Novofundlandský pes


Historie:

Toto plemeno pochází z ostrova Newfoundland. Je potomkem dnes vyhynulého velkého psa sv. Johna a do dnešního standardu byl vyšlechtěn před více než sto lety. S příchodem evropských rybářů dochází k dotvoření a oživení plemene, nejdůležitější vlastnosti zůstaly však zachovány. Mezi předky novofundlandského psa patří pravděpodobně původní severoamerická, vikingská, francouzská a iberská plemena. Toto plemeno bylo používáno k záchraně tonoucích, vytahování rybářských sítí z vody i k převážení nákladů.

Vzhled:

Novofundlanďan je masivní pes se silným a dobře osvaleným tělem. Má vynikající sílu a vytrvalost a je dobře přizpůsoben pro život v klimatických oblastech s extrémními podmínkami. Dospělí pes se průměrně dorůstá 71 cm a váží přibližně 68 kg. Fena měří ideálně 66 cm a váží 54 kg. Novofundlandský pes má vodě odolnou srst a blány mezi poduškami tlap. Krycí srst je přiměřeně dlouhá a rovná, podsada je hustá a měkká. V zimě je srst hustější než v létě. Na uších, čenichu a na hlavě je krátká a hustá. Novofundlandský pes může mít černou, černobílou (má  pro toto plemeno historický význam) nebo hnědou barvu.

Povaha a využití:

Pro svou přátelskou povahu a lásku k lidem je novofundlanďan velmi oblíbený. Je vhodný k dětem, ale ne do bytu, protože rád spí a žije venku. Tento pes má sklon zachraňovat za každou cenu a vytáhne člověka z vody, ať o to stojí či nikoliv. Novofundlanďan je velmi dobrý plavec a potápěč. K ostatním zvířatům má bezproblémový vztah. Není agresivní, avšak  v případě ohrožení se dokáže důrazně bránit. Je to důstojný, veselý a podnikavý pes.

Péče:

Novofundlandský pes vyžaduje značnou péči o svůj zevnějšek. Průměrná délka jeho života je 11 let.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Ze Slatinkovského údolí a Z Litovelského pomoraví, www.volny.cz/arcol


Admin -
Aktualizováno: 15.2.2008 09:02:27
Napsáno: 1.5.2007 16:22:16

Forum.

Vložit príspěvěk

2.9.2007

Adelaida

jo tetnto članek je pravda mame fenu její 8 let jmenuje se Demi mam jí moc rada srašně rada plave ale moc se nepotapí se skače šipky... A nejrači chodí na prochazky je štěstim bez sebe když jdeme ven je vycvičena když byla mladší chodila na vystavy ....

17.4.2008

leeflangova jana

I ja mam novofundlandana,jmenje se Spike,je mu 13 let a bohuzel prichazi o sluch a hlasi se castym,neuveritelne dlouhym stekanim,sousedy nemame a zaciname si na to zvykat.Mam jen obavy aby svym stekanim nevyjadroval strach,nebo stres a jelikoz nevim na koho se obratit,zadam o radu prave tady.Dekuji predem leeflangova.jana@orange.fr Jinak tohle plemeno kazdemu vrele doporucuji,jsou to naprosto uzasni psi,kamaradi a clenove rodiny.

29.6.2012

lassie

Já mám doma novofundláka.Jmenuje se Buffy.Je to černá fena.Je užasnáá.Vlétě s ní a i smím druhím psem Lassií chodím na rybník.Lassie je voříšek.Novofundlák je skvělej pes,ale někdy až uspěšně ignoruje majitela.

23.7.2012

lassie

Pojdte na mou webovku o Novofundlácích Odkaz

3.7.2013

tulda

moji fence novofundlandskeho psa je 14 let a dva měsíce zajímal by mne nejvyšší věk novofundlanda

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz