Pyrenejský horský pes


Historie:

V Pyrenejích žije pyrenejský horský pes již odnepaměti. Tento pes byl znám už ve středověku a používal se k ostraze zámků. Ve 14. století byla zdokumentována jeho existence Gastonem Phoebem. Pyrenejský horský pes se pohyboval také na dvoře Ludvíka XIV a v 17. století byl vysoce ceněn jako společenský pes. V knize hraběte von Bylandt z roku 1897 byl nalezen první podrobný popis tohoto plemene. Roku 1907 byl založen první klub milovníků pyrenejského horského psa a o 16 let později nechal tento spolek zapsat první oficiální standard plemene u SCC. Z tohoto standardu vychází dnešní standard, který se původnímu ještě stále velmi podobá. V novém standardu byla provedena především upřesnění jeho znění.

Vzhled:

Mohutně stavený pes s jistou elegancí, to je pyrenejský horský pes. Je velký a impozantní. Pes se dorůstá 70 - 80 cm v kohoutku a fena může být veliká 65 - 75 cm v kohoutku. Hmotnost těchto psů se pohybuje okolo 45 - 60 kg. Toto plemeno má hustou, hladkou a poměrně dlouhou a pružnou srst. Delší je na ocase a na krku, kde je povoleno lehké zvlnění. Na kalhotkách je srst jemnější a více se podobá vlně. Zbarvení srsti může být bílé nebo bílé s šedými, světle žlutými nebo zrzavými skvrnami na hlavě, uších a u kořene ocasu.

Povaha a využití:

Pyrenejský horský pes se nehodí do městské zástavby, pokud není v okolí dostatek volného prostoru. Je spokojenější v chladnějším podnebí a také pokud může spát a žít venku. Tento pes je velmi dobrý hlídač, který si dobře hlídá svoje území. Ke svému majiteli má úzký vztah. Pyrenejský horský pes je plný síly a velmi obratný. Patří ke strážním psům a má sklony k nezávislosti a vlastní iniciativě. Majitel tohoto psa u něho musí mít vybudovanou určitou autoritu.

Péče:

Pes této rasy vyžaduje dostatek pohybu a také značnou péči o svůj zevnějšek. Majitel se musí pravidelně starat o srst svého psa. Pyrenejský horský pes se průměrně dožívá 11 - 12 let.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Blatka, www.blatka.cz


Admin -
Aktualizováno: 15.2.2008 08:55:20
Napsáno: 1.5.2007 16:36:04

Forum.

Vložit príspěvěk

17.10.2008

betisa

Je krásný,podobný jako SLovenský čuvač,ale toho tady bohužel nemáte! A to je škoda

2.11.2009

aja.bo

slovenský čuvač je menší, ale jinak velice podobný.. Je to sice krásné plemeno, ale je velice tvrdohlavý...

5.4.2011

Anna

Chybí vám pyrenejský ovčák.

11.12.2011

Nikola

Nejlepší pes jakého jsem kdy měla..Bohužel se dožil jen pěti let.

26.6.2012

Lenka

Měla jsem fenku,Aranku,byla skutečnou kamarádkou,náš vztah byl opravdu ideální,velice dobře snášela děti a ostatní zvířata,někdy pravda trochu tvrdohlavá.Bohužel nás opustila v květnu,dožila se 12 a půl roku.Nikdy na ní nezapomenu,nejlepší pes,kterého jsem kdy měla.

24.7.2013

ada

Velmi podobný Bernskému psovi,I slovenskému čuvačovi,v obličji je velemi podobný jednomu psu Bernskému.......

30.10.2015

Ivana

Pyroška jsem měla 10let,je mi po něm smutno... Je to skvělé plemeno,ale kdo chce psa na dril,ať si pořídí jiné plemeno.Pyroš má své myšlení,svou hlavu-prostě udělá to co uzná za vhodné a nic víc. Kdybych měla možnost,určitě bych si pyrinka opět pořídila.Je to mé srdcové plemeno.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz