Louisianský leopardí pes


Historie

Původ plemene je zahalen tajemstvím. Uvádí se, že leopardí pes se zrodil u jezera Catahoula v Louisianě v USA. Předpokládá se, že se zrodil křížením červených vlků a španělských mastifových psů. Jak se ovšem mastifové dostali k louisianským indiánům? Nejpravděpodobnější verze je, že Španělé nechávali své raněné psy na bojištích, nebo se mastifové stávali kořistí indiánů. To už jsou pouze domněnky. Francouzští kolonisté objevili tyto křížence podobné vlkům a zjistili, že skvěle loví v bažinách. Úmyslně začali tyto psy spojovat se svými ovčáckými psy, kteří byli podobní beauceronovi (proto někteří leopardi mají paspárky). Tímto spojením chtěli docílit velmi dobře se pohybujících psů s pasteveckými vlohy a duší lovce. Flekatého psa se skleněnýma, světlýma očima pojmenovali podle místa původu – jezera Catahoula. Psi měli skvělé lovecké vlastnosti, které využívali k lovu vysoké zvěře a divokých prasat. Posléze se z nich stal farmářský pes, když prokázal své výborné nahaněčské schopnosti. Catahoula byl státem Louisiana uznán jako národní plemeno 9. června 1979. Ve své domovině je stále velmi rozšířen. Na evropský kontinent se dostal v roce 1998. A to přímo do České republiky díky panu Ing. Gerhardovi Steinovi (CHS Šumící Křídla). ČR je druhou “catahoulí velmocí” na světě. Ovšem obliba se pomalu, ale jistě, rozšiřuje. Dalšími zeměmi jsou Slovensko, Německo, Finsko, Holandsko. Doufejme, že se chov leopardů bude do budoucna zkvalitňovat a bude se těšit oblibě.


Povaha a využití

Louisianský leopardí pes je nezávislý, s obranářskými vlohami a teritoriálními pudy. Věrně miluje svoji smečku, to znamená všechny rodinné členy a známé přátele, se kterými se stýká od malička a pravidelně. K cizím lidem bývá rezervovaný. Je to pracovní plemeno. Používal se jako pes dobytkářů, dřevorubců, společenský pes, hlídací a strážní pes.  Má obrovskou sílu, houževnatost a chuť pracovat pro svého pána. Velmi rád je  záměstnán, proto uvítá každý sport či práci. Setkáváme se sním na špičkových  místech v coursingu či frisbee. Také se pomalu zvyšuje počet leopardů, kteří skládají například zkoušky z poslušnosti. To je důsledek trpělivé práce a sehranosti mezi psem a pánem. Na začátku každého učení musí leopard pochopit a přijít na chuť danému sportu, ale jakmile nalezne smysl a chuť něco dokázat, stává se z něj dříč. Leopardí pes nemá rád typický "ovčácký výcvik" v podobě opakovaného drilu. Má rád nové zajímavé podněty. Výcvik musí probíhat důslednou, ale jemnou a láskyplnou výchovou. Má velmi křehkou důvěru, kterou lze velmi lehce ztratit, ale těžko získat. S louisinaským leopardím psem můžete dělat např. weight pulling, agility, coursing, canicross nebo frisbee.


Vzhled

Plemeno Louisiana Catahoula je pes střední až větší velikosti, dobře osvalený, elegantní, silný, ale činorodý a velmi vytrvalý. Psi by měli měřit 55,8 – 66,0 cm. Velikost fen je 50,8 – 60,9 cm.
Barva: Leopardí barvě se dává přednost, může být modrá, šedá, černá, játrová, červená, bílá a skvrnitá. Znaky mohou být černé, bílé, tříslové, červené nebo žlutohnědé. Jednobarevné zbarvení je přijatelné černé, žluté, červené a čokoládové. Dalším charakteristickým znakem plemene jsou oči. Skleněným očím se dává přednost, třebaže oči mohou být libovolné barvy nebo kombinace barev. Oči nemusí být stejné barvy a jedno nebo obě oči mohou být také různobarevné.

Péče

Leopardí pes není náročný na péči. V době línání je dobré ho každý den kartáčovat  vhodným kartáčem či gumovou rukavicí. Jeho chlupy jsou krátké a tvrdé, snadno se kamkoli zapíchnou. Podle potřeby můžeme zastřihnout drápy speciálním kleštičkami, které se k tomuto účelu používají. Pravidelné čištění zubů a uší je samozřejmostí. Psa krmíme kvalitní stravou a poskytneme mu dostatek pohybu a vyžití, které jako pracovní plemeno ke svému životu potřebuje.

Informace a fotky poskytla Monika Kubertová

Chovatelská stanice Tartuga
www.leopardipes.eu


Vanda Ročková
Aktualizováno: 12.10.2009 13:46:53
Napsáno: 12.10.2009 13:37:18

Forum.

Vložit príspěvěk

20.10.2009

Lucie

Paní Monika zapomněla asi tak 5x zdůraznit, že toto plemeno je VELMI náročné na výchovu a VELMI náročné na pohyb a práci.

7.12.2009

Ajikk

to si nemyslím,mám ho doma a myslím že je to uplně stejně jako u jiných pracovních plemen.

21.2.2010

Monika a Sisa

Lucie nemyslím si, že je to plemeno náročné na výcvik. Je velmi inteligentní,lehce vycvičitelné a pracovité. Velice rychle chápe a rád pracuje, výcvik je s ním jednoduchý. Jen povahu mají rozdílnou a chvíli trvá než ji pochopíte. A co se týká pohybu dokáží být vytrvalí a neutahatelní,ale také tak dokáží hodiny ležet vedle svého pána na gauči. Ale asi jste velká chovatelka a víte o čem mluvíte :o)

23.2.2010

Katkaroxy

Také si myslím, že leopard není náročný na výcvik. A rozhodně ne VELMI :-) :-) Myslím si, že článek je pěkně napsaný.

24.2.2010

Miška a Domča

Krásný článek! A souhlasím s Monikou, že člověk musí nejprve psa (ne jen leoparda) pochopit a někdy to trvá i roky. Záleží na snaze a vytrvalosti páníčka. Pokud se ve výchově něco zanedbá, může náprava konkrétního jedince tvat déle než je obvyklé. Ale nelze na leopardy vzít jednu šablonu. Je to jako u lidí, každý je originál a každý má svou povahu. M + D

24.11.2011

pesbook

Zapojte se do diskuze: Odkaz !

21.12.2011

kikina1832

jsem ráda, že tento článek je, jinak bych se o tomto plemeni nedozvěděla. Velmi pěkně napsaný. vydím, jak tomuto plemeni rozumíte. Líp bych ho nenapsala ani já.

1.3.2012

Lucka

Dobrý den,na začátku bych chtěla říct, že článek je super a přesně vystihuje povahu a charakter leoparda, na druhou stranu, ale musím souhlasit s Luckou, sama leoparda vlastním a je to náročné plemeno na výchovu i na čas, právě díky jeho inteligenci a nevázanosti to není pes, který vždy bude dělat to, co vy chcete! Má svou hlavu a své rozhodování, je také ale pravdou, že je to vždy v rukách toho majitele,záleží co vše mu dovolíte a jak moc budete důslední.Pro ty, co leoparda ještě nemají a zvažují jeho pořízení, tak vřele doporučuji, jen bych nedoporučovala člověku bez jakýchkoliv zkušeností, pak by se mohlo stát, že budete nešťastní a s vámi i pejsek.To ostatní platí pro všechna plemena, ne jen u leoparda. Já osobně už plemeno nezměním a budu mu věrná:)

12.5.2012

honza

ahoj chtel bych ke kriti nejakeho leopardiho pejska mam krasnou fenku leoparda a pristi rok bych ji chtel nechat pripustit. Moje Beilyes je hodna a spolecenska a hrozne hrava, potrebovala by chvilku na sprateleni. Dekuji za jakykoliv odpovedi

28.5.2012

Lucia

Toto plemeno som videla na jednej polovníckej výstave po prvý krát. Hoci mám vlastného psíka a milujem ho, do tohto plemena som sa okamžite zamilovala a povedala som si, že ho raz musím mať. Je to prenádherné plemeno :* l

20.8.2013

Alenka a strakaté komando

Pro zájemce o leopardy -> Odkaz -> najdete tu LEOPARDy V NOUZI, kteří hledají nový domov + přehled štěňátek na prodej ;)

19.11.2013

poky

Ano je náročný na pohyb a potřebuje být zaměstnán.Jestli někdo píše že ne je to [cenzurováno].

29.4.2015

Alice

Mám nádherného osmiletého leoparda, bohužel je to nalezenec bez veškerých průkazů, pravost plemene potvrdil jen pan Ing. Gerhard Stein na setkání v Opavě. Pokud by někdo měl zájem o krytí, myslím, že velmi rád vyhoví, již má dost zkušeností. sedliska@astrosat.cz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz