Středoasijský pastevecký pes


Historie

Středoasijský pastevecký pes je velmi starobylé plemeno, které má své rodové kořeny na území, které se táhne od Ladošského jezera ke Krymu až po západní Kazachstán a dále na východ. Celé toto území je pokryto pláněmi, které poskytovaly útočiště pasteveckým kmenům. Ti využívali již odnepaměti velké pastevecké psy s výrazným osvalením a silnými čelistmi. Svědčí o tom vykopávky několik desítek tisíc let staré, které se na tomto rozsáhlém území našly. Za prapředka těchto psů, a silně stavěných pasteveckých psů vůbec, je považována tibetská doga.

S postupným zánikem kočovného pasteveckého způsobu života tamních kmenů se začaly počty těchto psů rapidně snižovat. Díky přičinění ruských chovatelů, kteří se ujali chovu, se můžeme setkat s takto ojedinělým a starobylým plemenem i dnes. Plemeno bylo uznáno FCI roku 1989.

 Využití a povaha

Z historie již víme, že jeho původní využití bylo hlídání stád a majetku. Dnes se středoasiat uplatňuje v roli služebního psa hlídače, obranáře a i jako pes společník. Své teritorium střeží spolehlivě a jeho reakce jsou vemi rychlé. Je-li veden osobou zkušenou, trpělivou a důslednou je cvičitelný a ovladatelný. Jeho výchova a socializace by měla začít již od útlého věku. Obecně je samostatný, nenáročný a skromný. Zvláštností je jeho snášenlivost vůči bolesti. Zřejmě proto a pro své další výjimečné vlastnosti se plemeno využívalo i pro psí zápasy. K cizím lidem bývá nedůvěřivý.

 Vzhled

Jedná se o velmi statné silné plemeno mohutné kostry a výrazného osvalení. Minimální výška v kohoutku je 65 cm u psů a 60 cm u fen. Volná kůže se vyskytuje na krku a v podhrdí a vytváří záhyby. Hlava je masivní, širší v lebce. Srst je hrubá rovná s doře vyvinutou podsadou. Standard uznává všechna zbarvení až na červeno-skořicově hnědé a modré. Je velmi dobře patrný pohlavní dimorfismus – tzn. že psi jsou masivnější a ostřejšího výrazu než feny, rozdíly jsou patrné i v povaze.

 

Péče

Středoasiat vyžaduje zkušeného majitele, který ví jak má psa řádně vychovat a ve vztahu ke psovi je jeho jasným vůdcem. Ve špatných rukách se pes může stát problémovým.  Výchova musí být důsledná a musí být jasně stanoveny hranice, které pes nesmí překročit. Jako majitelé musíte být trpěliví a ohleduplní. Kromě správné výchovy nemá středoasiat žádné výjimečné nároky na péči.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Barsuk, www.volny.cz/emayer


Admin -
Aktualizováno: 18.2.2008 13:24:11
Napsáno: 1.5.2007 15:57:10

Forum.

Vložit príspěvěk

16.11.2008

Koko

Ahoj vespolek. Každé plemeno je pro někoho to nejhezčí - a je to tak dobře. Asiat má však v sobě, pro lidi, kteří staví bezpečí a klid na první místo, mimořádnou hodnotu. NEVYŽADUJE NÁŠ TĚLESNÝ KONTAKT, NEVNUCUJE SE, JE JAKOBY LAXNÍ. TO JE OVŠEM JEN ZDÁNÍ! JE STÁLE VE STŘEHU A JAKMILE SÁM VYHODNOTÍ SITUACI JAKO PRO NÁS ČI NÁMI JEMU SVĚŘENÉ TERITORIUM NEBEZPEČNÉ, STÁVÁ SE Z NĚHO ŽIVÝ ŠTÍT. Při správné výchově (důsledné, nikoli hrubé!!!) však námi stále ovladatelný štít. Je nutné ovšem počítat s jejich opravdu nečekaně rychlým jednáním a díky povaze jakousi hrozbou pro okolí. I se selekcí našich lidských přátel, kdy je opravdu nutné psa od některých návštěv oddělovat. Je to však schůdné a za ten mimořádný pocit bezpečí to je jen malou daní. Pohybuji se se psem po ulicích okresního města i na volno v lese. Jde to. Věřte! Mám zkušenosti s NO, kavkazákem a leonbergery. A nejsem chovatel - jen majitel. Můžete mi tedy zkutečně věřit. Přeji mnoho radosti se skutečnými přáteli! Sarka.malipost@seznam.cz

23.5.2009

Ája

Souhlasím s Koko.I já mám zkušenosti s více plemeny větších psů,ale středoasiat mě totálně dostal.Do nedávna jsem měla 2 psy.První měl 2a půl roku,když přišel k nám do rodiny.Jediný problém byl,jeho útočení na jiné psy.Druého jsem přivedla domů po 7 letech.I on byl starší(4 roky)a situace se opakovala.Dalo dost práce tyto dva "drobečky"ukočírovat,ale zvládla jsem to.Starší pes mi nedávno skonal.Druhý má stále tendenci napadat jiné psy.Nemohu ho tedy pustit na volno.Souhlasím tedy s tím,že taková zvířata je potřeba důkladně vést již od mala.Zde to původní majitelé mých psů očividně nezvládli.Nicméně-nebráním se se svým psem cestovat veřejnými dopravními prostředky a potkávat se s jinými psy.Snad ho jednoho dne omrzí vyvádět jak malej ratlík a stavět se na zadní.Stejně jako Koko mám zkušenosti i s návštěvami.Pro mě je však středoasiat ten nejúžasnější psí plemeno.

16.1.2010

Katka

Máme střed. Andy, už asi 7,5 roku.Musím říct, že úplně jednoduché to není.Má svou hlavu a útočení na ostatní psy jsme nikdy neodbourali, má to prostě v povaze. K našim dětem a některým příchozím lidem se chová velmi přátelsky a mazlivě, ale na některé je přímo alergická. Přesto ji máme moc rádi a jsem ráda, že jsem takové plemeno kdy zkusila chovat. Je to naše divoška. kdyby někdo chtěl něco připsat, tak budu ráda a podělím se o další zkušenosti. Můj mail je Katerina.Hrackova@seznam.cz. Tak moc zdravím a ahoj, přeju Vám šťastného psa

18.4.2010

klára a iva

máme střed.jménem sisi jsou jí 2 roky má svou hlavu ale všichni co ji znají ji mají rádi .na psi je celkem bezproblémová.ale je potřeba tvrdá ruka a trpělivost.měli jsme s ní problém při přivolání ale tvrdým treningem jsme to překonali. ze své skušenosti z více psi(3 střed. a německým ovčákem) můžu říct že vždy byla potřeba tvrdá ruka ale jinak bez problému

19.4.2010

radek

SUHLASIM S KLARA A IVA: pokud nemá majtel tvrdou ruku tak toho psa nezvládne

12.8.2010

Mirka

Dobrý večer,nechápu slovo -tvrdá ruka,to žertujete.Naopak,s Azouškama musíte být klidní,mírní-jenom dobrým slovem a pochopením budete mít přítele nejvěrnějšího!Platí to i pro pejsky odebrané ze špatných podmínek,je to stejné jako s dětmi...,u nich,jako u žádné psí rasy to platí mnohonásobně.Majitelka fenky SAO

27.8.2010

Kržlan

Ano Mirko, také se pozastavuji nad tím slovem "tvrdá ruka " Vypadá to, jako by pes měl dostávat pořádné kapky za kdejakou maličkost a být člověku nepřítelem. Myslím, že pravý opak je ta správná cesta. Tito psi mají podle mě citlivou duši. Majitel psa SAO.

18.10.2010

klára a iva

ten význam tvrdá ruka není myšlen nějak zle ale znamená že když tem pes po vás třeba vyjede tak to nesmíte nechat bez povšimnutí ale musíte ho potrestat jinak si stím psem neporadíte .třeba muj otec s tímhle plemenem má hodně velkou skušenost.tak když učil naši sisi aby mu dala kost tak jsi stoupl na čtyři a pokud mu sisi nedala tu kost tak jse sní začal prát jako pes .takže pokud pes kousnal otce tak otec neváhal a fenu kousnul do ucha a vyváznul jenom s prokouslím prstem ale o té doby je naše fena zlatíčko. ALE OPRAVDU POKUD CHCETE ABY SE TEN PES NĚCO NAUČIL TAK NA NĚJ MUSÍTE MÍT ČAS .MŮJ OTEC NA NI PŘESTAL MÍT ČAS TAK OD TÉ DOBY CO SNÍ CHODÍM VEN JÁ TAK PES POSLOUCHÁ ZÁSADNĚ JENOM MĚ

19.12.2010

petra

mam takovy problem mam 5 mesicniho stredoasijata a nechce posloucht jak ho to mam na ucit

26.12.2010

Katka H.

pro Petru: Dobrý den, taky mám 5 měsíční SAO a chodíme s ním na cvičák, hodně nám to pomohlo. Ale musím říct, že čím je starší, tím je klidnější. Nejdřív jsem si myslela, že je na to moc malej, ale cvičitelky mi poradili jak na něj ( a nejsem začátečník co se týká pejsků ) a už je to o moc lepší. Asi jsem vám moc neporadila, ale zkusit se musí všechno :-) Přeji hodně úspěchů. Katka

29.12.2010

Mirka

pro Petru:Zdravím Vás,doporučuji Vám registraci do fora Středoasijský pastevecký pes.Je to portál zaměřený výhradně pro toto plemeno.Zde najdete odpovědi na všechno,od výchovy malého Azouše,po krmení,výcvik(Aziat se necvičí-ale vychovává!),ke všem nováčkům jsou zde vstřícní a rádi poradí.Já osobně vřele doporučuji,mě forum neskutečně pomohlo!Přeji hodně radosti a držím palce!

7.1.2011

Lenka

Dobrý den.Náhodně jsem se dostala na tyto stránky.Chtěla bych se zeptat,jestli má někdo zkušennosti s křížencem bernardýna a SAO.Potřebuji hlídače a miláčka k dětem zárovenˇ.Pár služebních psů,jsem již měla.Ale tyto plemena ne.Děkuji za info.07Vacka@seznam.cz

1.7.2011

kajik

hlídači jsou skvělí bezpochyb,ale taky se často nečekeně leknou a bojí,a potom slýchávám výmluvy,že to a to neznají atd.

21.7.2011

Jeany

Zdravím,mám 5-ti letého Badyho a za měsíc si jedu pro fenku. Opravdu SAO nepotřebují výcvík,mají to v sobě, ale chce to trpělivost a spíše domlouvání a učení. Před týdnem mi zemřel vlčák a s tím bylo třeba "cvičit". SAO jsou úžasní!!!

28.7.2011

patricie

Zdravím, před pěti dny mě umřel středoasijský pastevecký pes a můžu říct, že to byl ten nejlepší pes kterého jsem měla.

29.7.2011

Honza

ahoj,před včerejšky jsem si přivezl skoro 4 měsíčního středoasijského pasteveckého psa a nevím jak ho naučit aby šel na vodítku,on se po chvilce zastaví,sedne si a dál nechce jít. Mohl by mi prosím někdo poradit jak ho to naučit aby šel?

3.11.2011

VLASTA

MÁM ZÁJEM KOUPIT SAD,KŘÍŽENÉHO S MADARSKÝM OHAŘEM,MYSLÍTE SI,ŽE SE TO ODRAZÍ V CHARAKTERU,NEBO V CHOVÁNÍ?MATE ZKUŠENOSTI?,NAPIŠTE

7.12.2011

veronika

máte moc hezký psi já mám taky středo asiati.

7.12.2011

Jan

Zdravím mám všelijáký plemena ale nejvíc si zakládám na asiatech mám jich 50 ale na německý ovčáci a jiné plemena nedám dopustit mám hodně psů ale nejvíc asiatů.

24.12.2011

Zlatka

Zdravím, mohl by mi prosím někdo poradit jaké jsou nejlepší granule pro štěně asiata? Děkuji

22.1.2012

Atinka 11

Prosím, Vás mohl by mi někdo poradit s tím ..... Proč můj pes nejí????? Nechce jíst už tři dny.

28.4.2012

HANKA

vLASTNÍM 2 SAO A VŮBEC ŽÁDNÉ PROBLÉMY NEMÁM A OPRAVDU NEPOTŘEBUJI ANI TVRDOU RUKU.SAO JE PES S DUŠÍ A KLIDNOST A VYROVNANOST JEJICH PÁNA JE VEDE K SAMOTNÉ POSLUŠNOSTI A PŘENÁŠÍ SE NA NĚ. JSOU JINÍ NEŽ OSTATNÍ PLEMENA, SILOU NIC NEZMŮŽETE, MUSÍTE HO ZAUJMOUT, NÉ NUTIT. MILUJÍ CELOU MOU RODINU, KOČKY JINÉ PSY, MORČATA, KRÁLÍČKY A MALÉ DĚTI.

4.6.2012

martina

Známá mi chce dát 7-letého sao, samce. Máme 3letého syna, mám trochu obavy, dokážete mi poradit?

22.6.2012

Veronika

Mila Hanko, to co jsi tu napsala uplne vystihuje nasi SAO DIESY, o kterou jsme prisly pred 4 lety.Jako stene byla skvela,pak prisla puberta tak trochu divocila, ale nedala dopustit na cleny rodiny ani na sve zvireci kamarady. To co bylo doma hlidala a nedej boze, aby tomu nekdo ublizil. SAO jsou uzasni. Ja sama jsem si je zamilovala ale jak tady pise hodne majitelu. Musite byt dusledmi uz od stenatka ale urcite to nejde s tvrdou rukou. MARTINO: A uz si se zamyslela proc tvoje kamaradka chce dat 7 letehp psa pryc. Kdyz se SAO doziva v prumeru kolem 10 let.Dle meho nazoru je to nezodpovednost dat 7leteho psa pryc.

5.7.2012

pavel

Ahoj poradí mi někdo? Chci si vzít z útulku 7 letého psa křížence SAO. Podle všeho pes je klidný jen podle zubů byl u boudy na řetězu. Jen mám obavu jak bude reagovat na cizí lidi a děti. Patřím k lidem co má docela dost známích a návštěv. Nechci aby mi zakoust návštěvu :-) jak ho naučit na lidi, aby byl v klidu. Předem děkuji

7.7.2012

ViS

2Pavel: SAO fenku mám 5 let. Nevím s čím je pes křížený, ale SAO si lidi (a psy) vybírá podle svého vzorce..Člověk tohoto psa nenaučí aby měl rád jiné lidi (nešel po nich). Naučil jsem moji fenku nejít přímo po krku některým návštěvám v mojí přítomnosti. Ale nelze, abych nechal ani na chvíli "nevhodnou" návštěvu samotnou se psem. Naštěstí sem si to vyzkoušel na návštěvě, která má dostatek zkušeností s chovem a výcvikem psů, a mojí fenku si nepustil k tělu...Ale dalo mu to zabrat....

10.7.2012

pavel

AHOJ, s jakým psem je křížený bohužel nevím. To co píšeš chápu, že si pes vybírá to vím. Jen mi šlo o to, když půjdu třeba na WC tak jak píšeš, aby pes nevysel návštěvě na krku. Tím si chtěl říci, že fena toho člověka napadla? Moc děkuji za radu

18.7.2012

Jana

Chci se zeptat, jak dlouho se denně musím věnovat o SAO a opravdu nepotřebuje nějaký výcvik? Díky za radu

23.7.2012

janaanton@seznam.cz

rad se ujmu nechteneho nezvladatelneho SAO nebo levne koupim aby byl ostry a kupirovany alespon ocas stari max.do 3 let s pozdravem Jan

2.10.2012

domisek.101@seznam.cz

mám pejska SAO a jsme sním strašně spokojeni a chtěli by jsme k němu fenku na štěnata.nemůžeme jí nikde sehnat tak kdyby někdo věděl pište na email děkuji

15.2.2013

Imra

prekrasa jendou si ho poridim

7.3.2013

Michal

Dobrý den, potřebuju poradit před koupí středoasiata. Máme doma 2 letého labradora, myslíte že když k němu přivedeme štěně tak si na sebe zvyknou, nebo musí být stredoasiat úplně sám? Většinou píšete že nemá rád ostatní psy.

27.3.2013

Mirka

Zdravím Michale, určitě si Saoška pořiďte - jen počítejte s tím, že on bude pánem na dvorku, někteří jedinci si vůdčí roli převezmou klidně v 6 měsících :)O staršího psa bych se nebála, Středoasiati nejsou zákeřáci, prostě si jen udělají pořádek, bez krveprolití.Možná nějaká výměna názorů proběhne, já bych se toho nebála.

5.4.2013

dagmarfar

Dobrý den , máme 5-ti měsíčního asijata . Je moc hodný a poslouchá . Jediný problém je , že je agresivní na naší 2-letou fenu a to jen při jídle . Když dostanou kost , nebo maso . Ona vždy ustoupí , ale boj je to dost ošklivý . Teď má 50 kg , proto mám obavy , aby jí v dospělosti nezabil . Moc děkuji za rady . Dagmar F.

4.5.2013

Petra

Dobrý den taky máme sao ted mu je sedm měsíců a potřebovala bych od někoho poradit jak ho odnaučit štěkání pořád štěká na zahradě.RRovněž mě zajímá jestli bude hlídat jelikož zatím s každým je kamarád kdo tu příjde dokonce si před návštěvou i učurkává a to i tehdy,když přítel na něho zvedne hlas.Poslouchá jak se mu chce musím mu to většinou říct víckrát aby se vůbec pohnul.Taky nevím jestli jsem udělala dobře jelikož s tímto plemenem nemám žádné zkušenosti měli jsme většinou ovčáky což se nedá srovnat.Pořizovala jsem si ho kvůli hlídání zahrady.Mám malé děti a neustále je musím hlídat jelikož ho plácají když něco udělá a co vím že se to nemá.Taky mě zajímá kdy si začne vybýrat jednoho pána a jak se to pozná.Děkuji Petra mmiturova@centrum.cz

27.6.2013

Tom

Dagmarfar, v rodině máme zkušenosti se středoasiaty už 8 let, a jediná doba kdy je středoasiat agresivní na ostatní psy ze své smečky je když mu jiný pes hrábne do jídla, proto psy krmíme odděleně, tím zaniko 90 % konfliktů, těch zbylích 10% je boj o nadřazenost ve smečce a přízeň páníčka.

7.8.2013

Kira

Mám doma dva malé yorkšíry psy a jdeme cca za měsíc pro štěně SAO. Máme rodinný dum takže SAO bude hlídačem venku a yorkšíři v domě :-) věřím že se všichni 3 skamarádi a bude vše ok-prostě jak si psa vychováme takový bude a záleží i na povaze SAO. :-)

2.9.2013

Eva

Dobrý den, máme 3 letou fenku středoasiata, máme problémy s tím, že málo žere a většinou chce dostávát jídlo z ruky. Sama k mísce nejde , naopak odchází.Pokud máte někdo radu, jak postupovat, aby sama a vůbec jedla, tak velice děkuji

12.9.2013

rene

to Eva: asiat je na stravu poměrně nenáročný a na svou velikost sežere poměrně málo, takže je možné, že ji přecpáváte (krmné dávky na granulích jsou mimo) nebo může mít negativní zkušenost s miskou nebo v jejím okolí a pomohla by výměna misky nebo jídelního místa. Pokud se jedná o nějaký momentální stav může to indikovat zdravotní potíže.

18.9.2013

renca

Mam 2mesicniho asijata a hodne kouse muzete me nekdo poradit jak na nej.

7.1.2014

karolína

Toto plemeno je jedno z nejhezčích na světě,jednoho máme doma.. Letos oslaví 4. narozeniny a je to rošták,,,jmenuje se márty.....

12.2.2014

Zuzana Kocourková

Dobrý den. Potřebuji radu. Máme půlroční fenku SAO. Je velice temperamentní, svéhlavá a živá a nevíme si rady s její výchovou. Dříve jsme měli psa šarplanince a pyrenejáka a s těmi jsme neměli problém. Neustále skáče, když se jí něco vytkne, tak odmlouvá ( vrčí, štěká, kouše ) a když se takhle rozdivočí, není k zastavení. Můžete mi někdo poradit jak na ni? Už víme, že silou nic nezmůžeme. Z toho si nic nedělá. Pokud s ní něco neuděláme, bojíme se, že nám přerostě přes hlavu. Prosím o radu. Děkuji. Z.

17.4.2014

fia

Dobrý den. Hodí se do bytu???

6.7.2014

Hesther

Dobry den, mohu se optat kolika se Vam Sao dozili? Diky

9.7.2014

Lucie

Zdravím a chtěla bych také poradit jak zvládnout 5ti měsíční štěně. Máme stejný problém jako Zuzana Kocourková. Když jsme si Drobka přivezli dom, vypadal na plachého a klidného psa, ale po měsíci pěkně ožil a občas mám pocit, že ho nezvládnem. Povely sedni, zůstaň, nesmíš ignoruje a když použiji sílu, tak to bere jako hru a začne divočit a se svojí vahou už mám celkem problém jeho skotačení ustát. Říkáme si že z toho vyroste a zklidní se, ale nechci aby z něj vyrostl neposlušný samorost. Se cvičákem máme rozporuplné zkušenosti, protože jakmile jsme (s belgickým ovákem) přestali chodit, tak zahořkl a nechceme to opakovat. Děkuji za případnou radu. Lucie

26.9.2014

Lukáš

Dobrý den, předem děkuji za všechny příspěvky. Obracím se vás s velikou prosbou. Tento týden jsem našel asi 2-3 letou fenku Středoasijského pasteveckého psa, kterou její majitelé drží osamocenou na odlehlém pozemku na předměstí Brna v dost špatných podmínkách. Má i zranění na nohách. Jednou denně jí akorát přinesou žrádlo, ale jinak nic. Je mi jí moc líto, ale bydlím v 2+kk a bohužel si jí nemůžu vzít domů. Domluvím se s majiteli, že jí udělám novou boudu a vyčistím výběh na svoje náklady a pomůžu jim s krmením a hlavně jí budu brát ven (snad se mi to podaří), ale nejlepší by bylo, kdyby si jí mohl vzít někdo, kdo má s touto rasou zkušenosti a hlavně místo. Od majitele jí odkoupím, takže nový majitel nebude mít žádné náklady....najde se někdo, kdo mi pomůže jí najít nový domov? Můj mail je: lukas.strakajh@seznam.cz

28.11.2014

eli

Chcela by som sa opytat, ake mate skusenosti s aziatmi ohladom deti. Mame maleho synceka a manzel uvazuje o tejto rase psa, tak chcem zistit nejake info. dakujem

9.12.2014

janC

Asiat potřebuje od štěněcího věku důslednost ,ale spojenou s inteligencí a tím pádem i vlídností.Měli jsme již dva představitele tohoto povahově ryzího plemene vyšlechtěného pro ochranu rodiny svého vůdce a též svého teritória. První byl pejsek z nalezince cca 6 let stár a druhá byla fenka Sheryll ex Oriente , která se tuto neděli dožila úctyhodných 14.-ti let a 23 dní.

24.4.2015

mortiga

Zdravím mam doma křížence Asiata s rotvikem a stafordem. Ma někdo zkušenosti s touto kombinací plemen?

15.5.2015

Jitka

Dobrý den, před rokem nám umřel náš Borísek- středoasiat. Musím říct, že na něj pořád myslíme,tak báječný je málokterý. Klidný, jemný, chytrý. Miloval celou rodinu, kočky, druhého psa, nikdy jsme na něj nemuseli ani zvyšovat hlas, natož ho trestat, venku se choval bez problémů, psů ani lidí si nevšímal. Za vraty pouštěl hrůzu. Návštěvy moc nemusel, vždycky zalehl v povzdálí a pozoroval situaci. Ale něchtěla bych vidět, kdyby si k nám někdo něco dovolil. Takže SAO jen doporučuji, chce to cit, vyrovnanost a chovat se k němu jako ke svému kamarádovi.

16.8.2015

Tonda

Dobrý den pořídily jsme si domu štěne Středoasíského pasteveckýho psa křížený s Argentínskou dogou.Mam strach že to nevycvičím sám chtěl bych poradit s nějakým cvičákem okolí Pardubic.Nebo o nějaké rady jak to vycvičit aby to neublížilo lidem okolí.Děkuji za odpověď.

24.1.2016

Andrea

Ahoj,měli jsme SAO fenku a odešla nám.Měla displazii kyčlí 4,končilo to,když si vyhodila nohu z kloubu.Byl to výjimečný tvor,sněhově bílá královna, jak jí říkal můj 5 let starý syn. Jako záplatu jsme si pořídili Cane Corso, už mu je 6 měsíců, je to pravý opak saoše, pořád ho máte za zadkem,v koupelně,na záchodě,všude.Jelikož se nám stýská po pořádném psovi,tak si za měsíc jedeme pro SAO holčičku, nebojím se soužití těchto plemen, zkušenosti máme s pitbully, každý pes se musí socializovat, doporučuji přístup jako k dítěti, důslednost, laskavost, láska a cit:-)

21.2.2016

Renata

Zdravím, Potřebovala bych poradit. Před pár dny nám zemřela 12 letá středoasiatka. Neskutečná fena. Přítel rodiny, člen rodiny. Tak hledáme nového. Přes ty všechny inzeráty a weby a informace se tak nějak překousávám. A našla jsem štěně pejska - ale kříženec asiatky a otec kavkazan - co to může být? Prý rodiče chodí na canisterapii - jsou papíroví a štěnata byla nehoda. Je moc velký rozdíl mezi povahou kavkazana a asiata? Jak velkou roli hraje pohlaví ? Díky moc za informace. renata.

7.1.2017

Martina

Zdravím.Mame 5 měsíční fenku SAO,je skvela poslušna,zacneme vhodit ma cvicak,aby si zvykala na ostatní psy.Tak jsem zvědavá,jak nam to půjde.Kdyz je na vodítku a prochazi kolem nějaký pes,tak je neklidna a štěká,tan bych ráda ji zvykala na ostatní psy.Kdyz je na volno,tak je s pejskama v pohode,jen na vodítku je trochu neklidna.

5.4.2017

Ján

Zdravím. Ak môžem povedať za seba. Mám doma 15mes. fenku SAO a ako niekto píše o tvrdej výchove a prístupe nemôže byť ani reči. Aziati potrebujú láskavý a citlivý prístup majiteľa a ostatných členov rodiny. Žiadnu drezúru! Sú inteligentní a veľmi oddaní, je však treba ich správne socializovať. Presne ako píše Jitka, sú to úžasné psy, iného už nechcem mať.

18.7.2017

Jana

Zdravim vsechny

18.7.2017

Jana

Zdravim vsechny. Nejsem sice zadna zkusena pejskarka,ale sama jsem pred ctyrmi roky vicemene nahodou prisla tehdy ke dvoulete fene asiata. V rodine jsme nejakeho toho orecha meli vzdycky,ale o techto psech jsem nemela paru. Tahle fena byla dva roky zavrena v kotci,a pres noc hlidala objekt. Porad sama,vsak to znate,neznala nic. Pak se znamy stehoval,a poprosil me at si ji na par dni necham,nez pro ni sezene misto. Jsou to ctyri roky. Podotykam mam ji ve meste v byte s malym dvorkem. Zacatky byly zajimave,nebudu lhat,ale dnes je to pes za ktereho dam ruku do ohne. Umi byt v byte,i na dvorku,mestem se na provesenem voditku pohybuje suverenne,cestuje se mnou autem,v lese beha bez voditka,posloucha,chrani me i nasi starou kavalirku. Kdyz spi v byte ma jen jedno misto,primo proti dverim,nikdy nevlezla jinam,a aniz by ji to kdokoli ucil ani jednou jedinkrat tu nevykonala zadnou ze svych potreb. Dokonala Lady,miluje kontakt a nestalo se,ze by nekdy byt jen naznakem projevila nevrlost vuci navstevam,at uz lidskych nebo psich.

18.7.2017

Jana

Jeste bych rada dodala,ze psi to zcela urcite jednodusi nejsou,clovek je musi pozorovat,a pokusit se ucit znat rec jejich tela,predvidat a myslet dopredu. Protoze,i kdyz jsou to nasi milacci porad nekde hluboko maji zakodovano,sve vlastni vyhodnocovani situace,ktere nam muzou prijit naprosto bezne a normalni,ale vasemu milacku asiatovi pokojne vam leziciho u nohou ne. Je zkratka treba myslet i na toto. Minimalne ja to s moji jinak pratelskou,vyrovnanou,poslusnou fenou mam. Na zahradce u piva si vleze pod stul,rozvali se na bok a nikdo nema paru,ze tam vubec nejaky pes je. Kdokoli si muze prisednout, ona ho ocucha a kdyyz vidi,ze jsem v klidu zase zalehne,a jakoby nebyla. Ale i pres to vsechno jsem porad ve strehu.

18.7.2017

Jana

Jeste malinka poznamka. Ackoli jsou to skveli psi,v rukou idiota se z nich velmi rychle,a jednoduse stavaji odjistenou zbrani v rukou opice.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz