Německý ohař krátkosrstý


Historie:

Krátkosrstí ohaři vznikli v době změny způsobu lovu ze starého krátkosrstého loveckého psa, který byl původně honičem. Ve snaze vyšlechtit psa, který by byl schopný dohledání zvěře byli tito honiči skříženi se starým typem vodičů. Vzniklo tak příliš neohrabané plemeno, které bylo při práci pomalé a nedosahovalo požadovaných výsledků při práci.V té době byli k lovu pernaté zvěře hojně využíváni angličtí pointeři. Hledala se tedy cesta jak vyšlechtit zdatného koroptváře, který by se vzhledem lišil od typu pointera. Začalo různé křížení a experimentování. Vyskytovali se tedy psi různých zbarvení a forem – lehcí, těžcí, hnědí, tygrovaní, tříbarevní. Ve snaze vymanit se z těžkopádnosti německých psů byl nakonec v roce 1890 přikřížen i pointer. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat, místo neohrabaných pomalých psů tu stál živý všestraný pes s výtečným nosem, který je schopen jak vystavení, tj. typický strnulý postoj,  a aportování na zemi i ve vodě tak i práce na pobarvené stopě. Zvlástností je, že plemeno nebylo uplatňováno pouze lovecky, některé prameny tvrdí, že se používal i k hlídání dvorů a nahánění dobytka. První standard byl vypracován roku 1879. Postupem času se německý ohař stal nejrozšířenějším loveckým plemenem na světě.

Využití a povaha:

Je silný, vytrvalý, odolný, pevně vystavující skvělý stopař pracující i ve vodě. Jsou vhodní jak k donášení zvěře i k lovu vysoké zvěře. Ačkoli se dokáže přizpůsobit roli rodinného psa, nemělo by se zapomínat na jeho lovecký původ. Německý krátkosrstý ohař má povahu pevnou, vyrovnanou, spolehlivou. Má dobře zvladatelný temperament, není nervózní, plachý ani agresivní.

Péče:

Péče o srst není nijak náročná. Jedná se o lovecké plemeno a je tedy nutné se mu věnovat – chodit na procházky a nenechat jej zahálet.

Vzhled:

 Zbarvení se většinou vyskutuje játrové a játrové s bílými skvrnami, játrová může být taktéž plně nahrazena černou, avšak pes nikdy nesmí být trikolorní. Může se vyskytovat i tzv. tiking – to je zbarvení, při kterém se vyskytuje více barev na jednom chlupu. Srst je na omak hrubá. Ideální výška fen je 58 – 63 cm a u psů 62 – 64 cm.

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Ze Štípek, www.zestipek.ova.cz

Děkujeme za věcné připomínky chovatelské stanici U Cirry Laváre Morávia, www.afrusa.estranky.cz/


Admin -
Aktualizováno: 28.11.2007 15:05:57
Napsáno: 22.4.2007 18:45:57

Forum.

Vložit príspěvěk

14.2.2008

Leoš Hořínek

Nejlepší myslivecký pes a i dobrý hlídací universální pes

11.3.2009

Trubačová Tereza

Mám takového psa,tedy čubu(9měsíců)a neustále mi utíká na kilometry,co s tim mám dělat?Poradtě...můj email tytynka.t@email.cz

23.1.2010

Igor

Aj ja som ho mal. Bol nádherný. Vyhral som s ním BOB. Ale povaha to bola šialená. Je nesmierne inteligentný. Keďže to bol môj prvý pes, tak nie ja jeho, ale on cvičil mňa. Je mi za ním veĺmi ľúto ...

24.8.2010

Andrea

já mám také němčoura šestiletého ale bez zkoušek když jsem si ho pořizovala neměla jsem žádné zkušenosti ale pro myslivost pracuje je to dokonalý společník a nikdy nepotřeboval vodítko drží se u mě a krásně se naučil poslouchat je to zlatíčko :O)

14.9.2010

lucik

mam taky dama neneckyho ohaře je to vyborny pes i dobry společník....na myslivost je vyborna tyhle psy jsou ma myslivost dobry... mnely jsem 8 nemeckych ohařu na jednou mnely jsme stěnata a dobromady jsme mněly 9 psu byla to fuška..:)

30.10.2010

ali

německý ohař se čistí sám a od tohoto plemene mám psa a fenku máme štěňata a doporučuji chovat feny jsou poddajnější a hodnější

8.1.2011

zuzana

Také máme doma německého ohaře je to naše zlazíčko poslušnějšího pejska sme snad ani neměli bohůžel nám ho před rokem někdo pokusil otrávit a on se stím potácí do tedka a nevipadá to vůbec dobře je nám to velice líto pro mě je to miláček a pro manžela společník v přírodě.

7.4.2011

Majka

Dobrý večer,chtěla bych si pořídit ohaře,ale nevím jestli je to v hodné plemeno do kotce.Do kolika stupňů necháváte psa venku?Chtěli bychom ho jako rodiného splolečníka a taky hlídače.Napište jaké máte zkušenosti s hlídáním.Máme kokra,ale to stříhání a česání už nechci opakovat.Jestli víte poraďte i jiné plemeno.Dík

1.9.2011

Liloa

Samozdřejmě nejlepší pes do kotce je NO ale jestli chcete ohaře tak jsem taky pro i když bude potředovat časté venčení.Máme psa v kotci je to italský ohař je skvělý bereme ho na 2hod procházky denně.

29.10.2011

tobiáš machálek

je mi sice jenom 9 ale musím říct že je to jeden z nejlepších psů na hlídání a na lovení a hlavně na důvěru a říkám to protože jsem sním vyrůstal a je mu 7 let

9.2.2014

jana

Dobrý den, máme štěně německého ohaře (fenku) a když nám neutíká (vykousává díry v plotě), tak skáče a "ječí" (kdyby štěkala, tak to tak nevadí)... Mysleli jsme, že je to tím, že nás vídí venku a chce za námi. Ale jakmile se otevřou dveře kotce, vypálí ven a nás si nevšímá, skáče po plotě a stromech, protože tam vidí ptáky. Stejně tak v lese, narazí na stopu a jako kdyby se jí zatmělo před očima a utíká, na volání nereaguje ani otočením hlavy (naštěstí se vrací, ale po delší době).. Prosím o radu, už si s ní nevíme rady a máme strach, aby nám ji třeba někdo neotrávil...prosím na mail : J.Vrablikova@seznam.cz

5.2.2016

Mščyčeu

Nechapu lidi jako vy, kteří mají ohaře v kotci. Proto Vás neposlouchají. 0% socializace.

17.2.2017

Petr

Měl jsem kraťasa před čtyřiceti lety .Byl to pes s nejlepším nosem co jsem kdy viděl a je pravda ,že více učil mě než já jeho.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz