Shiba inu


Historie
Shiba je původní přírodní japonské plemeno. Podle posledních výzkumů genomu psa patří shiba mezi nejpůvodnější plemena - její genom patří mezi nejpodobnější genomu vlka. Na vznik názvu tohoto plemene existuje několik teorií, podle nichž by název shiba-inu mohl znamenat "pes z křovinatého lesa" či prostě "malý pes" (inu = pes) - záleží na tom, z kterého japonského nářečí název pochází. Pro svou odvahu, mrštnost a bystrost byla shiba používána k lovu - a nejen drobné zvěře. Její statečnost umožňovala také použití na velká zvířata - prasata, medvědy či jeleny. Na japonském venkově je shiba jako lovecký pes používána dodnes, i když v Evropě se z jí stal především pes společenský.

Povaha a využití
Povahové rysy správné shiby se dají popsat slovy jako vyrovnanost, sebevědomí, přívětivost, živost, spontánnost... Bylo by z toho několik popsaných řádků a stále bychom nezískali přesný obraz šibí povahy. Je to svérázné plemeno, milující člověka a zároveň velmi samostatné, vyžadující velký kus svobody. Majitel shiby by měl být dostatečně silná osobnost, aby zvládl její trochu svéhlavou povahu. Není to tak velký problém, jak se někdy tvrdí, ale shiba naprosto není vhodná pro člověka, který vyžaduje od svého psa bezmeznou poslušnost a není ochoten dopřát mu možnost vlastního rozhodování. Přijde-li rodina po denních povinnostech domů, bude ji milující shiba radostně vítat se sklopenýma ušima a úsměvem na tváři, jakmile se ale dostatečně vyřádí, začne se tvářit, že vlastně lidi vůbec nepotřebuje a že jsou to právě lidi, kteří potřebují ji. V tom já osobně vidím jedno z kouzel shiby - kdyby to uměla, bude vrnět, když ji hladíte, ale naoko se tváří, že vám vlastně dělá milost, že se hladit nechá. Dokáže vám dát úžasně najevo, že jste její miláček a zároveň si zachovat svoji osobnost. V Japonsku se shiba využívala k lovu a své lovecké pudy neztratila dodnes, což mohu z vlastní zkušenosti potvrdit - naše shiby vydrží i hodiny stát nad dírou, v níž tuší nějakého hlodavce a pokud je obyvatel díry neopatrný a vyleze ven, nemá šanci na přežití.
Celkově bych podle mých zkušeností charakterizovala povahu shiby jako něco mezi psem a kočkou.

Vzhled
Vyvážené, proporční malé plemeno, svalnaté a dobré kostry a pevné konstituce. Krycí srst je tvrdá a rovná, podsada je jemná a hustá. Na ocase je srst mírně delší a odstávající. Barva srsti je červená, černá se žlutými znaky, sezamová, černá sezamová, červená sezamová. Všechna zbarvení musí vykazovat urajiro = světlejší srst na čenichu, lících, hrdle, hrudi, břiše, spodní straně ocasu a spodku končetin. Bílý obličej nebo přetrvávající černá maska jsou považovány za vadu (poměrně častá je černá maska mizející s věkem - nepřetrvávající). Velikost u psa 40 cm, u feny 37 cm v kohoutku.

Péče
Shiba se hodí na vesnici i do města. Díky své otužilosti může pobývat celoročně venku na dvorku, ale zároveň si ráda pohoví někde v teploučku v bytě. V dnešní době, kdy města přísně upravují pohyb psů na veřejných prostranstvích, se shiba ve městech dobře uplatňuje, protože je ideální ji venčit převážně na vodítku. Je také nabídkou pro obyvatele městských bytů, kteří chtějí jiného psa, než jsou typická pokojová plemena. Je-li majitel většinu dne mimo domov, bude shiba klidně spát a čekat, nebude rušit sousedy zbytečným štěkáním a vytím. Sportovně založené majitele shiby rády neúnavně provázejí na pěších túrách či běžkách. Jinak si ale vystačí s běžnou procházkou.

Text a foto: Mgr. Radmila Hošťálková, ch.st. z Helfštýnského panství
www.shibainu.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 27.11.2008 16:40:47
Napsáno: 27.11.2008 12:44:02

Forum.

Vložit príspěvěk

4.1.2009

Renik

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je na tom shiba s línáním? Uvažujeme o jejím pořízení do bytu. Děkuji za odpověď.

22.2.2009

Vlkan

Ahoj,shiba-inu je krásné přírodní plemeno a na zimu dokáže obrůst hustou srstí. Kvalitní srst je i na výstavách předností. Jsou jedinci gaučového typu, ale při denním česání tu nevidím problém. Máme chovnou fenku Izuki Hnědá tvrz a jejího synka Awarrigala z Deštné hory,spí s námi doma, jsou jak malí dingové. Více na Odkaz

3.6.2009

marta a fanda

Jmenuji se Marta a mám psa Fandu.Je to shibáček se vším co k tomu patří.Jsou to nejkrásnější hafani na světě,moc toho svého miluji,protože je nezkrotný,silná individualita,plný emocí.Nejvíce miluji když se směje to mu jde nejlépe hlavně když se mu podaří nějaký z jeho triků na mě.Zdravíme všechny SHIBY M a F

23.10.2009

Kika

Ahoj mát pěkné fotky já mám taky doma shiba inu řeknu že je moc mazlivá,hravá a moc krásná ale nejvíc jí to slušelo když byla ještě malé štěne to byla taková kulička.

23.10.2009

kika

četla sem si péči a moje šibinka opravdu čeká když nikdo není doma a sousedi si stěžovali když byla štěně a teď už je tov pořádku

7.5.2010

Denisa

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je toto plemeno Shiba Inu vhodne do panelaku jen by se trapil ze ano?

7.5.2010

týnka

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli si muzu koupit shiba inu i když mám králika nevím jestli by králíkovi neublížil?

7.5.2010

týnka

Dobrý den já si myslím že se shiba inu v paneláku netrápí v knížce píšou že je vhodný i do bytu

21.7.2010

Denisa

Ahoj chtěla jsem se zeptat na shibu. CHystáme se pořizovat shibu příští rok do paneláku a četla jsem že s tím nemá problém. Ale pak sem se dále dočetla na jednom Webu že když si Shiba najde nějaké místo,Tak může tvrdě pokousat toho kdo jí od tamtud chce dostat ale četla jsem že má svého pána moc ráda a nikdy by mu neublížila tak si nevím rady všude píšou něco jiného PROSÍM POMOC!!!

10.8.2010

gina

Ahoj! Zdravím všechny milovníky Shib :o) I já jsem byla okouzlena tímto pejskem, tak jsme si jednoho pořídili. Ano, je silná individualita a tak si v podstatě dělá co chce :o) Procházka venku bez vodítka neexistuje (už jsme ho 2x honili po vsi, protože v nepostřehnutelném okamžiku proklouzl za branku :oD) a to, že neštěká není v našem případě pravda- za branku nechá projít kde koho, hlavně když si ho dotyčný podrbe :o) Momentálně líná už nějaký ten pátek a to dost. Ale pelíšek má v kuchyni na dlažbě, takže úklid docela jde. Co se týče psů v panelákových bytech, nemyslím si, že by to jakémukoliv psu uškodilo (natož Shibě, která se opravdu přizpůsobí), pokud mu ovšem dopřejete dostatečný pohyb venku- nemyslím jen proběhnutí kvůli vyvenčení. Takže pokud jste sportovně založeni pes to určitě ocení ;o)

23.2.2011

khg

je moc hezký

23.8.2011

Pawka G.

Dobrý den, já Vám přesně povím, jak je natom Shiba s línáním, krátce řečeno, dvakrát za rok, z toho hlavně před létem, máte doma bílé peklo, liška vypustí doma bílou podsadu ze srsti a každodenní česání je jí jen k smíchu:-)Shibě je v podstatě skoro všechno k smíchu:-)

23.9.2011

Breeze

Když si tento článek člověk čte a kouká na fotky,hned by se s tou lištičkou pomazlil.Nejlepší je,když zjistí,že mu jeden takovej lišák leží na noze a spokojeně spinká :)

26.10.2011

pelikosi

Máme shibu v paneláku už 3 roky. Přes den se válí, neštěká, je prostě vpoho. Jak bylo napsané, počítat s línáním 2krát za rok, to vyčesáváme, vyčesáváme, ale pak je půl roku klid. Co se týká poslušnosti, tak bez vodítka (i přes výcvik na cvičáku) nespolehlivý. Jinak je to miláček.

12.1.2012

Shiba

Zdravím všechny příznivce tohoto plemene.Už od dětství mám psa, od křížence, přes šeltii až po shibu. Z vlastní zkušenosti můžu tedy říct, že je to opravdu nejlepší pes do bytu. Sousedi byli překvapeni, že vůbec nějakého pejska máme. Vůbec neštěká, jen vyjímečně, když se lekne :-), čeká až přijdu z práce a těší se jak se půjde vyběhat za míčkem. Pohyb určitě potřebuje hlavně kvůli své hravé povaze. Dokonce se dá i dobře vycvičit,ale vyžaduje individuální zacházení a spíš ,, psí výchovu". Když byl malé štěňátko tak se jen jednou vyčural na koberec a to se ještě tvářil provinile,ale to byla má chyba, protože jsem ho nestihla dřív vyvenčit. Jediná nevýhoda je, že opravdu pořád líná, teda pokud je v bytě. Někdy víc, někdy míň.....Ale opravdu dokonalý pejsek, který vás odrovná svým japonským pohledem a sklopenými oušky, když vás bude vítat ;-)

7.3.2012

Anička

Potřebuju poradit,hodí se shiba pro začátečníka?děkuji :-)

1.6.2012

Ivana

Můžu se zeptat, pokud máte Shibu doma v bytě, jak často venčíte pejska a jak často ho krmíte? Pejska si pořizujeme, ale přes den jsme v práci nebo ve škole. Tak jestli jsi zvykne brzo ráno a poté až odpoledne. Děkuji.

13.6.2012

kačka

Potřebuji poradit,hledám chovací stanici se psíkama Shiba inu (aby měli zaměření na lov) Děkuji tel.608 519 769 Mám vážný zájem prosím ozvěte se :) :)

1.5.2013

prais

Dobry den chtel jsem se zeptat jak se shiba inu snasi z jinymi zviratami?Diky.

25.7.2013

tomikopi

Já mám doma kočku bude s ní vycházet ? děkuji za odpověd.

15.9.2013

Hanka

Dobry den, vychazet s kockou urcite bude pokud k tomu bude od mala vedena jako kazdy pes.My teda doma cicu nemame,ale u babicky a to bylo vzdy bez problemu. Jinak jeste chodime krmit kocky do jedne opustene zahrady a to se spolu i vitaji.

16.9.2013

Anna

Mohu se zeptat shiba Inu pocural se vám někdo doma?Akolikrat?

21.11.2013

RUDY

WOW Informativní, jak pes,moc péče,dost internet,příliš komentář, much smysl, very text, so fórum

10.5.2014

Mates

Naše Shibina se doma nepočůrala nikdy. Od prvního dne, kdy jsme si ji přivezli, jasně věděla, kde čůrat a kde ne :) jsou velmi čistotné. Bydlíme v paneláku a absolutně žádný problém (jediné línání, ale s tím se počítá). Jak je zde zmiňováno, přes den spokojeně spí a čeká na příchod členů rodiny. Je to náš první pes a myslím, že se to dá v klidu zvládnout. Venčíme z 80% úplně bez vodítka a "ke mně" máme vzhledem k shibí povaze zvládnuté. Bezproblémový skvělý a veselý pes!

14.7.2014

Terez

Dobrý den, mám prblém se svým pejskem Demim. Pořídila jsem si ho když mu bylo asi čtyři a půl měsíce... nedůvěřuje vůbec lidem, má mě rád, přivítá mě, pomazlí se semnou, hraje si, ale zvyším hlas a raději jde do ústrání... venku neposlouchá, útíka a všech zvuku a lidi kolem se hrozně bojí... nevím co se mu stalo a kdo mu co udělal, ale trápí mě to... nedokážu pochopit co ho tíží, nenechá se nikoho jiného pohladit než odemne... Nemáte někdo stejný nebo aspon podobný problém?

17.8.2014

Ivushi

Terez - bohužel asi neproběhla pořádná socializace. Pokud s ním začneš pořádně pracovat a věnovat se, cvičit, zvykat na věci, kterých se bojí atd., tak by se to mohlo zlepšit, ale je to běh na dlouhé tratě a ne vždy je to úplně jednoduché. Bylo by skvělé si najít nějakého skvělého výcvikáře nebo někoho, kdo vám s pejskem pomůže. Za sebe můžu doporučit kynolog.skola.cz Byli jsme tam na víkend a skvělé. Hodně nám to pomohlo.

26.10.2014

Simona

Dobrý den , jak se prosím jmenuje nejmenší druh Shiba inu . Dekuji

20.11.2014

Didi

Simona - jaký je nejmenší druh? =D Shiba inu je jen jedna velikost a jeden druh!! =)

22.12.2014

Vanneska

Miluji a maluji.JEN PRO TEBE DIVIDE. (DAVID NENI PEJSEK!!!!!!!!!!!!!)

9.4.2015

Smuggi

Mám šibinku 5 rokov a dovolím si tvrdiť, že ten chlpáč svojou osobnosťou a nesmiernou dávkou inteligencie, schová do vrecka polovicu ľudskej populácie :-D

19.5.2015

nikola

Dobrý den, adoptovali jsme Shiba inu holčičku 1,5 roků z útulku byla asi někde kde se k ní nechovali dobře měla už 2 štěňata, přivezli jsme jí domů a dokud jsme s ní byli venku bylo všechno o.k. ale pak jsme šly domů a najednou byla za plotem, nevíme kudy se tam dostala ani jak ale hlavně se teď strašně bojíme že jí nebudeme moci nechat na zahradě samotnou. a tak se ptám kdo máte skušenost zafixuje se na místo časem? Děkuji za odpovědi. Jinak je to asi nejmilejší pes kterého jsem kdy potkala.

26.7.2015

Marek

Dobrý den chtěl jsem že zeptat jestli nevadí když mám doma 14let starého pejska a pořídil bych si štěňátka shuba-inu dekuju za odpoved

14.7.2016

Domi

Ahoj. Okouzlil nás pejsek shiba inu, jen nevim kde sehnat od štěňátka, nikde na internetu jsem štěňátka nesehnani prosím o radu.

21.7.2016

Ilona

Dobrý den, s přítelem přemýšlíme o pořízení pejska plemene Shiba, přemýšlíme zda je vhodný do bytu a zda by se dal naučit na psí toaletu? Samozřejmě se pejsek bude venčit, toaleta je řešení v době kdy budeme oba dva v práci :) Děkuji moc a přeji krásný den

21.7.2016

Vladimír

Tak musím říci, že štěně Shiba inu máme poprvé. Před tím Retrívra. Nedá se to srovnat. Tento kouše úplně vše, co vidí. Doma všechen nábytek, venku zahradní židle, stůl apod. Všichni máme pokousané ruce, rozervané šaty. Je pravda, že jsme asi měkčí, vysvětlujeme mu vše, že kousat nesmí, nic platné. Jak vezme botu, problém je mu ji vzít. Vleze pod auto, na koště, kterým ho chceme vyhnat reaguje štěkáním a kousánìm. Pak si lehne a spí jako mimino. To se nesmí budit, jinak vrčí.

4.8.2016

Ilona

Tak já musím říci, že jsme si Shibu pořídili :) a je to štěně tak s tím člověk musí počítat, nám škrábe a líže zdi - veterinář doporučil dat jí jogurt, sýr, tvaroh, acidofilní mléko. Zatím už neškrábala :) Jinak je po nabíječkách :D časopisy rozškubané, a prostírání na stůl a samozřejmě ráda kouše prsty když ji chceme hladit, pak až nás takto přivítá tak už tolik nekouše, ale spíše ano :D ale na to jak je malinká (má 2,5 měsíce) tak toho umí už hodně - sedni, k noze přiběhne, umí poprosit - panáčkuje :) a hodně dobře poslouchá na nesmíš, fůj + když se chová jak nechceme tak zatahat za kůži na krku a to zabírá nejlépe - tak jak to dělala její matka :)

18.11.2016

Alisa Elis

Dobrý den, já jsem se jen chtěla zeptat: někdy o příštích prázdninách bychom si asi pořídili shibu inu . Ale nevím jestli je to vážně s tím štěkáním tak hrozné, to jako když uvidí sousedovic psa začne štěkat ? A neuteče z dvorku náhodou když nemáme tak vysoký plot? A může být v kotci? Prosím odpovězte

30.11.2016

Petra

Výcvik šiby je hrozně náročný, ale život s ní je dokonalý. Hodně se o tomto plemeni dozvíte zde: Odkaz Hlavně se šibě nesmí ustupovat.

27.1.2017

Katka

Mam doma šibinku už dva roky. Je to moje láska ale Alcapone jí nesahá ani po kotníky. Většího útěkáře než je ona neznám.

7.2.2017

Jana

Dobrý den, chceme si s přítelem pořídit psa a Shiba nám učarovala. Ani jeden jsme psa nikdy neměli, tak se chci zeptat, zda je vhodný i pro začátečníky do bytu a s ohledem na to jestli zvolit psa nebo fenu.

14.2.2017

k

Rozhodně fenku.Psi bývájí velmi dominantní a neradi se podřizují.Jednoho mám doma, od malinka se mu hodně věnujeme, chodíme na cvičák atd.Doma je v pohodě.ale venku se změní v lišku která neposlechne ani omylem

8.3.2017

Petr

Nazdar všichni. Shiba je úžasný pejsek. Ten náš má rok a půl. Jako štěně kousal co se dalo,ale dalo se vyřešit spoustou hraček.Potom přestal mít zálusk na vybavení bytu. Po přezubení kousání skončilo uplně. Máme ho na bytě a sousedi ani neví že tam je. Jediné co vyžaduje je mít žaluzie na dveřích vytažené at má výhled ven,jinak je budete muset vyměnit:-).Nemusíte se ho bát vzít i na hory.Ten náš snáma byl i v alpách a neměl problém běhat v 2500 vysoko. Pokud ho chcete mít venku nemá problém. Miluje sníh. Je to chytrý pes, někdy až moc. Je taky herec když nám spadl na stavbě ze zídky kulhal jenom když jsme ho litovali jinak běhal jak laňka a hleděl si fenek se kterýma pobíhal okolo.Jinak potřebuje pevnou ruku. Lepší venku vodit na vodítku uplně se nemá rád s jinými psy. Rád vyvolává konflikty.

20.3.2017

LENKA

Mám shiba inu a všichni mi říkají že vipadá jako liška stalo se to vám taky? :)

21.4.2017

Nada

Dobrý den, mám 5 letou shiba inu-holku a velký problém. Je hodná a milá - na lidi, ale zlá na všechna cizí štěňata(sama nikdy neměla svoje). Dá se s tím něco dělat? Prosím o radu. Děkuji.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz