Svatobernardský pes


Historie:

V 11. století založili mniši v průsmyku Velkého Sv. Bernarda ve výšce 2469 m nad mořem hospic, který byl určený jako útočiště pro cestující a poutníky. Od poloviny 17. století se zde chovali velcí horští psi na hlídání a ochranu. Jejich existence je doložena písemnou poznámkou v písemnostech hospicu z roku 1707 a obrazově již od roku 1695. Tito velcí obři se začali používat jako průvodci a jako záchranářští psi pro cestující, kteří zbloudili v mlze a ve sněhu. Ve starých kronikách se hovoří o mnoha lidských životech, které tito psi zachránili před jistou smrtí. Ústní zprávy vojáků překračujících tento průsmyk roku 1800 s Napoleonem zvýšily v 19. století bernardýnovu popularitu. Po celé Evropě se tomuto plemeni říkalo „pes Barry“ a tento pes se stal pravzorem psa záchranáře. Přímým předkem bernardýna byl velký sedlácký pes, který byl značně rozšířený v okolí průsmyku. Během několika málo generací byl vyšlechtěn podle stanoveného ideálního typu až do dnešní podoby svatobernardského psa. V roce 1884 byla v únoru otevřena švýcarská plemenná kniha a vůbec prvním záznamem byl bernardýn Leon. Téhož roku byl v Basileji v březnu založen Švýcarský klub pro svatobernardské psy. 2. června 1887 byl svatobernardský pes oficiálně uznán jako švýcarské plemeno psů a jeho standard byl prohlášen za závazný. Bernardýn je švýcarským národním plemenem.

Vzhled:

Bernardýn je pes, který je zařazován do skupiny pracovních horských psů.  Je to impozantní svalnatý obr, který má objemnou a masivní hlavu. Bernardýn má široké, vypouklé čelo a jeho tmavě hnědé přátelské oči jsou posazeny dopředu. Bernardýnův široký, velmi silný ocas je na konci lehce zahnutý nahoru. Psi dorůstají 70 - 90 cm v kohoutku a feny mohou dorůst 65 - 80 cm v kohoutku. Hmotnost tohoto plemene se pohybuje okolo 50 - 90 kg. Existují dvě varianty svatobernardského psa, krátkosrstá a dlouhosrstá varianta. Srst je hustá, drsná a u krátkosrstých psů přiléhá k tělu, u dlouhosrstých je lehce zvlněna a dlouhá. Základní bernardýnova barva je bílá s menšími nebo většími červenohnědými plotnami. Na hlavě je žádoucí tmavé lemování.

Povaha a využití:

Svatobernardský pes je mírumilovný, přátelský a oddaný přítel. Tento dobrotivý hromotluk miluje děti a je šťastný, pokud může žít a spát venku.Hodí se spíše do chladnějšího podnebí a  rozhodně není vhodný pro život v malém bytě. Bernardýn se často využívá pro záchrannou službu a pro pátrání. Je to výborný plavec, který se snadno podrobuje výcviku. Dnes je hojně využíván i jako rodinný miláček a společník.

Péče:

Pokud si bude někdo pořizovat bernardýna, měl by počítat s tím, že tento obr vyžaduje dostatek prostoru, pohybu a doporučují se pravidelné delší procházky. Svatobernardský pes se průměrně dožívá 11 let.

 

  Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Z Dobruské stáje, www.zdobruskestaje.cz

 


Admin -
Aktualizováno: 15.2.2008 09:01:53
Napsáno: 1.5.2007 16:23:47

Forum.

Vložit príspěvěk

29.3.2008

nelus

a kolik stoji takovej mazlik ,je muj sen si ho poridit

30.3.2008

Alena

Takový mazlik stojí podle toho zda chcete papírového nebo ne. Nyní prodávám papírová štěňata za 12.000,-Kč. Pokud máte zájem podívejte se na Odkaz to jsou moje stránky a na nich fotky těchto štěňat. Volní jsou již jen pejsci. S Pozdravem Melounová

13.2.2009

Eva

Hledame bernardyna na vernisáž výstavy Svět hor. Procházel by s panem mezi hosry, popř. by mohl mít na krku soudek, aby to bylo dokonalé. Není mezi Vámi nadšenec, který by chtěl přijít?

18.7.2009

zdenula

ahojte taky mám doma bernardána ..a právě hledá nějakou pěknou slečnu:-) pokud by měl někdo zájem může napsat na email: zdenula013@seznam.cz

6.1.2010

PEPA

poridili jsme si fenku Tiffany,ma 2 mesice a je strasne ucenliva

9.1.2011

oldřiška

Mam bernardýna 2.5 roku davam mu věčinou granule ale je stale hubený moc nechce žrat co mam dělat

1.4.2011

drahoš

To: oldřiška. Bernardýn je hodně mlsný pes. Ten náš ve vývinu sežral na co přišel, teď v podobném věku jako váš, si vybírá. Nejraději má všechno řídké. Stravu mu střídáme. Granule dřív žral suché, teď je chce zalité vodou tak, aby na dně misky bylo trocho tekutiny. Ostatní krmení (hovězí srdce s těstovinami nebo rýží nebo vločkami teď připravujeme v konzistenci husté polévky + strouhaná mrkev nebo najemno nakrájený ledový salát-ten mu dělá moc dobře na trávení, a občas přidáme kousek tvarohu). Maso někdy vaříme, někdy dáváme syrové. Pokud se vaří, tak bez soli, ale přidáme kuličku nového koření, malinkou cibulku a kousíček česneku. Po uvaření to vyndáme. Čas od času pro změnu koupíme kuře a upečeme ho na vodě (bez tuku), se špetičkou mletého kmínu. Pak vykostíme a masem krmíme. Tepelně upravené drůbeží kosti nedáváme,jsou nebezpečné. Musíte prostě zkoušet, co mu vyhovuje.

8.7.2011

Tana

kolik by mohlo stát štěńátko Bernardýna bez papírů. myslíte, že bude stačit 3000,- děkuji

22.1.2012

kateřina

je to užasnej pes mam doma 2 feny a jsem spokojena je to bozi pes a stoji kolem 20 tisic

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz