07.01.12 Plemena

Neapolský mastin

Kdekoli se ukáže, je středem pozornosti. Není divu, jeho neobvyklý vzhled vyvolává v lidech údiv i respekt… S mohutnými laloky pod krkem a převislými pysky připomíná válečné molossy ze starověkých fresek a působí velmi impozantně, platí však za to daň v podobě častějších zdravotních problémů (včetně kožních) a mnohdy i omezené pohyblivosti.

 

Historie

Neapolský mastin je potomkem velkého římského molosského psa, kterého popsal Culumella (1. stol.) ve svém díle De Re Rustica. Římské legie, po jejichž boku bojoval, jej rozšířili po celé Evropě. Psi byli využívání nejen ve válkách, ale i k  zápasům v arénách. V ostatních evropských zemích se stal základem pro vznik mnoha dogovitých plemen. V usedlostech na úpatí Vesuvu a všeobecně v okolí Neapole přežíval po mnoho staletí. V minulém století se díky nekontrolovanému křížení dostal na pokraj zániku. Díky obětavosti a tvrdohlavosti skupiny kynologů započala roku 1947 opět jeho cílená plemenitba. Vzhledem k náročnosti chovu není příliš rozšířený.

 

Povaha a využití

Je to silný, věrný pes, který není bezdůvodně agresivní. Je obráncem osob a majetku, je stále bdělý, inteligentní, ušlechtilý a majestátní. Přestože je založením kliďas až flegmatik, při vyprovokování může být velmi nebezpečný. Využívá se jako ochránce a hlídací pes. Ke členům své rodiny je velmi oddaný (své pány miluje nadevše). Vychovaný pes si zvykne i na kočky a jiná zvířata. K cizím lidem je nedůvěřivý.

 

Vzhled

Těžký, mohutný, podsaditý a velký pes, jehož délka trupu přesahuje kohoutkovou výšku. Lebka je masivní, v lících široká. Kůže je bohatá s vráskami a záhyby, z nichž nejtypičtější a nejzřetelnější vychází z vnějšího koutku oka a probíhá až ke koutku tlamy. Tlama je velmi široká a hluboká. Pysky jsou těžké, masité a silné. Uši jsou v poměru k velikosti psa malé, trojúhelníkové.

Pohyb představuje jeden z typických znaků plemene. Při kroku se podobá kočkovitým šelmám jako u lva, pohyb je pomalý a připomíná medvěda. Při klusu je typický silný odraz vzadu a prostorný pohyb vpředu. Pes cválá jen zřídka. Obvyklý druh pohybu je krok a klus. Toleruje se mimochod.

Kůže silná, volná a bohatá po celém těle, především na hlavě, kde tvoří četné záhyby a vrásky, a na spodní straně krku, kde tvoří dvojitý lalok.

Srst je lesklá, tvrdá a hrubá, hustá, všude stejné délky a stejnoměrně hladce přiléhající, tenká a nejvýše 1.5 cm dlouhá.

Barva: přednost se dává šedé, olověné a černé, ale také hnědá, plavá a sytě žlutá (jelení červeň), někdy s malými bílými skvrnami na hrudi a špičkách prstů. Jakákoliv barva může být žíhána.

Výška: psi 65 - 75 cm; feny 60 - 68 cm (tolerance nahoru i dolů 2 cm)

Váha: psi 60 - 70 kg; feny 50 - 60 kg

 

Péče

Srst nevyžaduje zvláštní péči. Jedná se o plemeno, které potřebuje již od štěněte adekvátní množství opravdu kvalitní stravy určené pro obří plemena. Kromě toho je nutné podávat i kloubní výživu (klouby nesou velkou váhu). Nehodí se do kotce! Se svou lidskou smečkou by měl být co nejvíce v kontaktu. Již od útlého věku potřebuje důslednou výchovu, tvrdý dril je pro něj naprosto nevhodný. Hodí se pro chovatele, který má již zkušenosti s molossy. Nepotřebuje mnoho pohybu.

 

Zajímavost:

V sérii filmů o Harrym Potterovi představoval neapolský mastin Tesáka - psa hajného Hagrida z Bradavic.

 

Zdroje: standard 197 FCI; Psi celého světa, Lea a Martin Smčkovi, Grada; internet