Švédský laponský pes


Historie:

Švédský laponský pes byl znám v severských oblastech po staletí. V Norsku blízko Varangeru byly nalezeny 7 000 let staré zbytky koster psů, kteří vypadali jako dnešní laponský pes. Dnes se nejvíce podobá finským a ruským lajkám. Laponský pes se v minulosti užíval nomádskými Laponci pro pasení sobů. V 60. letech tohoto století se švédský Kennel Club zajímal o hlídací schopnosti tohoto plemene. Ujal se šlechtitelského programu zaměřeného na rozšíření jeho pracovních schopností.

Vzhled:

Toto plemeno dorůstá střední velikosti. Pes má v kohoutku 45 až 51 cm a fena dorůstá 40 až 46 cm v kohoutku. Optimální váha se u této rasy pohybuje kolem 20 kg. Pohyb tohoto psa je lehký. Srst laponského psa odolává jakémukoliv počasí a odstává od těla. Delší srst je na hrudním koši, zadní straně končetin a na ocasu, krátká je na hlavě a přední straně končetin. Kolem krku tvoří hustá srst límec. Nejčastější barva tohoto psa je černá s bronzovým odstínem.

Povaha a využití:

Laponský pes je plemeno služebních psů. Je to živý, pozorný, oddaný a milý pes. Není vhodný do městské zástavby ani do teplého podnebí. Je velmi šťastný, když může spát a žít venku. Laponský pes je vhodný pro cvičení, poslušnost a dokonale se přizpůsobuje životu v rodině a přítomnosti dětí. Vrozená podezíravost k cizím lidem je pro laponského psa typická.

Péče:

Toto plemeno vyžaduje značnou péči o zevnějšek a průměrná délka jeho života je 12 až 13 let.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Garisdene, www.garisdene.com


Admin -
Aktualizováno: 15.2.2008 09:20:00
Napsáno: 1.5.2007 16:11:04

Forum.

29.10.2008

Diana Klíchová

Chci se jenom zeptat jestli nemáte štěňata laponského psa děkuji Diana Klíchová

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz