@centrum.cz

Tel.: 608 382 424


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 19.10.2007 10:46:24
Napsáno: 19.10.2007 10:41:43

Forum.

Vložit príspěvěk

19.6.2011

Kiara

Tibetandy jsme meli 2 byly naprosto skvele jen je velice smutne ze toto plemeno u nas v CR nema kvalitni geny a tudiz bohuzel umiraji mladi:(

1.9.2011

Petra

My jsme si je přivezli ze zahraničí byli také dva Gary a Ralf byli skvělí ovšem Ralf dostal velmi zákeřnou chorobu a na ní zemřel v 5ti letech Gary nám žil 9 let.

2.12.2012

Kristýna

D.Den nesháníte pejska ke krytí vaší fenky mi máme 2letého tibetana a uvažovali jsme o štěnatech tak jestli by jste také neuvažovaly?popřípadě zajmu se ozvěte na E-mail:1kyky11@seznam.cz

9.7.2013

Marie

Tibetskou dogu mám a - snad mi všichni mí bývalí psí milovaní přátelé odpustí - jiného psa bych už nikdy nechtěla. TD je specifická, vyžaduje jiný přístup než jiná plemena, ale pak je to vyrovnaný pes na kterého se dá plně spolehnout.

31.1.2014

Milan

Přeji hezký den všem.Je to tři týdny co jsme si pořídili tibeťáka ,je to už tříletý pes je i s pp.Rád bych se zeptal co obnáší kdybychom jen tak pro zábavu chtěli zkusit výstavu?co jme zjistili tak má zlomený špičák ne tady celý ale tak asi jednu třetinu.Hledám něco o tom na netu .ale nic jsem nenašel.Jinak je kouzelný je to takový méďa.Je to pohodář.Předem děkuji za poznatky a rady.

10.3.2016

Daniel Drvota

Dobrý den nabízím k pokrytí fenky našeho tibetaka s pp bude mu 5 let je ve výborné kondici. Mám zájem o 1 stěně pokud se krytí povede. Foto zaslu na pozadani. Více info na 773505616 přijedeme kamkoliv po středních Čechách a Prahy.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz