Pudl


Historie
Říká se, že pudl je jedním z nejstarších psích plemen na světě. Psy podobné pudlům najdeme vytesány na antických reliéfech z počátku našeho letopočtu. Původ pudla ale není znám. Někteří odborníci se domnívají, že jeho pravlastí je Asie, jiní si myslí, že pochází ze severní Afriky. Dokonce se ani neví, z jakých plemen byl vyšlechtěn. I když je pudl znám v Evropě nejméně 400 let, jeho přesný původ neznáme. Němci považují pudla za německé plemeno, Francouzi za francouzské. FCI přiřkla pudla Francouzům, jelikož odpovídají za standard.
Pudlové se objevovali na gotických i renesančních uměleckých dílech. Byli to původně lovečtí psy, kteří se používali převážně na práci ve vodě. Chov pudla byl v oblibě. Veselý a inteligentní společník dělal doprovod svému pánovi na lovu i v soukromí. S pudlem se bylo možné setkat jak v bitvách, tak při lovu a samozřejmě také v cirkuse. V 19. století byl pudl pravděpodobně nejoblíbenějším psem. Ve Francii, v Německu a v Anglii byl chován ve městech i v šlechtických sídlech, chovali ho chudí i bohatí.

Povaha a využití
Pudli jsou považováni za jedny z nejinteligentnějších psů. Jako lovečtí psy se již dávno nechovají, můžeme je zařadit k psům společenským. Mají živou, přívětivou povahu a jsou velmi přizpůsobiví. Jsou přátelští, veselí a hraví. Milují hru s míčkem. Často bývají velmi fixováni na svého majitele. Cvičit pudla je snadné, protože je velice chytrý a velmi rychle se učí. Bez problémů zvládá výcvik poslušnosti. K cizím lidem bývají pudlové velmi zdrženliví. Pudl je velice aktivní plemeno a díky své inteligenci, obratnosti a ochotě učit se novým věcem se dobře hodí na agility, flyball či tanec se psem.

Vzhled
Pudl je pes středních proporcí s charakteristickou kadeřavou srstí. Kadeřaví pudli mají bohatou, jemnou a stejně dlouhou srst na způsob vlny. (Šňůroví pudli, kteří jsou vzácní, mají bohatou srst s charakteristickými stejně dlouhými šňůrami.) Pudl je chován ve čtyřech velikostních typech a šesti uznaných barvách. Nejmenší pudl toy dosahuje výšky 24 – 28 cm. Pudl trpasličí (28 – 35 cm), pudl střední (35 – 45 cm) pudl velký (45 – 60 cm). Uznané barvy jsou černá, bílá, hnědá, stříbřitě šedá, oranžovoplavá (aprikot), červenoplavá.

Péče
Pudl má srst, která nelíná, avšak vyžaduje pravidelnou údržbu a odbornou úpravu srsti. Srst se musí kartáčovat a vyčesávat, aby se odstranily odumřelé chlupy a srst nezplstnatěla. A alespoň jednou za dva měsíce je nutné nechat pudla odborně ostříhat Výstavní úprava pudla je velmi složitá a vyžaduje zkušeného odborníka. Pudl je velmi aktivní plemeno, které vyžaduje zaměstnání (hru, výcvik, pohyb). Hodí se pro chov v bytech. Pudly řadíme mezi zdravá a dlouhověká plemena, za nejzdravější jsou považováni velcí pudlové. Toyové a trpasličí pudli mohou trpět luxací čéšky či progresivní atrofií sítnice oka.

-vr-

Foto: Šárka Nováková

Na fotkách je Bruno Banani z Hlubockého Dvora
http://www.brunobanani.websnadno.cz/Info.html


Vanda Ročková
Aktualizováno: 16.4.2016 19:06:31
Napsáno: 9.7.2008 12:20:54

Forum.

Vložit príspěvěk

4.9.2008

ililil

Ahoj Kačko, až budeš mít pudla a bude bílý,tak ho budeš mýt pořád. Já mám pudla královského bílého 5 měsíců a je náš kamarád

17.2.2009

danča

my máme pejska ,trpasličího pudla . jmenuje se monty ,je velmi hraví, kamarádský,a mazliví. vždy když přídeme z venkova tak si vezme svou hračku a hraje si s ní , a chce a by jsme ho honili a brali jsme mu jí .pudl je opravdu velmi hraví a kamarádský . je to takovej můj nejlepší kamarád můžu se mu svěřit ze svémi tajemství a nikomu to nepoví. no vlastně asi jo, psím fenkám a dalším psům . ale nikdy to nepoví člověku.říká se že pes je nejlepším přítelem člověka. a je to pravda, pes je nejlepší přítel člověka tedy alspon můj ! a ty lidé jaké týraj psi nebo zvířata by zasloužili také týrat at vědi jaké to je a jaké je to těm zvířatům. ty lidé nemají srdce a už vůbec né lásku . je to od nich nefér vůči těm zvířatům. no pověsta vi sami jak se ty zvířata můžou bránit tomu člověku ?,, nemůžou, jen některé třeba se může bránit pes může ho pokousat. ale třeba morče se nemůže bránit

28.2.2009

evča Klatovy

já vlatnim 3pudly a nedam na ně dopustit. Jsou to fenky 2toy a jedna trpasličí.Dokonco mi i vyléčily z velmi těžké nemoci.Nebýt jich tak to asi nezvládnu

15.6.2009

nyki

je to kluk šedivej

12.12.2009

Leník

pudl je prostě nejhezčí a nejchytřejší a je s ním sranda mám taky střeďáka a ďěláme spolu agility,dogdancing,poslušnost,flyball

19.2.2010

Lucka

Aj ja mam pudlíka ale na slovensku je ich veľmi málo :(

5.4.2010

iva

ahoj my mape taky pudla trpasliciho barvy aprikotje mu sedm let a naučila jsem ho 4cviky na vystavi s nim nechodime protoze je zly na cizi psi jinak mame n.o. on je 12let stary narodil se v srpnu stejne jako ja.

7.7.2010

milan

muj pudlik je drzoun furt jí a spí.Ale když jdeme ven tak poslouca na slovo protože ví že když mi uteče dostane. ale jinak je velmi hravý,kamarádský,a mazlivý.jmenuje se kim teť měl rok v květnu,je to pudl toy barvy aprikot. rád bych tu dal foto ale nedávno se nám promazal počítač a spřehazelo se nám to tam.

30.12.2010

filipusis

Dobry den mi máme taky pudla trpasličího oni maj rádi hodně piškoty?

20.3.2012

Kristýna

D.Den scháníme fenku pro našeho pudlíka toy je mavě šedivý s černým pruhem přes záda...a je mu 5-let kdyby jste někdo měl zájem..tak napište na E-mail:1kyky11@seznam.cz budeme moc rádi za ozvání popřípadě pošlu foto.....nashledanou..Císařová

11.8.2012

Barča

Pudlíci jsou prostě úžasní!Milí, aktivní, no prostě super kamarádi dospěláka i dítěte.Navíc jim moc jde agility.Všem doporučuji!!!

11.8.2012

Barča

Navíc psi se nepřetvařují a když vás mají rádi, ukážou vám to.Nebo když se naopak bojí.Jsou lidé, kteří se tváří jako vaši nejlepší přátelé a pak vás zradí.Psi jsou prostě super!Hlavně pudlíci!!!

14.8.2012

Míša

Ahoj já mám pudlíka středního,zlatýho retrívra a jorkšíra a mám je děsně ráda pudlík Denis je rozmazléný ale je hodný,milý,chytrý jako všichni pudlové,zlatý retrívr Flip je hodný,statečný a mnoho dalšího a jorkšír Ben je bojácný někdy i nebojácný,milý,přátelský,mazlivý a komunikativní.Ahojky Míša P.

21.9.2012

maki

Ahoj,máme doma toy pudlíka .Je úžasný nedám na něj dopustit je sice bázlívý ale má k tomu důvody.Je věrný milý chce si hrát a když mu něco je zaleze pod skříň a tamje jak dlouho chce.Dobře se snáší s ostatními pejsky snad jen na velké plemá začne štěkat.Oddaně brání celou rodinu a cizí lidi obchází obloukem.Máme doma ještě zakrslého králíčka,neustále by si sním hrál jenom že králíček nemá zájem.Nedám na pudlíky dopustit i na jíné pejsky

18.10.2012

Mira

Tak tak. Máme již třetího pejska. První se nám dožil krásných 17 let a odešel přirozenou cestou :). Druhý bohužel kvůli problémům se srdíčkem odešel ve 12 letech, ale život si užil opravdu naplno. A teď máme třetího, kterej je strašné střevo. Hravej, mazlivej, svéráznej, ale správnej pes :). Jsou to nejlepší psi vůbec :). Kdo prohlašuje jen kvůli tomu, jak vypadají, že jsou na pohled příšerní a že jsou to "fajnovky", tak o nich nic neví ...

4.12.2012

Petra

My máme 1 pejska a jsme moc rádi.

19.1.2013

sibirskypsik

Správně Miro ten kdo nemá pudla doma neví nic o tom to plemeni všichni z něj dělají je módní doplněk,ale vůbec to tak není jsou to velice šikovní a inteligentní pejsci dokonce náš pudlík bax od nás odkoukal jak spíme na polštářík tak musí mít svuj polštář nebo jak stěleme peřini a máme je krásně srovnane tak přiběhne do ložnice a uděláto podle sebe a pak si lehne,dokonce se naučil podávát telefon do ruky když někdo telefonuje a tyto tři věci se naučíl sám no spíš to odkoukal od lidí jsou to velmi chytří pejsci samouci a mali cirkusáci :)

16.3.2013

Marcela

Ahoj,nevíte někdo,jak je pudlík náchylný, může být i venku? Chystám se nějakého pořídit. Díky.

18.5.2013

ZUZA

PROSOÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍM POMOZTEMI JAK MÁM PŘEMLUVIT RODIČE ABY MI KOUPILI PUDLÍKA?

1.6.2013

Naďa

no přece že pudl není velký pes,neslintá,nesežere hodně,dá se naučit ,je chytrý a hlavně nelíná.

15.6.2013

Nikola

Dobrý den. Potřebovala bych tip, kde pořídit pudla v ústeckém nebo plzeňském kraji. Díky :)

1.6.2014

D5

Ďíky za radu

2.11.2014

Niki

Dobrý den chtěla jsem zeptat jestli je pudl trpasličí agresivní. Nikdy jsem pudla neměla. Děkuji za odpověď

22.12.2014

irka

Dobrý den...Ja mam už druheho pudlika..a rasu psa by som nemenila..Prva -Tinka sa dožila 16,5 rokov..a hned sme si kupili druhu-Dorku...Je to užasny ,inteligentny psik..žiadna agresia.

22.12.2014

Lucka

Jaký pudlík je nejmazlivější? Pudl velký trpasličí nebo střední?

22.12.2014

Lucka

Ahoj. Rodiče nechtějí pudla. Prý protu péči o srst. Je vážně složitá péče.

10.4.2016

Honza

Jelikož pudlové nejsou věci, jsou to PSI a nikoliv PSY

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz