Šeltie


Historie:

Šeltie, nebo chcete-li shetland sheepdog, pochází jak napovídá název z Shetlandských ostrovů. Ty se nachází přibližně ve stejné severní šířce jako Oslo či Leningrad. Je to hornatá krajina, které vládne silný vítr. Krajina je jen chudě porostlá vegetací, léto je krátké a vlhké, zima naopak dlouhá. Právě chudá vegetace způsobuje, že zvířata zde chovaná dosahují malého vzrůstu – vzpomeňme třeba na malého shetlandského poníka, nejmenší koňské plemeno na světě. K těmto malým domácím zvířatům patří také malý pastevecký pes. Jelikož na Shetlandech nejsou ani vlci ani medvědi, nebylo za potřebí psa obranáře, ale psa hlídače.

V 9. století byly ostrovy osídleny Nory, kteří s sebou na ostrovy přivezli svá domácí zvířata, včetně psů severského typu, ještě dnes se můžeme setkat s norským buhundem, finským sobím psem apod. Tito psi se stali předky šeltie. Avšak mnoho o jejím původu není známo. Můžeme vycházet pouze z domněnek – pastevci na Shetlandách potřebovali malého psa, který je vytrvalý a otužilý. Tento pes byl na Shetlandech známý pod názvem toonie dog nebo také peerie. Kromě malého vzrůstu se však od sebe psi výrazně lišili. Dalším z předků šeltie byl zřejmě 36 cm vysoký pes lovců velryb známý pod názvem Yakki. Pastevci přijíždějící ze Skotska s sebou brali na ostrovy své kolie. Dalším možným předkem je i king charles spaniel.

Dalšímu rozšíření plemene napomohli skotští obchodnící, kteří drobného pasteveckého psa přivezli z Shetlandů do Skotska a do Anglie. Poprvé bylo vystaveno na prestižní výstavě Crufts roku 1906. Ve stejném roce byl založen první klub na Shetlandském ostrově Mainland. O tři roky později byl založen klub ve Skotsku. Sedm let na to byl založen klub v Anglii. Anglický kennel club uznal plemeno roku 1913. Chovatelé jednotlivých klubů se však neshodli na tom, jak má šeltie vypadat. Po letech tahanic o konečné znění standardu se nakonec chovatelé domluvili na vzhledu miniaturní kolie.

Vzhled:

Dnešní výška sheltie je u psů 37 cm a u fen 35,5 cm  +/- 2,5 cm. Psi váží od 8 kg, feny od 6 kg. Srst by měla být velmi hustá. Vrchní srst je hladká a tvrdá, vnitřní měkká, huňatá a velice hustá. Límec a hříva jsou velmi bujně osrstěny.

Povaha a využití:

Šeltie je oblíbeným domácím mazlíčkem. Je inteligentní, živá a hravá. Miluje pohyb a výborně vychází s dětmi. Shlédnout ji můžeme také v soutěžích poslušnosti. Je vhodná i pro kynology začátečníky.

Péče:

Povahou je mírná a vyžaduje citlivý přístup při výchově. Je to efektivní výstavní pes, který vyžaduje pravidelnou péči o srst.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Z Arcamony, www.arcamony.com


Admin -
Aktualizováno: 25.1.2010 22:06:58
Napsáno: 25.4.2007 21:02:37

Forum.

Vložit príspěvěk

1.3.2008

d

jak mam trestat šeltie když se mi vyčura na podlahu.pokažde když to uděla tak ji vtom pořadně vymacham čumak ale nepomahato.taghle ji musim machat čumak i 3krat děně.

1.5.2008

pro "d"

asi už je pozdě na odpověď, ale kromě pokárání za loužičku se soustřeď na velkou pochvalu (a dobrotu) když udělá louži venku. Neni třeba jí v tom máchat čumák, jen k louži přistrčit (do pár minut, pak to ztrácí smysl) aby si čuchla a rázně opakovat Fuj. Ale to chválení venku je mnohem důležitější, aby teda věděla kde smí. A když za to bude dobrota, tak to brzo pochopí.

4.9.2008

katka

Ahojda lidi! Možná budu mít asi za rok a půl sheltie, je moc krásná. Mohli byste mi napsat péči o její srst? (Pokud možno tak co nejpodrobněji). Můj email: kukla.katka@seznam.cz Mockrát děkuju Káťa

14.11.2008

Tonda a Věra

Do roku 2006 jsme měli vždy malého knírače.Na vánoce 2006 jsme od dětí dostali štěně Šeltie.Přes prvopočáteční rozpaky a ještě bolest nad ztrátou pejska jsme dnes rádi,že máme Enynku.Je to úplně něco jiného,než na co jsme byli zvyklí.Je milá,laskavá k malým dětem a nás páničky miluje.Lidem co potkáváme se velmi líbí a nás to těší.

7.4.2009

Marcela

Chtěla bych uvést na pravou míru poslední větu v článku, týkající se náročnosti péče o srst. Je to často opakovaný blud. Články se zřejmě někde kopírují. Srst šeltie je na údržbu velmi nenáročná. Občasné pročesání jí zbaví prachu a přebytečné srsti, ale jinak má značnou samočistící schopnost, cuchá se jen jemná srst za ušima, která vyžaduje větší pozornost. Nedá se například srovnat se srstí kolie.

12.8.2009

DarkS

Zřejmě si budu pořizovat pejska a Šeltie mi hned padla do oka, myslíte si, že je vhodná i pro mě, co nemám žádné zkušenosti kynologie? A ještě jeden malý dotaz, bydlím v bytě 4+1 na sídlišti, netrápila by se tu? Děkuji za odpovědi, DarkS

22.8.2009

Šedie & spol

Mooooooocinky krásná stránečka a DarkSi přeju ti ho je to moc hodný a šikovný pejsek já mám malé štěňátko se klidně koukněte na stranky : Odkaz :)

23.9.2009

pipi

Mam ho doma je to super pes a vůbec, nejlepší je na agility. Doporučuju ho všem komu se líbí kolie a chlupaťoučcí pejsci. Ovšem musí se taky pořádně česat.

13.1.2010

Lucka a Nick

Ahoj, šeltie jsou úžasní pejsci. Jestli chcete, koukněte na naše webovky. Odkaz

26.1.2010

Jana

Chtěla bych se zeptat jak je to s tím pohybem kolik ho potřebují? Mám bernského salašnického psa a chtěla bych k ní šeltii. Ale nevím jestli toho pohybu nepotřebuje moc. Díky Jana

14.3.2010

Yulka

hodí se do bytu sheltie????????

22.6.2010

lenka berkesová

NEMÁTE ZÁJEM O ŠTĚŇATA SHELTIE BEZ PP JENOM PEJSKOVÉ. TEL. 731603180

28.8.2010

sussane

Dobrý den,chci si pořídit psa a rozhoduji se mezi Středním špicem a šeltií a tak jsem se chtěla na pár věcí zeptat?

18.9.2010

Raduza

Ahoj Sussane, šeltie je určitě vhodnější, pokud je chovatel méně zkušený. Špicové jsou krásní pejsci, ale pokud jsi třeba nový chovatel, tak povaha špice dost špatně zvladatelná. Člověk musí být velmi důsledný. Měli jsme špice a teď máme štltičku a nedá se to srovnat.

30.9.2010

Elíza

Mám doma Šeltii a chci říct že Beníto je úžasný pes.Je mu přesně rok a umí agility,poslušnost,triky a cviky.

25.10.2010

ada

Na jaře budu mít šeltii.Těšim se na něho.Bude to pejsek,štěně.!!!!!

25.10.2010

Eva O.

Chci se zeptat jestli šeltie může být na agility???Děkuji poratte mi prosim.

26.10.2010

adela

Tato rasa se mi moc libi.Je velka prace o srst a o vsechno?????????????????????

17.11.2010

Jane

já mam u baby punťu to je sheltie a je už dospělá. můžete mi prosím poradit jak ji vycvičit když je dospělá?? a punťa dělá takové nesmysly třeba skáče do výšky a chce drbat na břiše a přitom prosí je zlobivá holka

25.11.2010

Kiki

pro Jane: šeltie se dá vycvičit i když je dspělá jenom ji musíš věnovat více času skus s ní chodit na nejbližší cvičák:-) naše šeltinka taky skáče a válí se všelijak jen aby sme ji podrbali na bříšku:)

3.12.2010

fifi

já bych se chtěla jenom zeptat kolik tak asy stojí šeltie a mohla by být v bytě 3+1 díky odpovět prosím na barbie.marky@seznam.cz díky mockrát

31.12.2010

pro d (MK)

Jžš ty... to nesmíš jí dělat! něco na typ: četla jsem článek v kynologyckém časopisu kde se 4týdení štěnátka naučila na záchod sama, a to jenom proto, že měla kousek od pelíšku bedýnku a pes se drží mota: u pelíšku čisto! a také se to u koček řeší tak, že se vezmou její exkrementy a dají se do bedýnky, kde to následně kočička ucítí a bude tu nadále vykonávat potřebu! ae to, že se jim v tom vymáchá čumáček... je nechutné a šeltie je citlivý pes a toto zacházení není dobré praktikovat! tak ahoj! ;) držím pěstí a packý! ;)

31.12.2010

MK

Proč jsou šeltie ták krásné a vynikající!???????? MILUJI JE!! <3

1.1.2011

Veja

Já mám doma šeltinku, jsou jí 4 a půl roku, je zlatá a jmenuje se Eliška... Je moc hodná, ale až moc chytrá, vždycky ví co se od ní chce, ale udělá to jenom když ona sama chce... Šeltinky jsou úžasní psi a musím je všem doporučit..jo a nejsou vůbec náročné na srst, mají ji samočistící, jenom za ušima se jim můžou tvořit takové chuchvalce a někdy i na srsti u ocásku...:)

3.1.2011

Jane

Pro Kiki. ahoj Kiki hele díky jak si mi poradila ale ta punťa je v Horšovském Týně a nevim kde tam jsou cvičáky víš. no a já si z internetu opsala nějaký povely třeba KE MNĚ, K NOZE, SEDNI, LEHNI, VSTAŇ, PAC A ŤAP, NA ZADNÍ, PLAZ A HOP.

4.1.2011

Kristý

Ahoj jmenuju se Kristýna,a mám doma tři hafany,a jedna z nich je právě Šeltie jmenuje se Lucy jsou jí dva roky,a je jedním slovem báječná miluju tyhle plemena naše Lucy je strašně chytrá,a učenlivá skvěle vychází s lidma obvzlášt s dětmi,a má ráda dlouhé procházky což beru je to moc skvělé plemeno,a všem doporučuji.

12.5.2011

Toňa a Bonnie

Dobrý den, Moji sheltii Bonnie z niče ho nic začala řídnout srst a i po dávkování Pangaminu a ruzných vitamínu na srts se nic nezmněnilo. Zajomalo by mě PROČ se to dějě a JAK tomu zabránit.. Děkuji za případnou odpověď.. :)

31.5.2011

míša

tohoto pejska nejvíc miluji :D:-*&#9829;&#9829;

5.6.2011

Ája

Ahoj, nevíte někdo kdy je nejlepší as na nakrytí šeltie..?? naše právě hárá.. a chtěli bychom štěňátka... tak prosím alespoň odkaz kde by to mohl býty nebo napište vy.. děkuji Ája.. :))

2.8.2011

monika

mohla by šeltie být přes rok držena venku? :-O

14.8.2011

Světlana

V Listopadu budu mít štěně šeltie, moc se na ni těším. Nevíte, kde bych sehnala štěně bez PP. Do 5.000,- ? Bydlím v bytě, trápila by se tam? Díky za odpovědi.

15.2.2012

Kamila

Máme štěnátko šeltie.Je hrozně poslušná.Za 1 den se naučila svoje jméno,fuj a sedni.Je to strašně chytré plemeno a dokonce ejlepší.Hodí se i do bytu.

14.3.2012

stana

do bytu je sheltie v poho mame ji v 2+1 a chce to jen delat delsi vychazky a je spokojena. s tim curanim v byte ona se to odnauci ale chce to trpelivost to bylo to nejtezsi co nam trvalo nejdyl :D . moniko sheltie je stavena na venek ale musis ji to ucit od mala ne ze ji tam supnes v zime v minus 20 zatim co byla celej rok doma v teple:D

15.5.2012

Ela

Ahoj,hrozně bych c htěla šeltii a je docela velká šance,že ji dostanu.Má šeltie vůbec nějakou vadu?

9.2.2013

Michaela Laciná

jé ten pejsek na obrázku je náš!

20.5.2013

Andrea Fričková

Dobrý den, je mi 12 let a rodiče jsem přemluvila na pejska. Mamka říkala, že rasu si musím najít sama. Zaujala mě Šeltie. Problém je, že bydlíme v bytě a máma má náročné povolání. Takže pejsek bude muset vydržet po dobu co jsem ve škole sám. Mamka má přítele a ten někdy ráno jde do práce... Také nevím jak je to s pohybem a péčí. Někde píšou, že stačí 1× týdně pročesat a naopak někde, že se musí každý den. To samé s pohybem někde píšou, že je vhodná do bytu a že má průměrnou potřebu pohybu a někde, že musí být venku celý den a je velmi náročná na pohyb... Šeltie je prý dobrá na výchovu a to mamce vyhovuje, ale říká, že si mam zjistit to ostatní. A je uštěkaná?Prosím poraďte mi. Předem děkuji.

21.7.2013

EWIK

Ahoj všichni:) Jen jsem Vás všechny,co si plánujete pořídit šeltii chtěla upozornit na jednu věc! HLAVNĚ SI NEPOŘIZUJTE TOTO PLEMENO BEZ PP! Za prvé nevědomky můžete podporovat množitele, kteří se živí tím, že nesmyslně kříží psy, což má dopad na jejich zdraví a za druhé fenky "rodičky" žijí v příšerných podmínkách a topřece podporovat nechceme!! V dnešní době je to strašně rozšířené. Chovatel se Vám prezentuje jako že má skvělé podmínky,ale většinou tomu tak není!! Já osobně jsem si vzala blue merle šeltinku z trojského útulku a nikdo se po ní nesháněl. Tak krásný pes a...? Měla zlomeninu na pravé přední noze a ta byla špatně srostlá..čemu to odpovídá? V množírnách si pejskové často v těch klecích polámou nožičky..bylo jí 8 měsíců a je jasné, že by jí už neprodal..a řekněte kdo by vyhodil šeltii? Na to nemá NIKDO z milovníků tohoto plemene srdce! Teď je to ten nejvděčnější a nejlepší pes na světě! Navíc takhle zbarvené šeltie se musí křížit pod dohledem, aby se u nich neprojevovali různá onemocnění. Když zkřížíte dvě modré šeltie, část štěňat se narodí hluchá a slepá:( NEKUPUJTE, ADOPTUJTE! Rozčílil mě komentář nahoře, kde někdo nabízel pejsky bez PP...pane bože,v dnešní době už to nebývají lidé, co si chtějí jen tak zkusit odchovat štěňátka, věřte mi a prověřujte!;) Mimo jiné, opuštěných psů je dnes tolik, že bych si psa už nikdy nekoupila a když, tak z kvalitního chovu a za účelem pomáhat plemenu v dpbrém rozvoji a pro radost a ne pro zneužívání a množení....Všem budoucím majitelům přeji mnoho štěstí a podívejte se na stránky organizací, které zachraňují psy z množíren-šeltie se tam také oběvují! Ahoj všem:)

16.10.2013

beata

ahoj možná budeme mít šeltii ,ale jak se mám starat o srs prosím odpověd a jestli maji klištata protože by jsem žedne nenašla napište na email bea.hrbacova@seznam.cz co nejvíc podrobněji

4.11.2013

alena

Budu mít příští týden doma štěňátko šeltie,prosím o radu jak odnaučit zvířátko dělat potřebu doma.

25.11.2013

marie

chci fenečku sheltie zlaté s pigmentováním k odběru v prosinci. Prosím nabídněte pokud máte štěňátka k odběru. Může být i bez PP. děkuji

4.6.2014

olga

Asi před rokem jsme si ji poridili a je zlata! Ale boji se moc.

16.6.2014

Gábi

Ahoj lidi, hodí se šeltie do bytu nebo musí být na zahradě???

16.6.2014

Gábinka

Ahojky,chci sheltie ale rodiče říkaj že se toto plemeno nehodí do bytu.Prosím napište mi na e-mail informace o plemeni(jestli pelíchá,jak cvičit,jak trestat...)a jak přemluvit rodiče předem děkuji za odpověd e-mail:G.Emin@seznam.cz prosím napište

24.11.2014

an

Za mně šeltii už nikdy víc...okud o ní skutečně uvažujete, dejte si opravdu hodně velký pozor při výběru štěňátka!!!

4.12.2014

Jana

Kolik stoji seltie? Do 3000, koupime prosim.

8.4.2015

SAR

Souhlasím s EWIK mám doma už druhou sheltii (s PP) a nepapírového psa bych si nikdy nepořídila, nevíte nic o rodičích (často úzká příbuzenská plemenitba) a jejich dědičných chorobách. Sice si pejska bez PP koupíte za "levný" peníz, ale potom ty celoživotní starosti s veterinářem? Proč pejsek vůbec nemá PP? Protože rodiče byly z dobrého důvodu vyřazeni z chovu! Každé plemeno trpí na nějakou dědičnou nemocí (Např. jezevčík může mýt problémy s páteří, šarpej třeba kožní onemocnění). Každý správný chovatel vybírá rodiče s PP tak, aby štěňátka byla zdravá s vyrovnanou povahou (jde vyhledat i více než 7 generací zpátky, jakou měli psy povahu, nemoci!). V dnešní době uchovnění psa není složitou záležitostí. Navíc u sheltie musíte zvolit citlivou výchovu, jsou to strašně inteligentí a hodní psy do bytu i na zahradu, rozhodně ale ne do kotce! Sheltie miluje svého páníčka a musí s ním mýt kontakt! Je to ovčácký pes a tak potřebuje zaměstnat, vycházky, mazlení ale i výcvik, nebo si zaměstnání najde sama ;o) Socializace je jako u každého pejska velice důležitá, čím víc pozitivních věcí pozná v prvním měsíci doma, tím méně se bude později bát. Srst stačí občas pořádně pročesat, největší péči potřebuje během línání a v oblasti kolem uší. Mají citlivou povahu, když nastolíte příliš hrubou výchovu, budete mít bázlivé zvíře! Sheltie je ale velice milující tvor, skvělý canisterapeutický pes. Zajděte se někdy podívat na jakýkoliv cvičák, tanec se psem, frizbí, agility, poslušnost, nebo carsing, vždy tam sheltii najdete!

5.7.2016

Hanča

Ahoj chtěli bychom si za 1-2 roky pořídit Šeltii.Jenom bych se chtěla zeptat,jestli se Šeltie snese s jinými psy??

12.11.2016

Sheltie Bella

ŠELTIE SE SAMOZŘEJMĚ SNESE I S JINÝMI PSY,I S DOMÁCÍMI MAZLÍČKY JAKO JE KRÁLÍK A NEBO TAK.KOČKU PROŽENE ,ALE JEN TU CIZÍ.SHELTIE BELLA......

25.12.2016

sissy

Dobrý den, prosím vás, jak mám vykoupat sheltii?

25.12.2016

Sissy

Dobrý den, prosím vás, jak mám vykoupat sheltii?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz