Peruánský naháč


Historie
Peruánský naháč je velmi staré plemeno. Lze soudit, že se objevil již v době před Inky, protože se objevuje vyobrazen na různých archeologických vykopávkách. Existuje několik teorií o původu tohoto psa. Nejpravděpodobnější teorie je, že peruánský naháč vznikl jako lokální varieta nahého psa. Podle jiných teorií byl do Peru přivezen předek tohoto psa s čínskými přistěhovalci. Další teorie poukazuje na možnost, že plemeno má svůj původ v Africe. Po dobytí Incké říše Španěly se systematický chov nahých psů přerušil. Ale naháči nadále přežívali v odlehlých místech s Indiány. První standard tohoto plemene schválený FCI v sedmdesátých letech požadoval skvrnité zbarvení kůže. V roce 1987 požádala peruánská kynologická organizace o změnu standardu plemene. Pozměnil se i název plemene na Perro sin Pelo del Peru (Peruánský naháč).

Povaha a využití
Povaha této rasy je spíše mírumilovná, ale velmi ostražitá. Jedná se o velice klidného a přítulného psa, který miluje svou rodinu. K cizím lidem bývá často nedůvěřivý. Peruánská naháč je inteligentní, bezproblémový a snadno ovladatelný pes. Málo štěká a proto je ideálním mazlíčkem do bytu. Naháči velmi rychle běhají a jsou velmi obratní, proto se mohou dobře uplatnit i v agility.

Vzhled
Hlavním znakem tohoto plemene je chybějící srst na celém těle. Osrstění je možné pouze na hlavě, koncích končetin a ocasu, a to co nejméně. Jejich kůže je na omak hladká a jemná. Další zvláštnost, která se u peruánských naháčů vyskytuje, je téměř vždy neúplný chrup.
Peruánský naháč se chová ve třech velikostních rázech: malý (25-40 cm), střední (40-50 cm), velký (50-65 cm). Má štíhlé tělo. Jsou přípustné všechny barvy, od světlé, přes všechny odstíny hnědé, šedé a modré, až po černou. Všechna tato zbarvení mohou být jak jednobarevná, tak se skvrnami. Podle ročního období se mění i barva jejich kůže, v létě se opaluje a tmavne.Pohybuje se s lehkostí.


Péče
I když vypadají jako choulostiví psi, tak opak je pravdou. Jedná se o zdravé a nenáročné plemeno, které není náchylné na nemoci. Při delším pobytu na sluníčku je dobré naháče namazat opalovacím krémem, zejména světlejší místa, aby se nespálil. Dále je dobré pořídit psovi obleček, aby neprochladl, když je zima a špatné počasí.

-vr-

Foto: Alena Růžková
 


Vanda Ročková
Napsáno: 3.7.2008 10:40:02

Forum.

Vložit príspěvěk

10.1.2009

Moris

Zdravím,mohl by mi někdo poslat více info o tomto zajímavém plemenu?Prosím i o možnou cenu.Předem děkuji. mail adr.:carpiop@centrum.cz

26.2.2009

jane

ahojky.vsem doporucuji tohoto pejska.je opravdu velmi inteligentni,nenarocny,mazlivy.mam ho doma a je tofakt zlaticko.velmi rad spi s vama v posteli a bez periny nebo deky nerad spi.je to vsehozrout.krome zelI!nejradeji ma banan,rajcatka.slupne i kysely okurek.prizen si ziska u kazdeho i u tech co zviratka nemaj tolik v lasce.svoji inteligenci a milou hravou povahou okouzli i kolemjdouci.neboji se ho ani male deti v batolicim veku. tak pacek nahacek

14.4.2009

Anče

Rozhoduji se mezi čínským naháčem a peruánským - poradí mi někdo jaký znich má lepší povahu, hraje si s dětmi atd...?

15.5.2009

Yvka

Kdo mi poradí čím mazat mého peruánka. Připadá mi, že má suchou pokožku.

13.7.2009

saralipska

pro Anče,to je stejné,oba dva jsou hodný

14.8.2009

verča

mam 8 mesicni stene čínského chocholatého psa labutěnky je velice chitry a poslusny určite toto plemeno doporučuji hlavne rodinam s dětmi . Upozorněni : je potřeba mit snimi velice trpělivosti toto plemeno se velice boji prilne pouze ze zacatku k jednomu človeku a tomu po celou dobu sveho života velice duveřuje !!! špatne si zvyka na nove prostredi ae po 2-3 tydnech si zvykne .

27.10.2009

alge

ahoj tohoto psa mam dlouho mám ho rád jeto sportovec mazel no prostě muj pes ale když přichází zima tak má jak kdyby alergii a nevim s čeho furt se kouše na jedné straně a u zadku a má tam nějákou vyrážku tak ho mažem vším abyhoto nekousalo a zmizelo jen něco pomahá ale musím vědt sčeho toje prosím porad te mi

23.8.2010

jjj

mi peruance mazeme detskym olejickem pomaha to

15.8.2011

Chiraw

Ahoj!Doma máme peruánského naháče Chiraw.Patří do velikosti středních pejsků.Má jeden rok a moc jsme si ji oblíbili.Jako malé štěně byla velmi divoká a hravá, což ji pořád zůstalo.Je pravda, že je nepřekonatelně rychlá a i divočejší.Je to mazel celé naší rodiny a je to ten nejlepší pejsek.Peruánka bych určitě doporučila všem lidem, kteří chtějí pejska, protože se do něj moc zamilují :-) ( z vlastních zkušeností) :D Bez naší Chiraw mita - peruánka bych už nemohla být :-)

3.1.2012

anonym

Je i celkem roztomilý...

23.1.2014

Yvka

Ahoj, náš pejsek má zase alergii na jaře když naroste tráva. Objevují se mu ošklivé, svědivé fleky. Nevěděli jsme co s tím až jsme změnili doktorku. Ta mu předepsala Dithiaden. Bere ráno a večer 1/2, začneme na jaře a končíme před zimou s vynikajícím výsledkem. Fleky nejsou. :)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz