Německý lovecký teriér


Historie:

Plemeno můžeme také znát pod názvem Jagdterrier. Německý lovecký teriér vznikl křížením foxteriéra, lakeland teriéra, velšteriéra a zřejmě i mnoha dalších. S jeho chovem se počalo po první světové válve, a to v Barovsku. Před tím se v této oblasti, a zajisté nejen zde, používali k lovu foxteriéři. Lovci se usnesli na tom, že bílí psi se k lovu nehodí, nazývali je, může se zdát, že i kapku posměšně „salonní foxlík“, proto se pustili do šlechtění dnes již samostatného plemene tmavé barvy. Jedním z jeho prvních chovatelů byl Carl Erich Grunewald. Dalším významným jménem v historii německého loveckého teriéra je Dr. Herbert Lackner a jeho chovatelská stanice Baltischhort.  Za úkol si chovatelé tentokrát dali vyšlechtit tmavého schopného všestranného norníka. Podařilo se. Standard byl uznán FCI roku 1933.

Povaha a využití:

Jagdteriér je pozorný, rozhodný, nebojácný pes s vrozenou ostrostí ke škodné zvěři, skvělý stopař, přinašeč, nebrání se ani práci ve vodě. Jeho hlavním úkolem byl lov lišek, nadháňka a slídění zejména černé zvěře. Se svou malou výškou a nepřílíš hlubokým hrudním košem se výtečně hodí pro norování. Za zmínku stojí také jeko uplatnění psa barváře. Je to žívé, milé, bystré plemeno se silnými loveckými pudy. Na lovu je vytrvalý. Je to skvělé pracovité plemeno pro myslivce, kteří mu mohou dopřát dostatek příležitostí k uplatnění. Přes svou tvrdost a ostrost je celkem ovladatelný, disponuje však zdatnou tvrdošíjností díky svým ryze teriérským předkům, ta se ale dá uvést do patřičných mezí stálým cvičením. Plemeno si získává svou oblibu díky svým vynikajícím výsledkům v norování a dalším skvělým loveckým schopnostem.

Vzhled:

Silné běhy, silné svalstvo a hustá tvrdá srst jsou další výtečné předpoklady pro excelentní lovecké výkony, které plemeno také podává. Výška v kohoutku by se měla pohybovat okolo 33 – 40 cm. Srst je hrubá a přiléhavá, základní barva jagdterriera je černá, černošedě melírovaná nebo také tmavohnědá s hnědožlutými znaky na obočí, čenichu, hrudi, končetinách a kolem řitního otvoru. Malé bílé znaky na hrudi jsou povoleny. Exteriér byl však vždycky až na druhém místě za pracovními schopnostmi.

 

Péče:

Plemeno není náročné ani na úpravu ani na krmení. Za to vyžaduje časté procházky a aktivní využití.


Admin -
Aktualizováno: 25.4.2007 20:51:11
Napsáno: 25.4.2007 20:49:43

Forum.

Vložit príspěvěk

19.12.2007

Petra

Já sice nemám čistokrevného Jagdteriera, resp. Jagd. slečnu, je zkřížená s něm. ovčákem (matka), ale veškeré pudy, chování a vše co tu v článku bylo rečeno je pravda. Nejsem žádný myslivec, ani nikdo z rodiny není. Ale i tak nám dělá jen radost. Je to výborný mazel a hlídač. Jmenuje se Jackie a je jí 8 měsíců.

18.2.2008

Jaja

Ahoj taky máme doma jagoše..devět měsíců..je to neúnavný pes..chytrý a tvrdohlavý..!!!...

16.12.2008

bob

Mám už druhého jagoše a je to nejlepší pes na myslivost a hlavně jako společník !

21.9.2009

Radana

Mám křížence jagoše,ale vypadá jako čistý jagoš. neznám přesně eho stáří,ale odhaduju něde mezi 4 a 5 měsíci.Vždycky jsem měla vlčáky a k malému rarachovi jsem přišla jako slepý k houslím.Úplně mě šokovala jeho inteligence a přítulnost.Přitom ale už jako malinké štěně zakousl myš.Zatím i docela poslouchá,tak jsem zvědavá, kdy z toho vyroste

3.10.2009

videocamdesign

mame 2 mesacnu jagdterierku. vola sa Alba. zatial sa javi ako super pes. mali sme labradora, ale bol to agresivny a nepriatelsky voci inym psom, pretoze vyrastal pri kaukazkom ovciakovi. tak sme ho museli dat prec. dufam, ze z Albou budeme vsetci spokojnejsi kedze ju mame odmalicka, pokusime sa ju vychovat podla nasich predstav.

26.1.2011

Michal

ahoj pořídil jsem si také jagoše na myslivecké účely a už v 7 měsících mě dohledal jelena a ten jelen šel ještě dobrý 2 kilometry prostě výborný pes ne jako lovecký ale i jako mazel není sním problém

4.6.2013

Dalibor

koľko rokov sa dožíva Jagdterrier ?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz