Švédský losí pes - jämthund


Historie:

Jämthund dostal své jméno podle jämtlandského kraje ve Švédsku. Oficiálně bylo toto plemeno uznáno teprve v roce 1946, ačkoli se jedná o typově velmi staré plemeno, které bylo známé na severu Švédska již od jeho osídlení. Důvodem pozdního uznání Jämthunda byl fakt, že byl posuzován jako jedno plemeno společně s menším norským losím psem. To se postupem času stalo neudržitelným. V minulosti byl jämthund využíván při lovu medvědů a rysů, proto musel být velmi silný a vytrvalý. V současnosti se používá jämthund nejčastěji k lovu losů. Svou kořist umí pronásledovat ve sněhu, zahnat ji do úzkých a zastavit, než se objeví lovec. Za hranicemi Švédska je tento pes málo známý, avšak jeho popularita v cizině se začíná rozšiřovat.

Vzhled:

Je to jeden z největších losích psů. Jämthund má pevně stavěné tělo se silnými kostmi. Jeho hlava je prodloužená a užší. Jeho pohyby jsou plné síly a při klusu jsou tlapky pokládány do jedné stopy. Psi dorůstají 57 - 65 cm v kohoutku a feny 52 - 60 cm v kohoutku. Optimální váha je 30 kilogramů pro výšku 60 cm. Jämthund má krátkou a rovnou srst. Může mít světlejší nebo tmavší šedou barvu a charakteristické znaky jsou světle šedé nebo smetanové zbarvení po stranách tlamy, lících, hrdle, břichu, hrudi, nohách a pod ocasem.

Povaha a využití:

Jämthund je odvážný a energický. Je to oddaný pes a domácí miláček, který se hodí i do městské zástavby. Toto plemeno je náruživým lovcem. Je však spokojenější, může-li spát a žít venku. Je snadno vycvičitelný a vhodný do chladnějšího podnebí. Jämthund vyniká svým vyváženým temperamentem a ke svému majiteli se chová se ctí a oddaností.

Péče:

Majitel musí o srst jämthunda dobře a často pečovat. Toto plemeno vyžaduje pravidelnou fyzickou zátěž. Vyžaduje i dostatek pohybu. Jämthund se průměrně dožívá 12 až 13 let.

 

 

Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Albolandets, www.albolandets.se


Admin -
Aktualizováno: 15.2.2008 09:20:35
Napsáno: 1.5.2007 16:07:41

Forum.

Vložit príspěvěk

9.3.2009

Vaclav Lokaj

Jestli někoho zajímá více informací o jämthundech alias Švédských losích psech, může se podívat buď na Odkaz nebo na Odkaz

23.7.2009

Jana

Dobrý den, zajímalo by mě, za kolik se dá Losí pejsek sehnat? Chtěla bych čistokrevného se vším všudy. Děkuju za reakce :)

28.8.2009

Anonym

Dobrý den, na stránkách není uvedena přibližná částka, za kterou by se dal šistokrevný pejsek pořídit.

19.5.2011

Václav Lokaj

Cena se různí a závisí na mnoha oklnostech. V ČR jsou 2 CHS - první je "Pod Táborem" a druhá Fenrisúlfr. Odkazy na jsou ve starším příspěvku. První CHS měla vrh loni a pokud vím, aktuálně další neplánuje, druhá je naše, vrh čeká, ale je plně rezervován.

21.1.2013

Z

Dobrý den, i po několika dotazech jste neuvedl ani přibližnou cenu od-do. Děkuji za doplnění informace.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz