Saarlosův vlčák


(Saarloos Wolfhond)

Historie
Saarlosův vlčák vznikl křížením domácího psa a vlka. První kříženci se narodili v Holandsku roku 1936. Zakladatelem tohoto plemene byl velký milovník přírody pan Leendert Saarloos. V minulosti bylo učiněno mnoho pokusů zkřížit psa s vlkem, i jmenovanému chovateli se křížení ze začátku nedařilo. Po jeho smrti došlo k úplnému propadu tohoto plemene. Jeho chovatelskou stanici se jménem "van de Kilstroom" převzala jeho teprve 17tiletá dcera Marijke se svojí matkou, které měly s udržením chovu velké problémy. Mnoho zvířat bylo umístěno v nouzových podmínkách u přátel a nadšenců těchto psů. Přežití vlčáků se zdálo být otázkou času. Našli se však zarytí nadšenci a milovníci tohoto plemene. Díky nim byli vlčáci zapsáni do holandské plemenné knihy (1975) a na počest svého tvůrce byl evropský vlčák přejmenován na Saarloosova vlčáka.

Povaha
Saarloosův vlčák je společenský a rodinný pes s velmi jemnou a citlivou povahou. Ale je tak trochu i tvrdohlavý. K cizím lidem je rezervovaný pro někoho možná zbabělý. Je to dáno tím, že tato vlastnost je u vlků velmi upevněna a pro saarloosovy vlčáky to platí také:. „Radši 100x zbabělý než 1x mrtvý!“ Opatrnosti není nikdy dost. K lidem, ke kterým mají důvěru, jsou neobyčejně milí, přítulní a odevzdaní. Jejich mazlení spočívá v co nejtěsnějším kontaktu s člověkem. K dětem jsou velmi jemní, citliví a nikdy nejsou a nesmí být agresivní. Milují doslova každou psí společnost a zcela bez problémů se začlení do jakékoliv „zdravé“ psí smečky. Přesně ví, kde je jejich místo a co si ke kterým členům mohou či nemohou dovolit. Jejich mimika a řeč těla jsou natolik výrazné, že se velmi rychle naučíte svému saarloosovi rozumět. I když téměř neštěkají, štěkat umí a pokud žijí ve smečce, rychle se od ostatních psů učí. Saarloosův vlčák je absolutně nevhodný pro člověka se sklony k tvrdému zacházení či využívání kontrastních a donucovacích metod při výcviku! Násilím se u těchto psů ničeho nedosáhne. K výchově a výcviku je třeba použít pozitivní motivaci. Plná kapsa pamlsků a stále dobře naladěný trpělivý páníček je to pravé. Saarloosův vlčák je vhodný na dlouhé procházky do přírody, ale zrovna tak nepohrdne posezením u televize, kde s nekonečnou trpělivostí a přitulen k vám vydrží ležet celé hodiny. Štěňata velmi ráda okusují doslova cokoliv a tak nechat štěně samotné doma se rozhodně nedoporučuje. Oplocený pozemek či kotec na dobu nezbytně nutnou pokud jste v práci, je k umístění saarloose ideální. Saarloosovi vlčáci jsou velmi silně citově vázáni k lidem a prostředí, které znají. Nesnáší změny, jízdě autem se musí učit. Jsou velmi inteligentní, doslova čtou vaše myšlenky a jednu chybu již podruhé nezopakují. Jejich chování je kontrolováno daleko více vrozenými instinkty, než vůlí člověka, přestože své pána nade vše milují, jsou velmi samostatní!

Vzhled
Standard saarloosova vlčáka popisuje tyto barvy: - Vlkošedá ve všech odstínech – wolfsgrey – - Hnědá ve všech odstínech – aqutibrown – které se říká „ bos“ či forest (lesní hnědá) Světle krémová až po čistě bílou. Vlkošedá a bílá zvířata mají černě zbarvený nos, víčka, pysky. Drápy mohou, ale nemusí být černé. Hnědá a krémová zvířata mají zpravidla nos, pysky, víčka a drápy barvy játrové. Podsada je zrzavé barvy. Zbarvení by nemělo být kontrastní a jako nepřípustné jsou o tohoto plemene skvrny. Jeho kvalitní srst ho dobře chrání před vlivem nepříznivého počasí. Saarloosův vlčák by měl být energický, vytrvalý a zdravím překypující pes. Hlavním kritériem pro chov musí tedy být jeho dobré zdraví, funkční a harmonická tělesná konstituce. Jsou dlouhověcí ovšem podobně jako divoká zvířata jsou velmi citliví na léky, speciálně pak na anestetika a každý majitel a chovatel saarloose toto musí vědět a seznámit s tím svého veterinárního lékaře. VÝŠKA: Psi: 65 - 75 cm. Feny: 60 - 70 cm. HMOTNOST: 36 - 41 kg.

Péče
Saarloosův vlčák není náročný na péči. Pravidelné vyčesávání je samozřejmostí. Saarloos nevyžaduje ani velké množství pohybu. Pokud někdy nemá páníček čas, sarloos se velmi dobře přizpůsobí.

Text: Ivana Pospěchová


Vanda Ročková
Aktualizováno: 3.12.2008 21:27:17
Napsáno: 3.12.2008 21:25:36

Forum.

Vložit príspěvěk

8.12.2008

Jaroslav

Zdravim Vas,byli by jste tak hodni a mohli by jste mi poradit nebo popripade me odkazat na nekoho,kdo ma stenatka tohoto pejska?

8.12.2008

Ivana

Dobrý den, zrovna nedávno když jsem článek psala jsem narazila na Odkaz. Ti v říjnu inzerovali štěňata. Hezký den

7.2.2009

Tryska

A věnuje se tenhle pes i obranám????

22.2.2009

Vlkan

Ahoj,u Saarloského vlčáka se uvádí, že je k lidem přátelský, možná by vám lépe odpověděla paní ing. Monika Soukupová, ale možná by tvoji obranu vyřešil někdo jiný.

25.2.2009

itxaso

gura dot bat erisi itxasoo@gmail.com

25.2.2009

Tryska

pro Vlkan: já SV nemám jen mě to zajímalo a pro itxaso: jestli to bylo na mě tak co se angličtiny týče jsem tak u číslovek mežná nějaký jednoduchý fráze, takže jestli to bylo na mne tak please czech.

3.3.2009

itxaso

pisu za kamaradku Itxaso, chceme se zeptat, kdy budete mit dalsi stenatka Saarloose. Itxaso by mela zajem o pejska, nekdy pristim rokem. Prijeli bychom si pro nej do Prahy, nebo pokud mate zkusenosti slo by poslat pejska letadlem? nemame poneti jak postupovat. dekujeme za informace ohledne prepravy a ceny stenatka.

15.4.2009

Vlkan

pro Itxaso heslo miraja nebo z molu ES

28.4.2009

Elrond

Dobrý den, chtel bych si saarloose za pár let pořídit, tak se chci zeptat na kolik tak vyjde jeho krmení, osetření(očkování,..) za rok a pořízení stěněte. dekuji za odpoved

8.5.2009

Petra

Dobrý den, tenhleten pes je můj životní sen ale nevím kde ho mám sehnat. Dívala jsem se do všech útulkůch poblíž Ostravy kde žiju ale tam ho nemají. Nemůžete mi prosím pomoct najít tohoto krásného psa poblíž Ostravy? Děkuji.

10.5.2009

Elrond

Jediný co jsem zatim našel, kde by mohly mít saarloose je v Praze o zádnym jinym nevym protože je v Čr jeste vzácnej a neznámej ale byl bych rád kdyby jste mi nekdo poradil i jinou chovatelskou stanici nebo majitele nejlíp v Plzeňským kraji díky. podívejte se na tyto ztránky: Odkaz si ho pořídim za tak 2 roky aš dodelam nástavbu.

10.5.2009

Elrond

tet jsem zkousel najet na ten odkaz co jsem dal a je s nakou chybou tak tu je znova a snad uz pujde Odkaz by neslo najit pres tento odkaz tak to najdete přes vyhledávač: z molu vlcak a tam uz urcite najdete tu chovatelskou stanici "Saarloosův vlčák | Z Molu Es " doufám že vám to pomůže.

7.1.2010

Sára

Jaký je rozdíl mezi tímto psem a Českoslovemským vlčákem?

17.3.2011

V česku rozdíl moc není, protože některý ze saarlosů u nás jsou kříženci s čsv, ač mají rodokmen saarlose. Stačí si prohlédnout fotky.

13.1.2012

Jakub

Dobrý den už asi rok sháním štěňata, byli by jste tak hodní a moly mě odkázat na majitele který by byl ochot prodat či přenechat ště nebo dvě?? PS: Už sem měl vlčici ( německý ovčák s vlkem) a byla uplně úžasná, ale bohužel zemřela stářím, a od té doby nemohu jiného sehnat. Děkuji, informace na email: strja145@seznam.cz

14.1.2012

kol

mi máme psa šedohnědobílého a vy padá úplně stejně nevíte jestli je to on

30.5.2012

Eva

Bože lidi, nekupujte psa podle vzhledu ! Saarlos není pro každého. Je to pes v naprosté většině bojácný,absolutně nevhodný do bytu a cvičit se s ním nedá. Je to společník do rodiny. K lidem co zná a ve známém prostředí je fajn, ale pro normální život to moc dobré plemeno není. Sice se Saarlos časem taky "ochodí", ale úlety bude mít pořád - kdo to nezažil a tyto psy nikdy neviděl - jen na obrázku - nepochopí. Rozdíl mezi ČSV a SAV je popsán tady Odkaz toho "já". Jeníku Markupe - ani podepsat se neumíš viď. :))) Odborníku na vše :))).

30.5.2012

Eva

Pro autora článku: jen jsem to přelítla a nechápu, proč neuvedete zdroje odkud jste - někdy doslova - tento sofistikovaný článek okopčila - tohle nesnáším.

11.6.2012

Jana

Více třeba na stránkách Odkaz tam i nabídka štěňátek

30.10.2012

Lukáš

Dobrý den, zajímalo by mě, zda bych mohl saarlose vychovávat s nějakým menším plemenem. Například čivava, jorkšír... Děkuji za případnou odpověď!

1.1.2013

tereza

DOBRYDEN.ZAJIMALO BY ME.ZDA BYCH MOHLA SARLOSE VYCHOVAVAT JA A NE LUKAS DEKUJI A LUKASI JA HO DOSTANU A TY NEEEEEEEE

21.1.2013

Tomáš

Dobrý den, chtěl bych začít s chovem vlčáků ale nevím zda by to měl být Saarlos nebo čechoslovák. Poradíte mi někdo jako začátečníkovi?

5.4.2013

Anet

Proč by se sním nedalo cvičit, cvičit se dá i s čistokrevným vlkem a možná i lépe než s nějakým psem.

3.5.2013

Denisa Kroupová

Určitě je to milí psík,líbí se mi.

14.8.2013

Veronika

Dobry den. Uz roky si preju SAV ale az ted mam dostatek casu a fin.prostredku na to si pejka mohla poridit. Chci se zeptat jestly byste mi nemohli doporucit nejakou dobrou chov.stanici kde se daji rezervovat stenatka na jaro.Moc dekuju predem za odpovedi :)

21.1.2014

Sabina

Saarlosův vlčák je úžasný to jo ale já mám radši československého vlčáka. Československý vlčák(wolfdog)mě tolik zaujal že jsem si ho pořídila. A navíc je křížený s mým oblíbeným vlkem. Vlkem karpadským. Ale já osobně časkoslovenskému vlčáku i saarlusůvu vlčáku říkám kříženec vlka nebo vlčí pes.

17.8.2014

Vera

čím se od sebe liší SV od československého, dyť mezi nimi nejsou viditelné žádné rozdíly, nedávno jsem kolem takového šla a asi nikdy nezjistím jestli to byl SV nebo českoslovenký. Jedině snad dotazem,taky jsem se ptala, ale paní semnou komunikovala tak, že nevím jestli jí můžu věřit co to vlastně chovala, jestli SV nebo ČV

25.2.2015

Flek777

přibližná cena za štěňátko prosím ? :)

13.8.2015

natt

nehodil by se na chatu? a nemá někdo štěně a za kolik pls ?

10.7.2017

Pavel

Ahoj mam SV psa. Pokud by mel nekdo fenku at se ozve. panpavel@post.cz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz