Lvíček


Historie

Standard uvádí krátké historické shrnutí: Plemeno pochází z Francie. V katedrále v Amiensu, jejíž stavba se datuje do 13. století, je možno vidět do kamene vytesané dva lvíčky, typické zástupce tohoto plemene. V 15. století byla nezaměnitelná silueta lvíčka často zachycována na tapiseriích. Plemeno bylo oblíbené mezi dámami burgundského dvora. V 17. století pak bylo často zobrazováno v malířských dílech. Francouzský přírodovědec Buffon jej velmi přesně popisuje ve svém díle „Histoire Naturelle“ a podtrhuje jeho vzácnost. Ve stejné době jej také zmiňuje švédský přírodovědec Linné. Lvíček byl dříve také nazýván „bišon lvíček“. Francouzský chovatelský klub byl založen 18. listopadu 1947. Plemeno je příbuzné s bišonkem, maltézáčkem, boloňáčkem a Cotenem de Tulear.

Dlouhou dobu patřil mezi nejvzácnější plemena světa (v roce 1960 byl zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejvzácnější plemeno světa).

 

Povaha a využití

Jedná se o společenského psíka, který plní na jedničku funkci rodinného společníka. Díky své mrštnosti a obratnosti se může uplatnit například i v agility. Je velmi oddaný a poslušný vůči svému pánovi. Vyznačuje se pozorností, vnímavostí, veselostí, přítulností a hravostí. Je pozorný, milý a spokojený za každých okolností. Dokáže být klidný a tichý, je-li mu to přikázáno. Jeho upřímný a mírný pohled se snaží vyčíst, co je od něj očekáváno. Lvíčci si rádi hrají, jak se psy, tak s člověkem. Při správné výchově je poslušný a snadno ovladatelný.

 

Vzhled

Malý, inteligentní pes, veselý, s živým a pozorným výrazem; celkově robustní s dobrou kostrou; krátké tělo dobrých proporcí; vysoko nesená hlava; silueta připomínající chrta. Pohyb je hrdý a rázný, zdůrazněný vlající hřívou lvího sestřihu. Nestříhané části musí být zcela přirozené a v žádném případě tvarované. Lví sestřih je povinný pro výstavy.

Tělo je kvadratické. Hlava je poměrně krátká a dosti široká od temene k lebce; vysoko nesená.

Výška: 26 až 32 cm v kohoutku, s tolerancí +/- 1 cm.

Hmotnost: přibližně 6 kg.

 

Péče

Péče o lvíčka není nijak zvlášť náročná, samozřejmě však potřebuje pravidelně česat (alespoň 3x týdně) a jednou měsíčně koupat. Je pro něj typický lví sestřih, takže chcete-li ho vystavovat, je nutné dbát o správnou úpravu srsti. Je to ideální pes do města. Je přizpůsobivý – zvládá dlouhé túry, ale je spokojený i při rychlém proběhnutí v blízkém parku.

 

Zdroj: F.C.I.-Standard č. 233 / 02.04.2004 / GB, www.cmku.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 16.6.2011 14:30:46
Napsáno: 16.6.2011 14:25:34

Forum.

Vložit príspěvěk

25.8.2011

verča

hrozně pěkny

7.12.2011

katka

pěkný pejsek

28.8.2012

monika

mam lvicka arnolda a s nim se citim proste vnesene.

28.8.2012

Barča

Pes není důvodem cítit se vznešeně!

28.8.2012

monika

jo a nesnasim kdyz se o meho arnolda zajima vorisek.a taky jsem kvuli arnoldovi dala do utulku krizenku kacenku protoze mit vzacneho psa bylo pro mne lakave.

28.8.2012

dzýkiozkl

moniko ty by si psa mít vůbec neměla!!!Souhlasím s Barčou!!!

16.2.2013

Janča

Moniko dávat jednoho psa do útulku kvůli jinému jenom že ti přišlo lepší mít vzácného psa ale chudák ta Kačenka takoví lidi jsou vážně tyrani.chudáček jenom kvůli tomu že je kříženec neměla by si psa mít vůbec

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz